ما وقتی دنبال زوج می‌گردیم، گمان می‌کنیم ظاهر مناسب و باهوش بودن می‌تواند نظر ما را جلب کند! اما کارشناسان می‌گویند بوی مناسب هم می‌تواند در جلب توجه ما نقش داشته باشد.

شاید به همین خاطر است که گردش مالی سالیانه تولید عطر و ادوکلن به حدود بیست و هفت میلیارد دلار بالغ می‌شود! اما یک رایحه‌ی فوق‌العاده و جذاب چطور ساخته و پرداخته می‌شود؟

فرانسه سرزمین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های لذیذ و با کیفیت است. پس جای تعجبی نیست که فرانسوی‌ها با سلیقه‌ای مشکل پسند و بینی‌های حساس خودشان، در هنر عطرسازی هم استاد باشند.

شهر کوچک گراس در جنوب فرانسه عنوان پایتخت عطر دنیا را یدک می‌کشد. قدمت عطرسازی در این شهر به سال 1724 بر میگردد.

غول‌های بزرگ عطر دنیا مانند "شنل" یا "جردن" برای تهیه رایحه‌های جدید به این شهر می‌آیند و به سرعت سراغ شرکت‌های طراحی عطر مانند "رُبرته" می‌روند.

 

عطرهای زنانه و مردانه چگونه ساخته می‌شوند؟

 

این کار هنری به تمام معناست، انتخاب مواد اولیه مناسب برای تولید رایحه‌ای جدید به تلاش برای تهیه یک کوکتل فوق‌العاده شباهت دارد! در گذشته عطرها شامل موادی مثل ترشحات غده‌های بدن سگ‌آبی و اسپرم نهنگ بودند، اما امروز از مواد اولیه پاکیزه‌تر استفاده می‌شود!

اسانس استوخوطوس قرن‌هاست جز مواد اولیه ساخت عطر بوده و فرانسه نیمی از اسانس استوخوطوس مصرفی دنیا را تولید می‌کند.

بوته‌های استوخوطوس باید صبح‌های زود و در یک پروسه کوتاه مدت شش هفته‌ای برداشت شوند، زمانی که در اوج شکوفایی و سرشار از روغن هستند. تولید 50 کیلوگرم روغن استوخوطوس به پنج تن گل تازه نیاز دارد!

این روغن چندین ماه در بشکه‌هایی نگهداری می‌شود، وقتی روغن استوخوطوس برای تبدیل شدن به عطر به اندازه کافی قوی شد به آزمایشگاه منتقل می‌شود و در عملیات ترکیب با پنج‌هزار روغن خوشبوی دیگر ترکیب می‌شود. می‌شود از این روغن‌ها بینهایت ترکیب مختلف پدید آورد.

تشخیص رایحه دلپذیر با بوی بد، کاری است که توسط کارشناسان بوشناس انجام می‌شود. شم بویایی این کارشناسان باید به شدت قوی باشد، چون گاهی یک عطر از ترکیب پنجاه ماده مختلف تشکیل می‌شود.

هدف استفاده از عطر و افترشیو، جلب توجه دیگران است. اما این رایحه‌ی غلیظ آنقدر برد ندارد تا توسط افرادی که در کنار ما حضور دارند تشخیص داده شود. پس برای اینکه عطر بتواند با رایحه‌ی خودش دیگران را مجذوب کند، به آن الکل با درجه بالا اضافه می‌کنند. الکل در دمای اتاق تبخیر می‌شود و بوی عطر را در سراسر اتاق پخش می‌کند. به همین دلیل است که عطر را باید روی نقاطی از بدن اسپری کرد که دارای نبض هستند.

دو سوم یک عطر زنانه از الکل تشکیل می‌شود، اما میزان الکل عطرهای مردانه از این هم بیشتر است. معمولا 95 درصد افترشیوهای مردانه از الکل تشکیل می‌شود.

با اعلام رضایت بو شناسان، فرمول تهیه عطر به یک کارخانه عطرسازی ارسال می‌شود تا به صورت انبوه تولید شود. به این ترتیب فرآیند تولید روغن دست‌ساز به عطر با کیفیت بالا به پایان می‌رسد.