افراد جامعه از رایحه ها برای تعدیل بوی بدن استفاده می کنند، اما روانشناسی انتخاب و خرید عطر تا حد زیادی نادیده گرفته می شود.  دیدگاه رایج این است که عطرها بوی بدن فرد را می پوشانند و آن را به رایحه ای خوشایند تبدیل می نمایند. استفاده از عطر راهکاری ساده برای پوشاندن بوی بدن است و مردم عطرهایی را باید انتخاب کنند که با بوی بدن آنها تعامل خوبی برقرار کند. 
اگر عاشق خرید عطرهستید،با اصطلاحاتی مانند ادو تویلت، ادو پرفیوم، ادکلن و ... آشنا هستید. اما منظور آنها دقیقاً چیست؟ وقتی کسی می گوید یک عطر "دارای روغن است" ، این برای شما چه معنی دارد؟ عطر خالص چیست؟ چرا عطرها برای این مقدار کم هزینه زیادی دارند؟ این جواب ها ممکن است شما را سورپرایز کند.
 

 

ماندگاری و غلظت عطر 

کدام یک قوی تر است، عطر یا ادکلن؟  نقاط قوت رایحه های مختلف چیست؟ همه اینها و موارد دیگر چیزی است که ممکن است وقتی در یک فروشگاه تخصصی عطر و ادکلن به دنبال خرید عطر مورد علاقه و یا ادکلن جدید می گردید از خود بپرسید. اگرچه خرید عطر می تواند طاقت فرسا باشد، اما نباید گیج کننده باشد. اصطلاحاتی مانندEau de Parfum ، Extrait de Parfum ، Eau de Toilette  و Aftershav  به غلظت رایحه عطر محبوب شما اشاره دارند. بنابراین این چیزی است که در هر بار خرید عطر و بوی جدید در تمام مدت در آن پیدا خواهید کرد. به طور معمول، غلظت رایحه می تواند به طول عمر عطر و نقطه شروع قیمت اعمال شود انواع مختلفی از عطر با غلظت های متفاوت وجود دارد ، بنابراین اگر در خرید عطر و ادکلن به اطلاعات مناسب و کافی در باره ی نقاط قوت و غلظت عطرها مجهز باشید به آسانی می توانید عطر متناسب با شخصیت بویایی خود را پیدا کنید. ما در این مقاله این دانش جذاب را به شما دوستداران عطر و ادکلن معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

 

      آشنایی با نقاط قوت، ماندگاری و غلظت عطر                          

 

 

در این مقاله، با موارد زیر آشنا خواهید شد:

  1. ماندگاری و غلظت عطر چیست؟
  2. ماندگاری و غلظت های مختلف عطر و ادکلن
  3. غلظت های مختلف رایحه ی عطر
  4. نکاتی برای ماندگاری بیشتر عطر

 

ماندگاری و غلظت عطر چیست؟

برای خرید عطر توجه به این نکته ضروری است که ماندگاری و غلظت عطر در هم تنیده شده، هر دو اصطلاح به غلظت رایحه مواد اولیه اشاره دارد. به این ترتیب، این غلظت از عطری به عطر دیگر متفاوت است. دلیل این امر این است که وقتی رایحه عطر در الکل داخل بطری عطر رقیق می شود، رایحه " نفس می کشد " و عملکرد آن بسیار راحت تر است.

 

ماندگاری و غلظت های مختلف عطر و ادکلن

همان طور که قبلاً برای خرید عطر نکاتی را ذکر کردیم، انتخاب و خرید عطر جدید می تواند با تمام رایحه های موجود طاقت فرسا باشد. نه تنها رایحه های بی شماری در دنیای عطر و ادکلن موجود است، بلکه عطرهایی با غلظت های مختلف نیز وجود دارد. غلظت هر عطر معمولا روی بطری یا جعبه ی آن زیر نام محصول نوشته شده است. عطرهایی با غلظت رایحه بالاتر حاوی روغن های عطر بیشتری و الکل کمتری هستند. غلظت عطرها به دسته هایی از جمله پرفیوم، ادو پرفیوم ،ادو تویلت، ادکلن و عطر و اسپری تقسیم می شود.

