یکی از سوالات رایج خانم‌ها در دوران بارداری در خصوص استفاده یا عدم استفاده از عطر و ادکلن است. طبیعی‌ست که سلامت، رشد و نمو جنین در این دوران به سلامتی مادر وابسته است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به یکی از دغدغه‌­های بانوان گرامی در دوران بارداری بپردازیم.

 

 

استفاده از عطر و ادکلن در دوران بارداری

 

 

همه ما دوست داریم همیشه پاکیزه و خوشبو باشیم و استفاده از عطر و ادکلن در دنیای مدرن امروزی به یکی از نیازهای روزمره افراد تبدیل شده است. بوی خوش بخشی از شخصیت ماست و موجب افزایش اعتماد به نفس ما می‌شود. استفاده از عطر برای بانوان از اهمیت بیشتری برخوردار است و توجه بیشتری به آن دارند. تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری سببب می‌شود بانوان بیش از پیش به سراغ استفاده از عطر و ادکلن بروند. اما آیا استفاده از عطر در دوران بارداری مجاز است؟

 

 

اگر چه تاکنون خطرات استفاده از عطر در دوران بارداری به طور علمی و به یقین ثابت نشده است، اما عدم استفاده از مواد شیمیایی در این دوران امری بدیهی‌ست. همچنین حساس شدن پوست بدن در دوران بارداری ممکن است سبب ایجاد واکنش‌های آلرژیک پوستی شود. فرمولاسیون و ترکیبات شیمیایی برخی از عطر وادکلن‌ها نیز ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و سرگیجه در مادران شده و یا این حس را در آن‌ها تشدید کند. به یاد داشته باشید در دوران بارداری اسپری عطر و ادکلن به صورت مستقیم بر روی پوست توصیه نمی‌شود. ترکیبات شیمایی عطرها در صورت وجود خراش یا بریدگی‌های سطحی بر روی پوست می‌تواند باعث نفوذ به درون بافت‌های بدن شود. اگرچه اغلب پزشکان معتقد هستند نفوذ این ترکیبات به بدن در این مقدار اندک تاثیری بر سلامتی مادر و جنین ندارد، اما با این حال اگر تمایل دارید از عطر و ادکلن در دوران بارداری استفاده کنید حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید تا با توجه به وضعیت­تان به شما مشاوره دهد. سعی کنید استفاده از عطر و ادکلن در دوران بارداری را محدودتر کرده و حتی الامکان آن­‌ها را به لباس‌­های خود اسپری نمایید. همچنین استفاده از عطر و ادکلن‌­هایی با اسانس­‌های طبیعی (مانند دارچین، چوب صندل، عصاره انواع میوه، اسانس گل‌­ها ) را در اولویت خود قرار دهید و حتما پیش از استفاده یا خرید عطر در دوران بارداری از ترکیبات آن­ها اطمینان حاصل نمایید.

 

 

اگر پس از استفاده از هرگونه عطر و اذکلن با مواردی مانند مشکلات تنفسی، علائم آلرژیک، حساسیت‌­های پوستی، سردرد و حالت تهوع غیرعادی مواجه شدید استفاده از آن­ها را قطع نموده و حتما موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.