لایه ‌برداری پوست اقدامی در راستای مراقبت از پوست است که شامل حذف سلول‌ های مرده پوست از بیرونی ‌ترین لایه می شود و درخشندگی پوست را به ارمغان می آورد. لایه برداری با استفاده از روش های مختلف مانند اسکراب، اسید تراپی ها یا دستگاه های مکانیکی، بافت پوست را بهبود می بخشد، منافذ را باز می کند و گردش سلولی را تحریک می کند. این فرآیند نه تنها پوست کدر را احیا می کند، بلکه به جذب محصولات مراقبت از پوست نیز کمک می کند. لایه برداری منظم می تواند نگرانی هایی مانند آکنه، هایپرپیگمانتاسیون و چین و چروک پوست را برطرف کند. با این حال، حفظ تعادل بسیار مهم است؛ زیرا لایه برداری بیش از حد ممکن است منجر به تحریک پوست شود. شناخت نوع پوست و انتخاب روش‌ های لایه ‌برداری مناسب به داشتن پوستی سالم ‌تر، صاف ‌تر و جوان ‌تر کمک می ‌کند.

لایه برداری پوست چه کاری انجام می دهد؟

لایه‌ برداری پوست سلول‌ های مرده را از سطح پوست پاک می‌ کند و لایه ‌ای تازه در زیر آن نمایان می ‌شود. این فرآیند با بازکردن منافذ پوست و بیرون کشیدن آلودگی از منافذ منجر به جلوگیری از تیرگی پوست و صاف شدن پوست می شود. علاوه بر این، لایه برداری باعث تحریک گردش سلولی می شود و تولید سلول های جدید و سالم تر پوست را سرعت می بخشد. این عمل می تواند به رفع نگرانی های مختلف پوستی مانند آکنه، یک دست نبودن رنگ پوست و خطوط ریز کمک کند. لایه برداری با از بین بردن پوست مرده، جذب مرطوب کننده ها و سایر محصولات مراقبت از پوست را نیز افزایش می دهد و اثربخشی آن ها را به حداکثر می رساند. با این حال، لایه برداری در حد متعادل ضروری است؛ زیرا زیاده روی در آن می تواند منجر به تحریک و بر هم زدن تعادل طبیعی پوست شود.

تعداد دفعات لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

معقول ترین تعداد دفعات لایه برداری پوست، دو بار در هفته است که امکان حذف موثر سلول های مرده پوست را بدون زیاده روی در آن فراهم می کند و خطر تحریک یا آسیب به سد پوست را کاهش می دهد. با این حال، انواع پوست متفاوت است؛ بنابراین مهم است که واکنش پوست خود را کنترل کنید. پوست ‌های حساس ممکن است به لایه‌ برداری کمتری نیاز داشته باشند؛ در حالی که پوست ‌های چرب یا انعطاف ‌پذیرتر ممکن است لایه برداری را بیشتر تحمل کنند. مشاهده منظم وضعیت پوست و تنظیم فرکانس بر اساس آن، یک روال لایه برداری متعادل را که متناسب با نیاز های خاص شما است تضمین می کند.

چگونه پوست خود را لایه برداری کنیم؟

هنگام لایه برداری، رفتاری ملایم داشته باشید تا از خشک شدن یا زخمی شدن پوست جلوگیری کنید. در حمام از اسکراب صورت بر پوست مرطوب استفاده کنید.

حرکات دایره ای کوچکی را به مدت 20 تا 30 ثانیه در هر ناحیه انجام دهید. سپس آبکشی کنید. بعد از آن، مرطوب کننده بزنید. اگر بریدگی، زخم یا آفتاب سوختگی دارید، برای جلوگیری از تحریک از لایه برداری خودداری کنید.

فواید لایه برداری

لایه برداری پوست

  1. به حداقل رساندن لک های پوستی و جوش ها: لایه برداری پوست، منافذ را باز می کند و جوش های سرسفید و سر سیاه را بیرون می کشد. لایه برداری ملایم می تواند به کنترل آکنه و تولید سلول های جدید پوست کمک کند.
  2. بهبود سطح هیدراتاسیون و رطوبت پوست: لایه برداری سلول های مرده پوست را حذف می کند و جذب رطوبت را برای پوست سالم تر و هیدراته افزایش می دهد. بعد از لایه برداری از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید.
  3. فرآیند پیری پوست را به تعویق بیندازید: لایه برداری پوست، سلول های رنگدانه را می شکند و تجمع پوست خشک را از بین می برد تا با افزایش سن، هم چنان پوستی سالم و درخشان داشته باشید. لایه برداری منظم و استفاده از مرطوب کننده پوست خشک و کدر را بهبود می بخشد.
  4. تحریک جریان خون: لایه برداری گردش خون را افزایش می دهد و به دفع سموم کمک می کند. با افزایش گردش خون، خاصیت ارتجاعی پوست نیز افزایش می‌ یابد و سلولیت به حداقل می رسد.
  5.  پوست خود را برای برنزه شدن آماده کنید: سطح پوست صاف، برای برنزه شدن به طور یکنواخت و جلوگیری از بروز لک بسیار مهم است. بعد از لایه برداری از مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

5 دلیل مهم برای لایه برداری پوست

Exfoliating Your Skin

  1. افزایش درخشندگی: بازسازی پوست با افزایش سن کند می شود و در نتیجه پوست تیره می شود. لایه برداری پیوند های بین سلول های مرده را از بین می برد و داشتن پوستی سالم و درخشان را تضمین می کند.
  2. جلوگیری از انسداد منافذ: لایه برداری آلودگی های عمیق داخل منافذ را از بین می برد. ظاهر آن ها را به حداقل می رساند و احتمال ایجاد جوش را کاهش می دهد.
  3. آماده سازی برای نتایج درمان: با از بین بردن سلول های خشک و کدر، لایه برداری اجازه می دهد تا ترکیبات مراقبت از پوست به طور کامل جذب شوند و فواید آن ها به حداکثر برسد.
  4. پوست را صاف می کند و تغییر رنگ را کاهش می دهد: لایه برداری سطح پوست را صاف می کند. بی نظمی های بافت را به حداقل می رساند و تغییر رنگ را کاهش می دهد.
  5. آرایش بهتر: صافی پوست در اثر لایه برداری باعث می شود تا مواد آرایشی به صورت یک دست روی پوست صورت بنشینند و از بروز خطوط ریز جلوگیری شود.

جمع بندی

لایه برداری پوست به عنوان سنگ بنای دستیابی به پوستی شاداب و سالم است. فرای پاکسازی و درخشان شدن پوست، مزایای آن شامل به حداقل رساندن لکه ها، بهبود آبرسانی، به چالش کشیدن روند پیری، تحریک جریان خون و آماده سازی پوست برای برنزه شدن و آرایش بهتر است. لایه برداری با از بین بردن سلول های مرده، راه را برای جذب موثر مواد مراقبت از پوست، هموار می کند. روتین لایه برداری متعادل، متناسب با نیاز های پوست در آشکار کردن درخشش طبیعی پوست و حفظ انعطاف پذیری آن موثر است. این تمرین ساده و در عین حال قدرتمند، سفری به سمت درخشندگی، سرزندگی و شادابی پایدار پوست است.

شما نیز می توانید برای بهره مندی از بهترین و باکیفیت ترین اسکراب های صورت وارد سایت آرانیکا شوید و قدمی رو به جلو به سوی حفظ سلامت پوست خود بردارید.