در حالی که مطمئنا مشکلات بزرگ تری نسبت به ناخن شکسته در دنیا وجود دارد، ولی نمی ‌توان انکار کرد که شکستن و ترک خوردن ناگهانی ناخن موضوع مهمی است؛ مخصوصا وقتی طی چند ماه گذشته تلاش بسیاری برای رشد و فرم دهی آن ها کرده باشید. متاسفانه مهم نیست که تا چه اندازه برای مراقبت ناخن های خود زمان صرف کرده اید، به هر حال شکستن ناخن اتفاقی کاملا طبیعی است که در اکثر مواقع نمی توان از آن جلوگیری کرد. خوشبختانه امروزه روش های خوبی برای ترمیم ناخن شکسته وجود دارد و دیگر لازم نیست بعد از این اتفاق کل ناخن های خود را خراب کنید. اگر شما هم هر چند وقت یک بار با این مشکل مواجه می شوید، مقاله پیش رو را با دقت مطالعه کنید.

دلیل شکستن ناخن ها چیست؟

repairing a broken nail

شما ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به ترمیم ناخن شکسته خود داشته باشید. حتی اگر ناخن ‌های فوق ‌العاده محکمی دارید، باز هم ممکن است یک ضربه ناگهانی موجب شکستن آن ها شود. شستن ظرف‌ ها، بلند کردن نادرست یک جعبه یا حتی ضربات احتمالی می تواند به ناخن های شما آسیب برساند.

علاوه بر این، قرار گرفتن ناخن ها در معرض مواد شیمیایی خشن مانند مواد پاک کننده، استون (لاک پاک کن)، ژل یا اکریلیک نیز می تواند باعث ضعیف شدن آن ها شود. این مواد ناخن های شما را کم آب و شکننده می کنند. به طور کلی ناخن های ضعیف و شکننده بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند و همواره نیاز به ترمیم و رسیدگی دارند.

ترمیم ناخن شکسته با چای کیسه ای

ترمیم ناخن شکسته

برخی افراد علاقه ای به کاشت ناخن ندارند و ترجیح می دهند ناخن های طبیعی خود را داشته باشند. یکی از مشکلات اصلی ناخن های طبیعی، بالا بودن احتمال شکستن آن ها است؛ اما خوشبختانه این مشکل یک راه حل خوب دارد. شما می توانید با انجام مراحل زیر، ناخن شکسته خود را ترمیم کنید:

  • ناخن شکسته را اصلاح کنید.

تفاوتی ندارد که ناخن شما چگونه شکسته است. به هرحال در مرحله اول باید لبه های آن را به خوبی سوهان کشی کنید. سعی کنید ناخن را به شکل اولیه برگردانید تا با ناخن های دیگر مطابقت داشته باشد. ایرادی ندارد اگر قد ناخن کوتاه تر شود. حتی با نگه داشتن 10 درصد از ناخن، باز هم می توان ناخن شکسته را ترمیم کرد.

  • یک چای کیسه ای بردارید.

بعد از سوهان کشی برای ترمیم ناخن شکسته خود به یک چای کیسه ای احتیاج دارید. قسمتی از آن را به اندازه ناخن آسیب دیده برش بزنید. سپس ناخن خود را با پد الکلی تمیز کرده و کیسه چای برش زده را روی آن قرار دهید. این کار نه تنها به چسبندگی بهتر کیسه چای کمک می کند، بلکه موجب پولیش بهتر ناخن نیز می شود.

  • کیسه چای را بر روی ناخن بچسبانید.

در این مرحله کیسه چای را به کمک یک لاک پایه شفاف به ناخن بچسبانید. برای نگه داشتن کیسه برروی ناخن می توانید از یک خلال دندان یا موچین استفاده کنید.

  • پولیش نهایی را فراموش نکنید.

