روغن ها نقش برجسته ای در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی دارند. در این میان روغن نارگیل از جمله گزینه هایی است که در بیشتر محصولات مراقبت از پوست و مو یافت می شود. این روغن از گوشت یا هسته میوه نارگیل استخراج شده و در دمای اتاق جامد است؛ اما به راحتی می توان آن را نرم و ذوب کرد.

روغن نارگیل درصد مناسبی از چربی اشباع شده دارد. به همین دلیل از آن علاوه بر تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در صنعت و پخت و پز نیز استفاده می کنند. در مقاله پیش رو قصد داریم خواص روغن نارگیل برای پوست و ترکیبات آن را بررسی کنیم.

خواص روغن نارگیل برای پوست

benefits of coconut oil for skin

همان طور که در ابتدا گفته شد روغن نارگیل ماده ای نرم کننده است که در بیشتر محصولات مراقبت از پوست یافت می شود. البته می توان این روغن را به صورت خام و خالص نیز استفاده کرد. هرچند ممکن است در این حالت کمی برای پوست سنگین باشد، همچنان بسیار مغذی است و خواص زیادی با خود به همراه دارد.

از آنجایی که روغن نارگیل چربی های اشباع شده بسیاری دارد، می تواند تاثیر بسزایی در تقویت سد دفاعی پوست بدن داشته باشد. اسید آمینه ها و چربی های موجود در این روغن، به پوست کمک می کنند تا شاداب، مرطوب و شفاف به نظر برسند.

ترکیبات اصلی روغن نارگیل

benefits of coconut oil for skin

مواد مغذی و ترکیبات فوق العاده خواص روغن نارگیل برای پوست را چندین برابر کرده اند. از جمله ترکیبات عالی موجود در این روغن می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کاپریلیک اسید (Caprylic Acid)

کاپریلیک اسید که یک ماده ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ قوی است، تقریبا 8 درصد از روغن نارگیل را تشکیل می دهد و آن را به ماده درمانی موثر برای درمان پوست بدل می کند.

 • اسید کاپریک (Capric Acid )

تقریبا 7 درصد روغن نارگیل از اسید کاپریک تشکیل شده است. این اسید یک نرم کننده عالی است و موجب حفظ رطوبت پوست می شود.

 • اسید لوریک (Lauric Acid)

تمام فواید و خواص روغن نارگیل برای پوست از اسید لوریک آن ناشی می شوند و تقریبا 49 درصد آن را شامل می شود. طبق تحقیقات انجام شده این اسید در کاهش وزن و کاهش احتمال ابتلا آلزایمر نیز موثر است.

 • میریستیک اسید (Myristic Acid )

میریستیک اسید از جمله اسید هایی است که از آن در لوازم آرایشی به عنوان یک عامل پاک کننده خوب و ملایم استفاده می کنند. روغن نارگیل خالص تقریبا حاوی 8 درصد میریستیک اسید است.

 • اسید پالمیتیک (Palmitic Acid)

اسید پالمیتیک یک نرم کننده فوق العاده است که خاصیت مرطوب کنندگی محصولات مراقبت از پوست را افزایش می دهد. این اسید تقریبا 8 درصد از روغن نارگیل را تشکیل می دهد.

 • اسید استریک (Stearic Acid)

 این اسید به دلیل داشتن خاصیت حالت دهندگی و محافظتی در ترکیبات بیشتر محصولات مراقبت از مو های سالم مشاهده می شود. در محصولات پوستی نیز از آن به عنوان یک امولسیفایر استفاده می کنند. تقریبا حدود 2 درصد روغن نارگیل اسید استریک است.

 • اسید لینولئیک (Linoleic Acid )

اسید لینولئیک حضور کمرنگی در خواص روغن نارگیل برای پوست دارد و حدود 2 درصد آن را شامل می شود. اما با همین درصد پایین تاثیر زیادی در تقویت سد دفاعی پوست دارد و از تحریک بیشتر آن جلوگیری می کند. علاوه بر این می تواند به حفظ بیشتر رطوبت موجود در پوست کمک کند.

