محصولات ضد آفتاب به طور کلی جزء جدایی ناپذیر روتین مراقبت از پوست هستند. این محصولات نه تنها در تابستان بلکه در تمام طول سال از پوست باارزش شما در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می کنند. اما با توجه به تنوع محصولات ضد آفتاب مانند کرم، لوسیون، ژل، اسپری و...، ممکن است گاهی در انتخاب بهترین گزینه دچار سردرگمی شویم.

به طور کلی دو نوع رایج این دسته از محصولات مراقبت از پوست، کرم ها و ژل های ضد آفتاب هستند. در مقاله پیش رو قصد داریم تفاوت بین این دو محصول را بررسی کنیم و دریابیم که ژل ضد آفتاب بهتر است یا کرم ضد آفتاب.

ژل ضد آفتاب چیست؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید درمورد فرمولاسیون هر یک بیشتر بدانیم. ژل های ضد آفتاب بافت سبکی دارند و به سرعت جذب پوست می شوند. فرمولاسیون آن ها بر پایه آب است؛ در نتیجه چسبنده و چرب نیستند و به خوبی تمام سطح پوست را پوشش می دهند.

یکی از مزایای ژل ضد آفتاب این است که به دلیل فرمولاسیون خاص خود، هیچ گونه سفیدی و ناهمواری بر پوست بر جای نمی گذارد. مزیت دیگر ژل های ضد آفتاب این است که به دلیل سرعت جذب بالا برای استفاده هنگام انجام فعالیت های پر جنب و جوش یا در آب های و هوای مرطوب بسیار مناسب اند.

این محصولات نیز درست مانند کرم های ضد آفتاب حاوی SPF با درصد های متفاوت هستند و به راحتی از پوست شما در برابر آسیب های ناشی از اشعه های مضر خورشید، محافظت می کنند. علاوه بر این به دلیل آبی که در ترکیبات خود دارند، موجب آبرسانی پوست نیز می شوند. متخصصان اغلب این محصول را برای افرادی که پوستی چرب و مستعد آکنه دارند، توصیه می‌کنند؛ زیرا نسبت به سایر محصولات این خانواده سبک تر اند و چربی ندارند.

کرم ضد آفتاب چیست؟

sunscreen gel or cream

برای رسیدن به جواب این سوال که ژل ضد آفتاب بهتر است یا کرم ضدآفتاب ، باید فرمولاسیون و ترکیباب محصولات مبتنی بر کرم را نیز بررسی کنیم. کرم های ضد آفتاب نسبت به ژل ها غلیظ تر هستند و به افرادی که پوست خشکی دارند توصیه می شوند. همچنین از آنجایی که کرم ها نسبت به استیک ها و اسپری های ضد آفتاب، مرطوب تر اند، پوست را کمتر تحریک می کنند؛ در نتیجه برای پوست های خشک مناسب تر هستند. با این حال به دلیل غلظت بالای خود دیر تر جذب پوست می شوند.

کرم ‌های ضد آفتاب نیز درست مانند سایر محصولات این خانواده در سطوح مختلف SPF تولید می شوند. شما می توانید با توجه به شرایط جوی محل زندگی خود مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. البته برای محافظت بیشتر از پوست، ضد آفتاب های با SPF 50 توصیه می شوند.

خاطرتان باشد هنگام استفاده باید مقداری از ضد آفتاب را که تمام قسمت ها را به طور کامل پوشش می دهد، بر پوست قرار دهید. علاوه بر این باید حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از آن استفاده کنید تا ویژگی های محافظتی محصول فعال شود.

تفاوت های کلیدی بین ژل ضد آفتاب و کرم ضد آفتاب

sunscreen gel or cream

برای درک بهتر این که ژل ضد آفتاب بهتر است یا کرم ضد آفتاب بهتر است نگاهی به تفاوت های اساسی بین این دو محصول بیندازیم.

اولین تفاوت بین ژل و کرم ضد آفتاب ، تفاوت در کاربرد و سرعت جذب آن ها است. به طور کلی استفاده از محصولات مبتنی بر ژل راحت تر است؛ زیرا به صورت یکنواخت در سراسر پوست پخش می شوند. بافت سبک این محصول سریعا جذب می شود و ظاهری صاف بر جا می گذارد؛ از این رو برای استفاده در نواحی ای از پوست که مو دارند بسیار مناسب هستند.

اما فرمولاسیون انواع ضد آفتاب به صورتی است که یک لایه تقریبا مشخص بر پوست ایجاد می کنند و به دلیل بافت ضخیم خود معمولا دیر جذب می شوند. برای رسیدن به یک پوشش یکنواخت باید مقدار کافی از آن را به آرامی روی پوست ماساژ دهید تا کاملا جذب شود.

کدام یک؟ ژل ضد آفتاب بهتر است یا کرم ضد آفتاب ؟

wich one

بیشتر متخصصین پوست ژل ضد آفتاب را برای افرادی که پوست های چرب و مستعد آکنه دارند، توصیه می کنند. زیرا این مدل از  ضد آفتاب ها، سبک اند و بافت چسبنده ای ندارد. اصطلاحا ضد کمدون هستند و منافذ پوست را مسدود نمی کنند. علاوه بر این، ضد آفتاب های مبتنی بر ژل به سرعت جذب پوست می شوند و برای استفاده در محیط های مرطوب گزینه ایده آل تری هستند.

از سوی دیگر بیشتر افرادی که پوست خشکی دارند ترجیح می دهند از کرم های ضد آفتاب که مرطوب تر اند و خشکی پوست را کاهش می دهند، استفاده کنند. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که هرچند کرم ها خاصیت نرم کنندگی بالایی دارند، ممکن است کمدوژن باشد و منافذ پوست شما را مسدود کنند. بنابراین اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید، از آن ها استفاده نکنید.

به طور کلی وقتی صحبت از بهترین ضد آفتاب برای پوست‌ های چرب یا مستعد آکنه می‌ شود، ژل‌ ها حرف اول را می ‌زنند؛ زیرا بدون چرب کردن پوست و یا بستن منافذ، از آن در برابر اثرات مخرب نور خورشید محافظت می ‌کنند.

جمع بندی

این که ژل ضد آفتاب بهتر است یا کرم ضد آفتاب کاملا به شرایط پوست و ترجیح شما بستگی دارد. همان طور که گفته شد، هر دو این محصولات به خوبی از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند؛ اما از نظر بافت با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی از آنجایی که ژل های ضد آفتاب بافت سبکی دارند و به آسانی جذب می شوند، برای پوست های چرب و مستعد آکنه مناسب تر اند. اما افرادی که پوست خشکی دارند بهتر است برای رسیدن به یک پوشش مناسب از ضد آفتاب فآفتابو مرطوب شدن پوست، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.