عطر و ادکلن‌ها برای حفظ رایحه و کیفیت اولیه­‌شان باید با شیوه‌ای صحیح و در مکانی مناسب حفظ و نگهداری شوند. جالب است بدانید که هیچ عطری دارای تاریخ انقضا نیست. در حقیقت این شما هستید که تاریخ انقضای عطرتان را تعیین می‌کنید. در این مقاله قصد داریم با ارائه راهکارهایی مناسب برای نگهداری عطر، به شما کمک کنیم تا آن‌ها را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ نمائید.

 

 

بهترین روش نگهداری عطر و ادکلن

 

 

نگهداری به دور از نور خوشید و گرما

اگر نگاهی به شیشه عطر و ادکلن‌های اورجینال بیندازید بدون شک کیفیت آن‌ها را متوجه خواهید شد. اصولا تولیدکنندگان عطر و ادکن‌های مرغوب، شیشه عطرها را با کیفیتی بالا می‌سازند تا مانع از آسیب آن‌ها در طولانی مدت شوند. اما نور خورشید و گرما دو عامل تخریب کننده برای تغییر ساختار مولکولی عطرها هستند. بنابراین سعی کنید عطر و ادکلن‌های خود را در جایی خنک و به دور از نور مستقیم نگهداری کنید. حتی می‌توانید از جعبه‌های اولیه نیز برای نگهداری از آن‌ها کمک بگیرید.

 

 

درب شیشه عطر را بسته نگه دارید

پس از هر بار استفاده از عطر و ادکلن‌های خود، حتما درب آن‌ها را ببندید. این کار کمک می‌کند تا جریان مستقیم هوا بر روی فرمولاسیون عطر، تاثیری به جای نگذارد.

 

 

نگهداری به دور از رطوبت

نگهداری عطر در مکان‌های مرطوب مانند حمام، باعث اثر منفی بر روی کیفیت عطر می‌شود چرا که مولکول‌های آب با نفوذ در ساختار عطر با آن‌ها ترکیب شده و ساختار شیمیایی آن را تخریب  می‌کند. بنابراین بهتر است عطر و ادکلن‌های خود را در اتاق یا مکانی به دور از رطوبت قرار دهید.

 

 

از تکان دادن عطر پرهیز نمایید

شاید فکر کنید با تکان دادن عطر پیش از استفاده از آن، رایحه بهتری از آن خواهید داشت اما این باوری غلط و رایج است. تکان خوردن مداوم عطر باعث اکسیداسیون رایحه آن از طریق ایجاد حباب‌های درون بطری می‌شود.

 

 

افشاننده بطری عطر را تمیز نگه دارید

با تمیز نگه داشتن افشاننده یا اپلیکاتور اسپری عطر، می‌توانید تا میزان زیادی مانع از نفوذ آلودگی به درون شیشه عطر شوید. همچنین سعی کنید آن‌ها را در کمد و در پاییترین طبقه نگهداری نمایید تا مانع از افتادن و تخریب آن ها توسط سایر عوامل محیطی شوید.

به خاطر داشته باشید نگهداری از عطر و ادکلن برای مدت طولانی ساده و امکان پذیر است. با رعایت نکات گفته شده قادر خواهید بود از عطرتان در طولانی مدت نگهداری کنید.