آکنه بر پوست شما تاثیرات مخربی دارد و گاهی اوقات در این زمان احساس می کنید که هیچ کاری نمی توانید برای پوست خود انجام دهید. محصولات مراقبت از پوست برای درمان آکنه و لک ممکن است پوست شما را حساس تر کند. حتی در زمانی که به پوست خود دست می زنید، ممکن است باکتری ها به پوست شما راه پیدا کنند و آکنه بیشتر شود. راه های زیادی برای مبارزه لک های پوستی وجود دارد تا بتوانید پوستی درخشان و شاداب داشته باشید و از بیماری آکنه و لک های پوستی خلاص شوید. ما در این مقاله انواع لک پوستی را بررسی می کنیم و شما را با راه های درمان لک صورت آشنا می کنیم. حواستان باشد که راه درمان پوست تغییر روتین مراقبت از پوست است.

علائم لک پوست

در ابتدا باید با انواع لک پوستی و علائم لک پوستی آشنا شوید. در اینجا چند علامت رایج پوست های مستعد لک را بررسی می کنیم:

 • تغییر رنگ پوست

 • خارش یا تحریک پوست
 • لکه های قهوه ای یا قرمز روی پوست
 • التهاب پوست
 • جوش های ملتهب و دردناک
 • خشکی پوست
 • تغییر بافت پوست

انواع لک های پوستی

درمان لک پوست

همانطور که می دانید لک پوستی یک اصطلاح گسترده است و ممکن است انواع مختلفی داشته باشد. به طور کلی، اسکار های باقی مانده از آکنه و جوش، یکی از رایج ترین انواع لک صورت و بدن هستند. برخی دیگر از انواع لک پوست عبارتند از:

 • اسکار آکنه: جای زخم در اثر آسیب ایجاد شده به لایه رویی پوست ایجاد می شود. جوش و زخم باعث می شوند که اسکار ایجاد شود و جای آن بر روی پوست باقی بماند. به همین دلیل پوست هایی که مستعد آکنه هستند، بیشتر مستعد لک صورت و لک بدن هستند.

 • جوش سر سیاه: جوش های سر سیاه نوعی جوش های کومدون باز هستند که در زمانی ایجاد می شوند منافذ پوست باز و بزرگ است. سلول های مرده پوست در این منافذ بزرگ جمع می شوند و تولید سبوم در این حالت افزایش پیدا می کند. در صورت تولید سبوم بیشتر، منافذ پوست با چربی های زیاد بسته می شود و جوش های سر سیاه به وجود می آیند. این نوع جوش ها بر روی پوست لک ایجاد می کنند.

 • جوش های سر سفید: این جوش ها برخلاف جوش های سر سیاه کومدون بسته هستند؛ زیرا پوست روی آن ها را پوشانده است. این جوش ها قرمز و حساس هستند و نوک آن ها پر از چرک است. به همین دلیل نباید به هیچ وجه به جوش های سر سفید دست بزنید. در صورت دست زدن به جوش سر سفید، لک صورت شما بیشتر می شود.

 • پاپول: پاپول ها برآمدگی های کوچک روی پوست هستند که می توانند قهوه ای، بنفش، صورتی یا قرمز باشند و بر روی پوست لک ایجاد کنند.

 • پوسچول: این جوش ها سفید و زرد هستند و در زمانی ایجاد می شوند که روغن، باکتری و کثیفی در منافذ پوست گیر کند و عفونت بر روی پوست جذب شود. این نوع جوش ها نیز بعد از درمان لک هایی بر روی صورت ایجاد می کنند.

 • هایپرپیگمانتاسیون: در این حالت لک های رنگدانه دار بر روی پوست ایجاد می شود و لکه های تیره بر روی پوست به وجود می آید. در این حالت تولید ملانین بیش از حد است.

 • لکه های پیری یا کبدی: این نوع لکه ها معمولا برای افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد؛ اما جوانان با سن کمتر نیز می توانند دچار این مشکل شوند. این لکه ها بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شوند.

 • لکه های ملاسما: ملاسما یکی از بیماری های پوستی رایج در دوران بارداری است. رنگ این نوع لک ها قهوه ای است و به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتند.

