وقتی در قفسه‌های یک عطرفروشی قدم می‌زنید، ممکن است با عطرهایی با نام‌های آشنا روبرو شوید. اما با چیزی متفاوت. همچنین ممکن است عطری باشد که قبلاً می‌شناسید، اما در نسخه‌ای قوی‌تر، یا در نسخه «اسپرت» یا «کوتور». به این نوع محصول در صنعت عطرسازی فلنکر(flanker) می گویند.

 

فلنکر عطر چیست

 

 

فلنکر عطر چیست؟

 

در واقع فلنکر(flanker) به عطر تازه‌ای اطلاق می‌شود که برخی از ویژگی‌های عطر اصل را دارد. این ویژگی ها ممکن است نام، بسته بندی یا نت های تشکیل دهنده عطر اصل را دارا باشد.

همانطور که می دانید، فلنکر(flanker) نسخه ای دوباره از عطری است که قبلاً در بازار عرضه شده و عموماً تفسیری دوباره از کلاسیک های از قبل محبوب هستند. آنها "برادران یا خواهران کوچک" یک عطر موجود هستند که نام و طرح بویایی را از آن به عاریت گرفته اند تا از بزرگان خود ترکیبی کاملاً متمایز شوند.

بنابراین محصولی را تداعی می کند که از یک خلاقیت موجود پشتیبانی می کند. بیشتر اوقات، این مشتقات با کار روی بطری، بسته بندی و برای بزرگ ترین خانه ها با یک کمپین تبلیغاتی جدید در مقیاس بزرگ همراه است.

عطرساز باید با اضافه کردن چیز جدیدی، ترکیب اصلی را دوباره فرموله کند. این را می توان با افزودن مواد جدید یا تغییر در دوز برای برجسته کردن یک ماده خام خاص خلاصه کرد. همه چیز به سلیقه و خواسته عطرساز بستگی دارد.

بنابراین، چندین تنوع وجود دارد. ما می‌توانیم نسخه‌های «جدید» از پرفروش‌ترین عطرهای قدیمی‌، اما با فرمول‌های «شبیه‌شده» عطرهای زنانه را پیدا کنیم، و بالعکس. برخلاف آنچه ما فکر می کنیم، ایجاد یک فلنکر(flanker) به دور از ساده بودن تمرین است. لازم است روح و جهان اصلی عطر را با دادن زاویه ای متفاوت حفظ کرد و در عین حال ترکیب را در جهت بویایی جدید جهت داد.

Flankers یا فلنکرها را نباید با نسخه های کلکسیونی اشتباه گرفت. این ها شامل عرضه مجدد عطری برای مدت محدود یا نامحدود است که قبلاً ارزش خود را ثابت کرده است. این مورد، برای مثال، در مورد musc اصلی است، یک فرمول احساسی و وحشی که در پایان دهه 80 ایجاد شد، که ما در سال 2013 کمی آن را اصلاح کردیم و تبدیل به musc شد. چند سال پیش به دنبال درخواست‌های متعدد مشتریان وفادار، در یک نسخه کلکسیونی تکثیر شد.

 

 

تاثیر فلنکر(flanker) در موفقیت و شکست عطرها

 

اکنون که با فلنکر(flanker) بیشتر آشنا شده اید شاید این سوال در ذهن شما پدید آید: پس چرا عطرسازان عطرهای موجود را دوباره تفسیر می کنند؟ دلایل زیادی وجود دارد که می تواند راه اندازی فلنکر(flanker) را در بازار توضیح دهد.

فلنکر(flanker) می تواند نام ثبت شده ای را که به اندازه مورد انتظار موفق نبوده است سودآور کند. برای دیگران، این مسئله صرفاً اشغال فضای بیشتری در قفسه‌های عطاری‌ها است. و در زمانی که محصولات جدید با سرعت بیشتری به فروشگاه ها هجوم می آورند بسیار مهم است. متأسفانه، فلنکرها اغلب به دلیل کمبود خلاقیت و اصالت مورد انتقاد قرار می گیرند.

فراوانی انتخاب ها و تنوع گاهی اوقات منجر به سردرگمی و کاهش ارزش عطر می شود. از سوی دیگر، برخی از تغییرات واقعا جدید هستند. آنها سحر و جادو آغاز شده در نسخه اصلی را بازسازی می کنند، در حالی که کار یک عطرساز واقعی را با نت های جدید نشان می دهند، تا جنبه‌های جدید را آشکار کنند و بینی‌های جدید را تسخیر کنند.


در ادامه دو روش که تاثیر مثبت فلنکرها بر موفقیت عطرها را نشان میدهد با هم بررسی می کنیم:

1. ساختن بر روی یک فرمول موفق

ایجاد یک عطر جدید یک قمار بزرگ است. شرکت‌های تولیدکننده عطرهرگز به طور قطع نمی‌دانند که عرضه جدید رونق خواهد داشت یا رکود. حتی اگر آنها میلیون ها دلار را برای گروه های متمرکز و تحقیقات بازار خرج می کنند، خطر شکست یک عطر باقی می ماند. شرکت ها برای به حداقل رساندن این ریسک دو رویکرد کلی را اتخاذ می کنند.

