امروزه در رسانه های اجتماعی تبلیغات یوگای صورت و ابزار های مختلفی که از آن ها برای ماساژ صورت استفاده می کنند، به فراوانی دیده می شود. در واقع ماساژ روشی عالی برای دستکاری لایه ‌های عمیق و سطحی عضلات بدن است و مزایای بسیاری مانند کمک به فرایند های بهبودی، کاهش تنش های عضلانی، آرامش و ارتقای سلامت عمومی دارد. بنابراین با توجه به اهمیت این کار و تاثیر آن بر بدن، تصمیم داریم در مقاله پیش رو درمورد انواع ماساژ صورت و مزایای هر کدام مطالبی بیان کنیم.

ماساژ صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

قبل از پرداختن به انواع ماساژ صورت ، بهتر است با نحوه انجام آن و تاثیری که بر صورت دارد، آشنا شویم. ماساژ صورت موجب تحریک پوست و وارد شدن فشار به نقاط خاصی از صورت، گردن و شانه ها می شود و درست مانند ماساژ بدن به کمک ماساژور های برقی یا به صورت دستی با افزایش جریان خون، موجب دفع راحت تر سموم و از بین بردن تنش های اطراف صورت و فک می شود. این کار همچنین پف صورت را کم می کند، تولید کلاژن را بالا می برد و موجب استحکام پوست خواهد شد.

بیشتر افراد از این تکنیک به عنوان بخشی از روتین پاکسازی پوست خود استفاده می کنند و برای این منظور از روغن یا کرم های مرطوب کننده پوست بهره می برند.

هر چند معمولا یک ماساژدرمانگر متخصص که مهارت خاصی در استفاده از انگشتان و کف دست دارد، این کار را انجام می دهد. امروزه ابزار های مخصوص بسیاری مانند یشم سنتی گوا شا، غلطک های مخصوص و... برای ماساژ صورت در بازار موجود است که می توانید به راحتی از آن ها در منزل بهره ببرید.

انواع ماساژ صورت

انواع ماساژ صورت

ماساژ صورت انواع و تکنیک های مختلفی دارد که در این قسمت از مقاله مهم ترین و کاربردی ترین آن ها را معرفی کنیم.

انواع ماساژ صورت عبارت اند از:

1. تخلیه غدد لنفاوی صورت

لنف مایعی در بدن است که منشا اصلی آن خون و ترکیبی است از آب، نمک و پروتئین ها که از طریق سیستم لنفاوی در بدن گردش می کند. این غدد، سموم و سایر مواد زائد بدن را دفع می کنند. عوامل داخلی و خارجی بسیاری بر غدد لنفاوی تاثیر می گذارند. ماساژ درست این غدد می تواند به افزایش عملکرد آن ها کمک کند.

برای تخلیه غدد لنفاوی صورت، ماساژور با وارد کردن فشار نرمی بر پوست صورت، موجب تخلیه زنجیره های گانگلیونی می شود. به طور کلی این تکنیک برای پوست های سالمی که می خواهند احیا شوند یا همواره سالم بمانند، گزینه مناسبی است. البته برای انجام آن، ماساژور باید تخصص کافی داشته باشد.

انواع ماساژ صورت

2. ماساژ Digitopuntura یا Shiatsu

در فهرست انواع ماساژ صورت ، تکنیک Digitopuntura که منشا چینی دارد، بسیار محبوب شده است. این تکنیک با وارد کردن فشار ملایم به نقاط خاصی که نصف النهار نامیده می شوند و در امتداد کانال های انرژی قرار دارند، انجام می شود.

متخصصین ماساژ درمانی برای اجرای این تکنیک از دستگاه ‌های مخصوص، انگشتان و کف دست استفاده می‌ کنند. از آنجایی که ماساژ Digitopuntura موجب افزایش گردش خون می شود، توان عضلانی و بافت های همبند را بهبود می بخشد و موجب رفع چین و چروک پوست می شود.

