شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که از کرم ضدآفتاب استفاده نمی کنند و یا برایشان سوال است که چرا باید از این کرم استفاده کنند؟ و اصلا مزایای آن چیست؟ کرم ضدآفتاب وظیفه محافظت از پوست شما در برابر اشعه های خورشید را برعهده دارد؛ به همین دلیل هم با نزدیک شدن به فصل تابستان، همه به دنبال خریدن یک ضد آفتاب خوب می روند. اما حقیقت چیز دیگری است!

در حقیقت شما نه تنها در فصل تابستان، بلکه در تمام فصل ها و روز های سال به کرم ضدآفتاب نیاز دارید؛ زیرا پوست شما نیاز به محافظت دائمی در برابر نور و اشعه خورشید دارد. در سال 1878 برای اولین بار، کرم ضدآفتاب در اتریش ساخته شد و از آن روز تا حال، اهمیت استفاده از آن مورد تاکید بسیاری از محققان و پژوهشگران قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا در این مقاله مهم ترین فواید مصرف ضدآفتاب برای پوست را برای شما شرح دهیم.

یازده دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب

مصرف ضدآفتاب

 • محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید UV))

لایه اوزون روز به روز بیشتر در معرض تخریب قرار می گیرد. این اتفاق ناگوار به ما هشدار می دهد که بیشتر از پیش در معرض خطر هستیم؛ پس باید از پوست خود در برابر اشعه های UV محافظت کنیم. بسیاری از افراد فکر می کنند که نیاز بدن به ویتامین D به این معناست که پوست خود را بدون هیچ محافظی در برابر اشعه خورشید قرار دهند. در حالی که این چنین نیست. شما باید از پوست خود در برابر اشعه های UV نور خورشید محافظت کنید تا سلامتتان در خطر نیفتد و نیازمند شیوه های درمان پوست نشوید.

 • جلوگیری از پیری زودرس و علائم آن

همه انسان ها در هر سنی دوست دارند که پوستی شاداب و جوان داشته باشند. این موضوع، خود، یکی از مهم ترین فواید مصرف ضدآفتاب است. ضدآفتاب از پوست شما در برابر علائم پیری مانند چین و چروک و خطوط ریز، لکه های تیره و خشکی پوست محافظت می کند. پژوهش های متعدد نشان داده اند که در میان افراد کمتر از 55 سال، افرادی که از کرم ضدآفتاب به طور مستمر استفاده می کنند، 24 درصد کمتر از سایرین به علائم پیری زودرس گرفتار می شوند. در کنار مصرف ضدآفتاب می توانید محصولات ضد چین و چروک را نیز استفاده نمائید.

 • کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست

بسیاری از مردم، استفاده از کرم ضدآفتاب را با هدف حفظ زیبایی پوست آغاز می کنند؛ اما یکی از مهم ترین فواید استفاده از این کرم ها حفاظت از پوست در برابر انواع سرطان پوست است. سرطان پوست یکی از انواع خطرناک سرطان است که به خصوص زنان را درگیر خود می کند؛ پس استفاده از کرم ضدآفتاب را به صورت روزانه فراموش نکنید.

کاهش لک پوستی با ضدآفتاب

 • کاهش لکه های پوستی

با استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی پوست خود، می توانید مانع از ایجاد لکه های قرمز و قهوه ای شوید. کرم ضدآفتاب از بروز اکنه نیز جلوگیری می کند؛ در نتیجه لکه های ناشی از آکنه نیز بر روی پوست شما کم خواهد شد و به شیوه های درمان پوست نیازی نخواهید داشت. همچنین مصرف محصولات و کرمهای ضدلک در کنار ضدآفتاب تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

 • جلوگیری از آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی، پوست را نازک و شفاف و آسیب پذیر می کند و آثار کبودی مانندی بر روی پوست باقی می گذارد. تابش اشعه UVB  اثراتی مانند نازک شدن پوست، تورم، قرمزی، کهیر و خارش را در پی دارد. آفتاب سوختگی مکرر به دلیل وجود اثراتی که گفته شد، احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. پژوهشی در سال 2008 ثابت کرده است که آفتاب سوختگی های مکرر، شما را در معرض خطر ابتلا به ملانوم قرار می دهد.

