در طول زمان سلول های مرده پوست و گرد و غبار بر روی پوست شما جمع می شوند و منافذ پوست را مسدود می کنند. اسکراب کردن یا لایه برداری سطح پوست شما را تمیز می کند و باعث تازگی و طراوت پوست می شود. برای تشخیص بهترین اسکراب صورت باید از نکات زیادی آگاه باشید تا باکیفیت ترین اسکراب را انتخاب کنید. ما در این مقاله 7 روش برای تشخیص بهترین اسکراب صورت را بررسی می کنیم.

اسکراب صورت چیست؟

پیش از آنکه به انتخاب بهترین اسکراب صورت بپردازیم، بهتر است با اسکراب صورت آشنا شویم. لایه برداری فرایندی است که در آن لایه بیرونی پوست از سلول های مرده پاک می شود. پوست ما به صورت طبیعی هر 28 تا 30 روز سلول های مرده را از بین می رود تا جا برای رشد سلول های جدید باشد. بعضی اوقات سلول های مرده به طور کامل از بین نمی روند و همین باعث می شود که منافذ پوست بسته شود و بافت پوست دچار مشکل شود. لایه برداری، تمام سلول های مرده پوست را از بین می برد.

لایه برداری عادی، باعث می شود که منافذ پوست کوچک تر شود و تولید کلاژن افزایش پیدا کند. کلاژن پروتئینی است که بدن به طور طبیعی آن را می سازد و با آن، خاصیت ارتجاعی پوست حفظ می شود. با افزایش سن، هم سلول های مرده پوست بیشتر می شوند هم تولید کلاژن کاهش پیدا می کند. با بهترین اسکراب صورت، می توانید پوست را به حالت طبیعی خود بازگردانید.

چگونه بهترین اسکراب صورت را انتخاب کنیم؟

اسکراب صورت

 1. هدف خود را از انتخاب اسکراب صورت مشخص کنید

اسکراب صورت کارهای زیادی را انجام می دهد و مزایای زیادی دارد. بعضی از مزایای بهترین اسکراب صورت عبارت است از:

 • از بین بردن سلول های مرده پوست: مهم ترین و ابتدایی ترین کاربرد اسکراب صورت، از بین بردن سلول های مرده پوست است. سلول های مرده پوست صورت شما را خشک و تیره نشان می دهند و منافذ پوست را مسدود می کنند.

 • باز کردن منافذ پوست: همانطور که گفتیم، سلول های مرده پوست منافذ پوست را پر می کنند و آن ها را مسدود می کنند. پوست شما روغنی طبیعی به نام سبوم ترشح می کند که وظیفه رطوبت رسانی به پوست را دارد. بعضی اوقات پوست بیش از حد سبوم تولید می کند و روغن زیادی در منافذ پوست جمع می شود. با تولید سلول های مرده و سبوم و جمع شدن آن ها در منافذ پوست، منافذ پوست مسدود می شوند و خطر ابتلای پوست به آکنه و جوش بالا می رود. لایه برداری و اسکراب صورت سبوم اضافی را از بین می برد و منافذ پوست را باز می کند.

 • از بین بردن اسکار های حاصل از آکنه: بهترین اسکراب صورت برای از بین بردن لک ها و اسکار های حاصل از جوش و آکنه استفاده می شود. اسکراب باعث جوان تر شدن پوست می شود و پوست شما را روشن و شفاف می کند.

 • رفع مو های زیر پوستی: موهای زیر پوستی در ایجاد جوش موثر هستند. اسکراب صورت این مو ها را از بین می برد. فقط کافی است یک اسکراب با خواص ضد عفونی کننده انتخاب کنید.

 • تامین لطافت و نرمی پوست: علاوه بر موارد بالا، اسکراب ها پوست صورت شما را نرم و درخشان می کنند. همچنین آلودگی های محیطی باعث خشن شدن و تیره شدن پوست می شود. با اسکراب بافت صورت شما نرم می شود.

 1. با تفاوت شوینده صورت و اسکراب صورت آشنا شوید

مهم ترین تفاوت شوینده صورت و اسکراب صورت بافت آن هاست. شوینده های صورت بافت خامه ای و نرمی دارند؛ درحالیکه اسکراب صورت دانه هایی در خود دارد. هدف استفاده از اسکراب صورت از بین بردن سلول های مرده پوست و پاک کردن منافذ پوست است. شوینده صورت گرد و غبار و عوامل بیماری زا را از بین می برد.