تقلید: دریابید که چه کسانی پرفروش ترین در یکی دو سال اخیر بوده اند و عطری شبیه به آنها منتشر کنید. این حتی کار زیادی هم نمی خواهد. برای مثال، همه می دانند که Acqua di Gio حداقل 10 سال متوالی پرفروش بوده است. بنابراین منطقی است که اگر فقط مرکبات آبزی دیگری درست کنید، احتمالاً یک مرکبات پرفروش در دستان خود خواهید داشت. ما می دانیم که در واقعیت به ندرت همه چیز به این شکل پیش می رود، اما این بهتر از چاقو زدن کورکورانه در تاریکی است.

این سوال پیش می‌آید که اگر خیلی آسان است، چرا شرکت‌ها حاشیه‌های تک تک عطرهای اصلی را که منتشر کرده‌اند منتشر نمی‌کنند. پاسخ این است که انتشار یک عطر معمولی منطقی نیست. اگر نسخه اصلی نتوانست فروش زیادی ایجاد کند، چه چیزی باعث می‌شود فکر کنید که طرف مقابل بهتر عمل می‌کند؟ این شبیه پختن یک کیک بد است و سپس خامه فرم گرفته را به آن اضافه می کنیم تا متفاوت شود - هنوز هم کیک بدی است.

پیش نیاز انتشار فلنکر داشتن یک عطر اصلی و جامد است که به وضعیت کلاسیک یا تقریباً کلاسیک رسیده باشد. به عنوان مثال دیور هوم را در نظر بگیرید. سال هاست که وجود داشته و یکی از پرفروش ترین های دیور است. به طور مشابه Eau Sauvage یک ماده اصلی عالی برای جوانه زدن شاخه ها است.

 

2. گسترش دسترسی به بازار

داشتن یک عطر پرفروش عالی است، اما حتی پرفروش‌ترین عطرها هم این پتانسیل را دارند که بازار بزرگتری را به دست آورند. Flankers یک راه عالی برای گرفتن سهم بیشتر از بازار به صورت عمودی و افقی است.

Flankers به دو طریق به گسترش سهم بازار کمک می کند: عمق و وسعت. شما عمق برند خود را با واداشتن مشتریان وفادار خود به خرید فلنکرها گسترش می دهید تا نیازهای آنها را که توسط نسخه اصلی برآورده نشده است، برآورده سازید. شرکت‌های تولیدکننده عطر می‌دانند که افراد برای موقعیت‌های مختلف زندگی‌شان نیازهای متفاوتی به عطر دارند. انتشار فلنکرها برای برآوردن این نیازها، عمق رشد نام تجاری آنها را گسترش می دهد.

شما همچنین می توانید وسعت سهم بازار خود را افزایش دهید و flankers ابزار عالی برای آن است. اگر رایحه‌های سبک‌تر مرکباتی-آبی در بین جوانان محبوبیت بیشتری دارند، می‌توانید به راحتی یک flanker ورزشی آزاد کنید تا بخشی از بازار جوانان را به خود اختصاص دهید

 

 

معرفی فلنکرهای عطرهای معروف و شناخته شده دنیا

 

1- فلنکر ادو پرفیوم زنانه دیور J'ADORE

فلنکر عطر زنانه دیور J'ADORE همگی از نظر ظاهر مشابه با نسخه کلاسیک خود هستند و با تغییر اندکی در رایحه و غلظت و استفاده از نام‌های دیگر در کنار پسوند J`Adore  به بازار معرفی و عرضه شده‌اند.

 

فلنکر عطر زنانه دیور J'ADORE

 

2- فلنکر ادو پرفیوم زنانه گرلن SHALIMAR

عطر زنانه گرلن SHALIMAR جزء عطرهای زنانه‌ای بوده که flankers بسیار زیادی از روی آن تولید شده است. تا کنون حدود ۱۸محصول با نام SHALIMAR با پسوندهای متفاوت به بازار جهانی معرفی شده است. محصولات این برند از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

 

فلنکر عطر زنانه گرلن SHALIMAR

 

 

3- فلنکر ادو تویلت زنانه دیور HYPNOTIC POISON EAU SECRETE

طرفداران ادکلن زنانه دیور HYPNOTIC POISON EAU SECRETE به خاطر رایحه بسیار خوشبویی که دارد آن را به یک سم هیپنوتیزم کننده تعبیر کرده اند. تا کنون حدود ۱۰ flanker از سری عطرهای زنانه هیپنوتیک پویزن تولید و به بازار جهانی معرفی شده است.

 

فلنکر ادکلن زنانه دیور

 

 

4- ادو تویلت مردانه هرمس TERRE D'HERMES

ادو تویلت مردانه هرمس TERRE D'HERMES که به "تق هرمس" معروف است رایحه فوق‌العاده مردانه، تلخ،‌ جذاب و چوبی دارد. flanker های این عطر شباهت زیادی به رایحه اصلی آن دارد و از محبوبیت زیادی در بین مردان شیک پوش برخوردار است.

 

فلنکر ادو تویلت مردانه هرمس

 

 

5- ادو تویلت مردانه تیری موگلر  A*MEN

فلنکر ادو تویلت مردانه تیری موگلر  A*MEN

 

در سال ۱۹۹۶ ادو تویلت مردانه تیری موگلر  A*MEN  توسط آقای Thierry Mugler با رایحه گرم، شیرین به بازار عطر و ادکلن معرفی شد و طولی نکشید که به علت استقبال خوبی که از آن شد در سال های بعد flanker های متعددی از آن تولید و به بازار عرضه شد.