مرطوب کننده و آبرسان که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، نقش های مشخصی در مراقبت از پوست دارند. آبرسانی شامل هیدراته کردن پوست و رفع خشکی در سطح سلولی است که از طریق موادی مانند اسید هیالورونیک، جذب و حفظ می شود. از سوی دیگر، مرطوب کنندگی یعنی تشکیل یک سد محافظ برای ثبات رطوبت موجود در سطح پوست و جلوگیری از تبخیر آن که معمولا به کمک روغن های طبیعی انجام می شود. در حالی که هر دو فرآیند به حفظ سلامت پوست کمک می ‌کنند، درک تفاوت‌ آبرسان و مرطوب کننده ، به افراد این امکان را می ‌دهد تا روتین‌ های مراقبت از پوست خود را برای هیدراتاسیون و حفظ رطوبت انتخاب کنند.

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در چیست؟

Hydrating and Moisturizing

مرطوب‌ کننده ‌ها عمدتا بر پایه روغن هستند و از عوامل انسدادی مانند وازلین یا روغن های معدنی برای ایجاد چسبندگی سطحی پوست، جهت جلوگیری از از دست رفتن آب و افزایش صافی پوست استفاده می‌ کنند. از سوی دیگر، آبرسان ها که نمونه ای از مرطوب کننده ها هستند، حاوی گلیسیرین یا اسید هیالورونیک می باشند که آب را جذب و حفظ می کنند و به بهبود آبرسانی پوست کمک می نمایند. شناخت مکانیسم و تفاوت آبرسان و مرطوب کننده بسیار مهم است؛ زیرا انتخاب بین آن ها می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت پوست تاثیر بگذارد. در حالی که هدف نهایی افزایش هیدراتاسیون پوست است، رویکرد مناسب بستگی به نوع پوست و ترجیحات فردی و همچنین دانستن تفاوت آبرسان و مرطوب کننده دارد.

آیا آب به تنهایی مرطوب کننده خوبی است؟

آب به تنهایی برای رطوبت طولانی مدت پوست کافی نیست. آب، تمایل به تبخیر سریع دارد و به طور بالقوه روغن های طبیعی را از بین می برد. شستشوی مکرر بدون استفاده از مرطوب کننده یا آبرسان خطر خشکی پوست را افزایش می دهد.

چگونه بفهمیم پوست به رطوبت یا آبرسانی نیاز دارد؟

تعیین اینکه آیا پوست شما به رطوبت، هیدراتاسیون یا هر دو نیاز دارد به ویژگی های خاص آن بستگی دارد. مرطوب کننده ها برای پوست های بسیار خشک، پوسته پوسته یا دارای اگزما مفید هستند، در حالی که آبرسان ها برای پوست های معمولی و نسبتا خشک در مراقبت های منظم به خوبی عمل می کنند. مرطوب کننده برای پوست بسیار خشک و پیشگیری از بیماری هایی مانند درماتیت آتوپیک توصیه می شود. از آنجایی که بسیاری از محصولات ترکیبی از این مواد هستند، مشورت با متخصص پوست می تواند به درک تفاوت آبرسان و مرطوب کننده و شناسایی نیاز های پوست شما کمک کند. متخصصان پوست می توانند نوع پوست شما را ارزیابی کنند و محصولات مناسب را توصیه نمایند و مشورت های مناسبی در مورد اینکه آیا پوست شما به رطوبت، آبرسانی یا ترکیبی از هر دو برای سلامت و ظاهر مطلوب نیاز دارد، ارائه دهند.

پوست چقدر به آبرسانی نیاز دارد؟

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده

نیاز به هیدراتاسیون پوست متفاوت است و در حالی که افزایش مصرف آب به طور مثبت بر لایه بیرونی پوست تاثیر می گذارد، توصیه روزانه خاصی برای سلامت بهینه پوست وجود ندارد. یک مطالعه در سال 2010 نوشیدن حدود 10 لیوان آب برای مردان و 8 لیوان آب برای زنان را پیشنهاد می کند. نیاز های فردی به عواملی مانند آب و هوا، سطح فعالیت و سلامت کلی افراد بستگی دارد.

