یکی از ترند های آرایشی که از گذشته تاکنون طرفداران بسیار زیادی دارد، برنزه کردن پوست است. برای برنزه کردن پوست روش های بسیار مختلفی وجود دارد؛ اما یکی از رایج ترین روش هایی که احتمالا شنیده اید، قرار گرفتن زیر نور خورشید است.

حقیقتا قرار گرفتن زیر نور خورشید می تواند پوست شما را برنزه کند؛ اما به دلیل وجود اشعه های مضر مانند اشعه ماوراء بنفش (UV) در خورشید، احتمال سرطان پوست به میزان قابل توجهی در شما بالا خواهد رفت حتی اگر از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. به همین دلیل در این مقاله ما در مورد برنزه کردن پوست بدون آفتاب توضیح داده ایم و روش های آن را نام برده ایم.

راه های طبیعی برنزه کردن پوست بدون آفتاب

 1. ترکیبات خانگی

برنزه کردن

ساده ترین راه برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب استفاده از معجون های مختلف برای رسیدن به یک پوست برنزه طبیعی است. برای اینکه بتوانید خودتان معجون را در خانه آماده کنید کافی است که پوست را ابتدا با اسکراب پوستی یا یک کرم، لایه برداری کنید.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب سعی کنید تا حد امکان از اسکراب و کرم های لایه بردار شیمیایی استفاده نکنید؛ زیرا این کرم ها به عنوان قاتل پوست شناخته می شوند و می توانند آسیب های جبران ناپذیری به پوست وارد کنند. برای درست کردن یک اسکراب طبیعی می توانید خودتان مقداری شکر ریز و روغن بادام را با چند قطره ژل دوش ترکیب کنید. با ترکیب این مواد یک ماده خمیری مانند به دست می آید که باید زیر دوش آن را به خودتان بمالید.

بعد از اینکه پوست را لایه برداری و تمیز کردید، برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب اجازه دهید که پوست به طور طبیعی خشک شود. بعد از خشک شدن پوست از یک فیک تن (برنزه کننده) کاملا طبیعی استفاده کنید. حتما دقت داشته باشید برنزه کننده ای که انتخاب می کنید باید کاملا طبیعی باشد؛ زیرا در غیر این صورت فقط خودتان را در معرض مواد شیمیایی قرار می دهید و پوستتان را حساس می کنید.

سعی کنید به دنبال برند های معتبری باشید که می توانید به راحتی به آن ها اطمینان کنید. کرم های برنزه کننده طبیعی از برند های معتبر معمولا بوی خوب و ماندگاری بالایی دارند و فاقد مواد شیمیایی هستند.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب کافی است که مقداری از کرم لایه بردار را به مقدار زیاد روی صورت و بدن خود بمالید. سعی کنید مقدار آن در تمامی نقاط پوست به صورت یکنواخت باشد. سپس روی پوست را ماساژ دهید. برای اینکه نتیجه مناسبی بگیرید، این کار را روزانه تکرار کنید تا به آرامی به رنگ برنزی که مد نظرتان است برسید.

 1. استفاده از روغن خشک

استفاده از روغن خشک برای برنزه کردن

راه بعدی ای که می توان برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب استفاده کرد، به کارگیری روغن خشک است. شاید روغن خشک به اندازه دیگر روش ها دائمی نباشد؛ اما می تواند یک لایه درخشان روی پوست شما ایجاد کند تا به طور موقت پوست شما را به رنگ برنزه در بیاورد.

روغن خشک می تواند به عنوان برنزه کننده صورت نیز به کار گرفته شود؛ زیرا به سرعت خشک می شود و بعد از خشک شدن نیز پوست را چرب نشان نمی دهد. همچنین بسیار براق است و پوست را درخشان نشان خواهد داد. اکثر روغن خشک هایی که امروزه استفاده می شوند، روغن های ارگانیک ماکادمیا، بادام، فندق، زیتون، کاملیا و آفتابگردان است.

