محصولات آرایشی از تنوع بالایی برخوردارند. هر کدام از این محصولات کاربردی خاص و منحصر به فرد دارند و نباید به جای محصول دیگر استفاده شوند. تشخیص ماهیت دقیق و درست به کار بردن هر یک از محصولات آرایشی کمک می کند تا آرایش شما جلوه ای زیبا تر داشته باشد. دو محصول آرایشی که معمولا به اشتباه و به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند، کانسیلر ها و کانتور ها هستند. در ادامه مطلب قصد داریم تا با معرفی دقیق هر دو و بررسی نحوه استفاده و کارکرد آن ها به بیان تفاوت کانسیلر و کانتور بپردازیم.

تفاوت اصلی کانسیلر و کانتور

کانسیلر و کانتور هر دو از محصولات آرایشی پرطرفدار و کاربردی هستند؛ اما در واقع کاملا با هم متفاوتند و وظایف مختلفی دارند. کانتورینگ برای برجسته سازی نقاط مهم صورت شما انجام می شود و هدف آن تقویت ویژگی ها و شکل دادن به اجزای چهره است. کیت های آرایش کانتور غالبا دارای چند طیف مختلف رنگی است که با هم یا جدا و با توجه به رنگ پایه آرایش شما مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب رنگ مناسب کانتور باید دو رنگ از همان رنگ پالت اصلی آرایش؛ اما یکی قوی تر و پررنگ تر از رنگ پایه  و دیگری را کمی روشن تر انتخاب کنید؛ البته از هایلایتر ها و برنزه کننده ها و طیف های مشخصی از کانسیلر ها هم می توان برای کانتورینگ استفاده کرد. درحالی که وظیفه اصلی کانسیلر ها به تنهایی پوشاندن لک ها و تیرگی های صورت است و برای استفاده از آن ها باید رنگی روشن با پوشانندگی زیاد از پالت اصلی انتخاب شود. با کانسیلر می توانید اثر زخم ها، جوش ها و نواحی ای مثل زیر چشم را به خوبی کاور کنید.

محل استفاده

تفاوت کانسیلر و کانتور

مهم ترین تفاوت کانسیلر و کانتور محل استفاده از آن هاست. یک کانتورینگ خوب با یک سایه روشن و یک سایه تیره تر  انجام می شود. کانتور پررنگ تر را باید در سه ناحیه اصلی اعمال کنید: کناره های بینی، لبه پیشانی در نزدیکی خط مو و زیر استخوان گونه. با این کار در این نقاط سایه مناسبی ایجاد می کنید که فرم چهره را بهتر نشان می دهد. سایه روشن تر را جایی به کار ببرید که می خواهید برجسته تر به نظر بیاید. باید با توجه به آرایش مناسب فرم صورت خودتان این نقاط را مشخص کنید ولی معمولا پل بینی، بین دو ابرو و روی چانه انتخاب های مناسبی برای اعمال سایه روشن هستند؛ اما کانسیلر باید روی نقاط تیره یا جزییات کوچکی اعمال شود که می خواهید بپوشانید، مثل زیر چشم، روی اثر جوش های قدیمی یا جوش های جدید، التهاب ها و اثرات قرمز روی صورت.

 

نحوه استفاده

تفاوت دیگر کانسیلر و کانتور در نحوه استفاده از آن هاست. برای کانتور کردن حتما باید از براش آرایشی یا اسفنج کانتور استفاده کنید تا ترکیب دقیق و یکدستی ایجاد کند؛ اما برای پخش کانسیلر می توانید از هر وسیله ای که قابلیت این کار داشته باشد بهره ببرید. براش، اسفنج یا حتی نوک انگشتانتان می توانند به شما برای استفاده از کانسیلر کمک کنند.