3. ماساژ کلاسیک صورت

ماساژ کلاسیک کاربردی ترین نوع ماساژ صورت است و معمولا در آکادمی ها و آموزشگاه های زیبایی، آموزش داده می شود. در بیشتر مراکز زیبایی برای این نوع ماساژ بخش مجزایی در نظر گرفته شده است.

ماساژ کلاسیک شامل مانور هایی مانند اصطکاک نرم و عمیق، نیشگون گرفتن، ورز دادن و... است. این روش برای پوست هایی که در آن ها نشانه های پیری ظاهر شده، بسیار موثر است. زیرا پوست ‌های این چنینی به محرکی برای تولید کلاژن جدید نیاز دارند و ماساژ کلاسیک موجب بهبود این روند می شود.

به طور کلی این نوع ماساژ با مواد موثر مختلفی مانند DMAE، ویتامین C، اسید هیالورونیک و ... صورت می گیرد.

4. ماساژ کوبید (Kobid)

ماساژ کوبید به معنای «مسیر کهن زیبایی» و یکی دیگر از انواع ماساژ صورت است که و ریشه در آسیای شرقی دارد. در حال حاضر این روش با عنوان لیفت صورت ژاپنی نیز شناخته می شود.

در این روش ماساژور با اجرای 47 مانور مختلف بر 16 ماهیچه صورت، موجب کشیده شدن پوست می شود. این مانور ها روی صورت، گردن و پوست سر اعمال می شوند و ایجاد آرامش، تسکین درد و رفع ناراحتی ها را به دنبال دارند. همچنین اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف پوست صورت را افزایش می دهد. ماساژ کوبید، محرکی بی نظیر برای کلاژن سازی است؛ از این رو باعث بهبود حالت الاستینه پوست می شود و طراوت و شادابی آن را بیشتر می کند.

 5 فایده ماساژ صورت

انواع ماساژ صورت3

از آنجایی که افزایش گردش خون از عناصر ساختاری پوست مانند کلاژن و الاستین پشتیبانی می کند و چهره را شفاف تر، نرم تر و لطیف تر نشان می دهد، ماساژ صورت یکی از بهترین کار هایی است که می توانید برای حفظ جوانی و شادابی چهره خود انجام دهید.

صرف نظر از انواع ماساژ صورت و هر تکنیکی که استفاده می کنید، به طور کلی ایجاد اصطکاک نرم و عمیق بر صورت و گردن، این مزایا را به همراه دارد:

  • تنش های صورت را کاهش می دهد.
  • موجب افزایش سلامت پوست می شود.
  • از بروز علائم پیری جلوگیری می کند.
  • موجب بالا رفتن اعتماد به نفس می شود.
  •  چین و چروک موجود بر پوست را کاهش می دهد.
  • خاصیت ارتجاعی و الاستینه پوست را افزایش می دهد.
  • موجب کاهش کیسه های چربی در اطراف چشم می شود.
  • موجب تحریک سیستم گردش خون در پوست می شود.

جمع بندی

همان طور که برای تقویت و افزایش سلامت بدن، ورزش می کنیم و سعی داریم عضلات مختلف را تقویت کنیم، ماساژ صورت نیز باید به عنوان ورزشی برای تقویت عضلات صورت، به طور مداوم انجام شود. این کار به حفظ ساختار صورت کمک زیادی می کند و موجب افزایش شادابی و طراوت آن می شود.

از آنجایی که ماساژور درمانگر ها سعی می کنند در انواع ماساژ صورت از محرک های ضد پیری و شاداب کننده استفاده کنند، این کار می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سلامت پوست شما داشته باشد. ماساژ صورت بیشتر اوقات با کرم های مرطوب کننده، سرم ها، ماسک های صورت و انواع محصولات آرایشی استاندارد همراه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما آن را در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید. در این مقاله مزایای استفاده از انواع این ماساژ ها را بررسی کردیم.