 • پیشگیری از برنزه شدن همراه با آسیب

شاید شما به رنگ پوست برنزه علاقه مند باشید و اتفاقا برنزه شدن را اتفاقی مثبت تلقی کنید. قطعا همینطور است و برنزه شدن به خودی خود، اتفاق بدی نیست. اما فراموش نکنید که هنگامی که بدون ضدآفتاب در برابر اشعه های خورشید قرار بگیرید، برنزه شدن با ضررات اشعه UV همراه خواهد بود. هر دو ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید تا از برنزه شدن پیشگیری کنید. به خصوص اگر پوست حساسی دارید، ضدآفتاب را فراموش نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که تعریق سبب پاک شدن ضدآفتاب از پوست شما می شود؛ پس در روز های گرم سال و یا پس از فعالیت بدنی زیاد و تعریق، در بازه های زمانی کوتاه تری ضدآفتاب را تجدید کنید. افزون بر برنزه شدن به وسیله آفتاب، شما می توانید با محصولات آرایشی برنزه کننده نیز پوستی جذاب و برنزه داشته باشید.

افزایش سلامت پوست

 • افزایش سلامت پوست

یکی از مهم ترین فواید مصرف ضدآفتاب، تامین کلاژن، الاستین، کراتین و به طور کلی پروتئین های ضروری بدن است. این پروتئین ها نقشی اساسی در سالم و صاف ماندن پوست، بر عهده دارند. در زمان تهیه ضدآفتاب، حتما اطمینان حاصل کنید که در ترکیبات کرم شما دی اکسید تیتانیوم وجود داشته باشد؛ زیرا این ماده از پوست شما در برابر اشعه های ماوراء بنفش محافظت می کند و پوست را برای تامین پروتئین های ضروری آماده تر می کند.

 • ضدآفتاب، یک ابزار آرایشی مناسب

امروزه ضدآفتاب ها از تنوع زیادی برخوردار هستند. نوعی از ضدآفتاب ها وجود دارد که چند برابر بیشتر از کرم های آرایشی، پوست شما را کاور می کند و حتی از رنگدانه های مورد علاقه شما نیز برخوردار است. ضدآفتاب رنگی و ضدآفتاب کرم پودری جزء این دسته هستند. در هنگام انتخاب کرم ضدآفتاب، حتی اگر از نوع آرایشی آن مدنظرتان است، نوع پوست خود را در نظر بگیرید. چرب بودن، خشک بودن، حساس بودن و... از مهم ترین ملاک های انتخاب یک کرم خوب است. ضدآفتاب مخصوص پوست خشک و معمولی و یا ضدآفتاب مخصوص پوست چرب در روند حفظ سلامت پوست به شما کمک می کنند.

 • تنوع زیاد، هزینه مناسب

امروزه انواع گوناگونی از ضدآفتاب ‌ها در بازار موجود است. بسیاری از ضدآفتاب ها با قیمت های بسیار مقرون به صرفه ای عرضه می شوند. در حقیقت استفاده از ضدآفتاب یکی از ارزان ترین راه های مراقبت از پوست است. ضدآفتاب الارو جزء برند های پرطرفدار حال حاضر است که در دو نمونه ضدآفتاب بی رنگ و رنگی عرضه می شود.

ماندگاری بالا ضدآفتاب

 • امکان ماندگاری بالا

بسیاری از ضدآفتاب ها، ضد آب هستند. این ویژگی به معنای این است که ماندگاری برخی از ضدآفتاب ها زیاد است و لازم نیست که دائما به تجدید آن بپردازید. فرض کنید که می خواهید در یک روز گرم تابستانی به استخر بروید. با استفاده از یک کرم ضدآفتاب ضد آب، دیگر نیاز نیست که نگران پاک شدن کرم بر اثر آب باشید.

