زیر چشم پوستی ظریف و حساس دارد و ممکن است در برخی مواقع سایه های آبی، بنفش، قهوه ای و یا سیاه در این ناحیه ظاهر شود. این حلقه های تیره به دلایل مختلفی بروز می کند و می تواند شما را خسته تر و مسن تر به نظر برساند. خوشبختانه تیرگی دور چشم معمولا نشان دهنده بیماری خاصی نیست؛ اما به هر حال وجود آن ها می تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید، برای از بین بردن سیاهی زیر چشم خود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سیاهی زیر چشم در چه افرادی ایجاد می شود؟

Darkness under the eyes

حلقه های سیاه زیر چشم ممکن است در هر سن، نژاد و جنسیتی ایجاد شود. به عبارت دیگر هر نوع پوستی می تواند شاهد بروز این حلقه های سیاه باشد؛ اما این تیرگی ممکن است در گروه خاصی از افراد شایع تر باشد. این افراد عبارتند از:

 • افراد مسن
 • افرادی که سابقه ژنتیکی در این زمینه دارند.
 • افرادی که رنگ پوست آن ها کمی تیره تر است.

علت سیاهی زیر چشم چیست؟

Darkness under the eyes

برای از بین بردن سیاهی زیر چشم ، ابتدا باید دلیل بروز آن را پیدا کنید. این تغییر رنگ ممکن است به دلایل زیادی نمایان شود. یکی از شایع ترین دلایل آن بالا رفتن سن و پیری است.

همانطور که می دانید با افزایش سن، پوست قسمت های مختلف بدن به ویژه زیر چشم بسیار نازک شده و حالت الاستینه خود را از دست می دهد. به همین دلیل ممکن است که رگ های خونی این ناحیه بیشتر نمایان شود و زیر چشم تیره تر از قسمت های دیگر صورت به نظر برسد.

به طور کلی مهم ترین دلایل بروز سیاهی زیر چشم عبارت است از:

 • ژنتیک: طبق مطالعات انجام شده، سیاهی زیر چشم با ژنتیک ارتباط مستقیم دارد و برخی از افراد بیشتر از سایرین در معرض بروز این مشکل قرار دارند.
 • درماتیت: مشکلات پوستی مختلف همچون اگزما و درماتیت تماسی می توانند باعث گشاد شدن عروق خونی زیر چشم و بروز سیاهی در این ناحیه شوند؛ بنابراین برای از بین بردن سیاهی زیر چشم ابتدا باید مشکلات زمینه ای را برطرف کنید.
 • مالیدن زیاد چشم ها: برخی افراد عادت دارند مدام چشم های خود را بمالند. حال آنکه مالش و خاراندن بیش از اندازه چشم ها یکی از مهم ترین دلایل بروز تورم و پاره شدن رگ های خونی در این ناحیه است.
 • کمبود خواب: نداشتن خواب باکیفیت و کم خوابی نیز می تواند موجب ظاهر شدن حلقه های تیره زیر چشم شود.
 • هایپرپیگمانتاسیون: هایپرپیگمانتاسیون مشکلی است که به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و تحریک ملانین سازی به وجود می آید. قرار گرفتن زیاد و بدون محافظ در نور خورشید می تواند موجب افزایش ملانین پوست در زیر چشم و تیرگی آن شود.
 • کم آبی بدن: افرادی که معمولا آب کمی می نوشند، بیشتر در معرض مشکلات پوستی به ویژه تیرگی دور چشم قرار دارند. شاید یکی از بهترین روش های از بین بردن سیاهی زیر چشم، مصرف آب کافی باشد.
 • عوامل محیطی و سبک زندگی: در دنیای به ظاهر مدرن امروز، سبک زندگی و عوامل محیطی مختلف همچون استرس، مصرف بیش از حد الکل و سیگار مهم ترین دلایل بروز تیرگی زیر چشم است.

درمان های ساده برای از بین بردن سیاهی زیر چشم

Treatments

خوشبختانه روش های بسیاری برای از بین بردن سیاهی زیر چشم وجود دارد که به راحتی می توانید آن ها را در خانه انجام دهید. از جمله بهترین درمان های خانگی رفع تیرگی این ناحیه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن خواب باکیفیت: همانطور که گفته شد، بی خوابی و بدخوابی یکی از مهم ترین عوامل بروز این مشکل است؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز تیرگی زیر چشم سعی کنید هر شب حداقل هفت ساعت خواب خوب داشته باشید.
 • کمپرس سرد: یکی از بهترین درمان های خانگی برای از بین بردن سیاهی زیر چشم ، استفاده از کمپرس سرد است. این کار به کوچک شدن رگ های خونی گشاد شده، کمک می کند و در کوتاه ترین زمان ممکن پف و تیرگی زیر چشم را کاهش دهد. می توانید یک قاشق را برای چند دقیقه داخل فریزر و سپس روی چشمان خود بگذارید.
 • قرار دادن بالا تر سر هنگام خوابیدن: از آنجایی که زیاد شدن حجم مایعات زیر چشم در طول شب می تواند باعث پف و تیرگی اول صبح شود، بهتر است هنگام خواب، با استفاده از چند بالش سر خود را بالا تر از بدنتان قرار دهید.
 • خیار: از آنجایی که خیار سرشار از آب و ویتامین C است، قراردادن برش های آن بر روی چشم ها می تواند در کاهش تیرگی و پف زیر چشم موثر باشد.
 • چای کیسه ای: استفاده از چای کیسه ای یکی دیگر از درمان های خانگی از بین بردن سیاهی زیر چشم است که در اکثر کشور ها به ویژه کره و چین استفاده می شود. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است؛ به همین دلیل می تواند باعث افزایش گردش خون و بهبود ظاهر پوست شود.
 • ماساژ صورت: همه ما به خوبی می دانیم که ماساژ صورت و دور چشم می تواند به بهبود گردش خون و بهتر شدن ظاهر پوست کمک کند.

سریع ترین کاری که می توانید برای از بین بردن سیاهی زیر چشم انجام دهید، استفاده از کانسیلر همرنگ با پوستتان است. کانسیلر می تواند به سرعت حلقه های تیره زیر چشم را بپوشاند.

جمع بندی

تیرگی زیر چشم از جمله مشکلات شایعی است که در اکثر مواقع نمی توان از بروز آن جلوگیری کرد. اما با تغییر سبک زندگی و رعایت نکات مهمی همچون استفاده همیشگی از ضد آفتاب به خصوص در اطراف چشم، استفاده از عینک آفتابی، تنظیم خواب، مصرف کافی آب، مدیریت استرس و کاهش مصرف الکل و سیگار، می توان از بروز زود هنگام یا بیشتر شدن این عارضه جلوگیری کرد. همانطور که گفته شد، حلقه های تیره اطراف چشم معمولا نشان دهنده مشکلات پزشکی نیست؛ اما اگر فقط زیر یک چشم خود دایره سیاه یا تورم دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. شاید نشانه وجود مشکلی خاص در بدن باشد.