پس از انجام هر عملی، انجام مراقبت های خاصی اهمیت بالایی دارد؛ زیرا علاوه بر جلوگیری از ایجاد مشکل، در حاصل شدن نتیجه مطلوب از عمل تاثیر زیادی خواهد داشت. پس از انجام عمل جراحی بر روی بینی نیز، برخی مراقبت ها باید انجام شود که مهم ترین آن ها زدن چسب بینی است. پس از عمل بینی، بینی دچار تورم می شود و زدن چسب بینی به کاهش و از بین بردن این تورم کمک می کند. همچنین در شکل گیری بهتر آن نیز موثر است. در این مقاله به آموزش زدن چسب بینی می پردازیم. شما می توانید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله چسب بینی را از طریق سایت فروشگاه آرانیکا تهیه فرمایید.

چرا باید پس از عمل از چسب بینی استفاده کرد؟

پس از انجام عمل بینی، اکثر پزشکان توصیه می کنند که تا چند هفته و یا چند ماه از چسب بینی استفاده شود. زدن چسب بینی باعث کاهش تورم  و همچنین کاهش فضای بین پوست و استخوان زیری می شود. علاوه بر این، زدن چسب به بهبود بافت و ساختار بینی کمک زیادی می کند. بنابراین برای کاهش عوارض پس از عمل و همچنین برای بهبودی کامل و رسیدن به نتیجه مطلوب، استفاده مرتب از چسب بینی از اهمیت بالایی دارد.

مزایای زدن چسب بینی

how to apply nose tape

زدن چسب بینی علاوه بر کمک به کاهش تورم و بهبود بافت بینی مزایای دیگری نیز دارد که در بخش به آن ها می پردازیم:

  • بهبود تنفس، خونریزی و کبودی

اصلی ترین عوارض پس از عمل بینی، بروز مشکلاتی است همچون تنفس سخت، خونریزی و کبودی که دلیل آن ها این است که با انجام عمل، تغییراتی در ساختار داخلی بینی اتفاق می افتد. از طرفی بعد از عمل مویرگ های داخل بینی حساس می شوند و احتمال دارد که دچار خونریزی شوند. با استفاده از چسب بینی می توان تا حدودی به کاهش و بهبودی این عوارض کمک کرد.

  • نشانه ی احتیاط

پس از عمل بینی، تا چندین ماه حتی تا یک سال بینی حساس است و با ضربه یا برخورد یک جسم به راحتی دچار خونریزی و صدمه می شود. بنابراین استفاده از چسب بینی می تواند به بقیه هشدار دهد تا در برخورد با فردی که بینی خود را جراحی کرده است با احتیاط و دقت بیشتری رفتار کنند.

  • به حداقل رساندن خطر افتادگی بینی

 اکثر افراد پس از عمل بینی خود این نگرانی را دارند که دچار افتادگی بینی شوند. یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، استفاده از چسب بینی است که به حفظ شکل و ظاهر بینی پس از عمل کمک می کند و احتمال افتادگی آن را کاهش می دهد.

آموزش زدن چسب بینی

how to apply nose tape

پزشکان و جراحان از تکنیک های مختلفی برای هر فرد استفاده می کنند. این تکنیک ها بر اساس نوع بینی و ضخامت پوست افراد انتخاب می شوند. در اینجا آموزش زدن چسب بینی به صورت صحیح را بیان می کنیم و نکات و مراحل آن را توضیح می دهیم:

  • انتخاب چسب مناسب

در ابتدا باید چسبی مناسب برای بینی را انتخاب کرد. چسب ½ اینچی می تواند انتخاب خوبی باشد. این چسب حتی با استفاده مکرر نیز حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.

  • تمیز کردن پوست

قبل از زدن چسب بینی باید بینی را کاملا با آب و صابون، پد الکی یا یک شوینده مناسب تمیز کرد تا بینی از چربی و آلودگی و یا مواد آرایشی پاک شود و چسب به خوبی بر روی بینی بچسبد.

  • قرار دادن چسب

مراحل قرار دادن چسب بر روی بینی به شرح زیر است:

الف) در مرحله اول از قرار دادن چسب بر روی پل بینی شروع می کنیم. لازم است که 3 تا 5 تکه چسب که هر کدام 2 تا 3 سانتی متر طول دارند را برش داد. تکه ها را از چند میلی متر بعد از نوک بینی شروع به چسباندن می کنیم. هر تکه را باید به گونه ای چسباند که تکه قبلی را بپوشاند. هرچه بالاتر می رویم از تکه های کوتاه تری استفاده می کنیم.

ب) در این مرحله یک تکه چسب به طول 10 تا 12 سانتی متر برش می دهیم و به صورت U شکل از وسط بر روی نوک بینی قرار داده و دو طرف آن را به دو پره سمت بینی وصل می کنیم. باید چسب را به گونه ای بر روی نوک بینی چسباند که سوراخ های بینی را نپوشاند.

ج) در اینجا مرحله اول را دوباره تکرار می کنیم. 3 تا 5 تکه چسب را برش می دهیم و روی لایه قبلی قرار می دهیم تا پوشش کاملی داشته باشند.

توجه داشته باشید که در هنگام زدن تکه های چسب این کار را باید با کمترین فشار انجام داد تا آسیبی به بینی وارد نشود.

نحوه برداشتن چسب از روی بینی

apply nose tape

از آن جایی که بینی پس از جراحی بسیار حساس است، 2 تا 3 ماه پس از عمل باید با احتیاط چسب را از روی بینی برداشت و اقداماتی را برای وارد شدن کمترین فشار به بینی هنگام کندن چسب انجام داد. بنابراین توصیه می شود که چسب را خیس و مرطوب کنید تا به راحتی از روی بینی کنده شود.

تا چه مدت پس از جراحی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از چسب بینی به عواملی مثل نوع بینی، ضخامت پوست و روند بهبود بستگی دارد. معمولا به کسانی که بینی استخوانی دارند توصیه می شود به مدت 1 تا 2 ماه از چسب بینی استفاده کنند. و افرادی که بینی گوشتی دارند ممکن است تا 3 ماه و در مواردی 4 تا 6 ماه از چسب بینی استفاده کنند.

جمع بندی

همانطور که در طول مقاله گفته شد، استفاده از چسب بینی پس از عمل جراحی مزایایی همچون کاهش تورم، کمک به بهبود بافت بینی، بهبود تنفس، جلوگیری از خونریزی و کبودی و کاهش خطر افتادگی بینی دارد. همچنین در اینجا آموزش زدن چسب بینی را بیان کردیم و نکات آن را به صورت خلاصه توضیح دادیم. باید پس از عمل بینی به خوبی و با دقت مراقبت های پس از آن به ویژه زدن چسب بینی را انجام داد تا نتیجه مطلوب حاصل شود و از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.