 1. استفاده از پودر های برنزه کننده

استفاده از پودرهای برنزه کننده

ساده ترین و سریع ترین راه ممکن برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب استفاده از پودر های برنزه کننده است. با استفاده از پودر های برنزه کننده برای نقاط مختلفی از بدن مانند استخوان های گونه، بینی، پشانی و چانه و... می توان به یک پوست برنزه زیبا رسید. در حال حاضر از بهترین پودر های برنزه کننده می توان به پودر برنزه کننده دبورا و پودر برنزه کننده آرکانسیل اشاره کرد. همچنین در صورت نبودن این دو برند ، انتخاب پودر برنزه کننده ریوال د یانگ نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 1. کاکائو و خامه

کاکائو برای برنزه کردن

ارزان ترین و طبیعی ترین راه برای درخشندگی و برنزه کردن پوست بدون آفتاب، استفاده از کاکائو و خامه است. اگر قبلا پوست خود را برنزه کرده اید و حالا قسمتی از آن محو شده است، کافی است که به آشپزخانه بروید و مقداری پودر کاکائو را در یک کاسه بریزید. فقط دقت داشته باشید که پودر کاکائو باید 100 درصد خالص و فاقد شکر باشد؛ زیرا در غیر این صورت، نتیجه چندان جالب نخواهد بود. همچنین به علت چسبندگی بالا استفاده از آن نیز بسیار آزار دهنده خواهد بود.

بعد از آماده کردن کاکائو، کمی لوسیون طبیعی بدن را به آن اضافه کنید. بعد از آن نیز کمی خامه طبیعی به کاکائو اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا به خوبی پودر در آن حل شود. برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب و با استفاده از کاکائو خامه، خامه باید آنقدری کاکائو داشته باشد که رنگ آن به قهوه تیره تغییر کند.

البته این بستگی به شما نیز دارد. می توانید مقدار کمی کاکائو را به خامه اضافه کنید و سپس آن را روی پوست بمالید. بعد از مالیدن آن روی پوست مشاهده کنید که آیا سایه آن را دوست دارید یا خیر. در صورتی که از سایه ایجاد شده ناراضی هستید، می توانید مقدار پودر کاکائو را بیشتر کنید.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب و با استفاده از کاکائو خامه، کافی است که بعد از ترکیب متعادل خامه و کاکائو، آن را به تمامی نقاط بدن خود بمالید و کمی ماساژ دهید. این ترکیب می تواند به عنوان یک برنزه کننده طبیعی عمل کند.

 1. استفاده از چای سیاه

استفاده از چای سیاه برای برنزه کردن

روش دیگری که می توان برای برنزه کردن پوست به کار برد، استفاده از چای سیاه است. کافی است که چای سیاه را دم کنید و پس از خنک شدن آن را از صافی رد و مقداری روغن کنجد به آن اضافه کنید. سپس برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب کافی است که ترکیب به دست آمده را روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، کافی است که اجازه دهید ترکیب 30 دقیقه روی پوست شما باقی بماند.

چگونه نتیجه بهتری از برنزه کردن در منزل بگیریم؟

برای این که نتیجه بهتری از برنزه کردن پوستتان در خانه داشته باشید، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

 1. سعی کنید برنزه کردن پوست را به عنوان آخرین گزینه لیست قرار دهید.

قبل از برنزه کردن پوست بدون آفتاب اگر به موم یا مانیکور نیاز دارید، قصد دارید که رنگ مو های خود را اصلاح کنید، پا های خود را تمیز کنید یا هر تصمیم دیگری که دارید را انجام دهید؛ زیرا برخی از موادی که برای رنگ کردن مو، اصلاح پا و... استفاده می شوند باعث از بین رفتن اثر مواد برنزه کننده پوست می شوند.

 1. پوست خود را به خوبی آماده کنید.

برنزه کننده حتی اگر طبیعی باشد، در پوست خشک فرو می رود و لکه های تیره ای از خود به جای می گذارد که باعث می شود رنگ برنزه شما غیر طبیعی به نظر برسد. به همین دلیل بهترین کار برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب این است که ابتدا نقاط مختلف پوست مانند زانو، آرنج، مچ پا و پاشنه پا که بیشتر مستعد داشتن پوست مرده خشکی هستند را با استفاده از یک اسکراب آماده کنید.

همچنین علاوه بر این ها باید مطمئن شوید که چیزی که برای برنزه کردن پوست خود انتخاب می کنید بدون روغن باشد؛ زیرا روغن می تواند یک لایه روی پوست ایجاد کند. ایجاد این لایه موجب می شود که برنزه شدن سطح پوست به صورت یکنواخت صورت نگیرد و نتیجه کار چندان جالب در نیاید. به همین دلیل حتما قبل از برنزه کردن پوست بدون آفتاب پوست خود را تمیز کنید و استفاده از لایه بردار های طبیعی را نیز فراموش نکنید.

