نت چیست ؟ معرفی و بررسی بیش از 700 نت سازندۀ عطر و ادوکلن

نوشته شده توسط lajevardi 2019/06/01 01:20:28 0 نظرات

 

فرمول دقیق عطرهای تجاری محرمانه نگه داشته می‌شوند. حتی اگر آنها را منتشر کنند، آنچنان رایحه آنها تحت تأثیر مواد و بوهای پیچیده‌ای می‌باشند که کمک زیادی برای تشخیص و توصیف آن عطر خاص نمی‌کنند. با این حال، یک فرد متخصص در عطر می‌تواند به طرز ماهرانه‌ای به اجزاء و عناصر سازنده آن پی ببرد.

عملی‌ترین راه برای توصیف یک عطر توجه به عناصر آن رایحه و یا " خانواده" ای است که به آن تعلق دارد، تمام آن رایحه‌هایی که احساس کلی از یک عطر را از شروع استفاده از آن تا آخرین لحظه‌ای که اثر آن باقی‌مانده، می‌سازد.

 

 

 

 

نُت‌های رایحه
عطر نیز در تشابه با نت‌های موسیقی به داشتن سه گروه از نت‌های گوناگون توصیف می‌شود که یک رایحه هماهنگ را بوجود می‌آورند. این نت‌ها به مرور زمان آشکار می‌شوند، اولین بویی که از عطر به مشام می‌رسد مربوط به نت بالایی می‌باشد. به دنبال آن نت میانی احساس می‌شود و در آخرین مرحله نت پایه) خود را بتدریج آشکار می‌نماید. این نتها با دقت و با توجه کامل به فرایند تبخیر عطر به وجود می‌آیند.

نت بالایی:
بویی است که به محض استفاده از یک عطر به مشام می‌رسد. نت‌های بالایی شامل ملکولهای کوچک و سبکی هستند که به سرعت تبخیر می‌شوند. آنها در شکل گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به آن عطر نقش مهمی ایفا کرده و در نتیجه در فروش آن عطر بسیار حیاتی می‌باشند.

نت میانی:
بویی است که درست زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد خود را نشان می‌دهد. ترکیبات نت میانی قلب یا بدنه اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و به عنوان یک پوشش برای عدم احساس بوی نامطبوع اولیه نت پایه عمل می‌کنند. این بوی ناخوشایند ابتدایی در نت‌های پایه با گذشت زمان مطبوع و دل‌انگیز می‌شوند.

نت پایه:
هنگام محو شدن بوی نت میانی، نت پایه شروع به آشکار شدن می‌کند. نت‌های پایه و میانی یک عطر با یکدیگر اساس عطر را تشکیل می‌دهند. نت‌های پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می‌آورند. ترکیبات این گروه از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا 30 دقیقه بعد از استفاده به مشام نمی‌رسند.

رایحه‌های نت‌های بالایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایه قرار می‌گیرند، بعلاوه رایحه نت پایه نیز بوسیله مواد استفاده شده در نت میانی تغییر می‌کند. سازندگان عطرها معمولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات نمایشی و انتزاعی به نمایش می‌گذارند.

خانواده‌های بویایی
گروه‌های مختلف عطرها را مانند هر طبقه‌بندی دیگری نمی‌توان بطور کامل در طبقات مجزا قرار داد، هر رایحه‌ای طیف‌هایی از دیگر گروه‌های بویایی دارد. حتی عطرهایی که به عنوان تک گل ارائه می‌شوند، هرچند بطور خیلی ظریف ته بوها و اثراتی از خانواده‌های دیگر در خود دارد. رایحه‌ای که کاملاً بشود آنرا به یک خانواده بویایی خاص منسوب کرد به ندرت پیدا می‌شود چرا که منوط به اینست که مواد تشکیل دهنده آن فقط از یک مواد آروماتیک خاص تشکیل شود.

 

 

 

 

اغلب کل طیف میوه‌های هسپریدی (Hesperidia) در عطرسازی با مرکبات تعریف می‌شود که به نام هسپریدوس(Hesperides)، حوری های اساطیر یونان نام‌گذاری شده است. این میوه ها و مواد خام با بوی مرکبات (به ویژه گل شاه پسند و سنبل هندی) در کنار رزین از قدیمی ترین مواد تشکیل دهنده عطر هستند. گونه های جدیدتر مانند پامِلو، گریپ فروت، یوزو و هاساکو(پرتقال ژاپنی) ، تحولات نسبتا جدید در حوزه استخراج عطر هستند.


در اغلب موارد برای حفظ طراوت ذاتی آنها، اسانس مرکبات آبگیری و یا آبگیری سرد می شود. در این میان عطر نارنج یک استثناست، زیرا از تقطیر بخار شاخه ها و برگ‌های درخت نارنج بدست می آید.


