وقتی صحبت مراقبت از مو به میان می آید، نمی ‌توان ماسک های مو را نادیده گرفت. این محصولات حرفه ای مراقبت از مو، به شما کمک می کنند مو هایی سالم تر، صاف تر و نرم تر داشته باشید. ماسک مو در انواع گوناگونی عرضه می شود و شما می توانید با توجه به نوع مو و مشکلی که دارد، بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. اگر اطلاعات شما درمورد انواع ماسک مو بعد از حمام محدود است، پیشنهاد می دهیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در این مقاله درمورد ماسک مو، تفاوت آن با نرم کننده و انواع آن، مطالبی گردآوری کرده ایم.

ماسک مو چیست؟

hair mask after shower

پیش از اینکه به دنبال خرید بهترین ماسک مو بعد از حمام باشید، بهتر است درمورد ترکیبات و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانید. این محصولات اساسا برای مراقبت از مو های شما فرموله شده اند و مواد فعال موجود در آن ها، سلامت مو ها را هدف قرار می دهند. این مواد شامل روغن ‌های طبیعی، پروتئین ‌ها و ویتامین‌ های مورد نیاز مو هستند که کاهش مشکلات مختلف از جمله موخوره و خشکی مو را در پی دارند. اگر به طور منظم از ماسک مو استفاده کنید، علاوه بر بهبود زیبایی مو ها می توانید مشکلات آن ها را رفع کنید.

تفاوت ماسک مو بعد از حمام با نرم کننده چیست؟

هرچند هر دو این محصولات مو های شما را نرم و صاف می کنند، هر کدام فرمول های کاملا متفاوت برای مراقبت از مو دارند. نرم کننده ها معمولا حالت پذیری مو های شما را بیشتر می کنند؛ در حالی که استفاده مداوم از ماسک مو بعد حمام ، به شما کمک می کند مو های سالم تر و قوی تری داشته باشید.

خوشبختانه امروزه می توانید به آسانی ماسک مو های مخصوصی را برای رفع خشکی، چربی، موخوره و سایر مشکلات مو، پیدا کنید. فرمول های متفاوت این محصولات به گونه ای هستند که نیاز های مختلف شما به محصولات مراقبت از مو را رفع می کنند.

به طور کلی نرم کننده خاصیت درمانی ندارد و تنها مو های شما را خوش حالت تر می کند؛ در حالی که استفاده از ماسک مو در طولانی مدت، موجب افزایش سلامت مو ها می شود.

انواع ماسک مو بعد از حمام

hair mask after shower

وقتی صحبت از بهترین ماسک مو بعد از حمام می شود، منظور محصولی است که با نوع و جنس مو های شما سازگاری داشته باشد. به طور کلی محصولات مراقبتی متناسب با نوع مو افراد، فرموله می شوند.

انواع رایج ماسک مو عبارت اند از:

  • ماسک مو مناسب مو های آسیب دیده

اگر احساس می کنید مو های شما به دلیل عوامل محیطی روز به روز کدر تر می شود یا به دلیل استفاده از مواد شیمایی و گرمایشی، کیفیت اولیه خود را از دست داده، یعنی به شدت آسیب دیده است و نیاز به مراقبت دارد. این نوع مو معمولا بسیار خشک و انتهای آن دوشاخه می شود. ماسکی که برای مو های آسیب دیده تولید می شود، بر پایه روغن های مغذی، کراتین، اسید های چرب ضروری، ترکیبات آبرسان، پروتئین ها و ویتامین های مورد نیاز مو است. این ترکیبات در کنار هم تضمین می کنند که مو های شما قوی تر و سالم تر به نظر برسند.

  • ماسک مو مناسب مو های چرب

اگر مو و پوست سرتان چرب است، ماسک مو بعد از حمام شما باید حاوی مواد ویژه ای برای رفع چربی های اضافی و تنظیم تولید سبوم باشد. معمولا ماسک های مناسب موی چرب علاوه بر ویتامین های B2 و B6، حاوی روغن ‌های ضروری مانند روغن درخت چای، علف لیمو و اسطوخودوس هستند که تاثیر خوبی بر کنترل سبوم دارند. در نتیجه اگر موی چربی دارید به هیچ عنوان از ماسک موی حاوی چربی زیاد استفاده نکنید؛ زیرا آن را سنگین تر و کثیف تر به نظر می رسانند.

  • ماسک مو مناسب مو های خشک و مجعد

افرادی که به طور طبیعی مو های مجعدی دارند، معمولا از خشکی و وز بودن آن ناراحت هستند. استفاده از یک ماسک مو بعد از حمام مبتنی بر روغن های مفید، به سادگی این مشکل را برطرف می کند. روغن‌ جوجوبا، آرگان و نارگیل گزینه ‌های مناسبی برای حفظ رطوبت و از بین بردن موخوره در این مدل مو ها هستند. کره شی نیز ماده ای هیجان ‌انگیز برای بهتر نشان دادن فرها و افزایش درخشش و جذابیت آن ها است.

  • ماسک مو مناسب مو های معمولی

استفاده از یک ماسک مو بعد از حمام بهترین کار برای تقویت فولیکول ها و حفظ زیبایی مو ها است. بنابراین حتی اگر مو های معمولی ای دارید که آسیب خاصی ندیده است، می توانید برای  تقویت و حفظ زیبایی آن ها از یک ماسک مو معمولی بهره ببرید. این مدل ماسک مو ها معمولا حاوی اسید های چرب، اسید های آمینه و ویتامین‌ های ضروری مانند A، C، D و B7 هستند.

بهترین روش استفاده از ماسک مو بعد از حمام

Best way to use

برای اینکه بهترین نتیجه را از ماسک مو بعد از حمام خود دریافت کنید، باید روش درست استفاده از آن را بدانید. این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

  1. مو های خود را با شامپوی مناسب بشویید.
  2. آب اضافی مو ها را به آرامی بگیرید.
  3. مقداری از ماسک مو مناسب مو های خود را به آرامی بر ساقه های مو بمالید.
  4. سشوار را در فاصله مناسب قرار دهید و با باد ملایم مو ها خود را خشک کنید.

جمع بندی

ماسک مو بعد از حمام یکی از بهترین محصولاتی است که می توانید برای رفع مشکلات مختلف مو از جمله خشکی، موخوره و یا آسیب های ناشی از رنگ و مواد شیمیایی، استفاده کنید. علاوه بر این ماسک مو موجب حفظ سلامت مو های شما می شود و آن ها را درخشان تر و زیباتر به نظر می رساند. تنها نکته مهمی که باید هنگام خرید ماسک های مو در نظر بگیرید، انتخاب محصولی متناسب با نوع مو است. برای مثال اگر نگران خشکی و پوسته پوسته شدن سر خود هستید، بهتر است ماسک مویی انتخاب کنید که مبتنی بر روغن است و چربی مورد نیاز مو ها را تامین می کند. اما اگر مو های چربی دارید، بهتر است از ماسک مبتنی بر آب استفاده کنید تا میزان تولید چربی را کنترل کند.