امروزه تونر ها تبدیل به بخشی جدا نشدنی از روتین های پوستی شده اند؛ زیرا تمام ناخالصی ها، باقی مانده آلودگی های مختلف و روغن های اضافی پوست را از بین می برند و باعث می شوند احساس تمیزی بیشتری داشته باشید. تونر ها علاوه بر تمیز کردن پوست از هر گونه آلودگی، مزایای دیگری دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. همچنین عوارض استفاده از آن ها را بررسی می کنیم.

تاثیر تونر بر پوست

تاثیر تونر بر پوست

  • تنظیم سطح ph پوست

تنظیم و بازیابی سطح ph طبیعی پوست را می توانیم یکی از کاربرد های تونر به شمار آوریم. پوست ما انسان ها به طور طبیعی کمی اسیدی است. این اسید پوست را در برابر باکتری ها و آلاینده های شیمیایی محافظت می کند و از آسیب جدی به آن جلوگیری می کند. با این حال بسیاری از عوامل باعث می شوند تا سطح ph پوست از حالت طبیعی خارج شود و پوست را تحریک کند. تاثیر تونر بر پوست دقیقا اینجا مشخص می شود. ph موجود در تونر پس از استفاده سطح ph پوست را تنظیم می کند. همچنین باعث آبرسانی به پوست شما می شود و از خشکی شدید آن پیشگیری می کند.

  • کنترل آکنه های پوست

همان طور که می دانید تونر هایی هستند که به طور خاص برای پوست هایی که دچار آکنه اند، طراحی شده اند و عملکرد ویژه آن ها، از بین بردن و رفع این آکنه ها است. تونر هایی که به طور تخصصی و پیشرفته برای درمان جای باقی مانده از آکنه ها و یا رفع خود آن ها طراحی شده اند، حاوی انواع بسیار زیاد و مختلفی از مواد شیمیایی مانند، نیاسینامید، گلیکولیک و اسید سالیسیلیک هستند. این مواد بسیار قوی اند و در رفع آکنه ها موثر خواهند بود. تاثیر تونر بر پوست شما می تواند متفاوت باشد و علاوه بر رفع آکنه به کنترل تولید چربی، کاهش لکه های پوست و روشن شدن رنگ آن کمک کند.

تاثیر تونر بر پوست

  • هیدراته کردن پوست و مرطوب نگه داشتن آن

موادی که از از دست رفتن رطوبت پوست جلوگیری می کنند، مرطوب کننده شناخته می شوند. این مواد به طور معمول در تمامی تونر ها برای جلوگیری از خشکی بیش از حد پوست استفاده می شوند. از آن جایی که تونر تمامی باقی مانده های موجود بر پوست شما را از بین می برد و آن را به طور کامل تمیز می کند، مرطوب کننده بهتر و بیشتر داخل پوست نفوذ می کند. آن ها با بروز علائم خشکی نیز مفید بودن خود را نشان می دهند؛ زیرا به حفظ رطوبت موجود در پوست به طور طبیعی کمک می کنند و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند.

عوارض استفاده از تونر

effect of toner on the skin

قطعا هر محصول مراقبت از پوستی دارای یک سری مزایا و یک سری معایب است. تونر نیز از این قاعده مستثنی نیست. تونر ها به طور معمول باید دو بار در روز استفاده شوند. یک بار در صبح و یک بار در عصر یا شب. بنابراین اگر بیش از دو نوبت در طول روز از تونر استفاده کنید، پوست تان بیش از اندازه تحریک می شود. احتمال تحریک پوست پس از استفاده از تونر هایی که در فرمولاسیون خود مواد های فعالی مانند آلفا هیدروکسی اسید دارند، بیشتر است. اگر پس از استفاده از تونر لکه های خشکی بر پوست خود مشاهده کردید و یا متوجه قرمز شدن پوست خود پس از هر بار استفاده شدید، سریعا رویه استفاده تان را تغییر دهید. اگر پس از تغییر رویه این مشکل رفع نشد باید نوع تونر خود را تغییر دهید؛ زیرا آن تونر مناسب پوست شما نیست.

برای بهبود قرمزی پوست تان نیز می توانید از ژل های ضد التهاب و تسکین دهنده استفاده کنید تا به حالت عادی باز گردد و سطح ph آن تنظیم شود. همچنین از مواد خانگی می توانید استفاده کنید تا روند درمان سریع تر پیش برود. آلوئه ورا و بلغور جو دو سر دو ماده مفید برای آرامش و تغذیه پوست هستند که می توانید از آن ها برای برطرف کردن قرمزی پوست بهره ببرید.

علاوه بر این ها، موضوع دیگری که می تواند از تاثیر تونر بر پوست شما باشد و جزئی از عوارض آن به حساب آید، التهاب و خارش است. معمولا پوست شما بعد از یک لایه برداری سنگین و خشن دچار التهاب و خارش می شود؛ زیرا ممکن است پوست به مواد تشکیل دهنده محصولاتی که استفاده می کنید حساسیت داشته باشد و یا این که این محصولات مناسب پوست شما نباشند. اگر هنگام استفاده از تونر متوجه حساسیت شدید و یا بعد از مصرف پوست تان دچار التهاب های شدید شد، درنگ نکنید و بلافاصله صورت خود را با آب و شوینده مناسب بشویید. از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید تا خارش آن کمی کمتر شود. از آنتی هیستامین های خوراکی نیز می توانید برای کاهش التهاب استفاده کنید.

جمع بندی

مهم تر از طریقه مصرف تونر، انتخاب تونر مخصوص نوع پوست شما است. اگر تونر مخصوص پوست تان را انتخاب و خریداری کردید و پس از مصرف دچار هر نوع عوارضی شدید، درنگ نکنید و مصرف آن را قطع کنید تا سریعا پوست شما به حالت طبیعی باز گردد. در جریان باشید که هیچ چیزی مهم تر از سلامت پوست شما نیست؛ در نتیجه هیچ گاه به سراغ محصولات بی کیفیت و ارزان نروید و سلامتی و شادابی پوست تان را ارزان نفروشید.

در صورت انتخاب صحیح تونر ها مزایای زیادی دارند که در این نوشته سعی کردیم به توضیح درمورد آن ها بپردازیم. برخی از مهم ترین آن ها عبارت اند از تنظیم ph پوست، کنترل آکنه های پوست، درمان خشکی شدید پوست و هیدراته کردن و مرطوب نگه داشتن آن. در کنار این مزایا بهتر است عوارض و تاثیر تونر بر پوست را نادیده نگیرید و سعی کنید برای جلوگیری از بروز حساسیت، پیش از استفاده آن را بر قسمتی از پوست بدن خود آزمایش کنید. همچنین استفاده بیش از دو مرتبه در روز ممکن است به جای حفظ سلامت پوست، آن را تحریک کند.

شما می توانید برای مشاهده انواع تونر متناسب با پوست خود وارد سایت آرانیکا شوید. در این سایت تونر ها با برند ها و قیمت های مختلف در دسترس اند و شما می توانید بهترین آن ها را با توجه به نیاز هایی که دارید، انتخاب کنید.