مرکبات موجب طراوت و فرح بخشی رایحه ها می شوند و بدلیل داشتن نت های آغازی مشام را می‌نوازند و با تولید رایحه ی لطیف و با طراوت خود برای آرام کردن ذهن و ایجاد حس دلپذیر و خوش‌بینانه مفیدند. به ویژه ترنج بخش جدایی ناپذیر فرمول ساخت ادوکلون‌های کلاسیک است. مرکبات همراه قدیمی نت های قوی گلی و رزینی در رایحه‌های شرقی ست و همچنین همراه خوبی برای نت‌های میوه‌ای دیگر بوده،با بوی ترش خود از شیرینی آنها میکاهد.

 

 

 

 

 

 

 

عطرها اغلب بویی از یک نوشیدنی محبوب در فرمول خود دارند، از شامپاین گازدار جشن‌ها و طعم کارامل برشته کوکاکولا گرفته تا لذت گرمسیری پیناکولادا و خامه یک فنجان کاپوچینوی عالی. این بازسازی‌ها اغلب به طرق زیر میسر می‌شود:

 • استفاده از موادی که بخشی از دستور تهیه آن نوشیدنی خاص هستند (مثلا کوکاکولا که در آن آب لیموترش، عصاره وانیل، دارچین، نرولی، پرتقال، تخم گشنیز و جوز مشخص است). 
 • بعضی مواد خام بوی نوشیدنی‌هایی که می‌شناسیم را تداعی می کنند (مانند نت شرابی مانند در بعضی اسانس های رز، یا بوی جین مانند میوه سرو کوهی، زیرا درواقع این مواد قبلا برای خوشبو کردن این نوشیدنی‌ها به کار می رفتند).
 • مولکول‌های مصنوعی که برای تولید تاثیر دلخواه ساخته شده اند.

نت‌ نوشیدنی‌ها در عطر اثری فرحبخش و اشتهابرانگیز دارند ، اغلب با نتهای میوه‌ای گلی یا عطرهای «لذیذ» ترکیب می‌شوند و همزمان با تحریک چشایی شامه را نیز می نوازند.

 

 • لیکور مغز بادام یا زردآلو
 • نوشیدنی بلینی
 • شراپ کامپری
 • کاپوچینو
 • شامپاین
 • کوکاکولا
 • کنیاک
 • کنیاک
 • خامه سودا یا کرم سودا
 • کوراکائو
 • براندی یا آب حیات
 • جین
 • گل میخک
 • لیموناد
 • لیموناد الکلی
 • مارتینی
 • موهیتو یا مخیتو
 • پینا کولادا
 • شراب قرمز
 • رام یا عرق نیشکر
 • تگیلا
 • ودگا
 • ویثکی
 • شراب انگور بی دونۀ سفید

 

 

 

 

 

 

رایحه گل های خوش بو و بعضا متفاوت دسته بندی مشخصی از نت های عطر را تشکیل می دهند: از نت آغازی گل موزی شکل درخت ایلنگ، بوی شراب مانند در گل رز تازه و پودر شده، بوی بادام مانند گل آفتاب پرست  ، تاعطر  کافوری گل مریم تازه چیده شده، تا رایحه خوش زردآلو‌مانند گل اسمانتوس ،بوی لیمویی مگنولیا و گل های ریز کاراملی اسطوخودوس، گل ها می توانند جنبه های شگفت انگیزی داشته باشند که نه تنها حشرات بلکه انسان را نیز جذب خود می کند.

بسیاری از عطر گل‌ها از روش های طبیعی تهیه می‌شوند: گل رز  و یاس به دلیل اسانس بی‌نظیرشان ارزش بسیاری دارند و از طریق تکنیک‌های مختلفی بدست می آیند (عصاره‌گیری حلال، عطرگیری با روغن جاذب، عرق گیری).دیگر عصاره های گل‌ طبیعی شامل جارو ، گل مریم، سنبل، اسمانتوس، گل پایا ، ایلنگ ، و گل جعفری ست.

گل‌های دیگر ماده ی عطری ذاتی خود را پس نمی‌دهند، یا آنقدر فرّار است که نمی‌توان آن را در آزمایشگاه تولید کرد. بنفشه ،سدر و نیلوفر آبی عطرهای کاملی تولید می‌کنند ولی بسیار هزینه بر بوده و محصول بسیار ناچیز است و تنها برندهای خاص و دست ساز از عهده ی تهیه آن بر می آیند. 