حفظ پوستی سالم فراتر از محصولات مراقبت از پوست است

  • ضدآفتاب: با استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست خود در برابر آسیب های خورشید محافظت کنید.

  • بررسی منظم پوست: پوست خود را از نظر علائم سرطان پوست تحت نظر داشته باشید و برای درمان موثر آن را زود تشخیص دهید.
  • ترک کردن سیگار: برای کند کردن روند پیری و ارتقای سلامت پوست از سیگار کشیدن خودداری کنید.
  • پاکسازی ملایم: صورت خود را با محصولات ملایم، با استفاده از آب ولرم و حرکات دایره ای آرام شستشو دهید.
  • شست و شوی مداوم صورت: صبح، قبل از خواب و بعد از تعریق صورت خود را بشویید تا باکتری ها و آلاینده ها از بین بروند.
  • مدیریت استرس: تکنیک های کاهش استرس را برای جلوگیری از بروز عارضه های پوستی ناشی از استرس تمرین کنید.

نکات مهم برای کسانی که پوست خشک دارند

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده

  • عاقلانه حمام کنید: از آب گرم و نه داغ استفاده کنید، سعی بر این داشته باشید که زمان حمام کردن را محدود نمایید.
  •  پاک کننده های بدون عطر: یک پاک کننده ملایم و بدون عطر انتخاب کنید.
  • مرطوب کننده فوری: کرم های مرطوب کننده را بلافاصله بعد از شست و شو بمالید.
  • مواد موثر: پماد ها یا کرم های حاوی کره شی، گلیسیرین، روغن جوجوبا، لانولین، پترولاتوم یا اسید هیالورونیک را انتخاب کنید.

برای پوست های خشک، به خصوص اگر به طور مداوم دچار خشکی شدید است، از یک مرطوب کننده غلیظ و یک آبرسان همزمان استفاده کنید تا یک مهر و موم محافظتی در سطح پوست ایجاد کنید و از هدر رفتن آب جلوگیری کنید. موادی مانند کره شی، روغن کانولا یا روغن سویا نیز می توانند جایگزین های موثری باشند.

اگر با پوست دهیدراته سر و کار دارید، از یک سرم آبرسان متشکل از موادی مانند اسید هیالورونیک، آلوئه ورا یا عسل استفاده کنید تا به طور فعال رطوبت از دست رفته را جبران کنید.

پوست های چرب همچنان می توانند کم آب شوند و این امر منجر به افزایش تولید چربی می شود. این چرخه را با استفاده از آبرسان ها و مرطوب کننده های مبتنی بر آب و غیر کومدوژنیک بشکنید. به دنبال موادی مانند روغن جوجوبا، روغن نارگیل یا اسید هیالورونیک برای هیدراتاسیون متعادل بدون مسدود کردن منافذ باشید.

جمع بندی

درک تفاوت آبرسان و مرطوب کننده برای مراقبت موثر پوست بسیار مهم است. در حالی که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، جنبه های متمایز سلامت پوست را مورد توجه قرار می دهند. آبرسانی شامل پر کردن محتوای آب در پوست، با استفاده از مرطوب کننده هایی مانند اسید هیالورونیک است. از سوی دیگر، مرطوب کردن مستلزم ایجاد یک سد محافظ برای قفل کردن رطوبت موجود، در درجه اول با مواد انسدادی و نرم کننده است. با وجود تغییرات بازاریابی، اکثر محصولات مراقبت از پوست این عناصر را ترکیب می کنند. تنظیم یک روال مراقبت از پوست بر اساس نیاز های فردی پوست، رویکرد متعادلی را تضمین می کند، که رطوبت و هیدراتاسیون مطلوب را برای داشتن پوستی انعطاف پذیر و درخشان ایجاد می کند.