اسکراب پوست

 1. از تفاوت لایه بردار فیزیکی و شیمیایی آگاه شوید

همانطور که می دانید، اسکراب صورت نوعی لایه بردار فیزیکی است. این اسکراب ها می توانند بیرونی ترین لایه پوست را از سلول های مرده پاک کنند. اسکراب خشک یکی از بهترین راه ها برای لایه برداری است و علاوه بر از بین بردن سلول های مرده، جریان خون را بهبود می بخشد. اسکراب شکری ژبن پلاس یکی از انواع اسکراب های صورت و لایه بردارهای فیزیکی است که با استفاده از مواد طبیعی از جمله لیمو، شکر، عسل و روغن نارگیل، پوست شما را درخشان می کند و برای هر پوستی مناسب است.

بعضی از متخصصین پوست معتقد هستند که اسکراب فیزیکی برای صورت خشن است و تاثیر چندانی ندارد. حقیقت این است که اگر بهترین اسکراب صورت را انتخاب کنید، تاثیر آن را به وضوح بر روی پوست صورت خود می بینید. تمام اسکراب ها شبیه هم نیستند. به همین دلیل باید اسکراب مناسب را برای نوع پوست خود انتخاب کنید و از اسکرابی استفاده کنید که از بهترین مواد اولیه ساخته شده است. بهتر است که از اسکراب صورت به آرامی استفاده کنید و بیش از حد لایه برداری نکنید. در ادامه به نحوه انتخاب بهترین اسکراب صورت برای انواع پوست ها و نحوه استفاده از اسکراب می پردازیم.

حال که با اسکراب و لایه بردار فیزیکی آشنا شدید، بهتر است با لایه برداری شیمیایی نیز آشنا شوید. لایه بردار های شیمیایی به دو دسته بتا هیدروکسی اسید و آلفا هیدروکسی اسید تقسیم می شوند. نحوه کار لایه بردار های شیمیایی به طور کامل با اسکراب فرق دارد. لایه بردار های شیمیایی اتصال بین سلول های پوست را در خود حل می کند و وارد لایه های زیرین پوست می شود. اگر مشکلات پوستی شما زیاد است و به لایه برداری قوی احتیاج دارید، بهتر است از لایه بردار های شیمیایی استفاده کنید. لایه بردار های شیمیایی به صورت سرم، پاک کننده صورت و تونر موجود هستند.

نوع اسکراب

 1. اسکراب را با توجه به نوع پوست خود انتخاب کنید

مهم ترین قسمت انتخاب بهترین اسکراب، تشخیص نوع پوست است. اگر اسکراب متناسب با پوست شما نباشد، دچار بیماری های پوستی می شوید و امکان دارد یک لایه از پوست شما از بین برود. همچنین اگر اسکراب مناسب پوست شما نباشد، امکان دارد هیچ اثری بر پوست شما نداشته باشد و شما فقط با خرید این اسکراب، پول خود را به هدر داده اید. در ادامه بهترین اسکراب ها را با توجه به نوع پوست شما معرفی می کنیم.

 • پوست خشک: اگر پوست صورت شما خشک است، بهتر است که اسکرابی را انتخاب کنید که مواد مرطوب کننده دارد تا علاوه بر لایه برداری صورت، بافت پوست شما هم بهبود پیدا کند. بهترین اسکراب صورت برای پوست خشک، اسکرابی است که بر پایه کرم مرطوب کننده باشد و حاوی عطر و الکل نباشد. آن هایی که پوست خشکی دارند، باید به دنبال موادی باشند که سلول های مرده پوست را از بین ببرد. گالیکولیک اسید یکی از موادی است که سلول های مرده را نابود می کند و پوسته پوسته های صورت را از بین می برد.

 • پوست چرب: بهترین اسکراب صورت برای پوست های چرب و مستعد آکنه، حاوی مرکباتی است که روغن اضافی ندارند. این نوع اسکراب سبوم های به دام افتاده در پوست را لایه برداری می کند، باکتری هایی که عامل ایجاد جوش و آکنه هستند از بین می برد و از ایجاد مشکلات حاصل از آکنه جلوگیری می کند. یک اسکراب بر پایه ژل که ذرات درشت دارد و حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید است، می تواند بهترین انتخاب برای پوست های چرب باشد. یکی از اسکراب های بر پایه ژل، ژل اسکراب ژبن پلاس است. در زمان استفاده از اسکراب صورت نباید بیش از حد لایه برداری کنید؛ زیرا اسکراب پوست شما را خشک می کند و باعث می شود پوست چربی بیش از حد تولید کند.

