شما در هنگام خرید عطر به چه فاکتورهایی توجه می کنید؟ چه ویژگی هایی را برای خرید عطر و ادکلن در نظر می گیرید؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که خرید عطر و ادکلن را تنها بر اساس نام برند یا نوع رایحه آنها انجام می دهید، خواندن این مقاله را تا انتها به شما توصیه می کنیم.


انتخاب و خرید عطر و ادکلن ارتباط مستقیمی با روحیه شما دارد و به نوعی بیانگر شخصیت شما برای اطرافیانتان است. اطلاع ازعوامل تاثیرگذار در انتخاب عطر، کار انتخاب عطر مناسب را برای شما آسانتر می کند. یکی از موارد مهمی که هنگام خرید عطر باید در نظر داشته باشید، توجه به فاکتور سن و سال است.

با توجه به سن عطر خود را انتخاب کنید
از بین معیارهای بسیاری (مانند: شخصیت ، سلیقه ، سبک ...) که باید در هنگام انتخاب و خرید عطر در نظر گرفته شود، سن می تواند یکی از گزینه های مناسب انتخاب عطر باشد. شما با بر گزیدن یک عطر خوب بازتاب شخصیت خود را تکمیل می کنید، بنابراین، با توجه به اینکه در چه مرحله ای از زندگی هستید، می توانید رایحه مناسب را با روحیه و علاقه تان در آن دوره تطبیق دهید.
 

 

 

 

راهنمای خرید عطر برای سنین مختلف

 

چرا با توجه به سن خود عطر انتخاب کنید؟


تعیین و خرید عطر با توجه به سبک زندگی، رژیم غذایی و رایحه پوست که با سن شما سازگاری داشته باشد، رابطه عطر و ادکلن با طبع و مزاج شما این امکان را فراهم می کند تا استایل شما کامل شود.

رایحه هر پوست منحصر به فرد است


هر پوستی رایحه بی نظیر خود را دارد که درست مثل اثر انگشت یکتا است و بوی خاص پوست که نتیجه سبک زندگی وعوامل مختلفی چون رژیم غذایی، دارو و فعالیت بدنی (فعال یا کم تحرک) شماست را آشکار می کند .

انتخاب رایحه و خرید عطر با توجه به سن به طورعمده به عوامل زیر بستگی دارد :


تحصیلات:  اگر پدر و مادر یا بستگان نزدیک شما دنیای عطرسازی را به شما معرفی کنند ( و آنها خود نیز تحصیلاتی در زمینه عطر و ادکلن داشته باشند)، در این صورت شما نسبت به ویژگی های عطر آگاهی بیشتری خواهید داشت.
میراث بویایی:  هر کس سطح حس پذیری متفاوتی دارد. برخی "بصری" تر ، برخی دیگر "شنیداری" تر ، برخی دیگر "بویایی" هستند و به طور طبیعی به رایحه ها و طعم ها حساس هستند. آنها با توجه به شخصیت بویایی یک عطر را بیشتر به خاطر رایحه و بوی آن و نه صرفا برای ظرافت بطری یا تبلیغاتی که برای آن به وجود آمده است خریداری می کنند. 
تجربه:  برخی از افراد تجارب بویایی غنی تری پیدا می کنند ، به خصوص اگر مسافرت های زیادی رفته باشند یا اکتشافات بویایی بسیاری (مانند چشیدن انواع غذاهای جهانی، زندگی در محیطی با غذاها و خوراکی های خوش طعم و بو، یا زندگی در کشور، شهر و روستاهای مختلف) انجام داده باشند، آنها پس از محک انواع بوهای معطر بیشتر خواستار انتخاب و خرید عطرهایی سازگار با شرایط و مراحل مختلف زندگی خواهند شد.
 
 
انتخاب عطر در دوران نوجوانی


یک گروه تخصصی با انجام یک دوره تحقیقات درباره ی ماهیت وجودی در دوران نوجوانی نتیجه گرفتند، انتخاب و خرید عطر در تعریف اعتبار و شخصیتی که نوجوانان می خواهند از خود برای جامعه ارائه دهند کمک می کند.