عطرگلهای زیر معمولا در آزمایشگاه و با مولکول های مصنوعی مشابه سازی می‌شوند: فریزیا ، گل صدتومنی، زنبق وحشی ، میموزا، گل آفتاب پرست، بنفشه (در اکثر موارد)، نسترن ، نرگس ، سنبل... 
عطرهای گلی حسی رومانتیک و اغلب زنانه به ترکیب می‌دهند،با استشمام آن حس زیبایی طبیعی را تقویت کرده و نت‌های آغازی فرّار را به محصولی موزون تبدیل کرده و از سنگینی موادی مانند رزین و صمغ می کاهند. چنانچه به عطردرمانی/آروماتراپی اعتقاد داشته باشیم، می دانیم که عصاره‌ گل‌های طبیعی بر روح و روان آدمی موثر بوده و موجب تقویت ارتباط با دنیای طبیعی و تعالی معنوی می‌شود.

بدیهی است که گل‌ها نقش مهمی در خانواده عطرهای گلی بازی می‌کنند، اما در همه ترکیبات عطری، از سبک‌ترین ادوکلن‌ها گرفته تا سنگین ترین رایحه‌های شرقی، و حتی در بعضی ادوکلن‌های مردانه خود را وارد می کنند. گل‌ها به ویژه تاثیر فریبنده‌ای در «عطرهای گلی شرقی« (florientals) دارند، و درمیان انواع مواد عطری شرقی خوش می‌درخشند.

 

 

 

 

در سال های اخیر نت‌های میوه‌ای غیر از مرکبات (که طبقه بندی خاص خود را دارند) بحدی مورد استقبال قرار گرفته که مستحق دسته بندی جداگانه ای هستند. نت‌های سبزیجات غیر معمول ‌تر هستند،مانند گیاه منداب که نت آن از ریزوم ها(زمین ساقه ها) تولید می شود.

بدلیل درصد بالای آب موجود در ساختار طبیعی میوه ها و سبزیجات،قاعدتا نسبت به تقطیر و عصاره‌گیری مقاوم هستند ، و درنتیجه نت شبیه سازی شده ای در عطر از خود بجا میگذراند. عطر این نت‌ها از شاداب و با طراوت گرفته تا بوی پوسیدگی و نا و اسرارآمیز متغیر است.

میوه‌‌ها و سبزی‌ها حس متفاوت و تازگی را به عطر می دهند. به ویژه در دهۀ 2000 میوه‌ها در طبقه بندی میوه ای-گلی بشدت پرطرفدار بوده‌اند، حال آنکه هلو  و آلو اجزای اصلی «پایه» عطرسازهای کلاسیک (مانند Persicol معروف) را تشکیل می دادند و عطرهای نمادین بسیاری را در نیمه اول قرن بیستم تولید کردند.

آجیل در عطرها معمولا شامل بادام پرطرفدار( که گاهی با درخت گیلاس اشتباه می‌شود  و از خانواده آفتاب پرستان است و بدلیل مواد مشابه برای مشابه سازی رایحه میموزا و گل آفتاب پرست استفاده می شود( ، بادام زمینی (مثل عطر   Bois Farine ) و فندق (مثل عطرهای Praline de Santal  و(Mechant Loup است .همه این ها نت‌های مشابه سازی شده‌اند. نت‌های آجیلی می توانند  می‌توانند معرف های زیبایی برای مواد زمینی یا اثیری باشند مانند علف ویتوِر در عطر Vetiver Tonka از مجموعه عطر Hermessences .

 

 

 

 

 

 

 

 

منظور از واژه «علف» نت هایی ست که از برگ‌ها و چمن های تازه چیده به دست می‌آید و بویی تند و تیز دارند.در این دسته  برخی از عصاره های تند کلاسیک مانند گالبانوم (باریجه) را می‌یابیم که درواقع صمغ حاصله از نوعی علف بلند با ویژگی فرح بخشی و تلخی نافذ رایحه های گیاهی ست و برای اولین بار به عنوان نت آغازی بهارمانند در محصول Vent Vert برند Balmain تاثیری خیره کننده داشت.


برگ انجیر نت منحصربفردی است که با روش مصنوعی به دست ‌می‌آید و به رایحه مدرن «انجیر» عطر تلخ-علف تلفیق شده با بوی شیرین-نارگیل می بخشد. برگ گوجه‌فرنگی نت برگی عجیب دیگریست که خواص ویژه‌ای دارد و در Eau de Campagne برند Sisley، Folavril تولید A.Goutal، و Liberte Acidulee تولید Les Belles de Nina Ricci به مشام می‌رسد.

برگ بنفشه یک نت مدرن «برگهای» سبز است که بشدت پرطرفدار است. این نت حسی آب دار شبیه بوی خیار قاچ شده به بسیاری از ترکیب‌ها ،خصوصا عطرهای مردانه می‌دهد. زیرمجموعه متفاوت دیگر نت‌های برگ‌ چای است که بسته به تنوع انتخاب سازنده آن ترکیبی از برگهای معطر و  منحصر بفرد ارایه می دهد. (چای سبز، قرمز، سیاه، اولونگ و غیره).

