خیلی از افراد برای ایجاد یک تغییر و تحول در ظاهر خود دست به تغییر رنگ مو ها می زنند. برای اینکه بتوانید رنگ موهایتان را عوض کنید ابتدا باید آن ها را دکلره کنید. برای دکلره کردن باید نکاتی را در نظر بگیرید تا کمترین آسیب به مو های شما وارد شود و بتوانید بهترین نتیجه را مشاهده کنید. اگر این کار را با دقت انجام ندهید، ممکن است دچار مشکلاتی مانند موخوره و  سوختگی یا ریزش مو شوید. با انجام درست مراحل دکلره، می توان آسیب ها را به حداقل رساند و رنگ موی دلخواه را به دست آورد. در این مقاله انواع دکلره را مورد بررسی قرار می دهیم و نکات مراقبتی مهم را بازگو می کنیم.

دکلره چیست؟

دکلره فرایندی است که در آن از موادی شیمیایی به منظور از بین بردن رنگ طبیعی مو ها و برای اعمال رنگی جدید استفاده می شود. دکلره شامل موادی قلیایی است که باعث می شود کوتیکول تار های مو باز شود و بتواند با استفاده از یک عامل اسکیداتیو ملانین مو را در خود حل کند. ملانین رنگ طبیعی مو ها را ایجاد می کند. پس از حل شدن و تجزیه ملانین مو، رنگ آن به زرد یا قرمز تغییر می کند.

 مواد دکلره تا زمانی که بر مو ها باقی بمانند به روشن کردن آن ها ادامه می دهند پس هرچه بیشتر بمانند تار های مو روشن تر می شوند. توجه داشته باشید که مواد دکلره شامل موادی است که خواص قلیایی و اسیدی دارد؛ پس اگر بیش از حد بر مو هایتان بماند آسیب زیادی به آن ها وارد می کند. دکلره انواع مختلفی دارد و برای به دست آوردن رنگ های گوناگون می توان از آن ها استفاده کرد.

انواع دکلره

 Types of hair bleach

برای روشن کردن مو می توان از تکنیک های مختلفی استفاده کرد که در اینجا به تعدادی از آن ها به اختصار اشاره می کنیم:

 • تکنیک بالیاژ

در این روش رنگ مو های شما طبیعی تر می شود و آن ها کمتر آسیب می بینند. در این روش مواد با دست بر مو ها گذاشته می شود و از فویل و گرما استفاده نمی شود؛ به همین دلیل نسبت به دکلره کامل ضرر کمتری دارد.

 • تکنیک هایلایت

یکی دیگر از انواع دکلره ، روش هایلایت مو است. این روش نیز مانند بالیاژ آسیب کمتری ایجاد می کند. در این روش تکه هایی از مو را از رنگ اصلی آن روشن تر می کنند.

 • تکنیک رنگ روشن سوپر

در این روش از یک عامل بلند کننده قوی برای روشن کردن مو استفاده می شود. این نوع دکلره از انواع دیگر خشن تر است؛ به این دلیل تنها در یک مرحله انجام می شود.

 • روش طبیعی

یکی دیگر از انواع دکلره ، استفاده از مواد طبیعی به منظور روشن کردن رنگ مو است. استفاده از مواد طبیعی کاملا بی خطر است و ضرری به آن ها نمی رساند.

تعدادی از مواد طبیعی جهت روشن کردن مو ها

 Types of hair bleach1

 • آب لیمو

آب لیمو شامل اسید سیتریک است که یک ماده طبیعی برای روشن کردن محسوب می شود.

روش استفاده: می توانید آب لیمو را در روغن یا نرم کننده مو خود اضافه کنید و به مو هایتان بمالید و بعد از یک ساعت بشویید. ممکن است برای گرفتن نتیجه مطلوب لازم باشد چند بار این کار را انجام دهید.

 • سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل داشتن خواص اسیدی می تواند مو های شما را بدون اثر منفی ای روشن کند.

روش استفاده: سرکه سیب را به مقدار مساوی با آب مخلوط کنید و سپس مو هایتان را به آن آغشته کنید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند سپس موهایتان را بشویید. در صورت نیاز فرایند را تکرار کنید.

 • جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موثر ترین مواد برای روشن کردن مو به صورت طبیعی است. جوش شیرین خواص ساینده دارد که می تواند رنگ طبیعی مو ها را از بین برد.

روش استفاده: جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی حاصل شود. این مخلوط را روی تمام مو هایتان بمالید، بگذارید تا 20 دقیقه بماند و بعد بشویید.

 • قرص ویتامین C

یکی از فواید ویتامین C این است که خواص اسیدی ای دارد و در روشن کردن مو ها آن هم بدون ضرر موثر واقع می شود.

روش استفاده: حدود 10 تا 12 قرص را با آب مخلوط کنید تا به خمیر غلیظی تبدیل شود و به تمام مو ها بمالید و پس از 20 دقیقه آن ها را شست و شو دهید.

مراقبت های پس از دکلره کردن

 Types of hair bleach2

از آنجایی که دکلره کردن آسیب هایی را در پی دارد، لازم است که پس از انجام این کار به مو های خود رسیدگی کنید تا مجددا به حالت سالم باز گردند.

نکاتی که برای بازیابی سلامت مو پس از دکلره باید در نظر آورید:

 1. از محصولات تقویت کننده مو استفاده کنید.

برای بازیابی سلامت مو هایتان می توانید از انواع ماسک مو، روغن های تقویت کننده، سرم مو و نرم کننده استفاده کنید. به این صورت رطوبت از دست رفته مو هایتان جبران می شود و می توانید خشکی و شکنندگی حاصل از دکلره را درمان کنید.

 1. استفاده از وسایل حرارتی ممنوع!

مو های شما در این وضعیت ضعیف و شکننده هستند و استفاده از وسایل حرارتی می تواند آسیب بیشتری به آن ها وارد کند؛ بنابراین تا حد امکان از وسایلی مانند اتو مو یا سشوار دوری کنید. در صورتی که مجبور به استفاده از این لوازم بودید، ابتدا اسپری حفاظت حرارتی را بر مو هایتان بزنید تا ضرر آن را به حداقل رسانید.

 1. مو هایتان را به طور منظم کوتاه کنید.

احتمال ایجاد موخوره پس از دکلره بالا است به دلیل اینکه مو ها خشک شده اند و خشکی مو سبب شکاف در انتهای ساقه‌ می شود. یکی از راه های رفع این مشکل، کوتاه کردن منظم مو ها است. با این کار می توانید از شکنندگی بیشتر مو ها و ایجاد موخوره جلوگیری کنید.

جمع بندی

همانطور که در طول مقاله گفته شد، دکلره کردن می تواند اثرات منفی بسیاری بر مو هایتان داشته باشد؛ بنابراین اگر قصد رنگ کردن موهایتان را دارید، باید تبعات زیبا شدن را بپذیرید. نمی توان جلوی آسیب های احتمالی حاصل از دکلره را گرفت؛ اما می توان این آسیب ها را با رسیدگی و مراقبت جبران کرد. همچنین برای این کار به فردی ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا آسیب بیشتری به مو هایتان وارد نشود و به نتیجه مطلوب برسید. در این مقاله درمورد نکات مهم مراقبت از مو پس از دکلره و انواع مختلف آن مطالبی را گردآوری کردیم. شما می توانید وارد سایت آرانیکا شوید و انواع دکلره و رنگ مو را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری کنید.