واکس مو حالت دهنده ای سبک با قابلیت تطبیق پذیری بالا است که به طور کلی ظاهری طبیعی و غیر رسمی به مو های شما می بخشد و با توجه به انواع آن، حالت و رنگ متفاوتی به مو های شما خواهند داد. واکس های مو را از نظر میزان ماندگاری، مواد اولیه، نوع بافت و ... می توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد. به همین دلیل شما می بایست بهترین واکس مو را با توجه به اولویت های خود به گونه ای انتخاب کنید که پاسخگوی نیاز های شما باشد. همچنین در این مقاله با چگونگی مصرف و مواردی که هنگام خرید واکس مو باید به آن توجه کنید، اشاره خواهیم کرد.

واکس مو چیست؟

واکس مو یکی از قدیمی ترین محصولات زیبایی فاقد الکل است که برای ثابت نگه داشتن مو از آن استفاده می شود. نبود الکل در واکس مو سبب بی خطر بودن و انعطاف پذیری بیشتر آن نسبت به ژل های مو شده است.

عوامل موثر در انتخاب بهترین واکس مو

تعریف واحدی برای بهترین واکس مو و یا دیگر محصولات بهداشتی مانند انواع سرم مو، اسپری ها و ... یافت نمی شود؛ چرا که بهترین واکس مو، واکسی است که منطبق بر نیاز های شما باشد. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب واکس مو، مدل، رنگ و ماندگاری آن است.

مدل و رنگ

The best hair wax

مات: این مدل ظاهری خاص و پوششی مات دارد که برای استفاده در مکان های غیر رسمی مناسب است.

روشن: این نوع ظاهری طبیعی با پوششی براق دارد.

فیبری: این مدل، بهترین مدل برای افزودن بافت به مو و ایجاد مدل مویی خلاقانه است.

اسکالپتی (sculpty): این حالت برای موهای بلند تر و سنگین تر و برای کسانی که به دنبال مدلی کلاسیک تر هستند، مناسب است.

درجه تثبیت

با توجه به ماندگاری و جلوه ای که می خواهید به مدل موی خود بدهید، باید واکسی را با درجه تثبیت متفاوت انتخاب کنید. اگر به دنبال حالت طبیعی تر و وزن پایین تری هستید، نیاز به واکسی با تثبیت کمتر دارید و اگر به دنبال ماندگاری بالاتر و کنترل بیشتر روی مو هستید، واکسی مناسب است که درجه تثبیت بیشتری دارد.

شست و شو مو

واکس خوب واکسی است که پس از شست و شو مو، روی مو یا پوست سر باقی نمی ماند که دلیل این امر محلول بودن آن در آب است.

بافت واکس

واکس ها انواع مختلفی دارند و به اشکال متفاوتی به بازار عرضه می شوند. اگر چه استفاده از هر کدام سلیقه ای به نظر میرسد؛ اما هر یک عملکرد متفاوتی دارند.

مواد اولیه طبیعی

The best hair wax

در استفاده از محصولات حالت دهنده مو کوتاهی نکنید. به یاد داشته باشید که اگر ارزان بخرید، عواقب گران تری پس خواهید داد. واکس مو با مواد طبیعی ترمیمی و تغذیه ای، بهترین واکس مو برای کسانی است که به فکر مراقبت از مو و آینده آن هستند.

ارکیده: ارکیده علاوه بر زیبایی، خواص بسیاری دارد. به طوری که عصاره ارکیده، مو را مرطوب می کند و به عنوان حفاظی در برابر عوامل خارجی عمل می کند. همچنین این گل اکسیداسیون ناشی از عوامل خارجی مثل آفتاب و درمان های شیمیایی را کاهش می دهد و رنگ مو های شما را ماندگار تر می سازد.

کینوا: کینوا غلاتی حاوی عناصر معدنی، اسید های آمینه ضروری و عناصر کمیابی است که علاوه بر تقویت ریشه مو و جلوگیری از ریزش آن، فولیکول های مو را تغذیه و به از بین رفتن شوره سر کمک می کنند.

کائولن: کائولن نوعی خاک رس سفید است که قدرت جذب بالایی دارد؛ به همین دلیل برای مصارف درمانی از آن استفاده می شود. کائولن در واکس مو موجب حفظ خاصیت ارتجاعی و رطوبت مو می شود و از این طریق سلامت مویرگ ها را در شرایطی عالی قرار می دهد. کائولن مانند یک تونیک عمل می کند که باعث افزایش اکسیژن رسانی، تحریک رشد و تنظیم سبوم مو می شود و مواد زائد و سموم را از مو جذب می کند.

مراحل استفاده از واکس مو

 hair wax

  • با مقدار کم شروع کنید.

هربار مقدار کمی واکس استفاده کنید. برای مثال اندازه یک بادام زمینی

توجه کنید که مقدار بالاتر لزوما سبب تثبیت بیشتر نمی شود.

  • قبل از مصرف آن را گرم کنید.

زمانی که واکس را روی دست خود می ریزید، 7 تا 10 ثانیه و یا بیشتر، آن را روی کف دست خود گرم کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کنید واکس روی کف دست شما شل شده است. اگر واکس را مستقیم و بدون گرم کردن استفاده کنید، واکس تمایل به گلوله شدن دارد.

  • از پشت به سمت جلو حرکت کنید.

این مورد برای تثبیت و نگه داشتن مو ضروری است. بهتر است استفاده از واکس را از پشت سر شروع کنید، سپس آرام به سمت جلو حرکت کنید و یک لایه نازک را در قسمت بالایی مو بمالید. به این شکل از جمع شدن مواد در یک ناحیه جلوگیری می کنید. همچنین هنگامی که به انتهای موی خود رسیدید، حتما دستان خود را ببندید تا مطمئن شوید نوک موی شما مقداری محصول دریافت کرده است.

  • موی خود را به صورت لایه لایه حالت دهید.

هنر استفاده از واکس مو، لایه لایه استفاده کردن از آن است. برای استفاده از واکس، در سه نوبت، مقداری واکس را ذره ذره بر مو ی خود بمالید و به آن حالت دهید. اگر حالت دهی مو به خوبی انجام شود، سبب افزایش حجم موی شما نیز می شود.

  • با موی بیرون زده چه کنیم؟

برای رفع موی بیرون زده، مقدار کمی واکس بردارید و روی آن فشار دهید. توجه کنید استفاده بیش از حد از واکس می تواند ظاهری چرب ایجاد کند و بر سلامت مو های شما تاثیر منفی بگذارد.

نتیجه گیری

بهترین واکس مو، واکسی متناسب با مو های شماست. این محصول یک حالت دهنده سبک است که برای ثابت نگه داشتن و حالت دادن مو از آن استفاده می شود؛ اما با توجه به تنوع روز افزون واکس مو در بازار، چگونه انتخابی صحیح داشته باشیم؟ عوامل متعددی را در انتخاب یک واکس موی موثر می توان مدنظر قرار داد؛ مانند مدل، میزان تثبیت، بافت واکس، مواد اولیه و ... که هر کدام در جای خود از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. پس از انتخاب واکس مو، نوبت به نحوه  استفاده از آن است که می توانید در انتهای مقاله آن را مطالعه کنید.