هنگام خرید ادکلن موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد مانند: برند، قیمت، غلظت، حجم و ... . بطری آن سرنخ‌های کمی در مورد اینکه واقعاً چه چیزی را در خود دارد به شما نشان خواهد داد. احتمالا با دسته بندی عطرها آشنا هستید، اما ممکن است ندانید که این عبارات به چه معنا هستند.

 همیشه در خرید ادکلن یافتن غلظت مناسب به اندازه انتخاب آن مهم است. اگر خیلی سبک باشد رایحه خیلی زود محو می شود، اگر خیلی قوی باشد شما و همه افراد نزدیک شما را خفه می کند که این سریع ترین و وحشتناک ترین راه برای از بین بردن یک رایحه دوست داشتنی است.

در زمان خرید حتما بر روی برچسب ترکیبات اصلی آن دقیق شوید.

 


عطرهای دارای الکل چگونه هستند؟


در خرید محصولات آرایشی بهداشتی اغلب وجود الکل در لیست مواد تشکیل دهنده آن ها باعث نگرانی می شود، با این حال الکل به دلیل خواصی که دارد یک ماده بسیار رایج در دنیای آن ها است.


ابتدا باید بدانید این رایحه ها از چه ترکیباتی تشکیل شده اند و چگونه ساخته می شوند.

در صنعت عطرسازی انواع مختلفی از ترکیبات از جمله رایحه هایی با درصد های مختلف از الکل وجود دارد. در این نوع عطرها، ما از یک طرف کنسانتره رایحه پیدا می کنیم، یعنی فرمول ایجاد شده از مواد معطر طبیعی و مصنوعی که هرم بویایی عصاره میوه ها را آشکار می کند، از طرف دیگر الکلی که به عنوان پشتیبان عمل می کند.

ماده ایجاد کننده رایحه این پرفیوم ها یک الکل اتیلیک است (که اتانول نیز نامیده می شود) زیرا یک عنصر خنثی و بی بو است که نتیجه رایحه آشکار شده توسط کنسانتره بو را تغییر نمی دهد. یک رایحه الکلی بسته به نوع عطر انتخابی (ادکلن، ادو تویلت، ادو پرفیوم، پرفیوم و...) بین 70 تا 92 درصد از الکل تشکیل شده است .


پس تولید کنندگان و عطرسازان، روغن های طبیعی و مصنوعی را که به عطرها رایحه ای خوش می دهد را با عاملی مانند الکل ترکیب می کنند. این ماده رایحه را تثبیت می‌کند و روغن‌ها را رقیق می‌کند تا رایحه ای که روی پوست شما می نشیند را به صورت ایده آل ایجاد کند. الکل به اندازه روغن ها مهم است، زیرا الکل غلظت و مدت ماندگاری آن را کنترل می کند.

 

 حتما بخوانید: تفاوت ادکلن، پرفیوم ، ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟

 

دسته‌های رایج زیر به شما می‌گویند آن ها چقدر غلیظ هستند و به شما این امکان را می‌دهند که بدانید، کدام رایحه سبک یا سنگین است.

 

آیا عطر الکل دارد؟

 

عطر خالص، پرفیوم یا ادو پرفیوم


در زمان انتخاب، این نام‌ها ممکن است کمی فریبنده باشند، با این حال پرفیوم خالص بالاترین غلظت موجود در بازار است (معمولاً بین 15 تا 30 درصد دارای روغن معطر است.) که این برای قوی کردن رایحه، قابل توجه بودن و ماندگاری پرفیوم در کل روز کافی است.
یا اینکه چقدر رایحه از پوست بدن شما در هوای اطراف تان امتداد دارد، همیشه با عطرهای خالص بسیار قابل توجه است. آنها معمولاً در هوا متراکم و غلیظ به نظر می رسند، با ابرهای معطری که می توانید داخل و خارج آن شوید، انگار با چاقو بریده شده و تقریباً مزه دار می شوند. وقتی کسی را در آغوش می گیرید که عطر خالصی زده است، این احتمال وجود دارد که ساعت ها بعد بوی او را حس کنید. درست مانند یک رژ لب، آنها می توانند انتقال دهنده باشند.

 

ادو پرفیوم (EDP)


ادو پرفیوم ها بالاترین غلظت روغن های معطر را دارند، بین 15 تا 20 درصد. آنها به گونه ای ساخته شده اند که در تمام طول روز روی پوست، بدون ایجاد سردرد به فردی که در اتاق و یا کنار شما است و یا پس از در آغوش گرفتن، به گردن شخص دیگری منتقل شوند و به راحتی دوام می آورند. در خرید ادکلن توجه کنید که آنها رایج ترین دسته ماده معطرها هستند و معمولاً مانند همه رایحه های جدید به خوبی منتشر می شوند. بسیاری از عطرهای موجود در پیشخوان فروشگاه های بزرگ فیزیکی و مجازی از نوع ادو پرفیوم هستند. این رایحه از صبح تا غروب برجسته خواهد بود و زمانی که در شب لباس را در می آورید همچنان قابل تشخیص است.

