استفاده از برنامه مراقبت از مو دقیقاً مانند شروع یک برنامه ی مراقبت از پوست است. اما روش پیدا کردن یک برنامه ی مناسب ممکن است کمی سخت به نظر برسد، مخصوصاً وقتی راهکارهای بی شماری برای افراد با همان نوع مو وجود دارد.


در اینجا برای شما خلاصه ای از مواردی که باید برای یافتن برنامه مناسب مراقبت و درمان مو بدانید گردآوری شده است.


عواملی که برنامه ایده آل فردی شما در نهایت به آن ها بستگی دارد، از جنس مو گرفته تا مدل هایی که ترجیح می دهید، همه این عناصر روشی را که در نهایت انتخاب می کنید را مشخص می کند.


1.بافت طبیعی موی شما

انواع موها: ریز، ضخیم یا درشت هستند و در یکی از چهار دسته زیر قرار می گیرند:


•    صاف یا لخت
•    مجعد
•    فرفری
•    وزوزی


هرکدام ویژگی های مثبت و منفی خود را دارند. به عنوان مثال ، موهای صاف معمولاً چرب به نظر می رسند و سریعتر از موهای فرفری چرب می شوند.

 


2.اگر موهای شما دکلره یا رنگ شده باشد

اگر موهای شما با مواد رنگی، دکلره یا مواد شیمیایی دیگر رنگ شده باشد، ممکن است مجبور شوید که در مورد برنامه مراقبت و درمان مو روتین خود، دقت بیشتری داشته باشید.
به افرادی که موهای رنگ شده دارند توصیه می شود هر روز آنها را نشویند تا از کم رنگ شدن رنگ مو زودتر از موعد و خشکی بیش از اندازه آن جلوگیری کنند و ممکن است موهای دکلره به مقداری تغذیه اضافی مانند استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی نرم کننده مو یا ماسک مو و ... نیاز داشته باشد. 

 


3.چگونه می خواهید روزانه موهای خود را بیارائید

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید مخصوصاً اگر طرفدار استفاده از لوازم برقی آرایشی باشید این است که به نسبت سلیقه ی خود، مایل هستید موهای خود را صاف کنید؟ فر کنید؟ یا دوست دارید کاملا طبیعی به نظر برسد!

 


4.آیا نگرانی خاصی درباره بافت و حالت موهای خود دارید که می خواهید آن را برطرف کنید

یافتن این موارد که مشکل موی شما چیست؟ مثلاً از داشتن موخوره رنج می برید یا دچار شوره سر شده اید یا این که پوست سر شما دچار آسیب شده و حالت پوسته پوسته به خود گرفته و یا تارهای مو بیش از اندازه خشک و شکننده شده اند. دانستن اینکه مشکل چیست ، نیمی از کار است و در ادامه باید دنبال یافتن بهترین راه حل باشید.
با این حال هر برنامه دارای چند مولفه اساسی است
اگرچه نوع مو و نگرانی های شما از برخی جهات باعث تغییر روند مراقبت از مو می شود، اما چند مرحله اساسی وجود دارد که هر شخص می تواند از آنها بهره مند شود.

 


شستشو مو

محصولات آرایشی بهداشتی اصل با حذف موارد اضافه در پاکسازی متعادل مو و حذف پوست مرده و باقی مانده محصول های آرایشی بهداشتی مورد استفاده بدون از بین بردن چربی طبیعی مو و پوست کاربرد دارند.
نکته قابل توجه این است که بدون یک شستشوی خوب، سبوم تجمع می یابد و چربی ناخواسته باقی می ماند.
هر 28 روز یکبار پوست، خود را تجدید می کند، اگر پوست مرده به صورت کامل از بین نرود، موها حتی بعد از شستشو تمیز و شفاف نخواهند شد و اگر به استحمام طولانی علاقه دارید، بهتر است بدانید مدت زمان زیاد ماندن کلر آب روی مو و پوست سر باعث از بین رفتن بافت طبیعی مو و آسیب رساندن بیشتر به آن می شود.

 


نقش نرم کننده

نرم کننده ها مزایای بی شماری دارند. اصلی ترین آن مرطوب کنندگی است، اما موارد دیگر شامل مهار کردن، براقیت و کاهش وز شدگی موها را شامل می شود.
ماده اصلی نرم کننده ها وقتی مو خیس است به آن می چسبد، تارهای مو را با رطوبت می پوشاند و عناصر باقی مانده شامپو را از بین ببرد.