برای دختران نوجوان و جوان ، تمام عطرهای سبک با رایحه های تارت ، میوه ای و شیرین  مانند : سیب ، وانیل ، میوه های قرمز و... ( الیه ساب  L'EAU COUTURE )، بسیار مناسب خواهند بود.
 این عطرها در حالی که یک جنبه بسیار دخترانه را منعکس می کنند، یادآور دوران کودکی هم هستند.  دختران نوجوان با رفتار محتاط تر می توانند برای حسی درخشان و سبک مختص به خود عطرهای متشکل از گل های آراسته، تازه و نت های متنوع مرکبات ( دیور HYPNOTIC POISON EAU SECRETE )  را انتخاب کنند. 

برای پسران نوجوان و جوان می توان عطری متناسب با تغییرات ظاهر و سلیقه که مشخصه این دوره است انتخاب کرد. برای پسران، نوجوانی دوره ای است که گرایش به ادعاهای مردانگی در آن ها ایجاد می شود، برای انجام این کار بهتر است سراغ خرید عطرهایی با رایحه های چوبی بروید ، که خصوصا برای شخصیت های قاطع بسیار مناسب هستند. برای نوجوانان بسیار فعال و اسپرت از خانواده بویایی چوبی یا تند و تیز که با رایحه های معطر اسطوخودوس به عنوان نت غالب ( لالیک IMPERIAL GREEN ) و همچنین عطرهایی با نت های دریایی ( آکوا دی پارما  COLONIA  AMBRA ) که سبکی متفاوت تر ارائه می دهند، مناسب خواهد بود. 
 بهتر است از رایحه هایی که بیش از حد عطر آلود هستند و می توانند برای این سن خیلی پر شور و تحریک کننده باشند، تا قبل از 20 سالگی اجتناب کنید .

 

انتخاب عطر در 20 سالگی


جوانان بیست ساله که در آغاز زندگی بزرگسالی قرار گرفته اند، اغلب به زندگی کامل و به جاه طلبی تمایل دارند، پس انتخاب و خرید عطر جدید به نظر می رسد به همراه تصمیمات دیگر می تواند نقطه عطف بزرگسالی در سن 20 سالگی برای شروع زندگی مستقل باشد.

با توجه به این موضوع رایحه های میوه ای، گل و چوب سبز برای خانم های جوان ایده آل است. به عنوان مثال رایحه های بهاری مانند یاسمن تازه، گل رز یا گل یاس ( کالوین کلاین ENDLESS EUPHORIA ) نمایانگر این دوره از شکوفایی هستند. برای داشتن نشاط و قدرت برای افرادی که به راحتی می توانند تغییرات مختلفی را در این مرحله از زندگی تجربه کنند، ترکیبات مرکبات برتر از مرکباتی مانند لیمو، ماندارین یا ترنج ( شنل  CHANCE EAU TENDRE )  بسیار مناسب هستند.

برخی از خانم های جوان ممکن است نت های کاریزماتیک مانند رایحه های شرقی را نیز دوست داشته باشند. عطرهای "پرنعمت" در جذب دیگران به شدت تاثیر گذار است. آنها برای دختران جوان 20 ساله که از نظر بویایی " بالغ تر" هستند و کسانی که می خواهند نت اصلی بپوشند یا دوست دارند کمی "تحریک" کنند، مناسب خواهند بود.

در سن 20 سالگی ویژگی های یک جوان با بی پروایی، احساس قوی آزادی، انرژی و تحریک مشخص می شود. عطرهایی با رایحه های سبز، متشکل از فلفل صورتی، ریحان یا انیسون ( گوچی DIAMOND )‎ این پویایی را منعکس می کنند. 

انتخاب و خرید عطر پس از 20 سالگی می تواند با توجه به شخص، آرزوها و سلیقه آنها تکامل یابد. این دوره برای شناخت خود به ویژه برای آزمایش عطرهای مختلف و شناسایی رایحه ای که بیشتر با شخصیت او سازگار باشد، مناسب خواهد بود.