 

Parfum - پرفیوم

پرفیوم که به عنوان عطر خالص نیز شناخته می شود، دارای بیشترین غلظت عطر است. غلظت پرفیوم  15% تا 40% است اما غلظت آن برای اکثر عطرها بین 20٪ تا 30٪ است. پرفیوم ها به نسبت سایر عطرها بیشترین ماندگاری را دارند. معمولاً ماندگاری آن ها بین شش تا هشت ساعت می باشد. پرفیوم به دلیل غلظت بالای رایحه، به طور کلی از بالاترین قیمت در بین انواع عطرها برخوردار است. افرادی که دارای پوست حساس هستند بهتر است از پرفیوم ها استفاده کنند زیرا الکل آنها بسیار کمتر از سایر عطرها است، که از خشکی پوست جلوگیری به عمل می آورد.

 

Eau de Parfum - ادو پرفیوم

بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم (EDP) از بالاترین غلظت عطر برخوردار است. غلظت ادو پرفیوم 15% تا 20 % است که به طور متوسط چهار تا پنج ساعت ماندگاری دارد. همچنین ادو پرفیوم از پرفیوم قیمت ارزان تری دارد و اگرچه غلظت بیشتری از الکل نسبت به عطر دارد ، اما برای پوست های حساس، بهتر از سایر انواع عطر است. ادوپرفیوم یکی از رایج ترین و محبوت ترین انواع عطر است و برای استفاده ی روزانه مناسب است. از جمله بهترین ادو پرفیوم های مردانه و زنانه و اسپورت موجود در بازار می توان به خرید عطرهای زیر اشاره کرد:

 

عطر زنانه کارولینا هررا GOOD GIRL 

 

عطر مردانه بولگاری MAN IN BLACK

 

عطر اسپورت بودیسیا د ویکتوریوس ENERGIZER 

 

Eau de Toilette - ادو تویلت

غلظت ادو تویلت (EDT) بین 5% تا 15% است. ارزان تر از ادوپرفیوم است و یکی از محبوب ترین انواع رایحه های موجود است. عطر EDT به طور معمول دو تا سه ساعت دوام خواهد داشت. برخی ادو تویلت را مناسب استفاده روزانه می دانند در حالی که ادو پرفیوم را مناسب استفاده در شب می دانند. اصطلاح ادو تویلت از اصطلاح فرانسوی "faire sa toilette" آمده است که به معنی آماده شدن است.
از جمله بهترین ادو تولیت های مردانه و زنانه و اسپورت موجود در بازار می توان به خرید عطرهای زیر اشاره کرد:

 

ادو تویلت زنانه بولگاری OMNIA AMETHYSTE

 

ادو تویلت مردانه آلفرد دانهیل LONDON 

 

ادوتویلت اسپورت استی لودر WOOD MYSTIQUE

 

Eau de Cologne - ادکلن

ادکلن یا EDC نسبت به انواع ذکر شده فوق درصد خلوص بسیار کمتری دارد. EDC به طور کلی حاوی 2% تا 4% رایحه و غلظت الکل آن بیشتر است. ادکلن از انواع دیگر عطرها، مقرون به صرفه تر است اما با این حال ادکلن فقط تا دو ساعت ماندگاری دارد. EDC  به طور کلی در بطری های بزرگتری عرضه می شود و تعداد دفعات بیشتری در شبانه روز مورد استفاده قرار گیرد. در اصل ادکلن به یک دستورالعمل سنتی اشاره دارد که از نت های سبز و مرکبات با اندکی تکیه بر نت های پایه استفاده می شود.
در کنار انواع عطرهای ذکر شده در بالا اسپری، میست، افتر شیو و انواع دیگری از رایحه ها موجود است. برای خرید عطرهایی با کیفیت بالاتر باید مبلغ قابل توجهی هزینه کنید، بنابراین با انجام تحقیقات قبلی اطمینان حاصل کنید که نوع رایحه مورد نظر خود را به درستی با توجه به شخصیت بویایی خود انتخاب کنید. در کنار انواع عطرها، نت های رایحه ای نیز وجود دارند که رایحه نهایی را تعیین می کنند. با وجود انواع رایحه های موجود، خرید عطر همیشه آسان نیست اما امکان پذیر است.

