رایحه چیست؟

درست مانند موسیقی، رایحه ها نیز از نت های مختلف تشکیل شده اند.  توانایی تسلط بر شناخت نت های رایحه برای هر فردی که عاشق عطرها می باشد مهم است. با درک رایحه های مورد علاقه خود، همیشه می توانید به راحتی عطر مناسب با روحیات و شخصیت بویایی خود را پیدا کنید. آرانیکا به عنوان متخصصان عطر و ادکلن بر معرفی رایحه هایی متمرکز شده است که باعث حس متفاوتی در شما می شود. ما در این مقاله به شما برای یافتن و درک رایحه مناسب خود کمک خواهیم کرد.

 


رایحه ها چگونه تشکیل می شوند؟

نت های رایحه ها در اصل لایه های مختلف رایحه ای هستند که رایحه نهایی را تشکیل می دهند. این رایحه ها به سه عنصر مشخص تقسیم می شوند: نت های آغازین، نت های میانی و نت های پایانی.
نت های آغازین ، میانی و پایانی با هم کار می کنند و عطر خوشبویی را ایجاد می کنند.  بدون ترکیبی از هر سه ، یک عطر جذاب و شگفت انگیز ایجاد نخواهد شد.

 

 

                                   خانواده بویایی

 


 

 

خانواده بویایی

عطر سازی مانند همه هنرها، زبان خاص خود را دارد. در مواجهه با طیف گسترده ای از مواد تشکیل دهنده، مواد اولیه طبیعی یا مصنوعی، آکورد و نت، عطاری ها طبقه بندی بویایی را توسعه داده اند. این گروه ها با مرزهایی که گاهی اوقات تغییر می کند، طبقه بندی عطرها را آسان تر می کنند. بنابراین هفت خانواده اصلی بویایی وجود دارند که به ما اجازه می دهند عطرها را با توجه به خصوصیات اصلی آنها، "زنانه ، مردانه یا اسپورت" در نظر بگیریم. اجازه دهید ما آنها را به شما معرفی کنیم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.
 

 

طبقه بندی

اساس این طبقه بندی شکل ظاهری خانواده های بویایی است. عطر سازی هزاران سال است که وجود داشته و طی قرن ها تکامل یافته است. اما واقعاً در قرن نوزدهم بود که عطر سازی مدرن متولد شد، به ویژه به لطف علم شیمی مصنوعی در آن زمان، طیف رایحه های ارائه شده از قبل متنوع تر و انتخاب رایحه ها به طور فزاینده ای گسترده شده بود. عطرسازها در حال نوآوری بودند و بینی ها از دو برابر تخیل و خلاقیت برای شرح و بسط ترکیبات تاکنون منتشر نشده استفاده می کردند. در مواجهه با انبوهی از مواد و رایحه ها، عطارها از اوایل دهه 1900 تصمیم گرفتند نوعی طبقه بندی برای رایحه ها ایجاد کنند. بنابراین خانواده های بویایی، با خطوط بویایی کم و بیش ثابت متولد شدند که قبلاً هم چندین زیرمجموعه معطر را تشکیل می دادند.

 

تحولات

هنگامی که اکتشافات جدید نت های ایجاد شده را به چالش می کشند، ایجاد چنین دسته های دقیق دشوار است. در حقیقت از اوایل دهه 1900 تولید عطر هرگز متوقف نشد. بنابراین به لطف پیدایش مولکول های مصنوعی جدید با تکنیک های مدرن استخراج مواد اولیه، پالت عطر هر ساله بطور قابل توجهی تکمیل می شود. از سال 1945 طبقه بندی خانواده های بویایی تکمیل شده و شامل دسته های جدیدی مانند مدیترانه ای (چایپر)  و سرخس است. با این حال این دسته بندی که امروزه می شناسیم دقیقاً مربوط به سال 1984 است که توسط انجمن عطاری های فرانسه بررسی شده است . طبقه بندی اصلاح شده ی امروزه دقیق تر و نزدیکتر به واقعیت می باشد تا به شما یک شناخت کلی از ترکیبات بویایی جهان بدهد.