بعضی از مردان جوان گاهی می خواهند در زمان بلوغ تجربه خاصی کسب کنند، پس می توانند رایحه های چهره ای و کاریزماتیک خاص تری انتخاب کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.
 
 
انتخاب عطر در 30 سالگی


سی سالگی به طور کلی دوره خود باوری و جاه طلبی است که طی آن افراد احساس پختگی و ابراز وجود می کنند.

عطرهای کهربا احساسات بسیار خوبی را نشان می دهند و ممکن است برای زن اکتیوی که به تصویر خود در ذهن دیگران اهمیت زیادی می دهد و می خواهد زنانگی و پویایی خود را تثبیت کند، مناسب باشد. شالوده ای از گل ها مانند گل رز، شکوفه نارنج، میموسا یا بنفشه ( الیه ساب LE PARFUM INTENSE ) نیز بسیار نمایانگر این حس و ظرافت هستند. سرانجام نت های آبزی، که باعث ایجاد جذابیت و نشاط می شوند نیز انتخاب خواهند شد. البته به یاد داشته باشید برای مهمانی ها و مجالس خاص خرید عطرهایی با نت های شیرین و رایحه های شرقی مناسب ترند. 

مردان سی ساله می توانند با توجه به ویژگی های برجسته و ممتاز شخصیتی خود عطری انتخاب کنند: اسپرت، حرفه ای ،حساس ،کاریزماتیک و ... . خرید عطر متشکل از رایحه های معطر مانند مریم گلی ، رزماری ، اسطوخودوس ...( آنجل شلیسر HOMME  ) باعث نشاط و شادابی می شوند و برای افراد سی ساله اسپرت و پویا که مایل به حفظ تصویری طبیعی و معتبر هستند مناسب هستند. عطرهای چوبی همچون چوب صندل، پچولی، سدر، وتیورو .. (  بالدسارینی  PRIVATE AFFAIRS ) در بین مردان کاریزماتیک که مدعی بکر بودن هستند، محبوبیت بیشتری خواهند داشت.

به طور کلی  افراد سی ساله بیشتر خود را می شناسند و در مورد عطرهای مورد پسند خود بیشتر می دانند.  در واقع می توان گفت هیچ قانون دقیقی برای انتخاب و خرید عطر در 30 سالگی وجود ندارد و همه اینها به تجارب بویایی هر فرد بستگی دارد.


انتخاب عطر در 40 سالگی


دهه چهل به طور کلی با یک خودشناسی بزرگ  و تمایل به اصالت مشخص می شود. همچنین برای بسیاری از افراد مرحله ای از تأمل، ارزیابی و گاه تغییر است.

زنان چهل ساله با اعتماد به نفس و زنانگی خاص گاهی اوقات از رایحه های زیبا و جذاب با نت های قدرتمند استقبال می کنند. آنها به ویژه به رایحه های خانواده گل ها و نت های شرقی از عطرهایی با مواد اولیه اصیل و رایحه های غالب مانند وانیل ، دانه تونکا ، پاچولی یا عنبر جذب می شوند. آنها همچنین می توانند از رایحه های گل و نت های تازه (مانند گل رز، گل میخک ، گل سوسن، یا گل های سفید مانند گل یاس، یلانگ یلانگ، توبروز یا گل های پودری مانند عنبیه، بنفشه یا میموسا ( بولگاری MON JASMIN NOIR LELIXIR ) بیشتر استفاده کنند. 

برای انتخاب و خرید عطر در 40 سالگی اگر مردی با ادعا که مایل به انتقال تصویری از ظرافت طبیعی خود به جهان پیرامون هستید ، باید به دنبال نت های تصفیه شده باشید. بسته به شخصیت شما عطرهای چوبی نفس گیر، گرم و یا معطر ( تیری موگلر ICE ) ممکن است عطرهایی مناسب باشند ، تا بتوانند طبیعی و با اصالت جلوه کنند.

