صنعت زیبایی از جمله صنایعی است که هر روزه محصولات جدیدی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. این تنوع باعث می شود دائما در اصطلاحات جدید و محصولات پیشرفته غرق شویم و روتین مراقبت از پوست و آرایشی روزانه خود را فراموش کنیم. حال آنکه مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنیم داشتن یک پایه آرایش خوب، متناسب با نوع پوست است. از بین تمام محصولات آرایشی، پنکک و کرم پودر محبوبیت بیشتری دارند و تقریبا همه خانم ها از این دو محصول استفاده می کنند. تفاوت پنکک و کرم پودر چیست و هر یک از آن ها چه مزیت هایی دارد؟ برای رسیدن به جواب این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پنکک چیست؟

تفاوت پنکک و کرم پودر

برای رسیدن به درک دقیقی از تفاوت پنکک و کرم پودر باید ابتدا ترکیبات هر یک را بررسی کنیم.

همان طور که می دانید پنکک از جمله محصولات آرایشی ای است که از آن برای پوشش دادن نقص های پوست و یکدست کردن رنگ آن استفاده می شود. پنکک ها محصولات پودری فشرده شده ای هستند که معمولا با یک براش یا پد مخصوص بر روی پوست قرار داده می شوند. این پودر به گونه ای فرموله شده که رطوبت اضافی پوست را جذب می کند و از تعریق یا برق زدن آن جلوگیری می کند. به همین دلیل برای افرادی که پوست چرب دارند، انتخاب بسیار مناسبی است.

پنکک ها نه تنها به شما کمک می کنند ظاهری بی عیب و نقص داشته باشید، بلکه به راحتی قابل حمل هستند و در یک کیف دستی کوچک جا می شوند.

کرم پودر چیست؟

تفاوت پنکک و کرم پودر

در این قسمت از مقاله تفاوت پنکک و کرم پودر به سراغ ساختار و ویژگی های محصول محبوب بعدی، یعنی کرم پودر می رویم.

کرم پودر نیز درست مانند پنکک برای آماده سازی پوست صورت و ایجاد یک بافت مناسب مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این محصول از خانواده کرم ها است، به راحتی در تمام قسمت های پوست شما پخش می شود و یک زیرسازی عالی برای بقیه آرایش ایجاد می کند. در صورتی که کرم پودری متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید، این محصول می تواند به خوبی لکه ها، چین و چروک و عیوب پوستی را تصحیح کند و یک پوست صاف و یکدست در اختیار شما قرار دهد.

کرم پودرها معمولا در انواع مختلف براق و مات موجود هستند و شما می توانید متناسب با نوع پوست خود، گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

تفاوت پنکک و کرم پودر

pancakes vs cream powder-3

 برای داشتن یک آرایش زیبا و بی نقص، باید زیر سازی مناسبی بر روی پوست خود انجام دهید. کرم پودر و پنکک، دو گزینه مناسب برای پایه آرایش هستند که تنها فرق بین آن ها در نوع پوشش دهی، هدف و تکنیک استفاده از آن ها است. در ادامه هر یک را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

1. هدف استفاده

اولین تفاوت پنکک و کرم پودر هدف استفاده از آن ها است. از آنجایی که پنکک ها شفافیت و وضوح صورت را بیشتر می کنند، به طور معمول از آن ها برای زیرسازی پوست مدل ها و مجریان تلویزیون استفاد می شود. البته این محصول در نور روز نیز بسیار جذاب به نظر می رسد. کرم پودر ها برای موقعیت های مختلف مانند مهمانی ها، استفاده روزانه یا رویداد های رسمی، گزینه مناسب تری هستند؛ زیرا در صورت استفاده درست، جلوه طبیعی و زیبایی در پوست ایجاد می کنند. از آنجایی که بافت کرمی این محصول موجب افزایش تعرق می شود برای استفاده در زیر نور های سنگین و یا فعالیت های ورزشی مناسب نیستند.

2. نوع پوشش دهی

کرم پودر ها معمولا فرمولاسیون های متفاوتی برای انواع پوست دارند و شما می توانید باتوجه به نوع پوست خود (خشک یا چرب) گزینه مناسبی را انتخاب کنید. اما پنکک ها به دلیل داشتن بافت خشک و پودری شکل خود، رطوبت موجود در پوست را جذب می کنند. به همین دلیل برای پوست های چرب یا  هنگام انجام فعالیت های مختلف که احتمال تعریق در آن ها بیشتر است، مناسب تر هستند.

3. تکنیک استفاده

سومین تفاوت انواع پنکک و کرم پودر در تکنیک استفاده از آن ها است. همان طور که گفته شد، پنکک بافت پودری شکل و خشکی دارد؛ بنابراین برای داشتن یک پوست صاف و یکدست باید این محصول را چند بار و به صورت لایه ای بر روی پوست قرار دهید. علاوه بر این، برای رسیدن به یک پوشش خوب به کمی رطوبت نیاز دارید. این کار تقریبا شبیه رنگ آمیزی است. برای رسیدن به یک نتیجه عالی پد یا براش خود را به پنکک آغشته کنید و آن را روی پوست خود قرار دهید. می توانید این کار را تا رسیدن به یک بافت صاف و یکدست چندین بار تکرار کنید.

استفاده از کرم پودر با چند بار تمرین صحیح، بسیار راحت تر و سریع تر از پنکک است. در بیشتر مواقع یک لایه نازک کرم پودر برای پوشاندن تمام عیوب صورت شما کافی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری از محصول را روی صورت و گردن خود به صورت نقطه ای قرار دهید و به آرامی آن را روی تمام پوست خود بمالید تا به ظاهری صاف و یکدست برسید.

4. پاکسازی

آخرین تفاوت پنکک و کرم پودر در روش پاکسازی آن ها است. همان طور که  گفته شد، پاکسازی پنکک به دلیل تعداد لایه های زیادی که بر پوست ایجاد می کند کمی زمان بر است؛ در حالی که کرم پودر در مدت زمان کمتری تمیز می شود. اکثر افراد ترجیح می دهند به جای پنکک از کرم پودر استفاده کنند؛ زیرا احساس سبکی و راحتی بیشتری دارد و به راحتی نیز تمیز می شود.

جمع بندی

 پنکک و کرم پودر، هر دو از جمله بهترین محصولاتی هستند که می توانند یک زیرسازی عالی و یکدست برای آرایش زیبای شما ایجاد کنند. اما به هر حال، تفاوت هایی با یکدیگر دارند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. همان طور که گفته شد، پنکک محصولی است که بافتی خشک و پودری شکل دارد و برای پوست های چرب یا افرادی که فعالیت زیادی دارند و تعریق می کنند مناسب است؛ در حالی که کرم پودر ها بافت کرمی و یکدستی دارند و به راحتی همه قسمت های پوست شما را پوشش می دهند.