 

ترتیب استفاده

ترتیب استفاده از کانسیلر و کانتور

کانسیلر و کانتور در ترتیب استفاده نیز متفاوت هستند. البته با توجه به هدف شما از آرایش، این ترتیب می تواند عوض شود. اگر از کانسیلر برای پوشاندن و پنهان کردن لکه ها و تیرگی ها استفاده کنید، شروع کردن با آن ها می تواند استراتژی خوبی باشد. در این روش قبل از کانتورینگ به ایجاد یک پایه برای آرایش با استفاده از کانسیلر می پردازید و بعد از آن به سراغ کانتور کردن نقاط مناسب کانتور خواهید رفت؛ اما اگر قصد دارید آرایشی غلیظ تر و برجسته تر داشته باشید، بهتر است ابتدا نقاط معین شده را کانتور کنید، به این ترتیب کانتورینگ شکل مشخص تری روی صورت ایجاد می کند و در نتیجه نمای کلی آرایش غلیظ تر به نظر خواهد رسید. نکته مهم در هر دو روش این است که در نهایت حتما از ترکیب یکدست انواع محصولاتی که روی پوست خود استفاده کرده اید اطمینان حاصل کنید تا آرایش شما جلوه ای مصنوعی و غیر طبیعی نداشته باشد.

 

بافت

شاید کمتر به این موضوع دقت کرده باشید؛ اما کانسیلر و کانتور در بافت نیز با هم متفاوتند و به همین دلیل اگر به جای هم استفاده شوند در ظاهر شما تاثیر متفاوتی خواهند گذاشت. کانتور اثری پررنگ و واضح دارد در حالی که انواع کانسیلر ها با توجه به اهدافشان اثری مخفی و یکدست ایجاد می کنند. پس بهتر است به جای هم مورد استفاده قرار نگیرند.

 

استفاده از کانسیلر به جای کانتور

استفاده از کانسیلر به جای کانتور

با وجود تفاوت های کانسیلر و کانتور گاهی می توان از کانسیلر به جای نوع خاصی از کانتور استفاده کرد. در این صورت باید کانسیلری انتخاب شود که چند درجه تیره تر از رنگ طبیعی پوست شما باشد؛ البته این باعث می شود از این طیف کانسیلر نتوانید به خوبی برای هدف اصلی آن یعنی ایجاد پایه و پوشاندن لک ها استفاده کنید. اگر به جای کانتور، کانسیلر به کار می برید باید توجه کنید که آن را با روش کانتورینگ روی صورت پیاده و پخش کنید تا نتیجه مطبوب حاصل شود.

کانسیلر نسبت به کانتور کم تر می تواند در برجسته سازی و مشخص کردن نقاط مختلف صورت شما مفید باشد؛ اما اگر می خواهید یک آرایش ساده و ملایم داشته باشید، برای شما انتخاب مناسبی است.

استفاده از کانسیلر به جای کانتور بهترین گزینه نیست؛ اما اگر روی صورت شما جواب می دهد می توانید از استفاده از آن لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که هیچ دستور العمل یا قانون ثابتی برای استفاده از محصولات آرایشی وجود ندارد و شما می توانید با سبک و روش خود پیش بروید.

 

جمع بندی

کانسیلر و کانتور دو محصول آرایشی با اهداف و روش استفاده متفاوتند که گاهی به جای یکدیگر به کار می روند. به دلیل تفاوت کانسیلر و کانتور، این کار تاثیر مثبتی روی نمای نهایی آرایش شما ندارد. اگر می خواهید یک آرایش بی نقص و حرفه ای انجام دهید، لازم است به تفاوت این دو آگاه باشید و هر یک را درست و با توجه به هدف و کارکردش به کار ببرید. مجموعه آرانیکا با عرضه کانسیلر ها و کانتور های متفاوت به شما کمک می کند تا آرایش خود را زیبا تر کنید. در این مقاله تلاش کردیم تا با معرفی روش استفاده، اهداف، بافت و کاربرد این دو محصول به بیان تفاوت کانسیلر و کانتور بپردازیم تا شما بتوانید انتخابی حرفه ای تر داشته باشید.