شما بر اساس ترجیحات خود روتین مراقبت از پوستتان را انتخاب می کنید. ممکن است ملاک انتخاب شما برای هر کدام از این محصولات اعم از تونر ،  ژل پاک کننده صورت ، فوم شستشو ، اسکراب صورت و... با دیگری متفاوت باشد. این ملاک ها می توانند بر اساس بافت این محصولات مشخص شده باشند یا بر اساس کارایی ای که این محصولات دارند. برخی از افراد نیز معیار خوشبو بودن را در اولویت قرار می دهند.

شستن صورت در حقیقت بخشی از روتین مراقبت از پوست است که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت. بعضی از افراد ممکن است آن را ابتدایی و بی اهمیت تلقی کنند یا زمانی که خسته هستند از انجام آن سر باز زنند؛ در حالی که نشستن صورت به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست. در این مقاله سعی داریم شما را در انتخاب بهترین شوینده صورت یاری کنیم. این انتخاب باید با در نظر گرفتن عوامل متعددی صورت بگیرد. این عوامل مهم را در این مقاله بررسی می کنیم.

انواع مختلف شوینده های صورت

برای این که در انتخاب بهترین پاک کننده صورت موفق تر عمل کنید و مناسب ترین گزینه را با توجه به نوع پوستتان خریداری کنید، بهتر است با انواع آن ها آشنایی داشته باشید. شوینده های صورت به طور کلی در سه نوع ژل پاک کننده صورت مردانه و زنانه، فوم شستشو و کرم ژل پاک کننده (کرم ژل پاک کننده کرمدار) یافت می شوند. در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

  • پاک کننده های ژلی

این پاک کننده ها همان گونه که از نامشان مشخص است، حالت ژلی دارند.  آن ها برای پوست های چرب و مستعد آکنه انتخاب مطمئن تری هستند؛ زیرا بسیاری از آن ها خاصیت لایه برداری و پاک کنندگی عمیق تر را دارند.

  • کرم های پاک کننده

افرادی که پوست های خشک یا حساس دارند بهتر است که از کرم های پاک کننده بهره ببرند. این کرم ها بدون این که ذره ای از روغن های طبیعی پوست را از بین ببرند، آن را عمیقا پاکسازی می کنند. آن ها معمولا از دیگر انواع پاک کننده های غلیظ تر اند و خاصیت مرطوب کنندگی بالایی دارند.

  • پاک کننده های فومی

این پاک کننده ها وزن سبکی دارند و زمانی که از پمپ خارج می شوند حالت کف آلود ایجاد می کنند. آن ها چربی های اضافه پوست را به خوبی از سطح آن می زدایند و مانند ژل های پاک کننده قوی هستند. پاک کننده های فومی بیشتر برای افرادی که پوست های مختلط دارند، مفید هستند.

انتخاب بهترین شوینده صورت با توجه به چه عواملی صورت می گیرد؟

شوینده صورت

دکتر جاش زایشنر، متخصص پوست و مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی درماتولوژی در بیمارستان می گوید:

«پاک کننده پایه و اساس روتین مراقبت از پوست است. هدف از پاکسازی، حذف آلودگی ها، کثیفی ها، چربی ها، مواد آرایشی و دیگر مواد زائد است به صورتی که یکپارچگی لایه خارجی پوست را تحت تاثیر قرار ندهد».

او همچنین توضیح می دهد که:

«در صورت استفاده از پاک کننده نامناسب، در عملکرد بهینه پوست اختلالاتی ایجاد می شود. پاک کننده ای که خیلی قوی باشد پوست را از بین می برد و باعث خشکی و تحریک آن می شود.»

همه ما در هنگام خرید از داروخانه تعداد زیادی از پاک کننده های پوست را مشاهده می کنیم. حتما تا کنون متوجه شده اید که این پاک کننده ها در انواع و برند های گوناگونی عرضه می شوند: پاک کننده های ژلی، پاک کننده های بدون سولفات، پاک کننده های حاوی سولفات، پاک کننده هایی که به صورت فوم هستند، پاک کننده های صابونی، سیندت ژل ها و پاک کننده های زنانه، پاک کننده های مردانه و ... .

انتخاب از میان این تعداد با این تنوع ممکن است چالش بر انگیز باشد؛ اما جای نگرانی نیست، ما شما را در این انتخاب یاری می دهیم. برخی از این شوینده ها برای نوع پوست شما انتخاب مناسبی به نظر نمی رسند و نه تنها برایتان کارایی ندارند؛ بلکه عواقب جبران ناپذیری برای سلامتی آن در پی دارند.

