رعایت روتین مراقبت از پوست یکی از کار هایی است که به ظاهر آسان و بی اهمیت می نماید؛ در حالی که در حقیقت بسیار پیچیده و دشوار است. علت دشواری آن هم تعدد محصولاتی است که امروزه در بازار قابل مشاهده است. روتین پوستی را باید به درستی انجام داد؛ زیرا در غیر این صورت می تواند نتایج معکوس به بار بیاورد.

تمام این سختی ها با اطلاعات کافی و صحیح از این محصولات به ظاهر گیج کننده و نوع پوستتان آسان می شوند و شما با کسب این اطلاعات می توانید پوستی شفاف و سالم به خود هدیه دهید. یکی از مراحل مهم و اساسی روتین پوستی استفاده از مرطوب کننده است. برخلاف تصور عموم مرطوب کننده تنها وظیفه مرطوب نگه داشتن پوست را بر عهده ندارد؛ بلکه فواید بسیاری دارد که در این مقاله سعی کردیم آن ها را بررسی نماییم. همچنین تلاش کردیم تا شما را در انتخاب بهترین کرم آبرسان صورت یاری دهیم.

مرطوب کننده صورت چیست؟

مرطوب کننده صورت در انواع گوناگون لوسیون، کرم امولسیون و پماد در دسترس است. این محصولات که وظیفه اصلی شان کمک به مرطوب ماندن پوست صورت است، با نرم کننده هایی فرموله شده اند. مرطوب کننده صورت لایه های سطحی پوست را آبرسانی می کند. آبرسانی پوست باعث محکم تر شدن آن، عملکرد بهتر در حفظ رطوبت و مواد مغذی و در عین حال محافظت از آن در برابر محرک های محیطی می شود.

نحوه عملکرد مرطوب کننده ها چگونه است؟

نحوه عملکرد بهترین کرم آبرسان صورت به دو صورت است: یا رطوبت را در پوست شما به دام می اندازد و آن را حبس می کند و یا این که رطوبت از دست رفته پوست را به لایه بیرونی آن باز می گرداند. مرطوب کننده ها را به صورت عمده از 4 دسته مواد اصلی می سازند:

 • انسداد کننده ها

برای مثال نفت خام که مانند مهر و موم محافظ عمل می کنند.

 •  مرطوب کننده ها

مانند هیالورونیک اسید و اسید بیونیک که آب را به لایه های عمیق تر پوست می رسانند.

 •  نرم کننده ها

 مانند گلیسیرین که چین و چروک ها و ترک های پوستی را پر می کند و باعث صاف و یکدست تر شدن پوست می شود.

 •  مواد ترمیم کننده

مانند سرامید ها که جای چربی های طبیعی پوست را پر می کنند و موجب می شوند که پوست عملکرد بهینه سد مانند داشته باشد.

استفاده از مرطوب کننده صورت چه فوایدی دارد؟

مزایای استفاده مداوم از بهترین محصول آبرسان صورت ، تنها به حفظ رطوبت پوست محدود نمی شود و موارد متعدد دیگری را نیز در بر می گیرد. برخی از مهم ترین فواید کرم های آبرسان عبارت اند از:

 1. جلوگیری از ایجاد چین و چروک

زمانی که سد طبیعی پوست در معرض خطرات محیطی قرار بگیرد، شروع به ملتهب شدن می کند. به مرور زمان این التهابات عمیق تر می شوند. التهابات عمیق و مداوم باعث می شوند که کلاژن تجزیه شود و روند پیری پوست با سرعت بیشتری اتفاق افتد. پوست در این حالت شروع به نشان دادن علائم پیری، یعنی چین و چروک می کند.

آبرسانی مرتب و صحیح پوست، آن را هیدراته نگه می دارد و بروز چین و چروک ها را به تاخیر می اندازد. ایجاد چین و چروک با افزایش سن امری طبیعی است؛ اما چین و چروک پوست هایی که در طول زمان به خوبی مرطوب شده باشند، در مقایسه با پوست های خشک عمق و وسعت کمتری دارند. رفع چین و چروکهای پوستی امری است که همواره نیاز به توجه ویژه دارد.

 1. روشن کردن پوست

پوست هیدراته همیشه سالم، روشن و شفاف به نظر می رسد. اگر پوستی خشک داشته باشید، مدام پوسته پوسته می شود و ظاهری رنگ پریده و کدر به شما می دهد؛ در حالی که پوست مرطوب همیشه سرحال و براق است.