به طور کلی، مردم در چهل سالگی می دانند که کدام عطرها بیشتر مورد پسند و مناسب آنها می باشد،  بنابراین قانون خاصی برای پیروی از آن وجود ندارد: فقط عطر را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید.
 
 
انتخاب عطر در 50 سالگی 


در سن 50 سالگی بسیاری از خانم ها می خواهند عطری پیدا کنند که نشان دهنده زنانگی و کمال آنها باشد. در این سن کلمات کلیدی هنگام انتخاب و خرید عطر ظرافت، خرد و فضیلت هستند. اغلب رایحه های خوش بو بر اساس مواد اولیه اصیل ترجیح داده می شوند.

زنانی که می خواهند بر شادابی و طراوت تأکید کنند ، خانواده بویایی گل ها از جمله : گل رز، گاردنیا، گل سوسن، یاس بنفش( کریستین دیور ADDICT SHINE ) مناسب تر هستند. سرانجام برای زنانی که درعین حفظ ویژگی رمز و رازی مایلند شخصیت مصمم وقاطع خود را برجسته کنند ، عطرهایی از نت های چوب، رایحه های شرقی با انبوهی از وانیل ، دانه تونکا و سایر رایحه های بی انتها ( روبرتو کاوالی CAVALLI NERO ASSOLUTO ) نیز مورد استقبال قرارمی گیرند.

برای مردان پنجاه ساله که می خواهند تصویری از جذابیت و اعتبار خود به جامعه ارائه دهند، رایحه های شرقی، چوبی مانند کهربا با جوز هندی ، دارچین یا هل و ... ( زارا GOLD ) بسیار مناسب خواهند بود. همچنین در این سن، برخی از افراد ممکن است بخواهند بوی عطر خود را تغییر دهند، خرید عطر با رایحه های تند مانند نت های وانیلی که با پچولی ، چوب صندل یا وتیور ( کرید HIMALAYA ) گزینه های خوبی است، زیرا اواسط زندگی هم می تواند زمان تغییر باشد. 

 

انتخاب عطردر 60 سالگی به بالا


برای بسیاری از افراد دهه 60 زندگی شان فرصتی برای سنجش زندگی آنها است. آنها می خواهند مستقیماً به اصل مطلب برسند و اغواگری کمتری خواهند داشت. در این مقطع طولانی می توانند به سادگی یک ادکلن یا Eau Fraîche (عطری است میوه ای، تازه، آبزی و چوبی. این عطرگزینه بسیار خوبی برای بهار و تابستان است) تبدیل شوند، خرید عطرهایی که بیش از هر چیز آسایش را برای آنها به ارمغان می آورند.
از سن 60 سالگی به بعد ، بسیاری از مردم تشنه رایحه های اصیل و طبیعی مانند رایحه معطر گیاهان هستند. هرچه سال ها می گذرد و سن ها افزایش پیدا می کند، عطرها هر روز بیشتر شبیه مادلن پروست عمل می کند و مردم عطرهای پر از خاطره را انتخاب می کنند و احساسی از گذشته را برمی انگیزند.

بعد از 70 سالگی برای انتخاب رایحه و خرید عطر ، مردان و زنان قادر خواهند بود به عطرهای کلاسیک روی بیاورند اما همچنین می توانند تفاوت های ظریف رایحه مورد علاقه خود را کشف کرده و نماینده ای قدرتمند و آرام بخش در این دوره از زندگی باشند.

در سن 80 سالگی ، بسیاری از افراد مصمم هستند که شیک باقی بمانند پس خرید عطر با رایحه های تازه ، سنتی و تصفیه شده به خوبی با این دوره از زندگی سازگار می شوند: نت های مرکبات و سبز (گالبانوم ، گل نرگس ، میموسا ، سوسن ، یلانگ-یلانگ و... ) طراوتی دلپذیر و نشاط آور به ارمغان می آورد .