 • محافظی بهتر نسبت به لباس های آستین دار در برابر آفتاب

بسیاری از افراد فکر می کنند که با پوشیدن لباس های آستین بلند می توانند از پوست خود در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کنند. در حالی که این تصوری کاملا غلط است. لباس های نخی، به خصوص زمانی که مرطوب هستند، هیچ مقاومتی برای پوست شما در برابر اشعه های نور خورشید ایجاد نمی کنند. حتی اگر قصد دارید که از لباس های آستین بلند استفاده کنید؛ اما استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

هنگام خریدن کرم ضد آفتاب به چه نکاتی دقت کنیم؟

خرید ضدآفتاب

مهم ترین فواید مصرف ضدآفتاب را، مواد تشکیل دهنده آن به وجود می آورند. هنگام خرید ضدآفتاب، حتما مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید و مطمئین شوید که کرم مد نظر شما حاوی ترکیبات زیر است:

 • دی اکسید تیتانیوم

 • اکتیل متوکسی سینامات

 • اکسید روی

 • آووبنزون

نکته دیگر اینکه، هنگام خرید لوسیون یا کرم ضدآفتاب حتما محصولی را بخرید که غیر کمدون زا و ضد حساسیت باشد تا از ایجاد جوش ‌ها و آکنه ها جلوگیری شود.

نکته مهم دیگر در هنگام خرید ضدآفتاب، SPF آن است. ضدآفتابی را بخرید که SPF آن حداقل 30 باشد.

برخی افراد پیش از خروج از خانه از ضدآفتاب استفاده می کنند. این کار، اشتباه رایجی است. سی دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب، پوست خود را آغشته به کرم ضدآفتاب کنید.

ضد آفتاب را هر چند وقت یک بار استفاده کنیم؟

مصرف روزانه ضدآفتاب

همانطور که تا اینجای مطلب توضیح دادیم، کرم های ضدآفتاب محافظی خوب در برابر اشعه های مضر خورشید (UV) هستند. هر بار که پوست شما در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ضدآفتاب ها مانع از نفوذ اشعه های مضر به پوست شما می شوند؛ بنابراین تمام متخصصان پوست توصیه می کنند که هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید.

شاید تاثیر ضدآفتاب را به صورت روزانه و لحظه ای احساس نکنید؛ زیرا مزیت استفاده از ضدآفتاب ها در دراز مدت مشخص می شود. اگر برای مدت طولانی ای در معرض اشعه های خورشید هستید یا محل کارتان در فضای باز است و یا تفریح محبوبتان، حمام آفتاب است، بهتر است هر دو ساعت یک بار، ضدآفتاب خود را تجدید کنید تا از پوست و سلامت خود در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنید.

علت استفاده از ضدآفتاب مخصوص کودکان چیست؟

ضدآفتاب مخصوص کودکان

کودکان معمولا از حالت خمیری و خیس و چرب کننده ضدآفتاب ها بدشان می آید و باید ساعت ها با آن ها بحث کنید تا راضی به استفاده از ضد آفتاب بشوند.  اما آنچه قطعی است این است که باید استفاده از ضدآفتاب مخصوص کودکان را جزء برنامه روزانه فرزندتان قرار دهید. کودکان معمولا به طور غیرمنتظره ای در معرض آفتاب قرار می گیرند. آنچه مهم است بدانید، این است که هرچند در روز های آفتابی استفاده از ضدآفتاب ضروری تر است؛ اما در روز های ابری نیز باید کودک خود را با ضدآفتاب به مدرسه بفرستید؛ زیرا اشعه فرابنفش خورشید از میان ابر ها نیز عبور می کند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب در ساعات اوج تابش آفتاب، از 11 صبح تا 3 بعدازظهر، بسیار مهم است. اما کودکان شما باید اوایل و اواخر روز نیز از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. استفاده از کرم ضدآفتاب حتی در خانه نیز حائز اهمیت است.

استفاده از کرم ها و لوسیون ها بر اسپری های ضدآفتاب ترجیح دارد؛ زیرا معمولا در صورت استفاده از اسپری ها، بخشی از پوست کودک شما خالی از ضدآفتاب می ماند. اما از آنجایی که استفاده از اسپری برای کودکان جذاب تر از کرم است؛ پس فرصت را از دست ندهید و از این شیوه استفاده کنید که بهتر از هیچی است! فراموش نکنید که در هنگام استفاده از اسپری، ماده ضدآفتاب با چشم کودک شما تماس پیدا نکند. بسیاری از ضدآفتابهای مخصوص کودکان، فرمولاسیون بسیار سبک و مناسبی برای کودکان دارند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که آیا کودکان می توانند از ضدآفتاب بزرگسالان استفاده کنند؟ در پاسخ باید بگوییم که کودکان محدود به استفاده از کرم ضدآفتاب مخصوص کودکان نیستند و می ‌توانند از ضد آفتاب بزرگسالان نیز استفاده کنند. با این حال، شما باید به دنبال ضدآفتاب هایی با طیف گسترده باشید و در حالت ایده آل از ضدآفتاب های حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی استفاده کنید. مهم است بدانید که اسپری ها معمولا حاوی این ترکیبات نیستند.

