برای همه ی افراد هنگام جستجو برای انتخاب و خرید عطری که مناسب با روحیه و سلیقه آنها باشد سوال های گوناگونی پیش می آید اما در بین همه ی سوال ها این سوال اصلی که تصمیم گیری را از کجا شروع کنند، چالش برانگیز خواهد بود. از این گذشته، در دنیای عطر و ادکلن صدها رایحه وجود دارد که اگر با نت های مختلف آشنا نباشند، فرایند یافتن رایحه هایی که دوست دارند و خرید عطر می تواند طولانی و دلهره آور شود.

 

به همین دلیل قبل از شروع جستجوی دقیق برای خرید عطر مناسب، بهتر است خانواده عطر و زیر مجموعه رایحه ها را بشناسید. به احتمال زیاد شما در هر مقطعی از زندگی خود بوی هر یک از خانواده های معطر رایحه ها را استشمام کرده اید، خواه در طبیعت، آشپزخانه یا هر مکان دیگری!!!

 

در این مقاله ما آنچه در خانواده عطرها و رایحه ها وجود دارد را بررسی کرده و همچنین به خانواده های اصلی و زیر مجموعه های آن ها می پردازیم. در ادامه بررسی خرید عطر مناسب، نحوه ترکیب عطرها را به صورت کلی مرور خواهیم کرد تا شما با اطلاعات جامع، آمادگی کامل را بدست آوردید و با اطمینان به خرید عطر مناسب بروید.

 

چرخه عطر چیست؟

چرخه عطر یک اینفوگرافی دایره ای است که خانواده ها و زیر مجموعه های مختلف رایحه ها را به خوبی نمایش می دهد. رایحه ها بر اساس شباهت ها و تفاوت های آنها گروه بندی می شوند تا رابطه ی آنها با یکدیگر به صورت کامل نشان داده شود. گروه های رایحه هایی که با یکدیگر هم مرز هستند ویژگی های بویایی مشترکی دارند، در حالی که گروه هایی که از یکدیگر دورتر هستند ارتباط کمتری با هم دارند.
این سیستم طبقه بندی عطر توسط متخصص عطر "مایکل ادواردز" ایجاد شده است تا به خرده فروشان کمک کند تا عطرها را به طور موثرتری به مصرف کنندگان پیشنهاد دهند و خرید عطر را هم برای فروشنده و مصرف کننده آسان تر نماید. هر خانواده از رایحه ای برجسته تشکیل شده است، در حالی که زیرمجموعه ها نسخه های ترکیبی این عطرها هستند.

 

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

 

کل چرخه عطر

 

انواع خانواده رایحه ها

خانواده های رایحه ها به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند: نت های گلی، نت های شرقی، نت های چوبی و نت های تازه (فِرِش)، هر کدام از این نت ها دارای زیر مجموعه های مخصوص خود هستند. هر خانواده عطر و رایحه دارای ویژگی های متمایزی است و جالب است بدانید اغلب افراد هنگام انتخاب و خرید عطرهای شخصی به سمت یک خانواده بویایی متمایل می شوند.

به همین دلیل قبل از خرید عطر جدید بهتر است بدانید که جذب چه خانواده ی بویایی می شوید. در حالی که اکثر محصولات عطرادکلن با خانواده رایحه ها برچسب گذاری نشده اند، باید دریابید که چه اجزایی رایحه ها را تشکیل می دهند.

متخصصانی که سالها با عطر کار کرده اند می توانند با یک نفس عمیق از بوی خوش رایحه تشخیص دهند که عطر متعلق به کدام خانواده یا زیر مجموعه است. در حالی که در جامعه عطرها درباره سازماندهی و توصیف هر خانواده صحبت می شود، اکثر آنها با خانواده ها و زیر مجموعه های زیر موافق هستند.

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

تصویر قسمت نت های گلی چرخه عطر و معرفی سه عطر گلی

 

 

گلی

خانواده نت های گلی یکی از رایج ترین خانواده ها است و در بسیاری از عطرهای شناخته شده استفاده می شود. نت های گلی اغلب در عطرهای زنانه استفاده می شود، اگرچه گاهی اوقات در عطرهای مردانه نیز استفاده می شود. آنها معمولاً بوی گل تازه چیده شده می دهند یا یک نت پودری روی آنها وجود دارد. عطرهایی با نت های گلی برای بهار و تابستان بسیار مناسب است .

 

زیر مجموعه ها:

  • میوه ای: خوراکی های شیرین و گرمسیری مانند هلو، گلابی و سیب.
  • گل: بوی گل تازه چیده شده می دهد می توانید گل رز و سوسن را تصور کنید.
  • گل نرم:نت های نرم، پودری و شیرین با کمی خامه.
  • گل شرقی: گل با نت های ظریف ادویه ای.

 

نت های رایج خانواده گلی:

  • گل سرخ
  • یاسمن
  • شکوفه پرتقال

 

نمونه های عطرادکلن با نت های گلی:

 

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

تصویر قسمت نت های شرقی چرخه عطر و معرفی سه عطر شرقی

 

شرقی

خانواده عطرهای شرقی از رایحه های عجیب غریب تشکیل شده است. وقتی به رایحه های شرقی فکر می کنید باید به گیاهان و ادویه جات یا نت های خشک، پودری و رزینی فکر کنید. آنها مجلل و سرسخت هستند، خوب است بدانید این نت ها اغلب با نت های کهربایی یا نت های شیرین نرم می شوند. معمولاً این خانواده با عناوینی مانند عجیب و غریب و اغوا کننده معروف است.

 

زیر مجموعه ها:

شرقی نرم: نت های نرم و گلدار با عود یا داربوی و ادویه جات گرم مخلوط می شوند.
شرقی: نت های شیرین و گرم مانند دارچین، وانیل و مشک.
چوبی شرقی: نت های خاکی مانند نعنا هندی و چوب صندل با نت های تند و شیرین مخلوط می شوند.
نت های مشترک خانواده شرقی:
وانیل
میر
رازیانه
 

نمونه های عطرادکلن با نت های شرقی:

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلنتصویر قسمت نت های چوبی چرخه عطر و معرفی سه عطر چوبی

 

 

چوبی

عطرهای چوبی معمولاً گرم و مجلل هستند و رایحه های عود یا داربوی مانند چوب صندل و پتچولی یا نعنا هندی را با نت های خشک تر مانند سرو مخلوط می کنند. برای ملایم کردن گرمای این نت ها، عطرها را گاهی اوقات با برخی نت های تازه مانند مرکبات یا نت های گلی ترکیب می کنند. نت های این خانواده را می توان به صورت مخروطی یا چوبی و همچنین تلخ توصیف کرد.

 

زیر مجموعه ها:

چوب: رایحه های معطر مانند چوب سرو، چوب صندل و وتیور.
چوب های خزه ای: نت های شیرین، صاف و خاکی مانند خزه بلوط و کهربا.
چوب های خشک: رایحه های عود یا داربوی مخلوط با رایحه چرم.

 

نت های رایج خانواده چوبی:
پتچولی یا نعنا هندی
وتیور
چوب صندل
 

نمونه های عطرادکلن با نت های چوبی:

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

تصویر قسمت نت های تازه (فِرِش) چرخه عطر و معرفی سه عطر

 

نت های تازه (فِرِش)

خانواده نت های تازه (فِرِش) شامل رایحه های شفاف و روشن است. عطرهایی با رایحه های گیاه دار، مرکبات و اقیانوسی همه در این دسته قرار می گیرند. نت های تازه (فِرِش) که بیشتر در عطرهای مردانه استفاده می شوند تا رایحه های زنانه! با رایحه های تند همراه می شوند تا رایحه ای قوی تر ایجاد کنند. نت های معطر و ترش نیز می توانند با رایحه های خوش طعم یا میوه ای مخلوط شوند .

 

زیر مجموعه ها:

معطر چوبی: گیاهان تمیز و تازه مخلوط با رایحه های اسطوخودوس یا چوبی.
مرکبات: نت های خوش طعم یا تند مانند نارنگی یا ترنج.
آب: نت های آبی که بوی اسپری دریا یا باران را با نت های اقیانوسی آمیخته می کنند.
سبز: بوی چمن تازه و برگهای سبز خرد شده را می دهد.
نت های رایج خانواده فِرِش:
مریم گلی
ترنج
گریپ فروت

 

نمونه های عطرادکلن با  نت های تازه (فِرِش)

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

رایحه های مکمل بر روی عطر به شکل مثلث برجسته شده است.

 

نحوه ترکیب نت ها

مانند رنگ ها، خانواده و زیرمجوعه های یک عطر خوب به صورت ویژه و خاص با هم ترکیب می شوند. چرخه عطر، دیدن ترکیبات رایحه ها را آسان تر می کند. زیر مجموعه های رایحه هایی که در کنار هم روی چرخه عطر قرار دارند تقریباً همیشه نتایج خوبی در ترکیب رایحه ها با هم دارند.

همچنین می توانید یک خانواده فرعی را برای شروع انتخاب کنید و ببینید که کدام نت روی آن در چرخه عطر ظاهر می شود. این بدان معناست که این نت ها مکمل یکدیگر هستند. به عنوان مثال، شرقی نرم مکمل مرکبات و شرقی مکمل آب است.

 

 

راهنمای تشخیص خانواده های عطر و ادکلن

چرخه عطر با طرفهای مقابل برجسته شده است.

 

در نهایت، می توانید سه زیر مجموعه رایحه ها را انتخاب کنید که مثلثی روی چرخ عطر ایجاد می کنند. خواهید دید که اینها به خوبی مکمل یکدیگر خواهند بود. به عنوان مثال ، اگر می دانید که عاشق نت های شرقی گلی هستید، به دنبال رایحه ای باشید که حاوی نت های خزه ای و آب نیز باشد.

 

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدام خانواده را بیشتر دوست داشته باشید و به دنبال چه نت های فرعی هستید، زمان آن رسیده است که تحقیق بارای انتخاب و خرید عطر مناسب خود را شروع کنید. می توانید به صفحه ی اصلی سایت، قسمت عطرادکلن فروشگاه بزرگ آرانیکا مراجعه کنید و به راحتی عطر انتخابی خود را بصورت آنلاین سفارش دهید . حتماً آنها را روی پوست خود آزمایش کنید تا بدانید وقتی بوی آن با پوستتان مخلوط می شود چه رایحه ای ایجاد می شود و از بوی آن لذت برید!!!

 

اگر هنوز مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، مقاله های متنوع عطرادکلن وبلاگ آرانیکا را بررسی کنید یا قسمت عطر و ادکلن های مردانه، زنانه و اسپورت ما را مرور کنید. شما می توانید بر اساس خانواده نت ها به آسانی عطرها را فیلتر کنید تا بوی امضای کامل خود را بفهمید!