 • ویتیلگو: این بیماری پوستی یک نوع بیماری خود ایمنی و درمان قطعی ندارد. نام دیگر این بیماری پیسی است و در این بیماری لک های سفید بر روی بدن ایجاد می شود.

راه های درمان لک صورت

اول از همه باید از روشن کننده و ضد لک استفاده کنید

استفاده از کرم های روشن کننده و ضد لک، باعث می شود که پوست شما درخشان و بدون لک شود. البته توجه کنید که بیشتر این محصولات مواد شیمیایی قوی ای دارند و پوست شما را دهیدراته می کنند. پوست های چرب معمولا دهیدراته می شوند و برای همین علاوه بر استفاده از کرم های مختلف، باید از کرم آبرسان استفاده کنید. همانطور که می دانید انواع لک پوستی وجود دارد که قبلا این موارد را توضیح دادیم.

کرم های روشن کننده و ضد لک سلول های رنگ ساز را از بین می برند. همچنین با فریب دادن سلول های رنگ ساز، باعث می شوند که دیگر این سلول ها رنگدانه تولید نکنند. این نوع کرم ها حاوی موادی مانند هیدروکینون، آربوتین، آزلائیک اسید، کوجیک اسید، آربوتین و ... هستند. کرم های روشن کننده حاوی موادی مانند ویتامین سی، لایه بردار های شیمیایی و عصاره شیرین بیان هستند و لک های صورت را از بین می برند. پس لازم است که از کرم روشن کننده و ضد لک برای درمان لک صورت استفاده کنید.

از لایه بردار ها استفاده کنید

لایه بردار ها به دو دسته لایه بردار های فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شوند. یکی از لایه بردار های فیزیکی اسکراب صورت است. لایه بردار های شیمیایی به دو دسته آلفا هیدروکسی اسید ها و بتا هیدروکسی اسید ها تقسیم می شوند. آلفا هیدروکسی اسید ها کمتر جذب پوست صورت می شوند و بتا هیدروکسی اسید ها مانند سالی سیلیک اسید ها در درمان پوست، لک صورت و جوش و آکنه موثر هستند. به همین دلیل توصیه می شود که به طور منظم از لایه بردار ها استفاده کنید.

لایه بردار های شیمیایی برای درمان لک صورت بسیار مناسب هستند. این محصولات براساس شدت لک به سه دسته سبک، متوسط و عمیق تقسیم می شوند. بسیاری از این لایه بردار ها مواد شیمیایی قوی ای دارند و لازم است در هنگام استفاده از آن ها از آبرسان استفاده کنید. سالی سیلیک اسید، گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید لایه بردار های محبوب هستند. این محصولات بهتر از اسکراب صورت عمل می کنند و در درمان پوست موثر هستند.

همچنین در بعضی موارد لایه برداری با لیزر انجام می شود. این نوع لایه برداری یک گزینه موثر برای از بین بردن لک صورت است و از انرژی لیزر برای برداشتن لایه بالایی پوست و تحریک لایه های زیرین استفاده می شود. در هنگام به وجود آمدن لک صورت کلاژن کمتر تولید می شود و به همین دلیل لایه های زیرین در هنگام لایه برداری تحریک می شوند. جلسات لایه برداری لیزر بسته به شدت لک است و شاید لازم باشد برای از بین بردن جای جوش، لکه های پوستی، لکه های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ... چند جلسه به لایه برداری با لیزر بروید.

بسیار مهم است که به طور مرتب پوست خود را لایه برداری کنید. شما باید برای جلوگیری از ایجاد لک و آکنه منافذ پوست را تمیز نگه دارید. اسکراب صورت ملایم حاوی مواد ضد باکتری برای رفع لکه ها بسیار موثر هستند. لازم است که هفته ای یک بار از این نوع اسکراب صورت استفاده کنید.

اسکراب صورت در لایه برداری صورت موثر است. فقط حواستان باشد که از اسکراب هایی استفاده کنید که ضد باکتری هستند. اسکراب های معمولی ممکن است به پوست شما آسیب برسانند. این نوع اسکراب ها باکتری های پوست را از بین می برند، منافذ پوست را باز می کنند و سلول های مرده پوست را نیز از بین می برند. شما باید از اسکراب های ملایم استفاده کنید تا پوستتان بیش از این آسیب نبیند. سلول مرده پوست با استفاده از اسکراب صورت از بین می رود. این سلول ها منافذ پوست را می بندند و باعث می شوند که پوست دچار لک شود.