 • پوست مختلط: بعضی از پوست ها در بعضی قسمت ها خشک هستند و در بعضی قسمت های صورت چرب. به همین دلیل انتخاب بهترین اسکراب برای این نوع پوست ها سخت به نظر می رسد. برای این نوع پوست، بهتر است از لایه بردار های ملایمی که مواد آنتی باکتریال دارند استفاده کنید. این نوع اسکراب صورت روغن اضافی پوست را جذب می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد.

 • پوست حساس: اسکراب برای پوست حساس باید ترکیبات لایه برداری داشته باشد که منافذ پوست را باز می کند، مانع التهاب صورت می شود و رنگ پوست را متعادل می کند. شما باید مواد تشکیل دهنده این نوع اسکراب را بررسی کنید و از هر چیزی که پوست شما کوچک ترین حساسیتی به آن دارد، دوری کنید. افرادی که پوست حساس دارند، باید از مواد آنتی باکتریال و ضد التهابی استفاده کنند. پروپیلن گلیکول یکی از این مواد است. اسکراب شکری ژبن پلاس برای پوست های حساس مناسب است. شکر اسکرابی طبیعی است و سلول های مرده پوست را از بین می برد.

مواد تشکیل دهنده اسکراب

 1. مواد تشکیل دهنده اسکراب را بررسی کنید

وقتی که می خواهید بهترین اسکراب صورت را انتخاب کنید، باید به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید. مهم ترین ترکیباتی که در اسکراب صورت استفاده می شود عبارتند از:

 • دانه های جوجوبا: دانه های جوجوبا نرم هستند و باعث ایجاد حساسیت در پوست نمی شوند. این دانه ها نرم و گرد هستند و خیلی خشن نیستند. برخلاف دانه های کوچک پلاستیک، دانه های جوجوبا دوستدار محیط زیست هستند و بهتر است از آن ها استفاده شود. همچنین دانه های قهوه نیز برای اسکراب مناسب هستند.

 • پودر بامبو: پودر بامبو انتخاب خوبی برای اسکراب های ملایم و نرم است. این پودر از ساقه گیاه بامبو گرفته می شود و ترشح زیاد سبوم را کنترل می کند.

 • گرانول های شکر و نمک: دانه های شکر و نمک در آب حل می شوند و به همین دلیل بهترین ترکیب برای اسکراب صورت هستند. هر چه دانه های شکر و نمک کوچک تر باشند، بهتر است.

 • گالیکولیک اسید: یکی از محبوب ترین مواد استفاده شده در اسکراب صورت که در دسته آلفا هیدروکسی اسید قرار می گیرد، گالیکولیک اسید است. گالیکولیک اسید به عمق پوست نفوذ می کند و سلول های کوچکی دارد. اگر می خواهید که منافذ پوست خود را کوچک کنید، از این لایه بردار استفاده کنید. البته توجه کنید که گالیکولیک اسید بسیار قوی است و برای بعضی از انواع پوست استفاده نمی شود.

 • لاکتیک اسید: اگر فکر می کنید گالیکولیک اسید بسیار قوی است، می توانید لاکتیک اسید را انتخاب کنید. این اسید از شیر خوراکی گرفته می شود و برای پوست های خشک مناسب است.

 • مالیک اسید و اسید سیتریک: این دو آلفا هیدروکسی اسید از میوه ها گرفته می شوند. این دو ماده لایه بردار های خوبی هستند و بیرونی ترین لایه پوست را لایه برداری می کنند. همچنین هر دو اسید سطح پوست را درخشان تر و پوست را روشن تر می کنند.

 • سالی سیلیک اسید: اگر پوست شما چرب و مستعد آکنه است، احتمالا نام سالی سیلیک اسید را حداقل یک بار شنیده اید. این بتا هیدروکسی اسید به عمق پوست نفوذ می کند و منافذ بزرگ پوست را کوچک می کند. همچنین در درمان آکنه و جوش سرسیاه موثر است. این اسکراب صورت برای پوست های خشک مناسب نیست.

دقت داشته باشید که پس از مصرف اسکراب، بدون مصرف ضدآفتاب های پوستی در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

نکات مربوط به اسکراب

 1. به افسانه های ساخته شده درمورد اسکراب صورت، توجه نکنید

افراد زیادی مواردی غیر علمی درمورد اسکراب صورت می گویند که اغلب صحیح نیستند. بعضی از این موارد عبارتند از:

 • لایه برداری فیزیکی برای پوست شما بد است: این جمله درست نیست. اگر بیش از حد از هر چیزی استفاده کنید، پوست شما خراب می شود. حقیقت این است که لایه بردار های شیمیایی نیز اگر برای پوست شما مناسب نباشد، باعث از بین رفتن پوست شما می شوند. پس خیلی مهم است که بدانید ترکیبات بهترین اسکراب صورت چقدر قوی است و لایه بردار های فیزیکی ای که به شکل گرانول هستند، چقدر خشن هستند. حتی می توانید لایه بردار های شیمیایی و فیزیکی را در کنار هم استفاده کنید. فقط بیش از حد لایه بردار ها استفاده کنید.