 


نرم کننده و ومرطوب کننده

برای افزودن آبرسانی بیشتر به مو، ممکن است بخواهید یک فرآیند دو مرحله ای را انجام دهید که به عنوان استفاده نرم کننده و مرطوب کننده شناخته می شود. این محصولات آرایشی بهداشتی می تواند به خصوص برای موهای گره خورده یا موج دار که تمایل به خشکی دارند مفید باشد.
هدف این است با استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی اصل مانند آبرسان مو، روغن مو، ماسک مو، سرم مو، واکس مو و .. موها از حالت خشکی خارج شده و رطوبت مورد نیاز خود را به دست آورند. 

 

 

                    چگونه یک برنامه ی مناسب مراقبت از مو برای خود تنظیم کنیم

 


جلوگیری از شکنندگی مو

جلوگیری از شکنندگی مو به مراتب بسیار آسان تر از بین بردن آن است به قول قدیمی ها پیشگیری بهتر از درمان است.اما شما باید از محصولات آرایشی بهداشتی مناسب مانند شانه دندان درشت استفاده کنید تا از کشیده شدن موهای خود در هنگام شانه کردن جلوگیری نمائید. بسته به نوع  جنس موی شما ، ممکن است لازم باشد هر روز یک یا چند بار موهای خود را شانه کنید.

 


حالت دادن و محافظت از مو

امروزه انواع ابزارها و محصولات آرایشی بهداشتی حالت دهنده مو با تنوع و کارایی های متنوع در بازار موجود است مانند حجم دهنده ها و ژل ها، سرم مو، نرم کننده ها، شامپوها و ...، شما می توانید موهای خود را به هر شکلی که می خواهید حالت دهید. اما اگر طرفدار لوازم آرایشی برقی هستید، باید از تارهای مو با بهره گیری لوازم آرایشی بهداشتی اصل در برابر حرارت محافظت کنید.

 


درمان حالت های خاص

درمان حالت های خاص به معنای ترمیم آسیب های مختلف است که شما را آزار می دهد و می توان برای اصلاح آن راهکارهایی پیدا کرد. به عنوان مثال، از وز بودن موهایتان خسته شده اید، می توانید درمان پروتئین را امتحان کنید و یا اگرمتوجه شده اید که پوست سر شما بیش از حد خشک شده است، شما نیاز به استفاده از یک محصول فوق العاده و مغذی برای تقویت و ترمیم آن نیاز دارید.

 

 

شستشو و پاکسازی

•    شامپو شفاف کننده: یک شامپوی عمیق، با فرمول های شفاف کننده که برای از بین بردن تجمع  چربی روی موها کاریرد دارد و حداکثر استفاده از آن در هر ماه یکبار توصیه می شود، زیرا باعث از بین رفتن روغن های طبیعی می شود.


•    شامپو روزانه :این شامپو که برای شستشوی منظم استفاده می شود، ممکن است نیازی به استفاده روزانه از نام آن نباشد، اما هر وقت احساس کردید که موهای شما به یک پاکسازی خوب نیاز دارد از آن استفاده کنید.


•    نرم کننده روزانه: نرم کننده ای که همیشه از آن استفاده می کنید بهتر است در وسط و انتهای ساقه مو استفاده شود زیرا استفاده از آن روی ریشه می تواند باعث ایجاد پوست سر با ظاهری چرب شود، در آخر باید پس از گذشت چند دقیقه به خوبی موها را آبکشی نمائید.


•    نرم کننده بعد از استحمام: با استفاده از این نوع نرم کننده که می توانید آن را به روش قبل اعمال کنید با این تفاوت که موها را آبکشی نمی کنید و این امکان را برای افزایش سطح تغذیه فراهم می می کنید.


•    نرم کننده عمیق: برای آبرسانی بیشتر، یک نرم کننده عمیق را امتحان کنید. این نرم کننده ها برای موهایی که در معرض خشکی هستند بسیار مناسب است و طوری طراحی شده اند که برای مدت طولانی تری روی تارهای مو باقی بمانند.
مرطوب کننده 


•    لوسیون مو هنگامی که موها تمیز و نرم می شوند، یک لوسیون مبتنی بر کرم می تواند از شکستگی و خشکی بیشتر موها محافظت کند و همچنین نقش نگهدارنده ای سبک را ایفا کند.