 

 

خانواده بویایی

 

 

 

 

هفت خانواده بویایی

1-مرکبات
شادابی، اسیدیته و نت های آفتابی وجه اشتراک این خانواده بویایی پر از فلفل است! روغنهای اساسی که به لطف وجود میوه های مختلف مانند لیمو، ترنج، پرتقال، گریپ فروت و غیره بدست می آیند. در این خانواده بویایی است که اولین ادکلن مورد استفاده زنان و مردان قرن شانزدهم را می بینیم، عطرهای ویتامین دار، به لطف ترکیب مرکبات، در این گروه بویایی با طراوت قرار دارد. مانند: خرید عطر اصل: ادو پرفیوم زنانه کارتیر BAISER VOLE‎ 

 

2-گل ها
این خانواده یکی از بزرگترین و قدیمی ترین خانواده ها در تاریخ عطرسازی است.آن ها عطرهایی را جمع آوری می کنند که تم اصلی آنها یک گل است: گل رز، گل یاسمن، گل بنفشه، گل یاس، گل سوسن، گل نرگس، گل نیلوفر آبی و ... . یک به یک آنها نت های گلی واقعی را تشکیل می دهند که بسیار مورد توجه عطرسازها قرار گرفته اند، مخصوصاً در عطرهای زنانه، اما نه همیشه! عطرهای به اصطلاح مردانه همچنین از ترکیبات گلهای خوشبو در کنار مواد معطر و ادویه دار و معطر برخوردار هستند. 

مانند: خرید عطر اصل: ادو پرفیوم زنانه تیری موگلر ALIEN 

 

3-آروماتیک (فوژه:سرخس)
نت های این گروه معطر و خوشبو فوق العاده شگفت انگیز است! در واقع  ظاهر سرخس به بوی سرخس شبیه نیستند. این نام ازعطر نمادین Fougère royale گرفته شده است که در سال 1882 انقلابی کوچک در دنیای عطرسازی ایجاد کرد. سرخس ها گروهی از رایحه ها هستند که بر اساس آکوردی ساخته شده اند که می توانند با نت های اسطوخدوس، رایحه معطر آویشن، رزماری، گل هایی مانند شمعدانی و یا با یک نت پایه چوبی و وانیلی، خزه بلوط ، کومارین و ... همراه شوند. با این حال، این توافق نامه ها به طور قابل توجهی تکامل یافته و اکنون تازه تر و سبک تر شده اند. رایحه های این خانواده اغلب از نت های مردانه تشکیل شده اند. مانند: خرید عطر اصل: ادو پرفیوم مردانه بورلی هیلز پولو کلاب TOUR 

 

4-مدیترانه ای (چایپر)
این خانواده بویایی اخیراً پدید آمده است، اما امروزه در جهان عطر سازی جایگاه برجسته ای را به خود اختصاص داده است. نام این خانواده از عطری به وجود آمده است که فرانسوا کوتی در سال 1917 خلق کرده است. موفقیت این رایحه به حدی بود که رهبر این خانواده در بین عطرسازها به شهرت قابل توجهی دست یافت، که شامل رایحه هایی مبتنی بر سازگاری با خزه بلوط، صمغ لادن یا لادن عنبرى ، میوه ترنج و ... است. مانند سایر خانواده ها این توافق نامه ها با ترکیبات جدیدی مانند پچولی تکامل یافته و مدرن شده اند. توصیف رایحه مدیترانه ای عطرها به دلیل پیچیدگی نت های استفاده شده در آن بسیار دشوار است. رایحه ی مدیترانه ای می تواند احساس سردی و نمایی از عطرهای پاییزی را ایجاد کند. مانند: خرید اصل عطر: ادو پرفیوم اسپورت لالیک CHYPRE SILVER 

 

5-چوبی
این خانواده بویایی از رایحه هایی با نت های گرم، صمغی، دودی یا حتی مرطوب تشکیل شده اند. خانواده بویایی با نت های چوبی درختان معطر جنگل مانند چوب صندل و سرو هستند و همچنین برگ ها و ریشه هایی مانند پچولی و وتیور است. نت های چوبی در اکثر قریب به اتفاق عطرها وجود دارند. مدت ها بود که این ترکیبات کاملاً مردانه قلمداد می شدند، اما اکنون چندین سال است که نت های چوبی نیز با ترکیب شدن با نت های گلی و میوه ایی، رایحه های زنانه تری را ایجاد می کنند. مانند: 
خرید عطر اصل: ادو تویلت زنانه کارولینا هررا 212SURF 

 


6-شرقی ها یا عنبر
رایحه های شرقی یا عطرهای کهربا از آغاز پیدایش جهان شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند و مشام کل جهان را تسخیر کرده اند. امروزه آنها بخش مهمی از ترکیبات بویایی ارائه شده در بازار را نشان می دهند. این خانواده بویایی رایحه هایی را تهیه می کنند که پایه آنها بیش از یک قرن پیش منحصراً بر روی مواد تشکیل دهنده منشا و نت های حیوانی ساخته شده است. امروزه، سنتز ( تجزیه و تحلیل مواد برای ساخت یک ماده ی اولیه یا جدید ) به ما امکان می دهد تا صادقانه این نت ها را بازسازی کنیم و عطرهای شرقی با مواد تشکیل دهنده رایحه های شیرین، پودری و ادویه دار مانند صمغ لادن یا لادن،عنبرکهربایی ، دارچین یا چوب های معطر و گرانبها مانند عود غنی می شوند. مانند: خرید عطر اصل: ادو پرفیوم زنانه تیری موگلر ALIEN 


 

7-چرمها
این خانواده تا حدودی از نت های جدی در عطر سازی هستند که محل زندگی رایحه هایی با نت های خشک و دودی است. این عطرهای غیرمعمول سعی در تولید بوی مشخصی از چرم دارند که رایحه های های آن ها تلخ ، سوخته و سایه های توتون را در خود جای داده است. عطرهای چرمی بوی چوب سوخته را تداعی می کنند و جنبه خام دارند. این نت ها به لطف عطرهایی که بسیار محبوب شده اند، هنوز فضای کافی برای پیشرفت در ترکیبات خود را دارند. مانند: خرید عطر اصل: ادو تویلت مردانه دیویدوف COOL WATER NIGHT DIVE 

 

کلام آخر

هر عطر مخلوطی هوشمندانه از ده ها (حتی صدها) ماده اولیه است. توجه به این نکته مهم است که این 7 خانواده بویایی را می توان به زیر خانواده هایی تقسیم کرد که به آنها گروه بویایی گفته می شود. بنابراین ، یک عطر می تواند به خانواده چوبی تعلق داشته باشد، اما دارای وجوه میوه ای یا تند نیز باشد. بنابراین تعداد زیادی از بخشها و زیرمجموعه ها برای بهترین انتخاب یک عطر وجود دارد. تقریباً غیرممکن است که یک لیست جامع از همه نت های موجود ایجاد کنید، زیرا روندها و تحولات در صنعت عطرسازی بسیار سریع پیشرفت می کنند. با این وجود می توان به نت های آلدئیدی اشاره کرد که به لطف نت های فلزی و نارنجی، مشهور و قابل تشخیص است. نت های دریایی نیز در عطرسازی بسیار وجود دارند، دقیقاً مانند یک نوع غذای خوب یا به طور خلاصه، یک عطر را می توان با نت های متنوع از هزاران نت موجود در جهان نشان داد!

حالا می توانید تشخیص دهید که رایحه های مورد علاقه شما به کدام خانواده های بویایی تعلق دارد.