کارهای قبل از برنزه کردن

 1. قبل از برنزه کردن، کل بدن باید خشک باشد.

بعد از اینکه دوش گرفتید، حتما تمام بدن خود را خشک کنید. بعد از اینکه از حمام بیرون آمدید و خود را خشک کردید، ده دقیقه دیگر نیز منتظر بمانید تا تمام رطوبتی که روی پوست شما وجود دارد خشک شود؛ زیرا حتی کوچک ترین میزان رطوبت می تواند تاثیر برنزه کننده ها را از بین ببرد و آن ها را رقیق کند. رقیق شدن آن ها موجب می شود تا لکه های بسیار بد رنگی روی پوست شما ایجاد شود که نتیجه کار را خراب می کند.

 1. برنزه کننده مناسب را انتخاب کنید.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب راه های زیادی وجود دارد. برای مثال شما می توانید از برنزه کننده هایی استفاده کنید که به صورت کرم هستند و برای استفاده از آن ها کافی است که آن ها را مالش دهید. همچنین می توانید از پودر برنزه کننده نیز استفاده کنید. فقط باید این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ فرمول خاصی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد. به همین دلیل هر فرد باید بر اساس پوستی که دارد محصول مناسب را انتخاب کند. برای مثال افرادی که پوست خشک و حساسی دارند، می تواند برای گرفتن نتیجه بهتر از ژل ها یا لوسیون های مختلف استفاده کنند.

 1. از چهره شروع کنید.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب از چهره شروع کنید. زیرا صورت شما ساده ترین ناحیه برای برنزه کردن است. شما می توانید حتی با دست های خالی نیز مواد برنزه کننده را به پوست صورت خود بزنید و آن ها را خیلی سریع نیز بشورید تا ایجاد هر گونه لک جلوگیری شود.

البته دقت داشته باشید که برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب در قسمت صورت فقط به قسمت های اصلی صورت مانند چانه و گونه ها فکر نکنید. بلکه باید تمامی قسمت هایی که معمولا نادیده گرفته می شوند نیز برنزه شود. نقاطی مانند زیر چشم ها، روی پلک ها، نوک گوش ها، روی گردن و اطراف و پشت گوش ها معمولا نقاطی هستند که برنزه کردن آن ها فراموش می شود.

برنزه کردن بدن

 1. بعد از صورت، از پایین بدن شروع کنید.

بعد از اینکه صورت خود را برنزه کردید و از رنگ آن راضی بودید، برای برنزه کردن بقیه نقاط بدن بهتر است که از پایین ترین قسمت بدن یعنی ساق پا شروع کنید؛ زیرا همیشه خیلی راحت تر است که از پایین شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید.

برای بقیه بدن نیز می توانید مانند صورت و پا ها فرآیند برنزه کردن را ادامه دهید. می توانید از دستکش پلاستیکی استفاده کنید و کرم را روی نقاط مختلف بدن مانند ران ها، کمر، شکم، ناحیه سینه و دست ها بمالید و در نهایت نیز کار را با گردن به اتمام برسانید.

 1. استفاده از مرطوب کننده

بعد از برنزه کردن پوست بدون آفتاب، بهتر است که از مرطوب کننده نیز استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده به داشتن یک نتیجه کمک می کند. می توانید کرم مرطوب کننده پوست را بعد از اتمام کار روی نواحی ای مانند چین مچ، روی پاشنه پا و قسمت هایی که احتمال چروک شدن پوست در آن ها بیشتر است، بمالید.

فقط دقت داشته باشید که در مرطوب کننده ای که استفاده می کنید نباید از روغن استفاده شده باشد. به همین دلیل قبل از انتخاب مرطوب کننده به ترکیبات آن دقت کنید.

 1. پاک کردن اشتباهات

در صورتی که هنگام برنزه کردن پوست بدون آفتاب دچار اشتباه شدید، لازم نیست که نگران باشید و همه چیز را از صفر شروع کنید. برای اینکه بتوانید اشتباهات حین برنزه کردن را پاک کنید، بهتر است که یک دستمال مرطوب هنگام برنزه کردن در کنار خود داشته باشید. دستمال های مرطوب بهترین گزینه برای پاک کردن هستند؛ زیرا هم استریل شده اند و هم آسیبی به پوست نمی رسانند.

