لاک زدن یکی از کار هایی  است که دختران و بانوان از انجام آن لذت می برند و این کار به ناخن هایشان زیبایی می بخشد؛ اما یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستند آسیب هایی است که حین پاک کردن لاک به ناخن هایشان وارد می شود. به همین دلیل انتخاب لاک پاک کن مناسب حائز اهمیت است. لاک پاک کن ها حاوی مواد شیمیایی هستند و این مواد به خصوص استون به بافت ناخن آسیب می زنند. استفاده مکرر از لاک پاک کن ها سبب کاهش استحکام و شکننده شدن ناخن ها می شود؛ ولی میتوان از روش های دیگری نیز برای پاک کردن لاک ناخن استفاده کرد تا دچار چنین آسیب هایی نشوند. شما می توانید برای خرید انواع لاک پاک کن به سایت فروشگاه آرانیکا مراجعه کنید.

لاک پاک کن غیر استونی

استون به دلیل اینکه قدرت بالایی دارد می تواند به راحتی و به سرعت لاک ناخن را پاک کند؛ در عین حال آسیب هایی نظیر خشک شدن، کاهش آب سلول ها، زرد شدن ناخن و همچنین تحریک پوست را در پی دارد. از این رو بهتر است که از یک لاک پاک کن غیر استونی و یا مواد طبیعی برای پاک کردن لاک ناخن استفاده کنید. در لاک پاک کن غیر استونی از حلال های ملایم تر و بی ضرر تری مثل اتیل استات، ایزوپروپیل الکل و کربنات پروپیلن استفاده می شود. علاوه بر این می توان از مواد در دسترس و یا طبیعی به این منظور استفاده کرد.

روش های طبیعی برای پاک کردن لاک ناخن

Non-acetone nail polish remover

شما می توانید با استفاده از روش های زیر بدون استفاده از لاک پاک کن های حاوی استون لاک را از روی ناخن ها پاک کنید تا آسیب کمتری به ناخن ها وارد شود:

  • آب لیمو و سرکه

این دو ماده پاک کننده های طبیعی خوبی هستند. با ترکیب این دو ماده می توانید یک لاک پاک کن غیر استونی و خانگی درست کنید. برای این کار انگشتان خود را به مدت 5 دقیقه در این ترکیب قرار دهید و بعد ناخن ها را با آب بشویید و سپس لاک ناخن را با یک دستمال پاک کنید.

  • ضد عفونی کننده دست

می توانید از ضد عفونی کننده های دست به عنوان یک لاک پاک کن غیر استونی استفاده کنید. ضد عفونی کننده ها حاوی مقدار زیادی الکل هستند که می تواند لاک ناخن را در خود حل کند. برای این کار می توانید پنبه را به آن ها آغشته کنید و کمی روی ناخن نگه دارید و سپس روی ناخن ها بمالید و لاک را پاک کنید.

  • عطر

از آنجایی که انواع عطر ها حاوی درصدی الکل هستند، می توانید از آن برای پاک کردن لاک ناخن استفاده کنید. پنبه یا دستمال کاغذی را آغشته به عطر کنید و روی ناخن ها بمالید تا پس از چند دقیقه لاک از روی ناخن ها پاک شود.

  • اسپری مو

برای پاک کردن لاک ناخن توسط اسپری مو باید حتما از اسپری هایی که بر پایه آئروسل هستند استفاده کنید. اسپری های مو حاوی 25 تا 50 درصد الکل هستند. پس از اسپری هایی که بیشترین درصد الکل را دارند استفاده کنید. همچون روش های قبل، پنبه را به اسپری مو آغشته کنید و روی ناخن ها قرار دهید و پس از 10 تا 20 دقیقه لاک را با ماساژ دادن از روی ناخن ها پاک کنید.

  • خمیردندان

یکی دیگر از بهترین لاک پاک کن های غیر استونی که به راحتی در دسترس است، خمیردندان می باشد. خمیردندان حاوی اتیل استات است که یکی از اجزای لاک پاک کن های سنتی است به همین دلیل می تواند لاک ناخن را به راحتی پاک کند. به وسیله ی یک مسواک قدیمی خمیردندان را روی ناخن ها بمالید و اجازه دهید برای 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

  • لاک ناخن

شما می توانید برای پاک کردن لاک از روی ناخن ها از لاک ناخن استفاده کنید! بله درست فهمیدید. برای این کار می توانید از یک لاک قدیمی که دیگر از آن استفاده نمی کنید کمک بگیرید. لاک را بر روی ناخن ها بمالید و با یک دستمال کاغذی آن را پاک کنید. این کار را باید به سرعت انجام دهید تا لاک جدید خشک نشود.

Non-acetone nail remover

  • سوهان کشیدن

شاید متوجه شده باشید که پس از مدتی لاک ناخن خراشیده و پوسته پوسته می شود و در این موقع می توانید با انگشتان یا سوهان لاک را بردارید. با این حال این کار روش مناسبی نیست؛ چرا که همزمان به لایه رویی و محافظ ناخن ها نیز آسیب می زند.

نکاتی برای پس از پاک کردن لاک ناخن

Non-acetone nail polish remover

استفاده از لاک پاک کن غیر استونی نیز می تواند کمی آسیب در پی داشته باشند، بنابراین باید پس از استفاده از لاک پاک کن ها مراقبت هایی را مثل استفاده از روغن های مختلف، تقویت کننده های ناخن و رسیدگی مستمر انجام دهید تا ناخن ها سالم بمانند. در این بخش به معرفی چند راهکار برای حفظ سلامت ناخن ها اشاره می کنیم:

  • مرطوب کردن

موادی که حاوی الکل هستند می توانند باعث کاهش رطوبت و خشکی ناخن ها شوند. از این رو به یاد داشته باشید که پس از استفاده از لاک پاک کن ها حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته را جبران کنید.

  • روغن کوتیکول

استفاده از روغن کوتیکول می تواند به تقویت و بازیابی سلامت ناخن ها از طریق نرم کردن کوتیکول ناخن کمک کند. همچنین می توانید از روغن آرگان نیز به این منظور استفاده کنید.

  • هیدراته کردن

نوشیدن آب کافی در طول روز نقش مهمی در سلامت و زیبایی پوست و مو و ناخن ها دارد، بنابراین زیاد آب بنوشید تا ناخن هایی سالم و زیبا داشته باشید و از خشکی و شکنندگی ناخن ها جلوگیری کنید.

جمع بندی

ناخن ها نقش مهمی در زیبایی دست به ویژه برای خانم ها دارند. به همین دلیل مراقبت و نگهداری از آنها مهم است، به ویژه در زمانی که قصد پاک کردن لاک از روی ناخن ها را دارید. پس به یاد داشته باشید که حتما پس از پاک کردن لاک ناخن از روغن های تقویت کننده و یا سایر روش ها برای تقویت ناخن ها استفاده کنید. همانطور که گفته شد استفاده زیاد از استون برای پاک کردن لاک، به ناخن ها آسیب می زند پس تا جای ممکن از لاک پاک کن غیر استونی و روش های خانگی استفاده کنید.