همان طور که می دانید پوست لب یکی از حساس ترین قسمت های بدن است که سریعا در برابر عوامل محیطی مانند باد، سرما و آفتاب آسیب می بیند. ترک های دردناک، کنده شدن پوست لب و حتی خونریزی از جمله اتفاقات ناگواری است که می تواند با خشکی لب همراه باشد. خوشبختانه امروزه محصولات باکیفیت زیادی در بازار وجود دارند که حاوی مقدار کمی SPF هستند و می توانند از لبخند شما به خوبی محافظت کنند. مراقبت از لب ها باید به یک مرحله حیاتی در روتین روزانه شما تبدیل شود؛ از این رو قصد داریم در مقاله پیش رو  یکی از بهترین محصولات مراقبت از پوست لب یعنی بالم را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین بالم برای خشکی لب آشنا کنیم. شما می توانید انواع بالم لب را از سایت آرانیکا تهیه کنید.

 بالم لب چیست؟

قبل از خرید بهترین بالم برای خشکی لب خود بهتر است در مورد ساختار این محصول اطلاعات مختصری داشته باشید. بالم لب یک محصول آرایشی و مراقبتی خاص است که به دلیل داشتن ترکیبات مرطوب کننده، برای محافظت و تغذیه لب ها استفاده می شود. این محصول بسته به مواد تشکیل دهنده خود می تواند معطر، طعم دار یا بدون عطر و مزه باشد.  بافت بالم لب ها اغلب مشابه موم است و می تواند به خوبی  ترک خوردگی و خشکی لب ها را از بین ببرد. همچنین رطوبت کافی برای بازیابی پوست لب را فراهم می کند. اکثر بالم لب ها حاوی مواد مغذی همچون کره شی، روغن های طبیعی و موم زنبور عسل هستند که به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می نمایند و از لب های شما در برابر آسیب های محیطی محافظت می کنند.

لزوم استفاده از بهترین بالم لب برای خشکی لب

The best balm for dry lip

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، بالم لب می تواند رطوبت مورد نیاز لب های شما را که ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض هوای خشک و سرد یا باد شدید از بین برود، به آن بازگرداند. همه ما به خوبی می دانیم که لب ها  نسبت به سایر قسمت ‌های بدن آسیب ‌پذیرتر هستند؛ زیرا پوست بسیار نازکی دارند و معمولاً خیلی راحت ‌تر از سایر قسمت ‌های بدن خشک می‌ شوند. بنابراین مراقبت از آن ها امری ضروری و حیاتی است.

ویژگی های بهترین بالم برای خشکی لب

در حال حاضر بهترین راه حل برای رفع ترک و خشکی لب ها، استفاده از بالم یا پماد های مرطوب کننده است. وقتی نوبت به انتخاب بهترین بالم برای خشکی لب می رسد، بهتر است چند نکته مهم را در نظر بگیریم. به گفته متخصصین پوست افرادی که با عارضه خشکی لب مواجه هستند، بهتر است از مصرف بالم های طعم و عطر دار اجتناب کنند؛ زیرا ممکن است عطر یا طعم دهنده استفاده شده در آن ها پوست ظریف لب ها را بیشتر تحریک کند. علاوه بر این آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند از مصرف محصولاتی که حاوی منتول، اسید سالیسیلیک و کافور هستند نیز اجتناب کنید؛ به این دلیل که آن ها هم می توانند پوست لب های شما را تحریک کنند. به عنوان یک قانون کلی، توسط ADD گفته شده است: "اگر لب های شما بعد از استفاده از یک محصول خاص دچار سوزش شد، دیگر از آن محصول استفاده نکنید."

بنابراین بهترین بالم برای خشکی لب، محصولی است که با پوست شما سازگار باشد و ترکیباتی مغذی همچون وازلین سفید، لانولین، کره شی، موم زنبور عسل و سرامید داشته باشد. این ترکیبات می توانند رطوبت مورد نیاز پوست لب شما را به خوبی حفظ کنند. بالم لب های حاوی گلیسیرین هم گزینه خوبی برای لب های خشک هستند؛ زیرا خاصیت آبرسانی بالایی دارند. علاوه بر این محصولات حاوی روغن دانه شاهدانه، روغن آرگان، کرچک و سایر روغن های معدنی، ترکیبات فوق العاده ای برای درمان ترک لب های خشک هستند. عموما بالم لب های طبیعی از مواد بی ضرر که در طبیعت وجود دارد ساخته می شوند و برای افرادی که لب یا پوست حساسی دارند، انتخاب مناسب تری هستند. بالم لب طبیعی مواد مغذی و ویتامین های خود را از مواد طبیعی همچون روغن نارگیل و موم زنبور عسل تامین می کند.

چگونه بهترین بالم برای خشکی لب را انتخاب کنم؟

The best balm for dry lip

در انتخاب بهترین بالم برای خشکی لب، لازم است نکات خاصی را در نظر بگیرید که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

  1. پیدا کردن ترکیبات مناسب

به دنبال بالم لبی باشید که از مواد طبیعی خوب و باکیفیت ساخته شده باشد و بتواند از بروز آسیب بیشتر در لب های شما جلوگیری کند. بهتر است برای محافظت و رطوبت رسانی روزانه، از فرمول های غنی شده با کره شی باتر استفاده کنید.

  1. اجتناب از خرید بالم های عطر دار

اگر لب های بسیار حساسی دارید بهتر است از خرید محصولات طعم دار، عطر دار  و حاوی مواد نگه دارنده خودداری کنید. البته همه بالم لب ها حساسیت زا نیستند، ولی بهترین بالم برای خشکی لب، محصولی است که حاوی مواد طبیعی و مغذی باشد.

  1. توجه به اندازه بالم لب

اگر همیشه در سفر هستید، بهتر است محصولی انتخاب کنید که همه جا همراه شما باشد و بتوانید به راحتی آن را حمل کنید. بالم لب هایی که در ابعاد یک رژ مناسب هستند فضای کمی اشغال می کنند و به راحتی می توان آن ها را کیف دستی خود قرار داد.

       4. داشتن SPF مناسب

انتخاب یک بالم حاوی SPF مناسب، می تواند به خوبی از لب های شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

دفعات استفاده از بالم لب در طول روز چقدر است؟

How often to use balm

این نکته را در نظر داشته باشید که حتی خرید بهترین بالم برای خشکی لب نمی تواند تاثیر چندانی در رفع ترک ها داشته باشد؛ مگر اینکه درست و به موقع از آن استفاده کنید. به طور کلی استفاده یک یا دو بار در روز از بالم لب می تواند سلامت لب های شما را تضمین کند. البته خاطرتان باشد از استفاده بیش از حد این محصول بپرهیزید؛ زیرا این کار می تواند آبرسانی طبیعی پوست شما را با اختلال مواجه کند.

جمع بندی

به طور کلی بهترین بالم برای خشکی لب که می توانید در روتین روزانه خود قرار دهید، محصولی است که غنی از رطوبت باشد و بتواند با ترکیبات خاص خود از لب های حساس شما در برابر عوامل محیطی محافظت کند. انتخاب یک بالم لب طبیعی می تواند سلامت لب های شما را تضمین کند. بالم لب های طبیعی و ارگانیک به هیچ عنوان حاوی مواد مضر نیستند و احتمال هرگونه حساسیت یا تحریک را در لب های شما، کاهش می دهد. خاطرتان باشد برخی از فرمول ‌های غیرطبیعی می ‌توانند خشکی لب های شما را بیشتر کنند. بنابراین قبل از خرید یک محصول، حتما به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید.