مو بخش مهمی از زیبایی هر فرد است. برای داشتن مو های زیبا و سالم باید به طور مداوم از آن ها در برابر عوامل آسیب زننده مراقبت کنید تا دچار مشکل نشوند. اگر به مو های خود رسیدگی نکنید، ممکن است با مشکلاتی از جمله ریزش مو، شوره سر، خشکی و شکنندگی، مو خوره و ... مواجه شوید. روش ‌های مختلفی برای تقویت و درمان مو ها در دسترس است که از میان آن ها می‌توانیم به استفاده از شامپو‌ های مخصوص، ماسک و سرم مو، ماساژ کف سر، پروتئین تراپی و کراتینه اشاره کنیم. علاوه بر موارد گفته شده، استفاده از روغن‌‌ تقویت مو یا روغن تراپی نیز یکی دیگر از موثر ترین روش ها برای این کار است.

روغن تراپی چیست؟

استفاده از روغن‌ های تقویت مو یا به اصطلاح روغن تراپی، عملی است که در آن با ریختن روغن ‌های طبیعی بر کف سر و ساقه‌‌ ی مو می ‌توان رطوبت، درخشندگی و زیبایی مو ها را افزایش داد و از خشکی و شکنندگی، ریزش مو، شوره سر، مو خوره و مشکلات دیگر جلوگیری کرد. استفاده از این روغن ها از قرن‌ ها پیش در هند رایج بوده و در طب آیورودا به این روش توصیه شده است.

روغن تراپی چگونه انجام می‌ شود؟

Hair strengthening oil

 ماساژ دادن روغن بر پوست سر گردش خون پوست سر را افزایش می دهد و با این کار می‌ توان از شوره سر جلوگیری کرد.

برای روغن تراپی این مراحل را به ترتیب دنبال کنید:

1. روغن را بر پوست سر خود بمالید و با سر انگشتان‌ خود به صورت دورانی ماساژ دهید.

2. روغن باقی مانده را به ساقه مو های خود بمالید.

3. موهایتان را با یک حوله یا یک کلاه حمام بپوشانید و اجازه دهید یک شب روی آن بماند.

4. روز بعد موهایتان را با شامپو بشویید و کامل آبکشی کنید.

مزایای استفاده از روغن ‌‌های تقویت مو

روغن‌ ها نقش مهمی در مراقبت مو در برابر آسیب دیدگی دارند. چرب کردن مو ها به صورت منظم مانع خشکی و شکنندگی مو ها می شود. روغن‌‌ ها شامل اسید های چرب هستند که به جایگزینی لیپید های مو کمک می‌‌کنند. لیپید ها در اثر درمان‌ های شیمیایی و یا  آلودگی‌ ها از بین می ‌روند. آن‌ ها نقش مهمی در سلامت مو دارند و به حفظ درخشندگی و براقی آن ها کمک می‌‌ کنند. روغن ‌‌ها همچنین در افزایش رطوبت مو، افزایش استحکام مو، کاهش شوره سر، کاهش مو خوره، رشد مو و ... موثر هستند.

از چه روغنی باید استفاده کرد؟

Hair strengthening oil

اینکه بهتر است از کدام روغن تقویت مو استفاده کنید، به نوع نیاز مو هایتان بستگی دارد. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از روغن مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. برای حصول اطمینان از این موضوع بهتر است قبل از استفاده از روغن آزمایش پچ را انجام دهید. از روغن ‌های مورد استفاده برای تقویت مو می‌ توانیم روغن نارگیل، کنجد، بادام، زیتون، آرگان و آملا را نام ببریم.

  • روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از شناخته شده ترین و پر کاربرد ‌ترین روغن ‌های تقویت مو است که اسید چرب اصلی اش اسید لوریک است. این اسید میل بالایی به ترکیب شدن با پروتئین مو دارد؛ به این معنی که به پروتئین متصل می ‌شود و به راحتی می‌ تواند به داخل ساقه مو نفوذ کند. از این رو یکی از بهترین روغن‌ ها برای کاهش از دست دادن پروتئین مو ها محسوب می شود. وزن مولکولی این روغن پایین است و به آسانی در ساقه مو نفوذ می کند. به طور کلی روغن نارگیل برای مو ها از هر نوع و جنسی که باشند، مفید است.

  • روغن کنجد

این روغن وزی مو را کاهش می‌ دهد و از ایجاد مو خوره جلوگیری می ‌کند. این ماده سرشار از ویتامین B1، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، منگنز و روی است. خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آن می ‌تواند به مبارزه با شوره های سر می رود.

  • روغن بادام

روغن بادام وزن کمتری از روغن کنجد دارد؛ اما از روغن نارگیل کمی غلیظ تر است. روغن بادام ویتامین ‌‌های  K،B وE  را در خود دارد. این روغن با مو های نازک و تا حدودی چرب سازگار است و باعث افزایش رشد مو و تقویت تار های آن می ‌شود.

  • روغن آرگان

روغن آرگان سرشار از ویتامین های A ،C ،E، آنتی اکسیدان‌ ها و اسید های چرب امگا 3 است. این روغن یک حالت دهنده طبیعی است و به تقویت ریشه مو کمک می ‌کند.

Hair oil

  • روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از اسید های چرب و نوعی آنتی اکسیدان است. شواهدی در دست است که نشان می ‌دهد این روغن تقویت مو می ‌تواند فولیکول آن را تقویت و رشدش را تحریک کند. روغن زیتون در ترکیبات اصلی بسیاری از محصولات از جمله برخی از انواع شامپو‌ و نرم کننده مو یافت می شود.

  • روغن آملا

 آملا میوه درخت آمالاکی بومی هند است. میوه آملا مقدار زیادی ویتامین C، مواد معدنی و آنتی اکسیدان در خود دارد. روغن آملا در جلوگیری از دچار شدن به انگل‌ مو، بهبود ظاهر و افزایش رشد آن تاثیر چشمگیری دارد.

  • آووکادو

روغن میوه‌ آووکادو حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌ ها، مواد معدنی، اسید های چرب ضروری، بیوتین، ویتامین ‌های  B5، A و E است. درمان مو ها با روغن آووکادو می‌تواند مو های شما را مرطوب، ترمیم و تقویت کند.

به طور کلی تغذیه سالم بهترین راه برای قوی نگه داشتن موهایتان است. بیوتین، ویتامین B5 و ویتامین E در سلامت آن موثر هستند.

هر چند وقت یک بار باید مو ها را چرب کرد؟

متخصصان توصیه می کنند که حداقل دو بار در هفته از روغن‌ های تقویت مو استفاده کنید. بهترین کار این است که شب قبل از اینکه بخواهید مو های خود را بشویید، به آن ها روغن بمالید. اگر ماندن روغن در طول شب بر مو هایتان امکان‌ پذیر نیست، می ‌توانید یک ساعت قبل از حمام کردن این کار را انجام دهید.

سخن پایانی

همانطور که در طول مقاله گفته شد، روغن تراپی روشی موثر و مفید برای داشتن مو هایی زیبا و سالم است و می ‌توان با توجه به نیاز مو از انواع مختلف روغن استفاده کرد. یادتان باشد که برای گرفتن نتیجه بهتر ابتدا باید نوع و مشکل مو هایتان را تشخیص دهید تا روغن مناسب با آن را تهیه کنید. به این نکته نیز توجه کنید که برای داشتن مو هایی مقاوم و سالم علاوه بر استفاده از روغن ‌های تقویت مو، داشتن یک رژیم غذایی سالم بسیار حائز اهمیت است. با تغذیه مناسب می ‌توانید مواد مغذی و معدنی مورد نیاز مو ها را به خوبی تامین کنید.