البته در صورتی که به خوبی پوست خود را برنزه نکرده باشید، اشتباهات فورا خود را نمایان نخواهند کرد. بلکه بعد از برنزه کردن کامل پوست و گرفتن اولین دوش است که اشتباهات و اشکالات برنزه کردن شما نمایان خواهد شد. برای پاک کردن اشتباهات بهتر است که از دستکش های لایه بردار استفاده کنید؛ زیرا برای قسمت هایی که دچار رگه ها و لکه های تیره شده اند، دستکش های لایه بردار می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. برای پاک کردن آن ها کافی است که دستکش را به صورت حرکات دایره ای روی پوست مالش دهید.

همچنین برای قسمت هایی که به خوبی برنزه نشده اند نیز می توانید از دستکش لایه بردار برای تمیز کردن آن نواحی استفاده کنید تا دوباره از لایه بردار و برنزه کننده های مخصوص استفاده کنید.

 1. برای پاک کردن برنزه کننده خود عجله نکنید.

برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب، لازم است که به برنزه کننده خود زمان بیشتری بدهید. برای مثال اگر از برنزه کننده هایی استفاده می کنید روی آن ها نوشته شده است به 5 دقیقه زمان برای برنزه کردن نیاز دارند، شما 10 دقیقه زمان بدهید و آن ها را روی پوست خود نگه دارید. همچنین بعد از استفاده از برنزه کننده از دوش گرفتن یا فعالیت هایی که منجر به عرق کردن شما می شود، به مدت شش تا هشت ساعت خودداری کنید تا برنزه کننده بهترین اثر خود را روی پوست شما بگذارد.

پودر برنزه کننده چیست؟

پودر برنزه کننده بدن

همان طور که اشاره شد، ساده ترین راه برای برنزه کردن پوست بدون آفتاب، استفاده از پودر های برنزه کننده است. علاوه بر ساده بودن استفاده از آن، پودر برنزه کننده خیلی سریع نیز عمل می کند. از پودر برنزه کننده معمولا زمانی استفاده می شود که فرد قصد داشته باشد به وسیله محصولات آرایشی، پوست برنزه ای ایجاد کند؛ زیرا در روش طبیعی یعنی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، احتمال ابتلا به سرطان پوست بسیار بالا می رود. نور خورشید حاوی میزان بسیار زیادی از اشعه های مضر مانند UV است که باعث سرطان می شوند. پودر های برنزه کننده مانند پودر برنزه کننده آرکانسیل، دبورا یا ریوال د یانگ از مواد و ریز دانه هایی ساخته شده اند که با مالیدن آن ها بر روی صورت و بدن می توان پوست برنزه یکدست و زیبایی داشت.

پودر های برنزه کننده در سایه های مختلفی به فروش می رسند و می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از مدل های مختلف آن را بر اساس سلیقه خود انتخاب و استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که برای گرفتن بهترین نتیجه باید از رنگی استفاده کنید که به رنگ طبیعی پوست شما نزدیک تر است. یعنی افرادی که پوست بسیار روشنی دارند، بهتر است که از انتخاب مدل های خیلی تیره خودداری کنند و برعکس.

این مقاله را بخوانید: مهم ترین فواید مصرف ضدآفتاب

نتیجه گیری

یکی از راه هایی که افراد برای زیبا تر کردن پوستشان انجام می دهند، برنزه کردن آن است. برنزه کردن پوست کار چندان سختی نیست؛ چراکه امروزه روش های بسیار مختلفی برای انجام دادن آن وجود دارد.

برای مثال می توانید به روش طبیعی در زیر آفتاب قرار بگیرید تا برنزه شوید یا از روش های خانگی مانند ترکیبات طبیعی یا به کار گیری مواد آرایشی استفاده کنید. به دلیل ضرر های اشعه های خورشید اکثر افراد روش برنزه کردن پوست بدون آفتاب را پیشنهاد می کنند. به همین دلیل، در این مقاله روش های برنزه کردن پوست بدون نور آفتاب را نام بردیم و در مورد آن ها توضیح دادیم.