با توجه به موارد گفته شده بهتر است هر چه سریع تر نوع پوست خود را دریابید و با توجه به آن دست به انتخاب بزنید. ما در ادامه به بررسی انواع پوست و انتخاب بهترین شوینده صورت صورت می پردازیم.

  • پوست چرب و شوینده مناسب آن

دانیل گرونیچ، متخصص زیبایی و صاحب کلینیک آکنه سن دیگو می گوید:

«برای پاک کردن پوست های چرب به چیزی فراتر از ژل پاک کننده نیاز است. پاک کننده مناسب پوست چرب، پاک کننده ای است که مقداری اسید لاکتیک نیز در خود داشته باشد. اسید لاکتیک چربی پوست را بدون این که آن را تحریک کند، در خود تجزیه می کند».

این متخصص زیبایی به هیچ عنوان استفاده از پاک کننده های قوی را یعنی آن دسته از پاک کننده هایی که پوست را بیش از اندازه خشک می کنند و معمولا در ترکیبات خود الکل دارند، پیشنهاد نمی کند. دلیل این گفته آن است که پاک کننده های قوی، برعکس آن چه که از آن ها انتظار می رود، یعنی پاکسازی عمیق پوست و کنترل چربی آن، میزان چربی را دو چندان می کنند.

گرونیچ توصیه می کند که افرادی که پوست چربی دارند، به جای این پاک کننده ها از پاک کننده های ملایم؛ اما موثر بهره ببرند. نکته قابل ذکر آن است که این پاک کننده ها باید از بسته شدن منافذ باز پوست جلوگیری کنند. دکتر ژانت گراف، متخصص پوست و استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی Mount Sinai موافق است که نباید از این پاک کننده های قوی خشک کننده استفاده کرد. او همچنین خاطر نشان می کند که در انتخاب بهترین شوینده های صورت باید این نکته را در نظر گرفت که آن ها باید چربی های اضافه پوست را بدون این که به سد طبیعی آن آسیب بزنند، از بین ببرند.

گرونیچ درباره مواد تشکیل دهنده پاک کننده های صورت مناسب پوست چرب بر این باور است که ترکیبات آلفا هیدروکسی اسید مانند سالیسیلیک، لاکتیک و گلیکولیک برای پاک کردن منافذ بسته پوست های چرب ترکیبات مفیدی هستند. در بسیاری از موارد برای پوست های چرب لازم است بعد از شوینده، از تونرهای صورت استفاده کنیم.

شوینده پوست خشک

  • پوست خشک و شوینده مناسب آن

دکتر کریستین چوی کیم، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در لس آنجلس معتقد است:

«پوست خشک در بیشتر مواقع حساس است و بیشتر در خطر دچار شدن به اگزما قرار دارد.»

دکتر کیم پیشنهاد می دهد که این گونه افراد از فرمول هایی که هیچ گونه اسید، خاک رس یا دانه های لایه بردار در آن ها مشاهده نمی شود، بهره ببرند. او می افزاید:

«اگر شستن صورت با آب موجب خشک تر شدن پوست می شود، می توان به جای شوینده از میسلار واتر استفاده کرد. افرادی که پوست خشک دارند، برای جبران کم آبی آن پس از شستن می توانند از مرطوب کننده هایی مانند هایلورونیک اسید، هیالورونات سدیم یا گلیسیرین استفاده کنند. این گونه مواد آب مورد نیاز را به سطح پوست جذب می کنند.»

دکتر هوارد سوبل متخصص و جراح پوست در بیمارستانی در نیویورک به افرادی که نوع پوستشان خشک است، پیشنهاد می دهد که از شوینده هایی استفادده کنند که در خود اسید گلیکولیک دارند. گلیکولیک اسید، نوعی AHA است که قدرت لایه برداری فوق العاده ای دارد؛ در نتیجه لایه بالایی پوست را از سلول های مرده به شیوه موثری پاک می کند و پوست را بدون خشک کردن یا تحریک بیش از اندازه تمیز می کند.

هرگاه این سوال پیش می آید که چگونه می توان پوستی جوانتر داشت، باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که شوینده مناسب پوست در این امر بسیار موثر است.

  • پوست مستعد آکنه و شوینده مناسب آن

دکتر کیم معتقد است که استفاده از پاک کننده های مبتنی بر اسید سالیسیلیک برای تمام کسانی که پوستشان مستعد آکنه است، مناسب است. دکتر کیم می گوید:

«سالیسیلیک اسید یک اسید بتا هیدروکسی است که محلول در روغن است؛ بنابراین می تواند به صورت عمیق تری به اپیدرم نفوذ کند و مخلوط سلول های مرده پوست و سبوم را که منافذ پوست را بسته اند، در خود حل کند.»