 1. مبارزه با آکنه

پوستی که سالم است به آسانی می تواند با باکتری های مولد آکنه مبارزه کند. پوستی که خشک است پوست سالم محسوب نمی شود؛ در نتیجه برخلاف تصور عموم هر چه رطوبت پوست کمتر باشد آکنه ها راحت تر از بین نمی روند.

پوست های هیدراته به دلیل سالم بودن بهتر می توانند با آکنه ها مقابله کنند. البته باید مرطوب کننده ای که استفاده می کنید مناسب پوست چرب باشد و به شما این اطمینان را بدهد که پوستتان دچار چربی بیش از حد نمی شود.

 1. بهتر نشان دادن آرایش صورت

معمولا هدف از آرایش صورت این است که عیوب آن پوشیده و زیبایی هایش بهتر نشان داده شود. گاهی رسیدن به این هدف دشوار به نظر می رسد؛ اما اگر پوست شما به خوبی زیرسازی شده باشد، آرایش را نیز بهتر به نمایش می گذارد. آرایش بر روی پوستی که نرم و لطیف است، بهتر جا می افتد. همچنین پوستی که سالم و به خوبی آبرسانی شده است، از صورت در برابر ضرر های مواد آرایشی محافظت می کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از بهترین کرم آبرسان صورت که لازم است به آن اشاره کنیم این است که اگر پس از سرم های مغذی پوست استفاده شود، می تواند آن مواد فعال و مفید را در پوست نگه دارد و به اصطلاح آن ها را در لایه های عمیق تر پوست قفل کند.

مرطوب کردن بیش از حد صورت چه ضرر هایی را به دنبال دارد؟

در صورتی که بیش از اندازه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید، نه تنها برای پوستتان مفید نیست؛ بلکه آن را با آسیب های بیشتری رو به رو می کند. شما باید به میزانی از مرطوب کننده استفاده کنید که بتواند به آسانی به پوستتان جذب شود و لایه ای از چربی بر روی آن باقی نگذارد.

اگر مرطوب کننده شما بیش از اندازه باشد، مقدار اضافی آن منافذ پوستتان را می بندد و باعث تولید چربی اضافه می شود. چربی اضافه برای سلامت پوست بسیار مضر است و می تواند آکنه هایی را بر روی آن ایجاد کند.

با تداوم این کار پوست دیگر نمی تواند رطوبت تولید کند که این موضوع روند فرایند های دیگر را که باعث عملکرد طبیعی پوست شما می شوند، به آرامی پیش می برد. بهترین راه این است که ابتدا پوست را کاملا تمیز کنید و پس از استفاده از مرطوب کننده، آن را به خوبی ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. همچنین استفاده هفتگی از اسکراب صورت برای از میان بردن سلول های مرده پوست غافل نشوید.

نحوه انتخاب بهترین کرم آبرسان صورت

ممکن است پیش از خرید کرم آبرسان تصور کنید که این کار چندان هم سخت نیست؛ در حالی که به محض این که به داروخانه ها یا فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی مراجعه کنید، متوجه می شوید که با گزینه های زیادی رو به رو هستید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

استفاده از کرم آبرسان باید با در نظر گرفتن عوامل زیادی صورت بگیرد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. برای مثال آبرسان ها در انواع کرم ها، لوسیون ها، پماد ها و ... در بازار یافت می شوند. همه این مرطوب کننده ها برای پوست های خشک، مختلط و چرب در دسترس اند. از سوی دیگر وجود مواد ضد چروک و ضد آفتاب در آن ها انتخاب را دشوار تر می کند. البته باید در نظر داشت که این محصولات با وجود دارا بودن مواد ضد چروک در فرمولاسیون خود، نسبت به محصولات تخصصی ضد چروک پوست، معمولی تر هستند. در ادامه با بررسی تمام این عوامل شما را از سردرگمی نجات می دهیم.

 • کرم، لوسیون یا پماد؟

استفاده از هر کدام از موارد گفته شده به نوع پوست شما بستگی دارد. اگر پوستتان دائم خشک می شود و در قسمت هایی از آن مدام احساس خارش می کنید، بهتر است از پماد برای آبرسانی آن بهره ببرید؛ زیرا پماد ها غلیظ هستند و برای این نوع پوست مناسب ترین مرطوب کننده به شمار می روند.

