عطر واژه‌ای عربی است به معنای ماده‌ای خوشبو که از آن برای خوش‌ بو کردن بدن و محیط اطراف استفاده می‌کنند. عطرها از زمان بین‌النهرین و مصر باستان وجود داشته‌‌اند. عطرهای اولیه خیلی ابتدایی و ساده بودند و اساس بخشی از کیمیاگری محسوب می‌شدند.

 

بوی خوش عطر

 

عطر و تاریخچه آن شاید برای دوست داران دنیای رایحه ها مطلب جذابی باشد، ما در این مقاله به شکل کامل تاریخچه عطر را بررسی کردیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

اولین عطر ساز (عطار) شخصی به نام تپوتی بود. او با استفاده از تقطیر گل‌ها، روغن‌ها و مواد معطر دیگر توانست اولین نمونه‌های عطرها را بسازد که تقریبا شبیه چیزی است که ما امروزه می‌شناسیم. اما در قرن نهم میلادی، کتاب شیمی عطرها توسط ابویوسف کندی، دانشمند عرب نوشته شد. پس از او ابوعلی سینا، دانشمند ایرانی با روغن‌گیری از گل‌ها (مخصوصا با گل رز) و تقطیر آن‌ها، رایحه‌‌های معطری تولید کرد.

 

عطر و تاریخچه‌ی آن

 

در قرون وسطی عطر به اروپا آورده شد و بعدها تا قرن چهاردهم طول کشید تا مجارستانی‌ها اولین عطر پایه الکلی را ساختند. در این دوران عطرها فقط در دسترس ثروتمندان بودند و چون در آن زمان سیستم بهداشتی و فاضلابی هنوز در شهرها وجود نداشت، معمولا از آن‌ها برای پوشاندن بوهای ناخوشایند خیابان‌ها استفاده می‌کردند.

به این شکل که یک آقا یا خانم روی دستمال جیبی ادکلن میزد و هنگامی که از یک خیابان بد بو عبور می‌کرد آن را جلوی بینی خود نگه می‌داشت!

در آن زمان ادکلن‌ها آنقدر خواستنی و گران بودند که آزمایشگاه‌های تولید عطر راه‌های سری و مخفی داشتند تا از سرقت آن‌ها جلوگیری شود!

 

چرا عطرها نام ادکلن به خود گرفتند؟

در واقع نام آن از شهری در آلمان به نام کلن گرفته شده است. در سال 1709 میلادی یک ایتالیای با نام "جووانی ماریا فارینا" که به کلن مهاجرت کرده بود اولین ادوکلن را به شکلی که ما امروزه می‌شناسیم اختراع کرد. او اختراعش را "ادو کلن" نامید که به معنی "آب کلن" است؛ تا وفاداریش را به شهر جدیدش نشان دهد.

عطر ها هم آره!!
آيا واقعا از الکل در صنعت عطر سازي استفاده مي شود؟
حتما بخوانيد