•    روغن مو وقتی نوبت به محصولات روغن مو می رسد، با افزودن روغن مو چربی های طبیعی مو افزایش پیدا می کند و با نگه داشتن رطوبت در خود سبب تقویت تارهای مو می شود.
شانه کردن


•    شانه کردن: موهای مرطوب هنگام شانه زدن می توانند راحت تر بشکنند ، اگرچه این امر در انواع موهای بافت دار یا مجعد صدق نمی کند.  شانه دندان پهن می تواند جایگزین بهتری باشد.


•    برس مو: انواع مختلف برس مو با درجه های سختی و نرمی متفاوت و متنوعی وجود دارد که نسخه چوبی از فلزی و پلاستیکی آن بهتر است، سعی کنید زیاد موهای خود را شانه نکنید، برای موهای ظریف و نازک معمولاً یکبار در روز کافی می باشد. 


•    سرم مو: یک سرم تقویت و ترمیم کننده یک روش غنی و مغذی برای کنترل حالت های مومی باشد که می تواند تارهای مو را بهتر نرم کند، بنابراین موها راحت تر شانه می شوند.

 


محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت و درمان مو

•    موس مو: موها را فوق العاده یکپارچه می کند و موس مدرن به تارهای مو حجم می بخشد و حتی می تواند حالت فر موها را حفظ  کند. علاوه بر این، احساس چسبندگی به موهای شما دست نمی دهد.
•    ژل مو: ژل حالت دهنده بسته به محصولی که استفاده می کنید می تواند روی انواع موها از حالت سبک گرفته تا فوق العاده سنگین کمک کند. با این وجود همه ژل ها بافت و درخشندگی قابل توجهی را ایجاد می کنند.
•    شامپو مخصوص موهای چرب: اگر موهایتان خیلی سریع چرب می شود اما نمی خواهید هر روز آن را بشویید، میتوانید از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنید و از شر چربی های ناخواسته خلاص شوید.
•    شامپو حجم دهنده موها: اگر موهایتان نازک و ظریف به نظر می رسد از شامپوهای های حجم دهنده مو که باعث ضخیم تر نشان دادن حجم مو شما می شوند استفاده کنید.
•    سرم یا اسپری درخشان کننده مو: این محصولات روی سطح مو نشسته و در نتیجه حالتی صاف و براق ایجاد می کند. سرم مو به وسط و انتهای ساقه موها زده شود و از زدن آن به ریشه موها خوداری کنید.
•    اسپری مو: اسپری های موی امروزی دارای قدرت های مختلف نگهداری هستند و حتی می توانند آسیب هایی مانند موخوره را هدف قرار دهند. بر خلاف محصولات قدیمی، آنها چسبندگی شدیدی به موها نمی دهند. 
•    اسپری محافظ حرارت: اگر ازمحصولات آرایشی برقی مانند سشوار، صاف کننده یا فر کننده استفاده می کنید، باید از تارهای مو محافظت کنید. این اسپری ها مانعی ایجاد می کنند تا از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید جلوگیری کنند.

 


درمان ها

•    درمان پوست سر: یک روش درمان لایه برداری پوست می تواند فولیکول ها را تقویت کند، گردش خون را تحریک کند و در موارد ضد التهابی و ضد خارش می توانید از محصولات آرایش بهداشتی اصل هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید.
•    درمان با پروتئین:  موهای وز و شکسته ممکن است به مقدار اضافی پروتئین نیاز داشته باشند. این روش های درمانی می تواند ماهانه شکاف ها را در کوتیکول پر کند، تارهای مو را تقویت و صاف  کند.
•    ماسک هدفمند: ماسک های مو که غالباً با مواد مغذی تولید می شوند، برای پر کردن عمیق مو و رفع خشکی، شکاف های انتهایی یا وز شدن موها بهتر است چند دقیقه روی موها بمانند.

 

 

سخن آخر

هر جا ممکن است با موهای طبیعی بروید این می تواند معجزه کند. بگذارید موهایتان نفس بکشند، مثلا خشک کردن موها با استفاده از هوای طبیعی و استفاده ی کم تر از صاف کننده ها، فر کننده ها و یا بستن محکم موها با کش که باعث کشیده شدن موها می شود و به موها آسیب می رساند. اگر نیاز به محصولات آرایشی بهداشتی پیدا کردید محصولات اصل را از فروشگاه معتبر آنلاین آرانیکا خریداری کنید.