داشتن مو های خشک درست به اندازه مو های چرب می تواند دردسر ساز باشد. افرادی که مو های خشکی دارند به مراتب بیشتر از افرادی که موی معمولی یا چرب دارند، باید از مو های خود مراقبت کنند؛ زیرا خشکی بیش از اندازه، احتمال بروز موخوره، شوره و ریزش مو را بیشتر می کند. اگر به دنبال یک ماسک موی خوب برای مو های خشک خود هستید یا می خواهید بدانید که چگونه می توانید این خشکی زیاد را کنترل کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در مطلب زیر اطلاعات خوبی در مورد بهترین ماسک مو برای موهای خشک ، در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چرا باید از ماسک مو استفاده کنیم؟

The best hair mask for dry hair

قبل از اینکه به دنبال بهترین ماسک مو برای موهای خشک باشید، باید لزوم استفاده از آن را بدانید.

در توضیح این موضوع باید بگوییم که بهترین درمان برای موهای خشک، استفاده از ماسک موی مناسب است. زمانی که مو درخشش و لطافت خود را از دست بدهد یا در معرض مواد شیمیایی خشن قرار بگیرد، تا حد زیادی خشک می شود و نیاز به رطوبت دارد. در این حالت ماسک مو می تواند بسیار موثر باشد و رطوبت از دست رفته مو را به آن بازگرداند.

می توان گفت که ماسک مو ها یک محصول ضروری برای مراقبت از مو های خشک شما هستند و به طور کلی برای آبرسانی عمیق آن طراحی شده اند.

 از وظایف اصلی ماسک مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رطوبت مورد نیاز هسته مو را تامین می کند و به این ترتیب از شکستن و آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.
  2. کوتیکول مو را صاف می کند. کوتیکول صاف شده علاوه بر حفظ بهتر رطوبت، مو های شما را درخشان تر و براق تر به نظر می رساند.

ماسک مو بسیار شبیه یک حالت دهنده است، با این تفاوت که تاثیر بیشتری در افزایش لطافت مو ها دارد؛ به همین دلیل برای مو های خشک بسیار مناسب است.

بهترین ماسک مو برای موهای خشک چیست؟

The best hair mask for dry hair

خوشبختانه یا متاسفانه امروزه تنوع ماسک مو ها در بازار از هر زمان دیگری بیشتر است و انتخاب بهترین ماسک مو برای موهای خشک ، بسیار سخت به نظر می رسد.

به طور کلی ماسکی برای مو های خشک شما مناسب است که حاوی ترکیبات مفید زیر باشد:

1. ویتامین B5

پرو ویتامین B5 ماده ای است که می تواند به کوتیکول مو نفوذ کند و رطوبت مورد نیاز آن را تامین نماید. این ماده به عمق هسته مو نفوذ کرده و آن را قوی تر و انعطاف پذیر تر می کند.

2. گلیسیرین

گلیسیرین به نوعی تکمیل کننده ویتامین B5 است؛ زیرا به حفظ رطوبت موجود در مو کمک می کند و می تواند از وز شدن سریع مو ها جلوگیری کند.

3. Cetearyl Alcohol

Cetearyl Alcohol یک چربی کاملا طبیعی است که اغلب در محصولات مراقبت از مو و پوست قرار دارد. این الکل نه تنها مو های شما را خشک نمی کند؛ بلکه می تواند آن را لطیف تر و صاف تر کند. وظیفه اصلی این ماده در ترکیبات بهترین ماسک مو برای موهای خشک ، بازیابی درخشش مو ها، صاف کردن کوتیکول و حفظ رطوبت ایجاد شده توسط B5 است.

4. آووکادو

 آواکادو یک ماده تاثیرگذار و بسیار قدرتمند برای درمان مو های آسیب دیده است. این میوه چرب و مغذی علاوه بر تقویت مو ها، درخشش فوق العاده ای به آن ها می بخشد.

5. توکوفرول

 توکوفرول که آن را معمولا با نام ویتامین E نیز می شناسند، یکی دیگر از ترکیبات مهمی است که هنگام خرید ماسک مو باید به آن توجه کنید. هر چند این ویتامین اغلب برای محافظت از پوست توصیه می شود، اما می تواند باعث درخشش بیشتر مو های آسیب دیده شما شود.

دلایل خشکی مو چیست؟

Causes of dry hair

حال که می دانیم بهترین ماسک مو برای موهای خشک باید حاوی چه ترکیباتی باشد، بهتر است دلایل خشک شدن مو ها را نیز بدانید تا با کنترل آن ها، از آسیب دیدن بیشتر مو های خود جلوگیری کنید.

مهم ترین مواردی که باعث افزایش خشکی  و شکنندگی مو می شوند عبارتند از:

1. گرما

 رسیدن گرمای بیش از حد به مو می تواند رطوبت طبیعی موجود در آن را از بین ببرد و مو های شما را خشک و شکننده کند. قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و استفاده از لوازم گرمایشی آرایش مو مانند سشوار و اتو مو می تواند به فولیکول مو آسیب جدی بزند.

2. دست زدن بیش از اندازه به مو

بعضی از افراد عادت دارند مدام به مو های خود دست بکشند یا آن را دور انگشت بپیچند. جالب است بدانید این کار نیز می تواند رطوب مورد نیاز مو ها را از بین ببرد و آن ها را خشک کند.

  1. استفاده زیاد از رنگ و مواد شیمیایی

 شاید مهم ترین دلیلی که باعث می شود افراد به دنبال بهترین ماسک مو برای موهای خشک باشند، از بین رفتن رطوبت و درخشش آن در اثر مصرف بیش از اندازه رنگ و سایر مواد شیمیایی باشد.

  1. ژنتیک

برخی افراد به طور ژنتیکی مو های خشکی دارند. افرادی با موی فر و مجعد بیشتر در خطر خشکی مو قرار می گیرند.

5. بستن یا شانه کردن مو های خیس

مو های خیس بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. اگر با مو های خیس خود رفتار مناسبی نداشته باشید، آن ها را به زور شانه کنید یا برای مدت طولانی با حوله ببندید، مستعد خشکی و شکستگی می شوند. این نکته را به خاطر بسپارید، هر چه شکستگی مو بیشتر باشد، حفظ رطوبت آن سخت تر می شود.

جمع بندی

همان طور که در طول مقاله گفته شد دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند باعث خشکی مو های زیبای شما شود. امروزه تقریبا 90 درصد خانم ها و برخی از آقایان به دنبال بهترین ماسک مو برای موهای خشک خود هستند. مزیت ماسک مو این است که می تواند به راحتی رطوبت از دست رفته مو را به آن برگرداند و موجب افزایش شادابی و درخشش مو های شما شود.

خاطرتان باشد مو های رنگ شده بیشترین کم آبی و آسیب را متحمل می شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک مو برای آن ها بسیار حیاتی است. سعی کنید از محصولی استفاده کنید که به شدت مغذی باشد و مو های شما را از آسیب بیشتر حفظ کند.