 

ادو تویلت (EDT)


ادو تویلت‌ها دارای غلظت کمتری از روغن‌های معطر هستند، معمولاً 5 تا 15 درصد است.  به گونه‌ای ساخته می‌شوند که سایش ظریف تر و روشن ‌تری روی پوست داشته باشند و لزوماً تا آخر شب ماندگاری ندارند. برخی معتقدند که "ادو تویلت ها برای استفاده در روز طراحی می شوند در حالی که ادو پرفیوم ها برای استفاده در شب ساخته می شوند" اما همه انتخاب ها به این بستگی دارد که شما چه چیزی را ترجیح می دهید. وقتی در انتخاب تردید دارید، هر کاری که قلبتان به شما می گوید را انجام دهید.

اگرچه بسیاری از عطرهای موفق به عنوان ادو پرفیوم شروع به تولید و عرضه می کنند و سپس در نسخه‌های سبک‌تر مانند ادو تویلت عرضه می‌شوند، اما ممکن است همیشه نت‌های مشابهی با همتایان معطر خود نداشته باشند. برخی از نت های سنگین تر مانند چوب و نعنا هندی را می توان از ترکیبات حذف کرد تا رایحه آن سبک تر شود. برخی دیگر، مانند گل یا مرکبات، ممکن است برای تقویت رایحه اضافه شوند.

برخی پیشنهاد می‌کنند که پس از محو شدن کامل ادوتویلت از روی لباس و پوست خود، عطر خود را تغییر دهید. اما اگرچه به نظر می رسد روغن ها محو شده اند، معمولاً در تماس با رطوبت دوباره مشتعل می شوند. آیا تا به حال وقتی دست های خود را می شویید یا زیر باران گیر می کنید دوباره عطر خود را استشمام می کنید؟ اگر هنوز می‌خواهید رایحه دیگری را اسپری کنید، مطمئن شوید که مکمل آن است، زیرا رایحه جدید ممکن است جان تازه‌ای به عطر قدیمی ببخشد.

 

ادکلن


ادکلن در واقع اصطلاحی است برای غلظت بسیار سبک روغن های معطر، معمولاً 2 تا 4 درصد که با الکل بیشتری ترکیب داده می شود و فقط برای چند ساعت ماندگاری دارد. این دسته از غلظت ها نه برای استفاده در تمام روز و ماندگاری زیاد در شبانه روز، بلکه برای اسپری کردن و تازه کردن کوتاه مدت عالی هستند.

 

ادو فرش


ادو فرش ها نیز دارای غلظت بسیار پایین هستند، گاهی اوقات 1 تا 3 درصد!  تفاوت این است که ادکلن ها با الکل مخلوط می شوند اما ادو فرش ها عمدتاً با آب مخلوط می شود و به عنوان یک طراوت دهنده سریع بدون رایحه ماندگار عمل می کنند.


اکثر فروشگاه های عطر و ادکلن، محصولاتشان را بر اساس برند یا قیمت سازماندهی می کنند نه نوع آن! اما شما می‌توانید این عبارات را بر روی برچسب بطری آن ها پیدا کنید، یا آنچه را که به دنبال آن هستید با فروشنده و یا مشاوران فروشگاه های آنلاین مطرح کنید.
مراقب باشید در رایحه ها غرق نشوید. یک نوع رایحه متناسب با سبک زندگی شما وجود دارد، فرقی نمی‌کند که به دنبال یک ادو پرفیوم کلاسیک و تمام روز هستید یا یک گزینه سنگین‌تر و یا یک رایحه سبک‌تر و موقتی‌.

 

فروشگاه عطر و ادکلن آرانیکا


در این مقاله دریافتیم دلایل متعددی برای وجود الکل در عطر وجود دارد. اولین چیز این است که از الکل به عنوان پایه برای تقطیر آن استفاده می کنند. بنابراین ترکیبات نت های موجود تشکیل دهنده ماده معطر در الکل به خوبی رقیق می شود، که برای مثال در آب این عمل به خوبی امکان پذیر نخواهد بود. در واقع الکل به عنوان یک حلال برای ترکیبات معطر سایر مواد عمل می کند. به این ترتیب کنسانتره عطر بدون آسیب رساندن به پوست، مدت بیشتری روی پوست باقی می ماند.


در واقع اتانول به لطف فرار بودن، خیلی سریع تبخیر می‌شود و به مواد معطری که روی پوست می‌نشینند و در طول ساعت‌ها نت‌های خود را به آرامی پخش می‌کنند، می‌رسد. سپس حسی واقعی از تازگی نت های عطر را در طول تبخیر نشان می دهد تا در نهایت پس از چند لحظه محو شود. یکی دیگر از مزایای الکل که موضوع کم اهمیتی نمی باشد، این است که اجازه می دهد تا رایحه عطر در زمان خاص آن حفظ شود.