چرا یک عطر در طول زمان بوهای مختلفی دارند؟

4 ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ دانشنامه عطر و ادکلن,

تا حالا پیش آمده که یک عطر را استفاده کرده باشید و بعد از مدتی بویی که از آن احساس می کنید با بوی اولش متفاوت باشد؟

 

 

 

جواب سوال شما در چند لایه بودن عطرهاست، اما چطور؟

 

 

 

عطرها در سه نت هارمونی و هماهنگ تعریف می شوند. طبقه بندی این سه نت براساس پخش شدنشان در طول زمان است که از نت آغازین که اولین تاثیر را می گذارد به نت میانی و در انتها به نت پایانی می رسد. این نت ها به صورت کاملا دقیق و براساس دانش پروسه تبخیر عطرها ساخته می شوند و به آن رایحه ها گفته می شود.

 

 

 

نت آغازین یا نت سر، رایحه ای است که بلافاصله توسط حس بویایی انسان درک می شود. این نت شامل مولکول های کوچک و سبکی است که به سرعت تبخیر می شوند و تاثیر اولیه را دارند. نت های آغازین در فروش عطرها بسیار اهمییت دارند. بصورتی که ترکیباتی مثل نعنا، لیمو، گشنیز و غیره را در این نت استفاده می کنند.

 

 

 

نت میانی که نت قلب هم گفته می شود رایحه ای است که درست قبل از محو شدن نت آغازین خود را نشان می دهد. همچنین این نت باعث می شود که تاثیر منفی اولیه نت پایانی احساس نشود و در طول زمان بسیار خوش بو تر شود. در نت دوم ترکیباتی مثل آب دریا، چوب صندل، گل یاس و غیره استفاده می گردد.

 

 

 

نت پایانی رایحه ای است که بعد از محو شدن نت آغازین احساس می شود. نت پایانی و نت میانی بوی اصلی یک عطر را تشکیل می دهند. همچنین نت پایه عمق و ثبات را به بوی یک عطر اختصاص می دهد. ترکیبات این نت معمولا قوی و ماندگار هستند و تقریبا 30 دقیقه بعد از اسپری عطر قابل تشخیص هستند.در این نت تنباکو، مشک و کهربا بسیار استفاده می شود.

 

 

 

( 4 ) نظرات

علی افتحی راد
2017/08/31

مطالب جالبی است واقعا علم تا کجا پیشرفت کرده خیلی خوب بود مرسی از ادمین

پاسخ
اطیابی
2017/08/31

من بیشتر مواقع که عطر تست می کنم رایحه ها را فراموش می کنم و حتما باید از مشاوره کمک بگیرم

پاسخ
سعید روحانی
2017/11/06

ممنون عاااااالی

پاسخ
حسین رخشانی
2018/01/07

سلام میخواستم فروشگاه عطر و ادکلن و لوازم ارایشی بزنم در گرگان لطفا راهنمایی با توجه به اینکه تنوع زیاد هستش و همچنین جنسهای تقلبی در بازار فراوان و به کسی نمیشه اطمینان کرد متاسفانه اکثر بازاریها ادمهای کلابردار هستند به همین خاطر میترسم سرم کلاه بره بنابراین میخواستم راهنمایی کنید که چه کار کنم و بازار عمده عطر کجاست و اینکه چطور شروع کنم تشکر

پاسخ

نظر شما