عطرسازان گیاهان علفی را «نت‌های آروماتیک» می نامند و شامل گیاهانی ست که در آشپزی هم استفاده می‌کنیم، مانند رزماری ، آویشن ، نعنا ، ترخون ، مرزنجوش ، رازیانه ، ریحان (که به لطف وجود اوژنول در ساختارش نت ادویه ای شناخته شده است)، مریم گلی و بادیان رومی.  نت‌های دیگر مانند گیاه درمنه ، وج یا سوسن اصغر ، سنبل ختایی و سنبل هندی رایحه قوی علف مانند و متمایزی دارند که در هر ترکیبی که باشند کاملا مشخص و برجسته است.

سرخس Fren انگلیسی شده ی کلمه فرانسوی fougère است، که مستقیما از طبیعت گرفته نمی شود (سرخس ها رایحه ناچیزی دارند) بلکه از «پیوند» تاریخی اسطوخودوس-گل سنگکومارین برای تولید نت مرموز جنگل سبز و مرطوب حاصل شده است.نمونه اولیه این عطر Fougère Royale تولید Houbigant است که توسط Paul Parquet در سال 1882 خلق شد. سرخس ها با بویی بین تلخی و شیرینی همراه با رایحه چوبی، مرطوب و خنکی که دارند خود را در زمره اصلی ترین رایحه های مردانه قرار داده اند‌.

عطرهای سرخسی بوی خاک، مرطوب و تاریک یک جنگل را تداعی می کنند و کاملا بر نت های فانتزی تکیه دارند؛ هرچند که عصاره‌گیری با محلل های فرّارِ آسپیدیوم سرخس امکان‌پذیر است، ولی مقدار به دست‌آمده بسیار ناچیز است. زیرمجموعه ی سرخس‌های آروماتیک که نت‌های ادویه ای و علفی را به ترکیب کلاسیک می‌افزاید، به خاطر انعطاف پذیریشان شاید پرتعدادترین دسته‌بندی ادکلن‌های مردانه باشد.

 

 

 

 

 

 

 

واژۀ «حیوانی» (animalic) به مواد خام معطر و نت‌های «فانتزی» اشاره دارد (که از مواد سنتزی در آزمایشگاه به دست آمده‌اند) که مستقیما یادآور بوی حیوانات - واقعی یا استعاری، طبیعت شهوانی غریزه های حیوانی وجود انسان – و نیروی درونی آنهاست.
در عطرسازی سنتی نت‌های حیوانی از مشک آهو ، سگ آبی(کاستوریوم) ، عنبر، و گربه مشکین یا زباد به دست می‌آمدند، ولی امروزه به دلیل ملاحظات اخلاقی درباره سلامت این حیوانات استفاده از این مواد منسوخ شده و مواد مصنوعی جایگزین آنها شده است. (تنها عنبر بدون خشونت و بی رحمی تهیه می شود ، زیرا به طور طبیعی در اسپرم وال در اقیانوس پراکنده می‌شود؛ ولی به دلیل نایابی بسیار گران است و برای استفاده تجاری مقرون به صرفه نیست، بنابراین روش استاندارد تهیه عطر آن با مواد مصنوعی است).

 مشک در آزمایشگاه در انواع مختلف تهیه می‌شود، که رایحه هرکدام کمی با هم فرق دارد ( گالاکسولید ، هابانولید ، اتیل براسیلات ، آلیل آمیل گلیکولات و غیره).

تفاوت نت کهربا با نت عنبر از این لحاظ است که اولی ترکیب رزین هایی ست که بویی گرم، شیرین و خیلی عمیق تولید می کند (که اغلب در خانواده عطرهای شرقی مشاهده می‌شود)، درحالیکه دومی نت نسبتا نمکی، عمق کم و با شیرینی اندک است.
چند مورد از حیواناتی که بطور غیرمستقیم در تولید نت‌های حیوانی استفاده می‌شوند – و قطعا هیچ آسیبی به آن حیوان وارد نمی‌شود – عبارتند از خرگوش کوهی(استفاده از مدفوع خشک ‌شده)، خیسانده موی بز، صدف دریایی برشته و موم کندوی عسل. بعضی گیاهان، مانند سنبل ختایی و مشک دانه نیز ترکیباتی با بوی حیوانات تولید می‌کنند که شبیه مشک است.
مورد آخر و مهم اینکه در عطرسازی از «نت‌های فانتزی» استفاده می‌شود که از ترکیب خلاقانه چند ماده یا بازسازی یک ماده مصنوعی تولید می ‌شوند، و یادآور بوهای آشنایی با مرجع حیوانی هستند، مانند شیر ، خاویار ، ستاره دریایی ، کلم مرداب ، بیکن  ،برش‌های باربکیو، چرم، یا جیر.

 

ارسال یک نظر

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
تلفن
توضیحات