برای این گونه افراد روغن پاک کننده می تواند جزو انتخاب بهترین شوینده های صورت قرارد گیرد. گراف می گوید:

«پاک کننده هایی که بر پایه روغن هستند به طرز شگفت انگیزی برای پوست چرب و مستعد آکنه مفید هستند؛ زیرا گوشته اسیدی پوست را متعادل نگه می دارند.»

با توجه به پیشنهادی که این متخصص پوست می دهد، بهتر است زمان خرید شوینده های مناسب پوست چرب و آکنه ای، مواد طبیعی مانند روغن بادام شیرین، روغن فندق و روغن گل رز را در نظر داشته باشید. همچنین از پاک کننده هایی که در ترکیبات خود مواد شوینده، الکل و نمک دارند، دوری کنید تا پوستتان دچار خشکی زیاد و تحریکی بیش از اندازه نشود.

  • پوست مختلط و شوینده مناسب آن

دکتر زایشنر برای کسانی که پوست مختلطی دارند، پیشنهاد شوینده های سبک تر را مانند ژل یا پاک کننده های کرمی ارائه می دهد. این متخصص پوست توضیح می دهد:

«پاک کننده های متعادل قسمت های چرب تر پوست را به خوبی تمیز می کنند بدون آن که به قسمت های خشک تر آن آسیبی برسانند. پاک کننده های کرمی که در خود ویتامین E و آلوئه ورا دارند، با خاصیت تسکین دهندگی خود می توانند انتخاب بسیار مناسبی برای افراد با پوست های مختلط باشند.»

نکته ای که باید همه افراد در انتخاب بهترین شوینده های پوست صورت در نظر داشته باشند این است که با بالا رفتن سن، پوست نیز به مواد مغذی بیشتری احتیاج پیدا می کند. دکتر هلیا اراجی، متخصص پوست در نیوپورت بیچ کالیفرنیا در این باره می گوید:

«با افزایش سن پوست ما شروع می کند به از دست دادن کلاژن و الاستین و سرعت چرخش سلولی در آن کمتر می شود؛ در این حالت دیگر به مانند گذشته قادر نیست لایه های مرده خود را بریزد. این امر موجب می شود تا اشعه های مضر خورشید آسیب های جبران ناپذیری مانند ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و تغییرات رنگدانه ها برای پوست به دنبال داشته باشند. همچنین در این صورت پوست خیلی سریع تر افتاده می شود و چین و چروک بر روی آن ظاهر می شود.»

هلیا اراجی ذکر می کند که افرادی که سن پوستشان بالا رفته است باید به دنبال شوینده ای غنی تر از شوینده های عادی باشند. این شوینده غنی بهتر است موادی همچون AHA، ویتامین A، رتینوئید ها، ویتامین C و E، اسید گلیکولیک و  B5 را در ترکیبات خود داشته باشد. این مواد باعث می شوند که میزان کلاژن بر سطح پوست افزایش یابد، گردش سلولی، بهتر و به طور کلی پوست یکدست تر و درخشان تر شود.

کسانی که سن بیشتری دارند یا پوستشان در حال پیر شدن است، طبق گفته گرونیچ بهتر است که از پاک کننده هایی استفاده کنند که در حفظ رطوبت سطح پوستشان موثر عمل می کند. او بر  این باور است که پاک کننده های ملایم که معمولا برای پوست های حساس تجویز می شوند، برای این دسته از افراد انتخاب مناسبی هستند. یکی دیگر از گزینه هایی که مختص این افراد است، پاک کننده های کرمی یا پاک کننده های آنزیمی سبک است؛ زیرا آن ها رطوبت مورد نیاز پوست را از بین نمی برند.

نحوه عملکرد شوینده صورت چگونه است؟

بهترین شوینده ها

پس از این که دریافتید انتخاب بهترین شوینده های صورت چگونه صورت می پذیرد، ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که پاک کننده ها چگونه پوست را تمیز می کنند.

پاک کننده های صورت در ترکیبات خود موادی دارند به نام «سورفکتانت». عملکرد این مواد شوینده به این صورت است که مواد و ذرات اضافه و مزاحم را از بیرونی ترین لایه پوست پاک می کنند. قدرت و کارایی سورفکتانت ها با توجه به نوع مواد شوینده ای است که برای پوست خود انتخاب کرده اید؛ اما همه آن ها با جذب روغن، آرایش، کثیفی و آلودگی ها پوستی تمیز و درخشان را برای شما به ارمغان می آورند.

