بالم لب یکی از لوازم آرایشی و بهداشتی پر کاربرد است که در میان لوازم همه بانوان مشاهده می شود. یک بالم لب خوب از لب محافظت می کند و رنگ آن را به رنگ طبیعی خود نزدیک می کند. برخی از بالم لب ها نیز به صورت تخصصی برای لب های تیره تولید می شوند و تیرگی آن ها را از بین می برند. در این مقاله علت تیرگی لب ها را بررسی می کنیم و درمورد این که چگونه می توانید بهترین بالم لب برای تیرگی لب را انتخاب کنید، توضیح خواهیم داد.

 

چرا لب ها رنگ تیره به خود می گیرند؟

The best lip balm for dark lips

لب یکی از مهم ترین بخش های صورت است که تیره شدنش تاثیر زیادی بر زیبایی می گذارد. این تیرگی به دلایل متعددی اتفاق می افتد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اگر زمان زیادی را خارج از منزل می گذرانید، احتمالا اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید یا همان UV خورشید باعث تیرگی لب هایتان می شود. پوست لب نیز مانند پوست دیگر قسمت های بدن با قرار گرفتن در معرض این اشعه آسیب می بیند و این اشعه تولید بیش از حد یا توقف تولید رنگدانه ها را در پی دارد. اشعه مضر UV حتی می تواند باعث پیری زودرس پوست شما نیز شود.

 • سیگار کشیدن

اگر سیگار می کشید باید انتظار تیره شدن رنگ لب های خود را نیز داشته باشید. اگر سیگاری هستید، انتخاب بهترین بالم لب برای تیرگی لب می تواند تصمیم خوبی باشد. اما بهترین کار ترک سیگار است؛ زیرا سیگار حاوی مواد شیمیایی ای است که تاثیر منفی قابل توجهی روی رنگ لب های شما می گذارد. برای مثال موجب تجزیه کلاژن می شود و خاصیت ارتجاعی لب و رنگ اصلی آن را از بین می برد. گرمای حاصل از سیگار نیز برای لب ها مضر شناخته می شود.

 • کم آبی بدن

گاهی اوقات انتخاب بهترین بالم لب برای تیرگی لب تنها راه چاره نیست. اگر بدن شما با کمبود آب مواجه باشد، احتمالا رنگ لب نیز تیره خواهد شد؛ زیرا کمبود آب موجب خشکی و ترک خوردن لب ها می شود. اگر لب ها به اندازه کافی مرطوب نباشند، بافت خشن پوست و سلول های مرده روی آن جمع و باعث می شوند لب تیره تر به نظر برسد.

 • محصولات بی کیفیت

عامل بعدی که می تواند باعث تیره شدن رنگ لب های شما شود، استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی بی کیفیت است. اگر رژ لب یا بالم لبی که استفاده می کنید کیفیت پایینی داشته باشد، احتمالا بر رنگ لب شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.

Poor quality products

 • حساسیت

اگر تیرگی لب های شما به دلیل حساسیت باشد، احتمالا خرید بهترین بالم لب برای تیرگی لب نیز به شما کمک نخواهد کرد. برخی از واکنش های آلرژیک به برخی از دارو ها، مواد غذایی یا محصولات باعث ایجاد التهاب لب و تغییر در رنگدانه های آن می شود.

 • ژنتیک

ژن ها در تعیین رنگ طبیعی لب نیز نقش دارند و برخی از افراد تنها به دلیل ژنتیک مستعد آن هستند.

 • بهم خوردن تعادل هورمون ها

نوسانات هورمونی به ویژه در دوران بارداری و قاعدگی می تواند باعث افزایش تولید ملانین در بدن شود که بر تیرگی لب نیز اثر می گذارد.

 • سبک زندگی ناسالم

عواملی مانند رژیم غذایی ناسالم، مصرف بیش از اندازه کافئین و کم خوابی در طولانی مدت ظاهر لب ها را تیره و کدر نمایان می کنند.

نکات مهم پیش از خرید بالم لب

Important points before buying lip balm

اگر قصد خرید بهترین بالم لب برای تیرگی لب را دارید باید به یک سری نکات توجه داشته باشید. دقت به یک سری موارد ساده اما مهم به شما کمک می کند تا بالم لب با کیفیتی را انتخاب کنید. برخی از این عوامل عبارت اند از:

 • مواد تشکیل دهنده بالم لب

شاید مهم ترین مورد را بتوان مواد تشکیل دهنده بالم لب دانست. بالم لب های باکیفیت معمولا حاوی روغن های طبیعی مانند روغن نارگیل و یا ویتامین های مختلف به خصوص ویتامین E هستند. خاطرتان باشد از خرید بالم لب هایی که از مواد شیمیایی خشن، عطر های مصنوعی یا موادی که پایه نفتی دارند ساخته شده اند، خودداری کنید. زیرا بیشتر از سود برایتان زیان خواهند داشت.

 • SPF

SPF نشان دهنده ضد آفتاب بودن بالم لب است. ضد آفتاب بودن بالم لب بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا نور خورشید و اشعه های مضر آن باعث تیره شدن رنگدانه، پیری زودرس و حتی سرطان پوست می شود. در نتیجه اگر می خواهید بهترین بالم لب برای تیرگی لب را انتخاب کنید، توجه داشته باشید که باید دارای SPF حداقل 15 یا بیشتر باشد.

 • بافت

بافت بالم لب یکی دیگر از نکاتی است که حتما باید در نظر بگیرید. بالم لبی که انتخاب می کنید باید بافت نرمی داشته باشد تا لب را مرطوب نگه دارد؛ در نتیجه مواد مغذی در آن به آسانی جذب لب شود. علاوه بر این نباید به گونه ای باشد که شما با استفاده از آن بر لب هایتان احساس چربی و سنگینی کنید و اذیت شوید.

 • ماندگاری

عامل مهم بعدی میزان ماندگاری بالم لب است. اگر می خواهید لب های سالم و روشنی داشته باشید، بالم لبی را انتخاب کنید که آبرسانی طولانی مدتی داشته باشد تا در تمام طول روز لب های شما را نرم و لطیف نگه دارد.

 • رایحه و طعم

 اهمیت این مورد نسبت به موارد قبلی کم تر است؛ با این حال بیش از آنچه که فکر می کنید مهم است. هنگام خرید بالم لب به عطر و طعم آن نیز توجه داشته باشید؛ زیرا در تجربه کلی شما تاثیر می گذارد. به این نکته نیز دقت کنید که بالم لب هایی که در خود عطر و طعم مصنوعی دارند، واکنش های آلرژیک را تشدید می کنند. از این رو اگر پوستتان حساس است یا سابقه حساسیت دارید، از خرید آن ها اجتناب کنید.

نتیجه گیری

بالم لب از جمله لوازم آرایشی بهداشتی که بیشتر بانوان از آن استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که برخی از بانوان با آن رو به رو هستند، تیرگی لب است. خوشبختانه به کمک بالم لب می توان تا حد زیادی این مشکل را از بین برد. البته برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است هنگام انتخاب بالم لب به برخی از نکات مهم دقت داشته باشید. در این مقاله برای انتخاب این نکات را نام بردیم و هر کدام را توضیح دادیم.

شما می توانید برای مشاهده و تهیه انواع بالم لب در طعم ها و عطر های گوناگون و از برند های مشهور و معتبر، وارد سایت آرانیکا شوید و با توجه به سلیقه و ترجیحات خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید.