تاریخچه ساخت بطری عطر در جهان

با گذشت زمان به طور موازی همزمان با پیشرفت صنعت عطر سازی ساخت بطری های عطر نیز به خود شکل دیگری گرفت.
مصری ها ازابتدایی ترین اقوامی بودند که در ساخت بطری عطر پیش قدم شدند. بطری های عطری که توسط آن ها ساخته میشد اغلب از جنس سنگ و رخام (نوعی سنگ مرمر) بودند. مصری ها علت ساختن بطری عطر از این مواد اولیه را خنک نگه داشتن عطر و عدم تراوش عطر از این بطری ها میدانستند. طبق مطالعه و تحقیقات باستان شناسان در قبر های مصریان علاوه بر یافتن ظروف قدیمی، بطری های شیشه ای گران بهایی پیدا شده که تاریخ آن ها به ماقبل قرن پانزدهم میلادی باز میگردد و برخی از ظروف عطر که جنس آن ها از طلا بود.


یونانیان برای ساختن ظروف نگهداری عطراز صنعت سفالگری خود استفاده میکردند. یونانی ها با ساخت  فلاسک هایی در شکل های متفاوت و تزئین و آراستن آن ها با شکل های هندسی، تصویر حیوانات، حکاکی صحنه هایی از اسطوره یا زندگی روزمره بر روی پیکره فلاسک گامی نو در ساخت بطری های نگهداری عطر برداشتند.


اروپایی ها نیز از ظروف بسیار گوناگونی برای نگهداری عطرهای خود استفاده می کردند که جنس این ظروف اغلب از شیشه، طلا، نقره، چینی، سنگ های گرانبها و صدف بود.اروپایی ها علاوه بر جنس ظرف به فرم و طراحی ظاهری بطری های نگهدارنده عطر هم توجه ویژه ای داشتند. بیشتر بطری های عطر در آن زمان به شکل سنجاق سینه، گوشواره نقره ای، گردنبند یا انگشتر که پر از عطر بودند مشاهده میشد.


در اواخر سده ۱۸۸۰صنعت بطری سازی عطر دچار تحول چشمگیری شد. در آن دوران گرایش بسیاری به استفاده از موتیف های گل و استفاده از بطری های کریستال با طرح های کلاسیک و درهایی از آلیاژ برنج وجود داشت. با گذشت زمان در دهه ۱۹۱۰، پیدایش روان کاوی و تولید عطرهای جدید به ابداع بطری ها و عطرهای جدیدی منجر شد و عطرهایی برای استفاده ساعات خاصی از روز، فصل و متناسب با شخصیت بویایی مردمان پا به عرصه ظهور گذاشت.


در دهه ۱۹۲۰سربازان آمریکایی با بردن عطر از پاریس به کشور خود به بازار عطر در آمریکا رونق بخشیدند.دیری نگذشت که شرکت های بسیاری تأسیس شدند و طراحان زیادی به این حرفه جذب شدند. اکثر این طراحان اطلاعات زیادی از صنعت عطرسازی نداشتند اما می دانستند که نحوه عرضه کالا نقش بسیار ویژه ای در موفقیت یک عطر دارد و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. در این دهه طراحی های جذاب و متفاوتی برای بطری های عطر ابداع شد. ولی به خاطر رکود بزرگ اقتصادی سده بیستم در آمریکا بعد از بحران سال ۱۹۲۹، بازار عطر دچار رکود شدید شد و طرح بطری های عطر، ساده تر و محافظه کارانه شد. از آن پس بطری های عطر اغلب با دستگاه ساخته می شدند و موتیف آن ها بیشتر از فیلم های هالیوودی و کلان شهرها گرفته می شد، نظیر آسمان خراش های نیویورک و... 


در دهه سی نیز، جنگ جهانی دوم باعث کاهش کیفیت عطر و نحوه عرضه آن به بازار عطر شد. ولی با تمام شدن جنگ جهانی دوم، تولید عطر و همراه با آن ساخت بطری های عطر دوباره جان گرفت. اکثر طرح های این دوره زنانه و رمانتیک بودند.
امروزه از بطری های عطر انتظار می رود که حس عطر را به مخاطب منتقل کنند. بطری عطر اولین چیزیست که به چشم می خورد و در تصمیم نهایی خریدار نقش مهمی ایفا می کند. بنابراین طراحان بطری ها را نشان دهنده ی جلوه ای از عطر می دانند و تلاش میکنند با توجه به نوع عطر، بطری آن عطر را طراحی کنند. 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

 

تاریخچه ساخت بطری عطر در ایران

بوی خوش و خوش بویی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی اقوام متمدن، از جمله ایرانی ها، به شمار می رفته است. توجه به عطر و تمایل به استفاده از آن، سبب شد تا به منظور ماندگاری بیشتر و برای نگهداری مواد معطر در جایی سربسته و خنک، ضرورت استفاده از ظرف های مناسب مطرح شود و نیاز به استفاده از بطری های نگهداری عطر افزایش یابد. بطری های عطر از مواد مختلفی نظير مفرغ، سفال، شیشه و... ساخته می شد. تاریخ کشف شیشه در ایران به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد؛ بنابراین نخستین بطری های عطرشیشه ای که در ایران بیشتر جنبه تزیینی داشته و برای هدیه دادن به بزرگان ساخته می شده به هزاره دوم قبل از میلاد مربوط می شود.

 

  • طراحی بطری عطر Champion از برند Davidoff

در سال ۲۰۱۰ میلادی عطر مردانه دیویدوف Champion در کشور سوییس معرفی و تولید شد این عطرعلاوه بر رایحه بی نظیر خود به دلیل طراحی بطری زیبایی که داشت، در بین ورزشکاران و بدنسازان مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت. رایحه عطر Champion  که به شکل یک دمبل بدنسازی است برای آقایانی ساخته شده که روحیه ورزشی و محرکی دارند. این عطر در دسته گروه بویایی چوبی معطر قرار دارد. هرم بویایی این عطر مردانه حس قدرت و انرژی را به مخاطب القا می کند. 

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر konvict از برند Akon

در سال 2010 میلادی عطر زنانه konvict از برند معروف Akon  به بازار جهانی عطر و ادکلن عرضه شد. این عطرزنانه به شکل دستبند در دو بطری مجزا 50 میلی لیتری با یک زنجیر به هم متصل شده اند و مجموع آن شامل 100 میلی لیتر ادوپرفیوم میباشد که با رایحه ای متشکل از نت های ترنج ، لیمو، بادام، مشک و پرتقال ماندارین مناسب برای موقعیت های کژوال می باشد.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر برند Nicki Minaj

برند نیکی میناژ توسط خود اونیکا تانیا ماراژ-پتی (Onika Tanya Maraj) که یکی از معروف ترین خواننده های مشهور آمریکایی میباشد راه اندازی شده است. در ساخت و طراحی تمام بطری عطرهای این برند از تیپ و چهره نیکی میناژ الهام گرفته شده است. تمام بطری های عطر این برند در واقع شبیه تندیسی نیم تنه از خود نیکی میناژ می باشد.

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

 

  • طراحی بطری عطر Fresh Couture از برند MOSCHINO

برند موسچینو در سال 1983 میلادی توسط فرانکو موسکینوی در ایتالیا تاسیس گردید.این برند به خاطر نوع طراحی خلاقانه و جذاب خود درساخت بطری های عطر و برخی حواشی اجتماعی به محبوبیت زیادی در جهان دست یافت. عطر Fresh Couture یک عطر زنانه بسیار خوش بو است که بطری آن بقدری مشابه یک شیشه شور واقعی طراحی شده که در نگاه اول تشخیص آن بسیار دشوار است.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر DIVINE DECADENCET از برند Marc Jacobz

مارک جاکوبز یکی از برندهای آمریکایی تولید کننده محصولاتی مانند کیف و کفش لوکس و چرم است که در تولید عطر ادکلن های خوشبو با طراحی بطری خاص هم  تا کنون موفق بوده. عطر DIVINE DECADENCET یکی از جذاب ترین بطری های عطر زنانه طراحی شده توسط این برند است که  بسیار شبیه به یک کیف زنانه لوکس چرمی، با زنجیری طلایی رنگ است. 

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر GOOD GIRL از برند Carolina Herrera

در سال 2016 میلادی ادو پرفیوم زنانه کارولینا هررا GOOD GIRL در کشور اسپانیا تولید و به بازار جهانی عطر و ادکلن عرضه شد. این عطر علاوه بر رایحه دلپذیر و فوقالعاده خود به خاطر طراحی جذاب  و خلاقانه بطری اش که شبیه به کفش مجلسی زنانه است به محبوبیت ویژه ای در بین بانوان دست یافت.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر La Panthere Eau de Parfum Edition Limitee 2019 از برند Cartier

در سال 2019 میلادی عطر زنانه کارتیر La Panthere Eau de Parfum Edition Limitee 2019 توسط متیلده لاران در فرانسه تولید شد. جنس بطری این عطر از شیشه کریستالی است و به گونه ای طراحی شده که وقتی از دور به آن خیره میشوید صورت یک یوزپلنگ که نماد این برند معروف است قابل مشاهده است.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری های عطر برند Formula 1 با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی فلزی

شرکت Formula 1 به کمک یک طراح معروف به نام Ross Lovegrove و با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی توانست سه بطری عطر جذاب که شمای کلی آن توسط جنسی فلزی احاطه شده و شکل هنری مدرن وجذاب به خود گرفته را با نام های  Agile Embrace ، Fluid Symmetry و Compact Suspension مناسب استفاده برای رایحه های مختلف به نام خود به ثبت برساند.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحر بطری عطر زنانه و مردانه TO BE THE QUEEN از برند Police

در سال 2013 میلادی عطر مردانه و زنانه TO BE THE QUEEN در ایتالیا تولید و به بازار جهانی عطر و ادکلن معرفی شد. طراحی بطری این عطرها نشان دهنده ملکه و پادشاهی هستند که سر انجام به یک اسکت سفید و مشکی تبدیل شده اند و تاجی از جنس طلا بر سر دارند و دهانشان با قطعه ای طلا مهر و موم شده که علاوه بر احساس تجمل گرایی و کمال گرایی که در فرد ایجاد میکند کنایه ای به فانی بودن جهان هستی هم دارد.رنگ سفید این بطری عطر برای خانم ها و رنگ مشکی آن برای آقایان طراحی شده است.

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر

 

 

  • طراحی بطری عطر ONLY THE BRAVE TATTOO از برند Diesel

در سال ۲۰۱۲ میلادی عطر مردانه ONLY THE BRAVE TATTOO در کشور ایتالیا توسط کمپانی Diesel تولید شد و به بازار جهانی عطر و ادکلن معرفی شد. طراحی  بطری این عطر مردانه مانند یک مشت گره‌ کرده است که حس قدرت را به مخاطب القا می کند.

 

 

 

صنعت ساخت بطری عطر در ایران و جهان و معرفی برخی از جذاب ترین بطری های عطر