 

 

آشنایی با نقاط قوت، ماندگاری و غلظت عطر

 

 

ماندگاری عطر

اکثر سازندگان عطر توصیه می کنند بعد از زمانی طولانی مثلا از یک تا سه سال با توجه به تاریخ انقضاء عطر، از آن استفاده نمایید و برای اطمینان خاطر می توانید برچسب تاریخ انقضاء عطر خود را بررسی کنید، اما از آنجا که مواد معطر به معنای واقعی منقضی نمی شوند، گاهی استفاده از عطر برای چهار یا حتی پنج سال اشکالی ندارد .


نکاتی برای ماندگاری بیشتر عطر

1-عطر را از نور خورشید دور نگه دارید

شاید قرار دادن بطری های عطر روی طاقچه ی پنجره زیبا به نظر برسد، اما اگر می خواهید یکپارچگی غلظت آن را حفظ کنید، این بدترین مکان برای نگهداری عطر می باشد. عطرسازها بر این باورند که نور، مولکولهای رایحه ای را تجزیه کرده و ترکیب آن را مستعد اکسیداسیون و ناپایدار می کند. 

2-عطر را از حرارت دور نگه دارید

گرما همچنین باعث تجزیه مولکول های عطر و تغییر ترکیب شیمیایی آن می شود. متخصصان عطر به شما پیشنهاد می کنند که عطر را زیر 15 درجه سانتیگراد یا 59 درجه فارنهایت نگه دارید.

3-استفاده از آن را تا خالی شدن کامل عطر داخل بطری ادامه دهید
دانشمندان می گویند: "اگر بطری عطر نیمه خالی باشد، اکسیژن موجود در آن خطر تغییر را افزایش می دهد." این برای اکثر مصرف کنندگان امروزی، که به طور متوسط چهار عطر مختلف در خانه دارند و از یک دیگر متغیر است آسان نیست، آن ها توصیه می کند فقط هنگامی که بطری عطر کاملاً خالی است، بویژه برای عطرهای بسیار غلیظ عطر دیگری را جایگزین کنید.


4-عطر را در یک کمد بسته نگهداری کنید
با وجود لوله های آب، گرما و رطوبت، سرویس بهداشتی شما برای نگهداری مجموعه عطرهای شما به هیچ عنوان مکان ایده آلی نمی باشد. در عوض، یک جعبه  یا کمد تاریک و در بسته را امتحان کنید تا از نور مستقیم خورشید محفوظ باشد. ایده دیگر نگه داشتن عطر در جعبه های اصلی آنها در اتاق خواب یا محل کارتان است. 

راهکارهای افزایش ماندگاری عطر
⠀⠀⠀⠀⠀
1- عطر را روی پوست مرطوب بمالید تا از تأثیر آن توسط روغن های طبیعی پوست و تعریق و تبخیرسریع تر آن جلوگیری کند.

2- ماساژ ندهید! عطر و ادکلن خود را اسپری کنید و کمی صبر کنید تا خشک شود بدون اینکه آن را ماساژ دهید. 
3- در زمستان اگر مچ دستانتان با لباس پوشانده شده است، از عطر روی دست استفاده نکنید، در عوض بر روی گردن اسپری کنید و مقداری اسپری کردن را روی روسری یا قسمت کمی از مو در نظر بگیرید. 
4- ماندگاری برخی از رایحه های عطرها بیشتر از بقیه آنها است ... رایحه های چوبی و شرقی به شدت عمیق تر از عطر مرکبات تازه و سبک است و ماندگاری بیشتری دارند. بنابراین بر اساس نیازها و خواسته های خود انتخاب کنید. 

خرید محصولات عطر و ادکلن، آرایشی بهداشتی، انواع لوازم برقی و سالنی و کارآموزی اورجینال را از فروشگاه اینترنتی معتبرآرانیکا خریداری کنید.

⠀