 • اسید اولئیک (Oleic Acid )

احتمالا در برچسب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست اسید اولئیک را دید باشید. پوست به آسانی و به سرعت این اسید را جذب می کند؛ از این رو به صورت تخصصی و مستقیم پوست های خشک و پیر را هدف قرار می دهد. تقریبا 6 درصد روغن نارگیل از اسید اولئیک تشکیل شده است.

فواید استفاده از روغن نارگیل برای پوست

using coconut oil

تا این قسمت از مقاله، درمورد ترکیبات مفید موجود در روغن نارگیل صحبت کردیم و تا حدودی با خواص آن ها آشنا شدیم. در ادامه به طور کامل فواید استفاده از این روغن و تاثیرات آن را روی پوست، بررسی می کنیم.

از جمله خواص روغن نارگیل برای پوست می توانیم این موارد را بر شماریم:

 1. اسید های چرب موجود در این روغن بیشتر خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارند. به همین دلیل به راحتی میکروارگانیسم های مخرب موجود بر پوست را از بین می برند و سلامت آن را تضمین می کنند.
 2. این روغن به راحتی پوست را آبرسانی می کند و در نتیجه موجب تقویت سد دفاعی آن می شود. به همین دلیل یک مرطوب کننده فوق العاده برای درمان پوست های خشک و ترک خورده به شمار می آید.
 3. روغن نارگیل به دلیل داشتن مواد مغذی و ضد التهابی تاثیر بسزایی در درمان آکنه دارد. اسید لوریک و کاپریک موجود در این روغن به راحتی باکتری های مولد آکنه را از بین می برند.
 4. این روغن موجب افزایش سطح آنتی اکسیدان ها و خاصیت کلاژن سازی در بدن می شود. هر دوی این موارد نقش مهمی در ترمیم پوست و بازسازی طبیعی آن دارند؛ بنابراین روغن نارگیل می تواند در بهبود زخم های پوستی موثر باشد.
 5. کاهش التهاب یکی دیگر از خواص روغن نارگیل برای پوست است. این روغن آنتی اکسیدان های مفید پوست را افزایش می دهد و به این ترتیب می تواند بر کاهش التهابات پوستی تاثیر بگذارد.
 6. استفاده طولانی مدت از روغن نارگیل موجب کاهش لکه های تیره، قرمزی و ناهمواری ها می شود؛ بنابراین در یکدست شدن رنگ پوست نقش دارد.
 7. این روغن موجب افزایش تولید کلاژن در پوست می شود و به حفظ خاصیت ارتجاعی آن کمک می کند. بهبود خاصیت ارتجاعی پوست از پیری زودرس جلوگیری می کند و باعث رفع  چین و چروک می شود.
 8. روغن نارگیل به دلیل وجود اسید هایی همچون اسید کاپریک خاصیت نرم کنندگی خوبی دارند و استفاده از آن موجب افزایش لطافت پوست می شود.

جمع بندی

همان طور که در طول مقاله گفته شد خواص روغن نارگیل برای پوست بی شمار است و استفاده از آن موجب افزایش شادابی و زیبایی پوست می شود. این روغن مغذی به دلیل داشتن اسید لوریک و کاپریک، به راحتی میکروارگانیسم های مضر موجود روی پوست را از بین می برد و از بروز عفونت های رایج پوستی مانند آکنه، فولیکولیت و سلولیت که توسط قارچ ها و باکتری ها ایجاد می شوند، جلوگیری می کند. با توجه به توضیحات ارائه شده پیشنهاد می کنیم در روتین پوستی روزانه خود محصولاتی را انتخاب کنید که روغن نارگیل جزو ترکیبات اصلی شان باشد.

شما می توانید برای تهیه محصولات حاوی روغن نارگیل وارد سایت آرانیکا شوید و آن ها را از برند های مختلف و در بازه های قیمتی متفاوت خریداری کنید.