یکی از مشکلات رایجی که ممکن است پس از اصلاح صورت ایجاد شود، جوش زدن است. در صورتی که فردی پوست حساس و مستعد جوش داشته باشد بیشتر با این مشکل مواجه خواهد شد. این جوش ها ممکن است علاوه بر صورت بر قسمت های دیگر بدن مثل پا ها، زیر بغل، دست ها و ... نیز ظاهر شوند. اما روش هایی در دست است که انجام دادنشان به جلوگیری از از جوش بعد از اصلاح می انجامد. در این مقاله علت های ایجاد این جوش ها را بررسی می کنیم و این روش ها را توضیح می دهیم.

 

چرا بعد از اصلاح جوش می زنیم؟

pimples after shaving
 

اصلاح صورت به وسیله تیغ یکی از رایج ترین روش ها برای رفع مو های زائد است؛ چراکه به سرعت و به راحتی آن ها را از بین می برد. اما تیغ مو ها را از ریشه جدا نمی کند، بلکه آن ها را فقط از روی سطح پوست پاک می کند. هنگامی که مو در حال رشد است، به داخل پوست بازمی گردد و باعث ایجاد برجستگی و جوش می شود. یکی دیگر از دلایل جوش زدن پس از اصلاح این است که فولیکول مو به دلیل مسدود شدن منافذ پوست داخل آن گیر می کند و التهاب، جوش و سوزش و خارش را به دنبال دارد. دلایل دیگری نیز می تواند موجب ایجاد این مشکل شود که از میان آن ها می توانیم به استفاده از تیغ کند و یا محصولات پوستی نامناسب اشاره کنیم.

روش هایی برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح

pimples after shaving

  • زمان مناسب

پوست بعد از حمام گرم، مرطوب و تمیز می شود و این شرایط برای اصلاح بسیار مناسب است. اگر وقت حمام رفتن ندارید اما می خواهید صورت خود را اصلاح کنید، صورتتان را تمیز کنید و از یک کمپرس گرم استفاده کنید تا پوستتان گرم و مرطوب شود.

  • لایه برداری

اگر پیش از اصلاح صورت از لایه بردار یا اسکراب صورت استفاده کنید، پوست ها و سلول های مرده از بین می روند و منافذ پوست باز می شود. تمام این موارد موجب جلوگیری از جوش بعد از اصلاح می شوند.

  • چرب کردن پوست

یکی دیگر از راه های جلوگیری از جوش بعد از اصلاح ، استفاده از روغن، کرم مرطوب کننده و به طور کلی محصولات آبرسان است. استفاده از تیغ بر روی پوست آن را تحریک می کند و اگر پوست خشک را اصلاح کنید، باعث جوش و خارش می شود.

  • استفاده از تیغ تمیز و تیز

یکی از راه های مراقبت بعد از اصلاح، تمیز کردن تیغ است. در صورتی که تیغ خود را بعد از اصلاح به خوبی نشویید، بین تیغه های آن باقی مانده کرم، پوست های مرده و باکتری ها تجمع می کنند. همان گونه که می دانید بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد باکتری ها محیط مرطوب است. اگر تیغ برای مدتی مرطوب بماند، پر از باکتری هایی می شود که با چشم دیده نمی شوند و استفاده از این تیغ احتمال جوش زدن را بیشتر می کند. بنابراین حتما به یاد داشته باشد که پس از اصلاح تیغ را به خوبی بشویید و اجازه دهید تا خشک شود. همچنین همیشه از تیغ تیز استفاده کنید؛ چراکه تیغ کند بیشتر پوست را تحریک می کند و جوش هایی را بر آن ظاهر می سازد. این تیغ ها حتی ممکن است موجب خارش بیش از حد شوند و پوست را زخم کنند.

  • اصلاح در جهات رویش مو ها

مورد دیگری که برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح باید در نظر بگیرید این است که حتما در جهت رشد مو ها پوست را اصلاح کنید. درصورتی که در جهت مخالف آن ها اصلاح کنید، مو های زیرپوستی کوتاه می شوند، پوستتان تحریک می شود و احتمال جوش زدن افزایش می یابد.

  • استفاد از تونر

تونر خواص تسکین دهنده و ضدعفونی کننده دارد و استفاده از آن می تواند راه مناسبی برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح و مشکلات پوستی دیگر باشد. از تونر اصل آنتی باکتریال و بدون الکل استفاده کنید؛ زیرا الکل پوست را بیش از اندازه خشک می کند.

چگونه جوش بعد از اصلاح را از بین ببریم؟

How to get rid of acne after shaving

اگر با وجود رعایت این موارد پوستتان دچار آکنه شد، می توانید آن ها را با استفاده از این روش ها از بین ببرید.

  • اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک

اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک جوش هایی را که بر اثر مسدود شدن منافذ پوست ایجاد می شوند، درمان می کنند و سلول های مرده پوست را از بین می برند. اگر محصولاتی که حاوی این دو ماده هستند در برنامه مراقبت از پوست شما جای بگیرند، درمان جوش های پس از اصلاح سریع تر پیش می رود و آن ها دیگر برنمی گرند.

  • روغن آووکادو و روغن درخت چای

این دو روغن به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی شان التهاب جوش را کاهش می دهند و با باکتری هایی که مولد جوش هستند، مبارزه می کنند. می توانید از روغن درخت چای و آووکادو به صورت جداگانه و یا ترکیبی بر پوستتان استفاده کنید. اجازه دهید روغن به مدت 20 دقیقه بر پوستتان بماند سپس آن را با آب بشویید.

  • حوله گرم

استفاده از یک پارچه گرم بر جوش ها باعث نرم شدن پوست و بیرون آمدن مو های زیر پوستی از برآمدگی ها می شود. حوله را به آب گرم آغشته کنید و بر جوش ها فشار دهید تا التهاب و درد آن کاهش یابد.

جمع بندی

همانطور که در طول مقاله گفته شد یکی از شایع ترین مشکلاتی که پس از اصلاح صورت ایجاد می شود، جوش و التهاب است. راه هایی برای جلوگیری از این مشکل بیان شد که با انجام آن ها می توانید تا حد زیادی از جوش زدن جلوگیری کنید. برای مثال استفاده از مرطوب کننده پیش از اصلاح و تونر پس از آن میزان این جوش ها را به حداقل می رساند. لایه برداری و انتخاب زمان مناسب نیز از راه های جلوگیری از جوش بعد از اصلاح محسوب می شود. اگر به هر دلیلی پوستتان دچار جوش شد، می توانید با بهره گیری از روغن هایی مانند روغن آووکادو و درخت چای و محصولات پوستی دارای سالیسیلیک اسید و گلیکوکلیک اسید التهابشان را کاهش دهید. در این نوشته تمام این راه ها بررسی کردیم.

شما می توانید برای تهیه ابزار اصلاح صورت و محصولات مراقبت پس از اصلاح به سایت آرانیکا مراجعه کنید و تمام این آن ها را از برند های معتبر و خوش نام تهیه نمایید. همچنین محصولات مراقبت از پوست اعم از تونر، کرم های مرطوب کننده و آبرسان و ... در این سایت موجود هستند.