کرم های مرطوب کننده ضعیف تر هستند و کسانی که پوست های معمولی دارند می توانند با خیال آسوده از آن ها استفاده کنند. لوسیون ها سبک ترین آبرسان محسوب می شوند و آب ماده اصلی آن هاست؛ در نتیجه برای پوست های چرب بهترین کرم آبرسان صورت به شمار می روند.

تیره و پوسته پوسته شدن برخی از نواحی پوست حاکی از خشکی بیش از اندازه آن است. برای این نواحی به خصوص بهتر است که از پماد های مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید.

پماد هایی که با موادی مانند سرامید ها، گلیسیرین، روغن کرچک، ژله نفتی و روغن دانه کنف تغذیه شده باشند. از دیگر عواملی که در میزان و نوع استفاده از کرم های آبرسان مهم هستند، می توانیم به زمان و مکان اشاره کنیم. آندریا کامبیو، متخصص پوست در فلوریدا می گوید:

«بهتر است که از مرطوب کننده های سبک در روز و از مرطوب کننده های سنگین تر در شب استفاده شود».

علاوه بر این ها، کرم های غلیظ تر برای بدن مناسب تر از صورت هستند و عکس این موضوع نیز صادق است. بهترین کرم آبرسان صورت کرمی است که سبک است. در ماه های تابستان نیز بهتر است از آبرسان های سبک به جای کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

 • آنتی اکسیدان ها یا کرم های ضد آفتاب؟

پاسخ این سوال به این موضوع بستگی دارد که انتظار شما از یک کرم مرطوب کننده چیست.

 1. کرم های ضد آفتاب

جدای از این که چه نوع پوستی دارید، متخصصان بر این باور اند که مرطوب کننده ای که در خود خاصیت ضد آفتاب هم دارد، برای تمام فصول سال و در هر آب و هوایی مناسب است.  فواید مصرف ضدآفتاب بر روی پوست امروزه بسیار شناخته شده هستند. SPF 30 برای انواع پوست ضروری است. شما می توانید آن را در کرم مرطوب کننده خود بگنجانید یا از کرم های ضد آفتاب به صورت مجزا استفاده کنید. کامبیو پیشنهاد می کند که از کرم های مرطوب کننده به همراه ضد آفتاب بهره ببرید و آن دسته از کرم ها را خریداری کنید که ترجیحا عطر یا روغن نداشته باشند.

 1. آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شوند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که سلول های پوست را در هم می شکنند. مرطوب کننده هایی که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند؛ مانند چای سبز، بابونه، انار و یا عصاره ریشه شیرین بیان، به شما در داشتن پوستی روشن، شفاف و سالم کمک می کنند.

 • پوست چرب، مختلط یا خشک؟

یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین عواملی که باید در انتخاب کرم آبرسان خود در نظر داشته باشید، نوع پوستتان است. در ادامه مناسب ترین گزینه را برای انواع پوست بررسی می کنیم:

 1. پوست چرب و مستعد آکنه

از نظر دکتر کارولین جاکوب، متخصص پوست در شیکاگو، کرم های آبرسانی که در خود آلفا هیدروکسی دارند برای افرادی که پوست چرب دارند، بهترین انتخاب هستند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که مرطوب کننده هایی که کومدون زا هستند، منافذ را مسدود می کنند و برای این افراد گزینه مناسبی به نظر نمی رسند.

 1. پوست خشک

مرطوب کننده های سنگین تر را به افرادی که پوستشان خشک است پیشنهاد می دهیم. موادی مانند هیالورونیک اسید و دایمیتیکون پوست را هیدراته نگه می دارند و از این نظر انتخاب خوبی به حساب می آیند. گلیسیرین، پروپیلن گلیکوا، پروتئین ها و اوره جذب آب به پوست را آسان تر می کنند. لانولین، روغن معدنی و پترولاتوم مواد دیگری هستند که در حفظ رطوبت پوست نقش اساسی دارند.

 1. پوست حساس

کسانی که پوست حساسی دارند باید از کرم های آبرسانی استفاده کنند که عطر ندارند و ضد حساسیت هستند. دکتر سونیا درشیا بانسال، متخصص پوست در کالیفرنیا، معتقد است:

«این افراد بهتر است کرمی را انتخاب کنند که در مجموع بیش از 10 ماده در ترکیباتش نداشته باشد».

