لاک ها از جمله لوازم آرایشی هستند که همه بانوان از آن استفاده می کنند؛ اما چیزی که در رابطه با آن ها آزار دهنده است، پاک کردنشان است. پاک کردن لاک ها بدون لاک پاک کن می تواند بسیار دشوار باشد. استفاده از لاک پاک کن های شیمیایی نیز برای ناخن و پوست دست شما مضر است و در دراز مدت به آن آسیب های زیادی می رساند. به همین دلیل بهترین راهکار استفاده از لاک پاک کن طبیعی است. در این مقاله قصد داریم برخی از لاک پاک کن های طبیعی را نام ببریم.

لاک پاک کن ناخن حاوی چه موادی است؟

لاک پاک کن های شیمیایی که در بازار مشاهده می کنید حاوی استون هستند که یک حلال قوی محسوب می شود. این ماده می تواند لاک ناخن را حل کند؛ اما به پوست شما آسیب می زند. از سایر ترکیبات یک لاک پاک کن می توان اتیل استات، ایزوپروپیل الکل و پروپلیلن کربنات را نام برد. همه این ترکیبات مضراتی برای پوست دارند و در طولانی مدت ممکن است سلامت ناخن و پوست شما را دچار مشکل کنند. به همین دلیل بهتر است از یک لاک پاک کن طبیعی استفاده کنید یا یک لاک تقویت کننده ناخن را در روتین هفتگی خود بگنجانید. شما می توانید برای تهیه انواع تقویت کننده های ناخن  به سایت فروشگاه آرانیکه مراجعه کنید.

بهترین لاک پاک های طبیعی

Natural nail polish remover

 • لیمو

یکی از بهترین مواد طبیعی که می تواند بدون آسیب رساندن به پوست لاک را پاک کند، لیمو است. از لیمو می توانید برای پاک کردن لاک ناخن  خود استفاده کنید. این ماده طبیعی در مانیکور و پدیکور نیز استفاده می شود. تنها کاری که لازم است برای پاک کردن لاک با لیمو انجام دهید، این است که یک تکه لیمو را بردارید و روی ناخن های خود بمالید.

برای پاک کردن لاک با لیمو به چه چیز هایی نیاز خواهید داشت:

 • آب ولرم و صابون
 • یک تکه لیمو

نحوه پاک کردن:

برای استفاده از لیمو به عنوان یک لاک پاک کن طبیعی، در ابتدا لازم است که لاک روی ناخن خود را به مدت 3 تا 5 دقیقه در آب ولرم و صابون خیس کنید. بعد از این لاک ها به خوبی خیس خوردند، از یک برش لیمو استفاده کنید و درست مانند لاک پاک کن های دیگر آن را به روی ناخن خود بمالید. این کار را تا زمانی که لاک ناخن نرم شود و به راحتی با دست قابل جدا کردن باشد، ادامه دهید.

بعد از پاک کردن لاک با یک لاک پاک کن طبیعی می توانید برای محافظت بیشتر از پوست خود از یک مرطوب کننده مناسب یا روغن ناخن استفاده کنید.

Natural nail polish remover

 • سرکه

یکی از مواد طبیعی که می تواند به عنوان پاک کننده لاک مورد استفاده قرار بگیرد، سرکه است. سرکه یک ماده اسیدی محسوب می شود که می تواند لاک های ناخن را پاک کند. این ماده را می توان به راحتی از هر سوپر مارکتی با قیمت نه چندان زیادی تهیه کرد.

برای پاک کردن لاک با سرکه به چه چیز هایی نیاز خواهید داشت:

 • پنبه
 • سرکه
 • آب لیمو

نحوه پاک کردن:

برای استفاده از سرکه به عنوان یک لاک پاک کن طبیعی ابتدا باید ناخن های خود را در آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس کنید. خیس کردن ناخن قبل از پاک کردن لاک ضروری نیست، اما می تواند به روند پاک کردن لاک سرعت ببخشد.

بعد از خیس خوردن ناخن مقدار مساوی آب لیمو و سرکه را با هم ترکیب کنید. کمی مخلوط را هم بزنید و یک تکه پنبه را در آن آغشته کنید. پنبه را روی ناخن های خود فشار دهید و به مدت 10 تا 20 ثانیه روی ناخن نگه دارید. با این کار مینا ناخن شما حل می شود و تمامی لاک های باقی مانده از روی ناخن از بین می رود.

اگر کمی لاک روی ناخن باقی ماند، دوباره این کار را بدون خیس کردن ناخن تکرار کنید. همچنین به یاد داشته باشید درست است که از لاک پاک کن طبیعی استفاده می کنید، اما نباید استفاده از مرطوب کننده یا روغن ناخن را برای حفظ سلامت ناخن و پوست اطراف آن فراموش کنید.

nail polish remover

 • الکل

اگر در خانه خود به لیمو یا سرکه دسترسی ندارید و وقت تهیه آن را ندارید، می توانید از الکل استفاده کنید. الکل جایگزین بسیار خوبی برای استفاده به جای سرکه و لیمو است. هر چند الکل را نمی توان یک لاک پاک طبیعی کامل دانست؛ اما طبیعی تر از مواد دیگر در بازار است و آسیب کمتری به پوست و ناخن شما می رساند. همچنین الکل می تواند برای کسانی که از مشکل عفونت ناخن رنح می برند، مفید باشد؛ چرا که الکل دارای خواص ضد باکتریایی است.

برای پاک کردن لاک با الکل به چه چیز هایی نیاز خواهید داشت:

 • الکل
 • آب ولرم
 • پنبه

نحوه پاک کردن:

درست مانند مراحل قبل ابتدا ناخن های خود را در کاسه آب ولرم خیس کنید. سپس پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را روی ناخن خود بمالید. برای حفظ سلامت ناخن های خود بعد از پاک کردن از روغن کوتیکول استفاده کنید.

Natural nail polish remover2

 • دئودورانت

دئودورانت نیز یک لاک پاک کن طبیعی نیست؛ اما مواد حلال آن آسیب کمتری از استون موجود در لاک پاک های صنعتی به ناخن شما می رساند.

برای پاک کردن لاک با دئودورانت به چه چیز هایی نیاز خواهید داشت:

 • اسپری دئودورانت
 • پنبه

نحوه پاک کردن:

برای پاک کردن با دئودورانت به خیس کردن ناخن های خود نیازی ندارید؛ ولی حتما مطمئن شوید که به اسپری دئودوارنت و مواد آن حساسیت ندارید.

بعد از کسب اطمینان فقط قوطی دئودورانت را جلوی ناخن خود بگیرید و آن را روی ناخن های خود اسپری کنید. بعد از استفاده از اسپری بلافاصله از یک پنبه استفاده کنید تا لاک روی ناخن را پاک کنید.

جمع بندی

تقریبا تمامی لاک پاک های صنعتی موجود در بازار برای پاک کردن لاک از ماده حلالی به نام استون استفاده می کنند. استون حلال قدرتمندی است که می تواند به پوست و ناخن شما آسیب برساند. به همین دلیل بهتر است که به جای استفاده از آن، از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید. یک لاک پاک کن طبیعی مثل لیمو و سرکه آسیب زیادی به پوست نمی رساند و می توانید با استفاده از آن لاک روی ناخن های خود را با صرف کمی زمان بیشتر پاک کنید. البته نمونه هایی از لاک پاک کن غیر استونی نیز در بازار موجود است که آسیب کمتری نسبت به نمونه های استونی دارند.