دانستن تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب برای ایجاد یک روتین مناسب برای محافظت در برابر آفتاب ضروری است. در حالی که هر دو هدف اساسی محافظت در برابر اشعه های مضر UV را دارند، فرمولاسیون آن ها به طور قابل توجهی متفاوت است. ضد آفتاب های فلوئید یا مایع، بسیار رقیق و سبک هستند و وظیفه آبرسانی را در اولویت قرار می دهند و برای پوست های چرب یا مختلط تولید می شوند. از سوی دیگر، بافت کرم‌ های ضد آفتاب غنی ‌تر است و برای افرادی که پوست خشکی دارند، مرطوب کنندگی بهتری به حساب می آیند.

درک این تفاوت‌ ها به افراد این امکان را می ‌دهد تا ضد آفتابی را انتخاب کنند که دقیقا با نوع پوست و نیازهای خاص آن ‌ها مطابقت داشته باشد.

تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب

امروزه طیف وسیعی از محصولات مراقبت پوست و محافظتی در برابر آفتاب تولید می شود. برای داشتن بهترین انتخاب بین محصولات بسیار متنوع موجود در بازار لازم است نوع پوست خود را بدانید تا مناسب ترین محصول را برای پوست خود انتخاب کنید. یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب مناسب ترین ضد آفتاب، درک تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب است. فلوئید ها با بافتی سبک تر، تمرکز بیشتری روی آبرسانی پوست دارند و برای پوست های مختلط و چرب مناسب هستند؛ زیرا سرشار از منابع مرطوب کننده اند و چربی کمتری دارند. از سویی دیگر، کرم‌ های ضد آفتاب بافت سنگین ‌تری دارند و برای پوست‌ های خشک ایده ‌آل هستند و با ایجاد تعادلی بین مرطوب ‌کنندگی و نرم‌ کنندگی، هم آبرسانی و هم مرطوب‌ سازی را برای پوست انجام می دهند. ضدآفتاب فلوئیدی حاوی میکرو و ماکرو هیالورونیک اسید است که به راحتی جذب می شود. همچنین ترکیب ویتامین E و روغن سبوس برنج را برای محافظت در برابر آسیب های محیطی مانند اشعه مستقیم آفتاب و آلودگی هوا ارائه می دهد.

علاوه بر این، نوع خاصی از فلوئید ها سبب لیفت پوست می شوند و یک اثر تقویت کننده در برابر آسیب های پوستی مرتبط با بالا رفتن سن دارند. این فلوئید ها غالبا حاوی پروتئین شیر و کره شیا برای تغذیه پوست و افزایش انعطاف پذیری طولانی مدت آن هستند.

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

Fluide vs Cream

استفاده از ضد آفتاب به 7 دلیل ضروری است:

 • جلوگیری از سرطان پوست: سپر در برابر ملانوما، کشنده ترین سرطان پوست.
 • اجتناب از آفتاب سوختگی: از علائم دردناکی مانند قرمزی، سوزش و خارش محافظت می کند.
 • مبارزه با تخریب لایه اوزون: از افزایش اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش به دلیل تخریب لایه اوزون محافظت می کند.
 • محافظت از همه رنگ های پوست: در برابر سرطان پوست برای پوست های روشن و تیره در طیف های مختلف، واجب است.
 • به تاخیر انداختن پیری زودرس: از پیری زودرس جلوگیری می کند و ظاهر شدن چین و چروک ها  را به تاخیر می اندازد.
 •  یکنواخت کردن رنگ پوست: یکنواختی پوست را حفظ و از ایجاد لک جلوگیری می کند.
 • تطبیق پذیری: برخی از ضدآفتاب ها به عنوان مرطوب کننده عمل می کنند و نیاز به استفاده از کرم اضافی را از بین می برند و ممکن است به عنوان کرم پودر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

فلوئید چیست و مناسب چه کسانی است؟

تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب

فلوئید نوعی مایع ضد آفتاب است که به دلیل بافت سبک آن شناخته شده است. از آن جایی که بر پایه آب است و معمولا چربی کمی دارد، روی پوست احساس سنگینی ایجاد نمی کند. فلوئید در برابر آفتاب سوختگی، لک، چین و چروک و سرطان از پوست محافظت می نمایند و انتخاب خوبی برای افراد دارای پوست های مختلط و چرب محسوب می شود.

تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب در این است که فلوئید برای افراد دارای پوست چرب مناسب است و برای افرادی که پوست مختلط دارند نیز استفاده می شود. با این حال، ممکن است برای افرادی با پوست خشک و حساس ایده آل نباشد. فرمولاسیون غیر چرب و مبتنی بر آب به ویژه برای افرادی که مستعد جوش و آکنه هستند مفید است، زیرا یک کرم ضد آفتاب چرب به طور بالقوه می تواند این شرایط را تشدید کند. ماهیت سبک فلوئید، آن را به انتخابی عالی برای انواع پوست های چرب و مختلط تبدیل می کند.

چطور از فلوئید استفاده کنیم؟

برای استفاده موثر از مایع ضد آفتاب فلوئید:

 • زمان:  20-30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده شود.

 • مقدار مصرف: از 2-2.5 پمپ برای صورت و گردن استفاده کنید.

 • تمدید: هر 2 ساعت یکبار برای محافظت مداوم تمدید کنید.

چرا فلوئید برای پوست های چرب مناسب است؟

تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب

همانطور که گفته شد بارز ترین تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب در این است که این نوع ضد آفتاب به طور ویژه برای پوست های چرب مناسب است؛ زیرا:

 • بر پایه آب و سبک است: ایده آل برای پوست های چرب، از مسدود شدن منافذ جلوگیری می کند.
 • جذب سریعی دارد: جذب سریع بدون چربی.
 • رشد باکتری ها را کاهش می دهد: با کاهش رشد باکتری ها از جوش و آکنه جلوگیری می کند.

پس با توجه به تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب؛ مایع ضد آفتاب (فلوئید) یک انتخاب هوشمندانه برای محافظت موثر در برابر آفتاب بدون تشدید نگرانی های پوست چرب است.

جمع بندی

درک تفاوت فلوئید و کرم ضد آفتاب برای مراقبت از پوست و انتخاب درست ضدآفتاب مناسب بسیار ضروری است. در حالی که هر دو هدف مشترک محافظت در برابر اشعه های مضر UV دارند، تفاوت در فرمولاسیون و کاربرد آن ها نهفته است. فلوئید با بافت مایع و سبکی که دارد، آبرسانی را به مرطوب ‌سازی ترجیح می‌ دهد و ایده آل برای پوست های چرب یا مختلط است.

کرم‌ های ضد آفتاب، که اشکال مختلف را در بر می‌ گیرند، هم هیدراتاسیون و هم مرطوب ‌کنندگی  را برای پوست انجام می دهند. انتخاب محصول مناسب با نیاز های فردی برای نوع پوست خاص شما ضرورت دارد. این کار محافظت بهینه از پوست را تضمین می کند. انتخاب دقیق بین ضد آفتاب مایع و کرمی، دقت مراقبت از پوست را افزایش می دهد و شما را به سمت داشتن پوستی سالم تر هدایت می نمایند.

شما می توانید برای خرید انواع ضد آفتاب های فلوئیدی و کرمی به سایت فروشگاه آرانیکا مراجعه نمایید.