لک پوست و درمان

از تونر و شیر پاک کن استفاده کنید

شما برای درمان لک صورت باید از دارو های موضعی حاوی بنزوئیل پراکسید، ترتینوئین و ... استفاده کنید. این دارو ها باعث می شوند که پوست شما آسیب ببیند. همچنین در کنار این کرم ها، لازم است از دارو های خوراکی آنتوی بیوتیک حاوی رزورسینول استفاده کنید.

 تونر های پوستی باعث تقویت بافت سطحی پوست می شوند و در بعضی موارد به آبرسانی آن کمک می کنند. این نوع محصولات برای افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند بسیار مناسب است. به همین دلیل برای از بین بردن لک ناشی از آکنه، حتما باید از تونر استفاده کنید. تونر ها انواع مختلفی دارند و از مواد شیمیایی قوی استفاده می کنند. به همین دلیل باید از کرم آبرسان در کنار تونر ها استفاده کنید. همچنین تونر باید بدون الکل باشد تا منافذ پوست صورت سفت شود.

شیر پاک کن های صورت بدون آسیب به پوست یا از بین بردن چربی های پوست، پوست شما را از سلول های مرده پاک می کنند و مواد مغذی را به پوست شما می رسانند. پس بهتر است که در کنار تونر برای از بین بردن چربی های اضافه که باعث به وجود آمدن آکنه می شوند، از این محصول استفاده کنید.

هیچ وقت از کرم ضد آفتاب غافل نشوید

اشعه فرابنفش باعث آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و در نهایت سرطان پوست می شود. شاید فکر کنید در فصل زمستان، تابش آفتاب کمتر است؛ اما اشعه خورشید در برف زمستان چند برابر می شود. پس حتما باید در فصل زمستان از کرم ضد آفتاب مخصوص نوع پوست خود استفاده کنید.

پس فرقی ندارد چه کار می کنید. اگر در زمستان برف بازی می کنید یا در پارک راه می روید، حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب در هوای سرد زمستان، به اندازه روز های گرم و داغ تابستان مهم است. نباید فریب روز های تاریک و دلگیر زمستان را بخورید. به گفته بنیاد سرطان پوست، تا 80 درصد از اشعه فرابنفش خورشید در ابر ها نفوذ می کند و به پوست شما آسیب می رساند. پس به هیچ وجه استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل زمستان را فراموش نکنید و آن را جزئی از روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید. همچنین

به گفته بنیاد سرطان پوست، باید از کرم های ضد آفتاب SPF30 یا بالاتر استفاده کنید. لازم است نیم ساعت قبل از بیرون رفتن، کرم را بر روی صورت خود اعمال کنید. اگر می توانید از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی مواد مرطوب کننده ای مانند لانولین یا گلیسیرین است.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید و آب فراوان بنوشید

تحقیقات نشان می دهند که افرادی که به مقدار کم آب می خورند، اگر مصرف آب خود را بیشتر کنند، از دهیدراته شدن پوست خود جلوگیری می کنند. آن ها تنها دو لیتر آب بیشتر از حد معمول روزانه خود مصرف کردند و نتایج آن را بر روی پوست خود دیدند. شاید نباید انتظار زیادی از مصرف زیاد آب داشته باشید؛ اما ممکن است با نوشیدن آب، کمی به هیدراته شدن پوست خود کمک کنید. پوست های دهیدراته لک صورت بیشتری دارند و چین و چروک آن ها بیشتر است.

همچنین رژیم غذایی شما تاثیر زیادی در پوست شما دارد. شما لازم است از غذا های فراوری شده و قند ها دوری کنید و غذا هایی را بخورید که سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و اسید های چرب ضروری هستند. این غذا ها پوست و بدن شما را سالم نگه می دارند. پس حتما رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا به درمان پوست خود کمک کنید. همچنین ورزش، نداشتن استرس و خواب مناسب را جدی بگیرید. اگر این موارد را رعایت نکنید، راه های درمان پوست تاثیر خاصی نخواهد داشت.