پس از اینکه از ترمیم ناخن شکسته مطمئن شدید، زمان آن رسیده که با توجه به سلیقه و علاقه خود لاک خوش رنگ و مناسبی انتخاب کنید و با پوشش دادن چای کیسه ای چسبانده شده، پولیش نهایی را انجام دهید.

با استفاده از یک ناخن مصنوعی که اندازه آن مناسب باشد نیز می توانید این کار را انجام دهید؛ اما برای برداشتن آن باید محتاط باشید؛ زیرا چسب ناخن مصنوعی می تواند آسیب بیشتری به ناخن شما وارد کند. علاوه بر این، می توانید به یک سالن مراجعه کنید و از مانیکوریست برای مانیکور و ترمیم ناخن خود کمک بگیرید. او می تواند با مقداری رزین، ژل یا اکریلیک قسمت آسیب دیده ناخن شما را بازیابی کند.

چطور از شکستن ناخن ها جلوگیری کنیم؟

repairing a broken nail -3

داشتن ناخن های قوی و سالم کار چندان راحتی نیست؛ اما به هر حال ناخن های سالم کمتر در معرض شکستگی و آسیب قرار می گیرند. مانند هر فرآیند دیگری که به سلامتی مربوط است، برای داشتن ناخن های محکم و قوی باید زمان زیادی صرف کنید؛ اما به هر حال ارزشش را دارد.

از آنجایی که می گویند کم آبی دلیل اصلی بروز آسیب و نیاز افراد به ترمیم ناخن شکسته  است، برای داشتن ناخن های قوی و سالم باید رطوبت مورد نیاز آن ها را فراهم کنید. منظور از رطوبت، قرار دادن ناخن ها در آب نیست. برای این کار می توانید از روغن های کوتیکول بر روی ناخن های طبیعی استفاده کنید. حتی چرب کردن اطراف ناخن هایی که روی آن ها لاک یا ناخن مصنوعی وجود دارد هم می تواند به افزایش سلامت آن ها کمک کند.

هر چند روغن به سرعت در پوست نفوذ می کند، اما استفاده از لوسیون دست مناسب نیز می تواند تاثیر خوبی داشته باشد و نیاز شما به ترمیم ناخن شکسته را کمتر کند. استفاده از این ترکیبات به دست ها و ناخن های شما کمک می کند تا رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

برای داشتن ناخن های سالم، علاوه بر رسیدگی خارجی باید یک رژیم غذایی سالم و مناسب هم داشته باشید؛ زیرا ناخن های دست و پا نیز مانند سایر قسمت های بدن به ویتامین های خاصی برای قوی شدن و سالم بودن نیاز دارند.

به طور کلی اگر ناخن ‌هایتان اخیرا آسیب دیده و ضعیف شده است، باید از آن ها به خوبی محافظت و مراقبت کنید. برای این کار می توانید از محصولات تقویت کننده ناخن که امروزه در بازار زیاد است استفاده کنید.

جمع بندی

تقریبا همه افراد مخصوصا خانم ها عاشق سالم و مرتب بودن ناخن های خود هستند. این کار علاوه بر سرگرمی، می تواند موجب بهتر شدن روحیه شما نیز شود. یک مانیکور ساده و حتی زدن یک برق ناخن هم می تواند بسیار لذت بخش باشد. به هر حال ناخن ها هم یک عضو طبیعی بدن هستند، که اتفاقا بسیار در معرض آسیب قرار دارند.

خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای محافظت از ناخن ها و قوی تر کردن آن ها وجود دارد که در طول مقاله به برخی از آن ها اشاره شد. اگر زمانی نیاز به ترمیم ناخن شکسته خود داشتید می توانید به راحتی با یک چای کیسه ای و لاک این کار را انجام دهید. علاوه بر روش های ساده این چنینی، به کمک برخی از محصولات مراقبتی می توانید از شکنندگی ناخن هایتان جلوگیری کنید. مجموعه آرانیکا بهترین محصولات مراقبتی ناخن را به علاقه مندان عرضه می کند.