 

این مطلب را نیز بخوانید: صفر تا صد انتخاب بهترین کرم آبرسان صورت

 

 • با اسکراب صورت، جوش های سرسیاه را از بین ببرید: بسیاری از مردم فکر می کنند که اسکراب صورت جوش های سرسیاه را از بین می برد. اما واقعیت این است که جوش های سرسیاه بسیار عمیق هستند و اسکراب صورت نمی تواند این جوش ها را از بین ببرد. اگر جوش سرسیاه دارید، بهتر است از سالی سیلیک اسید استفاده کنید.

 • اگر پوست در هنگام استفاده از اسکراب سوزن سوزن شود، اسکراب موثر است!: اگر در هنگام استفاده از هر محصول مراقبت از پوستی احساس می کنید که پوست شما حساس شده است و سوزن سوزن می شود، باید متوجه شوید که آن محصول برای پوست شما خیلی قوی است. به همین دلیل باید به سرعت استفاده از این محصول را قطع کنید و بیش از این به پوست خود آسیب نرسانید.

 • لایه برداری تنها راه درمان آکنه است: همانطور که اشاره کردیم، لایه بردار ها در درمان جوش و آکنه موثر هستند و در روتین پوست های مستعد آکنه استفاده می شوند. باید به این نکته توجه کنید که در کنار لایه بردار ها و بهترین اسکراب صورت، باید از محصولات دیگر نیز استفاده کنید. همچنین توجه کنید که استفاده از اسکراب صورت یا لایه بردار شیمیایی در زمانی که جوش صورت هنوز فعال است، توصیه نمی شود.

 • فقط پوست های چرب به لایه برداری احتیاج دارند: در قسمت های قبل توضیح دادیم که اسکراب صورت برای انواع پوست به کار می رود. درواقع لایه بردار های شیمیایی و فیزیکی سلامت پوست خشک را تامین می کنند و سلول های مرده پوست را از بین می برند. لایه بردار های شیمیایی مانند گالیکولیک و لاکتیک اسید برای پوست های خشک مناسب هستند. همچنین اسکراب هایی که ماده های مرطوب کننده دارند، برای پوست های خشک استفاده می شوند. افزون بر این در این نوع پوستها بهتر است بعد از استفاده از اسکراب، حتما از آبرسانهای صورت و یا کرمهای مرطوب کننده پوست استفاده نمائید.

لایه برداری پوست

 1. به درستی از اسکراب استفاده کنید

حال که بهترین اسکراب صورت را انتخاب کردید، بهتر است برای اثربخشی بیشتر، به درستی از آن استفاده کنید. بهتر است یک یا دو بار در هفته از اسکراب استفاده کنید. بهترین روش استفاده از اسکراب صورت به این گونه است:

 • صورت خود را به خوبی با آب بشویید و آن را خشک نکنید.

 • به اندازه یک سکه از اسکراب صورت را در دستان خود بگیرید.

 • از اسکراب صورت بر روی پوست صورت خیس خود استفاده کنید.

 • به آرامی اسکراب را بر روی صورت ماساژ دهید و هیچ فشاری بر روی پوست وارد نکنید.

 • به نقاطی مانند اطراف بینی و بالای لب و زیر چشمان خود توجه کنید و از اسکراب در این قسمت ها نیز استفاده کنید.

 • ماساژ صورت را به مدت 10 تا 15 ثانیه ادامه دهید.

 • حال به سمت گردن خود بیاید و زیر چانه خود را 10 ثانیه ماساژ دهید.

 • بعد از اتمام لایه برداری، صورت خود را با آب سرد یا ولرم بشویید. سپس صورت خود را به آرامی با حوله خشک کنید.

جمع بندی

یکی از مهم ترین محصولات مراقبت از پوست، اسکراب صورت است. این محصول سلول های مرده پوست را از بین می برد و تولید سبوم اضافی پوست را کنترل می کند. همچنین پوست شما را نرم و درخشان می کند. ما در این مقاله 7 روش برای تشخیص بهترین اسکراب صورت را معرفی کردیم. در هنگام انتخاب اسکراب باید به ترکیبات لایه بردار و نوع پوست خود به طور ویژه ای توجه کنید.