درمان حرفه ای لک های پوستی

نکاتی در هنگام انتخاب محصولات درمان پوست

 • همانطور که اشاره کردیم در هنگام استفاده از محصولات ضد لک و لایه بردار ها، احتمالا پوست شما دچار خشکی می شود. به همین دلیل لازم است که در کنار کرم های روشن کننده و ضد لک، از مرطوب کننده های پوست صورت استفاده کنید. بعضی از مرطوب کننده ها با پوست دست شما سازگار تر هستد. بنابراین بهتر است که از چند مرطوب کننده استفاده کنید و متوجه شوید که کدام برای پوست شما مناسب است. انواع کرم مرطوب کننده و آبرسان در بازار، مواد مختلفی مانند روغن شی، گلیسیرین، وازلین، هیالورونیک اسید و ... دارند.

 • اگر پوست صورت شما خشک است، ممکن است مرطوب کننده به تنهایی کافی نباشد. به همین دلیل توصیه می کنیم از یک سرم صورت آبرسان نیز استفاده کنید. این سرم ها باعث می شوند که رطوبت در پوست شما باقی بماند. همچنین سرم صورت در درمان پوست و درمان لک صورت نقش بسزایی دارند.

 • اگر پوست شما مستعد آکنه است، باید به سراغ پاک کننده های صورت بروید. پوست های مستعد آکنه اغلب چرب هستند؛  اما در فصل زمستان پوست های چرب نیز خشک می شوند. پاک کننده های صورت کف نمی کنند و از لایه بردار های ملایم و مواد غیر کومدون زا برای درمان پوست استفاده می کنند.

 • حتی پوست های چرب هم به مرطوب کننده ها احتیاج دارند. پس اگر پوست شما چرب و مستعد آکنه است، باید از کرم روز، کرم شب، کرم آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. به دنبال محصولاتی باشید که چربی نداشته باشند و غیر کومدون زا باشند تا منافذ پوست شما بسته نشوند.

 • محصولات ضد پیری و ضد چروک پوست را به روتین مراقبت از پوست اضافه کنید. رتینوئید ها مشتقاتی از ویتامین آ هستند که تولید کلاژن پوست را تحریک می کنند و ضدچروک هستند. رتینوئید ها در درمان آکنه و لک صورت مفید هستند. البته این نوع مواد برای پوست های حساس مناسب نیستند. به همین دلیل لازم است دو بار در هفته به مقدار کم از این محصولات استفاده کنید. اگر پوست شما تحریک نشد و دچار خشکی پوست نشدید، یک روز در میان این کار را انجام دهید. همیشه نیز از یک مرطوب کننده استفاده کنید. سرم های صورت محصولات پیشرفته مراقبت از پوست و درمان پوست هستند و می توانید از آن ها نیز استفاده کنید.

جمع بندی

سبک زندگی شما تاثیر بسیار زیادی در درمان پوست شما دارد. شما تا وقتی که سبک زندگی خود را تغییر نداده اید، نمی توانید از محصولات مراقبت از پوست انتظار داشته باشید که معجزه کنند. اگر در طول روز آب کمی می نوشید، خواب شما کم است، از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنید و ... نباید توقع داشته باشید که درمان پوست اتفاق بیفتد. محصولات روشن کننده و ضد لک در صورتی موثر هستند که روتین مراقبت از پوست را در کنار تغییر سبک زندگی رعایت کنید.  

پس لازم است که علاوه بر استفاده از محصولاتی مانند کرم ضد آفتاب، سرم صورت، کرم شب و کرم روز، اسکراب صورت، کرم روشن کننده و ضد لک و دیگر محصولات مراقبت از پوست، سبک زندگی خود را نیز تغییر دهید. اگر پوست حساسی دارید، از همین حالا سبک زندگی خود را تغییر دهید و از محصولات درمان پوست و مراقبت از پوست استفاده کنید. اگر این موارد تاثیری نداشتند، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. شاید لک های پوست شما به طور مشخصی یک بیماری پوستی باشد و به درمان پوست تخصصی احتیاج داشته باشید.