 1. خارش پوست

زمانی که خارش پوست شما قطع نمی شود، در قدم اول باید از کرم های مرطوب کننده ضد حساسیت استفاده کنید. اگر خارش آن آرام نشد، از کرم پوست استروئیدی هیدروکورتیزون 1 درصد به مدت یک هفته استفاده کنید. اگر خارش از بین نرفت حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 1. اگزما

برای درمان اگزما می توانید از یک پماد مرطوب کننده غلیظ که در ترکیباتش وازلین دارد، استفاده کنید. راه ساده تر آن است که از ژل نفتی برای بهبود ترک ها و انعطاف پذیری پوست بهره ببرید.

کدام مواد تشکیل دهنده کرم های مرطوب کننده برای پوست مضر هستند؟

همه شما پیش از خرید و استفاده از کرم های مرطوب کننده به لیست مواد تشکیل دهنده آن توجه می کنید تا بهترین آن ها را برگزینید. در این زمان این نکته را از یاد نبرید که تعدد این مواد نشانگر خوب بودن آن محصول نیست. برخی مواد اضافه هستند که نه تنها وجودشان در کرم ها ضروری نیست؛ بلکه برای پوست مضر شناخته می شوند. این مواد عبارت اند از:

 • رنگ ها و عطر ها

فرقی نمی کند که پوستتان خشک یا حساس است. در هر صورت به عقیده برخی از متخصصان بهتر است که از مواد غیر ضروری و تحریک کننده مانند رنگ ها و عطر هایی که به مواد اصلی کرم های مرطوب کننده اضافه شده اند، دوری کنید. عوامل ضد باکتری قوی هم گاه برای پوست خشن تلقی می شوند و روغن های ضروری پوست را از بین می برند.

 • مواد مفید برای پوست بدن

بهترین کرم آبرسان صورت لزوما کرمی نیست که تمام مواد مفید کرم های بدن را در خود داشته باشد. برخی از این مواد مانند لانولین، روغن معدنی، موم و یا کره شی برای پوست صورت مضر شناخته می شوند. دلیل آن هم این است که این مواد منافذ را می بندد و جوش هایی را بر روی آن ایجاد می کنند.

 • اسید های زیاد

استفاده از کرم های مرطوب کننده که در خود اسید هایی مانند آلفا هیدروکسی، اسید گلیکولیک، رتینوئیک اسید، سالیسیلیک اسید دارند به افراد دارای پوست خشک و حساس توصیه نمی شود. دلیل آن هم این است که این اسید ها به لایه های عمقی پوست نفوذ و آن را دچار مشکل می کنند. همچنین مصرف کرم های حاوی الکل نیز برای پوست این افراد مضر است.

 • مواد استروئیدی

آبرسان هایی که با این مواد تغذیه شده اند، تنها به افرادی که از خارش پوست رنج می برند، پیشنهاد می شود. این افراد هم باید استفاده از این کرم ها را به یک یا دو هفته محدود کنند؛ مگر این که پزشک متخصصشان تشخیص دیگری بدهد. استفاده بیش از اندازه از این آبرسان ها لایه های مختلف پوست را نازک می کند و مشکلات دیگر پوستی را به همراه دارد.

 • اوره یا اسید لاکتیک

کرم هایی که در خود اوره دارند برای افرادی که پوستشان دچار اگزما شده یا ترک خورده است، کاربرد دارد. باید این نکته مهم را در ذهنتان بسپارید که این ترکیباتی که به ظاهر برای پوست های خشک بی خطر هستند، به جای بهبود تحریکات پوستی، آن ها را تشدید می کنند.

جمع بندی

استفاده درست از مرطوب کننده ها پوست شما را هیدراته نگه می دارد، از پوسته پوسته شدن و تیرگی آن جلوگیری می کند و باعث محکم تر شدن پوست صورتتان می شود. پوستی که به خوبی مرطوب شده باشد، سالم است و می تواند هر چه سریع تر باکتری های مولد جوش را از بین ببرد.

همچنین پیر شدنش نیز به کندی اتفاق می افتد. ما در این مقاله علاوه بر توضیح درمورد این فواید، نحوه عملکرد مرطوب کننده ها و مواد تشکیل دهنده شان را نیز بررسی نمودیم و سعی کردیم توضیح دهیم که بهترین کرم آبرسان صورت برای افراد با نوع پوست متفاوت، چه نوع کرمی است. این مقاله به همت تیم ویراستاری سایت تخصصی فروشگاه آنلاین آرایشی و بهداشتی آرانیکا نوشته شده تا اطلاعات مفیدی را در حوزه سلامت پوست به مخاطبان خود ارائه دهد.