برای پاک کردن اثر ضدآفتاب از روی پوست از چه محصولی استفاده کنیم؟

پاک کردن اثر ضدآفتاب

ضدآفتاب ها معمولا اثر چربی از خود بر روی پوست بر جای می گذارند. به همین علت بهتر است که در پایان روز صورت خود را از اثر باقی مانده آن ها پاک کنید. شیرپاکن ها یکی از بهترین انتخاب ها برای پاک کردن باقی مانده ضدآفتاب از روی پوست هستند. مقداری از آن ها را روی پد بمالید و سپس صورت خود را با آن آغشته کنید. به یاد داشته باشید که SPF ها می توانند منافذ پوست را کاملا مسدود کنند؛ پس اگر فکر می کنید لازم است، چند بار از شیرپاکن استفاده کنید. استفاده از دستمال های مرطوب، ماسک های صورت با خاصیت آبرسانی و لایه برداری، نیز از اقدامات درمانی لازمی است که چربی حاصل از ضدآفتاب بر روی پوست را کاهش می دهد.

سوالات متداول

ضدآفتاب

 • آیا می توانیم پس از مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشید که استفاده از ضدآفتاب باید آخرین کاری باشد که روی پوست خود انجام می دهید. اگر مرطوب کننده ها، روشن کننده و ضد لک ها، آبرسان ها و یا مواد آرایشی را پس از ضدآفتاب بر روی پوست خود استفاده کنید، بر میزان اثرگذاری ضدآفتاب در مراقبت از پوست تاثیر می گذارند و قدرت محافظت از پوست را کاهش می دهند.

 • آیا در دوران بارداری می توانیم از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

استفاده از ضدآفتاب در تمام دوره های زندگی و در تمام سنین امری کاملا ضروری برای حفظ سلامت پوست است؛ اما فراموش نکنید که بعضی از ضدآفتاب های شیمیایی وارد خون می شوند و در صورت بارداری شما، سلامت جنین شما را به خطر می اندازند. تحریک پوست و آلرژی نیز از دیگر پیامد های ضدآفتاب های شیمیایی است. پس بهتر است در دوران بارداری از ضدآفتاب های گیاهی استفاده کنید. برای تهیه ضدآفتاب در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید تا نوع و برند مناسب شما را به شما معرفی کند.

 • آیا ضدآفتاب هایی با SPF بالای 30 بهتر هستند؟

SPF بالا تر همیشه به معنای محافظت بیشتر از پوست نیست؛ اما می توان این نکته را پذیرفت که SPF 30 تا 96% از پوست شما در برابر اشعه های خورشید حفاظت می کند و ضد آفتابی باSPF  50 تا 98% از پوست شما در برابر اشعه های مضر محافظت می کند.

 • عدد درج شده در کنار SPF ها، به چه معناست؟

عدد SPF ها نشان دهنده میزان توانایی کرم ضدآفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید است. هیچ کدام از کرم های ضدآفتاب، SPF 100 نیستند و 100% نیز از پوست شما محافظت نمی کنند.

 • آیا ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته را می توان استفاده کرد؟

برای اطلاع از تاریخ انقضای کرم خود، بهتر است به نوشته های درج شده بر روی قوطی هر یک توجه کنید. اما به طور معمول، ضدآفتاب ها بین 2 تا 3 سال، پس از تولید قابل استفاده هستند و حتی کمی بیش از 3 سال نیز از آن ها می توان استفاده کرد.

یک نکته جالب!

یونانیان باستان از روغن زیتون به عنوان ضدآفتاب برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه های مضر خورشید استفاده می کرده اند. در مصر باستان نیز برنج و یاس، همین کاربرد را داشته است.

نتیجه گیری

ضدآفتاب ها از محصولات ضروری در زمینه مراقب پوست و حفظ سلامت پوست است که برای همه سنین باید مورد استفاده قرار بگیرد. ضدآفتاب ها از پوست شما در برابر اشعه های مضر نور خورشید مانند اشعه فرا بنفش حفاظت می کنند و این، خود، مزیت های زیادی را در پی خواهد داشت.