فواید شستن صورت به طور منظم

پاکسازی منظم پوست صورت اهمیت بسیاری در ظاهر سالم آن دارد. فواید آن عبارت اند از:

  1. حذف آلودگی ها

یکی از مشخص ترین مزایای شستن صورت آن هم به طور منظم، از بین بردن کثیفی ها، آلودگی ها، روغن ها و مواد اضافی و آزار دهنده دیگر است. پوست انسان در طول روز به صورت مداوم در معرض انواع آلاینده ها، باکتری ها، ویروس ها، کثیفی ها قرار دارد. تمام این مواد مزاحم بر روی پوست انباشته می شوند و آن را می پوشانند.

شستن روزانه پوست صورت این آلودگی ها را به علاوه سلول های مرده پوست از بین می برد و پوستی شاداب و شفاف به انسان می بخشد. در صورت نشستن، این مواد جمع شده باعث می شوند که محصولات پوستی دیگر نتوانند به درستی به آن نفوذ کنند و عملکرد مخصوص به خود را انجام دهند.

  1. افزایش رطوبت سطح پوست

شستن منظم صورت، به خصوص اگر با یک مرطوب کننده مناسب همراه شود، عاملی مهم در حفظ رطوبت آن محسوب می شود. پوست کم آب، خیلی خشک و چروکیده به نظر می رسد و روند پیری آن با سرعت بیشتری رخ می دهد. پاکسازی صحیح و مناسب که با انتخاب بهترین شوینده های پوست صورت اتفاق می افتد، به تنظیم PH پوست کمک بسیاری می کند. همچنین استفاده از شیرپاک کن های انواع مختلف پوست می تواند به پاکسازی عمقی روزانه پوست بسیار کمک کند.

شفافیت پوست با شوینده

  1. حفظ شفافیت پوست

غدد ریزی که در زیر پوست قرار دارند، برای محافظت از پوست در برابر خطرات دنیای بیرون روغنی به نام سبوم تولید می کنند. این غدد برای رساندن سبوم به سطح پوست یا همان لایه بیرونی، از فولیکول های مو که در داخل پوست قرار دارند، استفاده می کنند. سبوم بر سطح پوست لایه محافظی تشکیل می دهد تا از این راه از نفوذ باکتری ها و سایر عوامل مضر به لایه های زیرین پوست جلوگیری کند.

تجمع بیش از اندازه کثیفی ها بر روی سطح پوست، نتیجه ای جز انسداد فولیکول، به دام افتادن سبوم، افزایش تعریق و سلول های مرده در پی ندارد. تمام موارد گفته شده در ایجاد آکنه موثر اند؛ زیرا نبود سبوم در سطح پوست برای باکتری ها این فرصت را فراهم می کند تا به راحتی به فولیکول نفوذ کنند و باعث التهاب شوند.

شستن مداوم صورت منافذ پوست را از آلودگی ها پاک می کند و اجازه نمی دهد آلودگی ها بر آن جمع شوند؛ در نتیجه روغن سبوم بدون هیچ مانعی به سطح پوست می رسد و از آن مراقبت های لازم را به عمل می آورد.

جمع بندی

شستن صورت در روتین مراقبت از پوست قدم اول محسوب می شود. این کار علاوه بر این که کثیفی ها، سلول های مرده و مواد زائد دیگر را از بین می برد، پوست را برای جذب سایر مواد مراقبتی مانند مرطوب کننده های پوستی، سرم ها، ضد آفتاب، ماسک صورت و... محیا می کند. همچنین افرادی که مستعد آکنه هستند و همیشه از آن رنج می برند، با شستن مداوم و صحیح و رعایت روتین پوستی مناسب، می توانند به مرور زمان شاهد کاهش چشمگیر میزان آکنه های خود باشند.

در این مقاله در ابتدا سعی کردیم با بررسی انواع شوینده ها و انواع پوست های گوناگون، شما را در انتخاب بهترین شوینده های پوست صورت یاری دهیم. سپس درمورد نحوه عملکرد این پاک کننده ها و فواید استفاده منظم و مکرر از شوینده های پوست مطالبی را بیان نمودیم. امیدواریم خواندن این مقاله شما را در انتخاب شوینده مناسب پوستتان یاری کرده باشد. در فروشگاه اینترنتی آرایشی و بهداشتی آرانیکا می توانید به بهترین شوینده ها و پاک کننده های انواع پوست دست یابید.