لوازم آرایشی و بهداشتی امروزه بسیار پیشرفت کرده اند و در انواع گوناگونی عرضه می شوند. برخی از آن ها به تنهایی استفاده می شوند و برخی دیگر حکم مکمل برای دیگر لوازم آرایشی را دارند. یکی از آن هایی که در کنار لوازم آرایشی دیگر به کار برده می شود، پرایمر چشم است. پرایمر چشم ماندگاری آرایش آن را افزایش می دهد و به پوست شما نرمی و شادابی می بخشد. همچنین موجب می شود رنگ سایه چشم برجسته تر و پر رنگ تر به نظر برسد و به رنگ اصلی نزدیک تر باشد. در این مقاله از فروشگاه آرانیکا درمورد این که پرایمر چشم چیست و چه کاربردی دارد مطالب را گردآوری کرده ایم.

پرایمر چشم چیست؟

What is an eye primer

کاربرد پرایمر چشم در واقع افزایش طول عمر آرایش چشم شما است و باعث می شود تا رنگ هایی که روی پلک چشم خود می زنید حالت برجسته پیدا کنند. پرایمر چشم را می توان یکی از مهم ترین و ضروری ترین محصولاتی دانست که در میان لوازم آرایشی شما یافت می شود.

اگر از این پرایمر مخصوص پیش از شروع آرایش چشم خود استفاده نکنید، آرایشتان دوام زیادی نخواهد داشت. دلیل آن این است که آرایش اطراف چشم به چیزی نیاز دارد که بتواند به آن بچسبد؛ زیرا پوست اطراف چشم گود و خیلی حساس است و آرایش نمی تواند بر آن ثابت بماند.

چرا باید از پرایمر استفاده کنیم؟

What is an eye primer

پرایمر در واقع یک پایه برای آرایش صورت محسوب می شود. این محصول به شما کمک می کند تا آرایش برای مدت طولانی تری روی صورتتان باقی بماند و حالت بهتر و نرم تری داشته باشد. پرایمر در اصل یک پایه روشن برای افزایش رنگ و افزایش طول عمر آرایش به شما می دهد. تقریبا تمام پرایمر هایی که در بازار فورخته می شوند، به صورت کرم هستند که پس از استفاده روی پوست به سرعت ذوب می شوند. پرایمر ها به اندازه آبرسان صورت عملکرد قوی ای ندارند؛ اما از خشک شدن پوست جلوگیری می کنند.

نادیده گرفتن پرایمر چشم ممکن است کمرنگ یا حتی محو شدن آرایشتان را در مراسمات طولانی در پی داشته باشد. همچنین ممکن است پوستتان در اثر استفاده نکردن از آن دچار خشکی شدید شود. پرایمر چشم علاوه بر افزایش ماندگاری آرایش کیفیت آن را بهبود می دهد.

اگر پوست صورت به خصوص پوست اطراف چشمتان چرب است پیشنهاد می کنیم از این محصول کاربردی غفلت نکنید؛ زیرا به حفظ چربی مفید پوست در حین و بعد از آرایش کمک می کند، چربی اضافه آن را کنترل می کند و پوست شما را سالم و شاداب نگه می دارد.

پس از آشنایی با این که پرایمر چیست و چه جایگزین هایی برای آن یافت می شود باید گفت که محصولاتی مانند کرم پودر یا کانسیلر را می توان به جای آن به کار برد. اگر سعی دارید از محصولی به غیر از پرایمر چشم بهره ببرید، سعی کنید که مدل های بدون روغن را انتخاب کنید تا روی سطح پلک شما لغزندگی ایجاد نکنند. به این نکته هم توجه داشته باشید که این دسته از محصولات نمی توانند به اندازه پرایمر دوام داشته باشند.

پرایمر چشم چه تفاوتی با پرایمر دارد؟

What is an eye primer3

پرایمر های صورت نیز مانند پرایمر های چشم می توانند آرایش را ماندگار تر کنند؛ اما به هیچ عنوان نمی توان از پرایمر صورت برای پوست نزدیک چشم استفاده کرد. زیرا این دو محصول محصولاتی جدا با فرمولاسیون کاملا متفاوت هستند. موادی که برای ساخت پرایمر صورت و چشم به کار برده می شود اصلی ترین عامل ایجاد تفاوت بین آن ها است. در پرایمر های صورت از سیلیکون استفاده می کنند و این ماده باعث می شود که صورت شما ظاهر نرم تر و لطیف تری به خود بگیرد. همچنین سیلیکون با پر کردن منافذ باز صورت آن را بهتر می نمایاند. این در حالی است که در مواد اولیه پرایمر چشم سیلیکون یافت نمی شود.

اگر از پرایمر صورت به عنوان پرایمر چشم استفاده کنید، احتمالا بعد از مدتی با مشکل چین و چروک مواجه خواهید شد. همچنین کشیدن سایه چشم در این حالت برایتان بسیار سخت تر می شود. پرایمر های چشم با توجه به نوع و بافت پوست اطراف چشم فرموله می شوند و چسبندگی بیشتری نسبت به پرایمر های صورت دارند. پرایمر های صورت نیز با چسبندگی ای که دارند ماندگاری آرایش را افزایش می دهند؛ اما آنقدر چسبناک نیستند که بتوانید با آن ها سایه چشم خود را بکشید.

از این رو پرایمر صورت برای چشم مناسب نیست و پرایمر چشم را نمی توان برای تمام قسمت های صورت به کار برد. شاید برخی از افراد بخواهند پرایمری همه کاره داشته باشند که بتوانند از آن هم برای چشم و هم برای پوست صورت استفاده کنند در واقع چنین محصولی تا کنون تولید نشده است و اگر هم شده داشته باشد، احتمالا استاندارد نیست. در نتیجه توصیه می کنیم برای هر قسمت از پوست خود پرایمر مناسب آن را خریداری کنید.

نتیجه گیری

یکی از ضروری ترین وسایل آرایشی که معمولا نادیده گرفته می شود، پرایمر ها هستند. اگر بدون پرایمر آرایش کنید ممکن است تمام روز دوام نیاورد و مجبور می شوید مجددا برای درست کردن آن وقت بگذارید. پرایمر چشم با ایجاد یک سطح مناسب بر پوست اطراف چشم ماندگاری آرایش را بیشتر می کند.

 علاوه بر این پوست اطراف چشم بسیار نازک، حساس و تا حدودی گود است و به سختی می توان آن را آرایش کرد. یکی از کاربرد های پرایمر چشم رفع این مشکل است. این محصول با یکدست کردن پوست اطراف چشم و دادن حالتی چسبنده به آن موجب می شود سایه، خط چشم و ... به خوبی بر آن پخش شوند و رنگ اصلی خود را نشان دهند. همچنین چربی پوست اطراف چشم را کنترل می کند و ظاهر براق به آن نمی دهد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر با این محصول درمورد این که پرایمر چشم چیست و چه کاربردی دارد توضیح داده شد.