عطرها بخش برجسته ای از دنیای ما هستند، با این حال پرفیوم ها یا سایر محصولات معطر می توانند سینوس های شما را تحریک کرده و باعث سردردهای ناتوان کننده شوند. حتی گاهی اوقات در مقایسه با میگرن، سردرد های عطری می توانند باعث از دست دادن کار یا تأثیر بر سایر بخش های زندگی شما شوند. اما چرا از بوی عطر سردرد می گیریم؟ چه راه حلی برای آن وجود دارد؟ آیا درمانی دارد یا خیر؟

مطالعات نشان داده است که برای افرادی که از میگرن رنج می برند، رایحه های قوی از ادکلن ها  مانند عطر تند زنانه و عطر تند مردانه حتی می توانند باعث حمله میگرنی شوند.

ادکلن ها حاوی ترکیبی از چندین ماده هستند که شامل ترکیبات پیچیده ای از اسانس های طبیعی و همچنین مواد شیمیایی مصنوعی است. آن ها متوسط حاوی حدود 14 ماده شیمیایی است که می تواند واکنش های آلرژیک خفیف تا شدید را در افراد حساس به عطر ایجاد کند.

تشخیص علت سردردهای مکرر قبل از شناسایی آلرژی به ادکلن می تواند دشوار باشد. رایحه ها در طیف گسترده ای از محصولات ظاهر می شوند که شما هر روز بدون فکر ممکن است از آنها استفاده کنید. با این حال، شناسایی و درمان حساسیت به عطر می تواند به شما در تنظیم استفاده از آن و جلوگیری از سردردهای دردناک کمک کند.

 

 

علت سردرد با بوی عطر

ادکلن ها حاوی انواع مختلفی از مواد طبیعی و شیمیایی برای رسیدن به یک رایحه خاص هستند. هنگامی که آن استنشاق می شود، مواد شیمیایی سینوس های شما را تحریک می کند و می تواند باعث تورم آن ها شود. سینوس‌های پس از متورم شدن به ‌درستی تخلیه نمی‌شوند و افزایش فشار ناشی از آن می‌تواند برای شما دلیل سردرد با بوی ادکلن شود.

علت سردرد عطر

تحمل هر کس نسبت به رایحه ها متفاوت است و چیزی که برای یک نفر بوی عالی دارد ممکن است باعث ناراحتی شدید شخص دیگری شود. تعداد گیرنده های بویایی و شکل داخلی بینی می تواند بر نحوه تشخیص بوها تأثیر بگذارد. زنان، به ویژه آنهایی که در سنین باروری خود هستند، ممکن است نسبت به مردان به عطر تند حساس تر باشند.

 

 

بوهای غیرمنتظره و نحوه اجتناب از آنها

ممکن است تعجب کنید چون بسیاری از محصولاتی که ما هر روز استفاده می کنیم حاوی رایحه هستند. به عنوان فردی که به پرفیوم آلرژی دارید، به سرعت متوجه انبوهی از محصولات معطری خواهید شد که ممکن است دیگران حتی متوجه بوی آنها نشوند. این محصولات می تواند شامل موارد زیر باشد:

همانطور که ما در مورد حساسیت های عطر بیشتر می دانیم، شرکت ها نسخه های بدون رایحه محصولات خود را ارائه می دهند. حواستان به هر محصول یا پرفیوم خاصی باشد که بیش از دیگران شما را آزار می دهد و تا حد امکان محصولات بدون رایحه را خریداری کنید.

به دوستان نزدیک، خانواده و همکاران خود در مورد آلرژی خود اطلاع دهید و از آنها بخواهید که استفاده از عطر تند زنانه و عطر تند مردانه در حضور شما جدا خودداری کنند. اجتناب برای جلوگیری از سردرد و سایر علائم، راه حل کلیدی است.

 

 

سردردهای ناشی از آلرژی به عطر

آلرژی به عطر و ادکلن زمانی اتفاق می‌افتد که پس از قرار گرفتن در معرض رایحه حاوی یک آلرژن (ماده ای که باعث حساسیت می شود)، یک واکنش آلرژیک داشته باشید. آلرژن ایجاد کننده حساسیت معمولاً با کمک تست پچ روی پوست فرد مبتلا تشخیص داده می شود. ترکیبی از چندین ماده معطر برای آزمایش استفاده می شود. یک پچ تست مثبت برای یک ماده خاص نشان می دهد که فرد به آن ماده شیمیایی عطر حساسیت دارد.

علائم آلرژی به عطر می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • لمس مایع یا ماده پرفیوم
 • اسپری شدن پرفیوم در هوا
 • حتی استنشاق مقداری از آن

اجتناب از پرفیوم هایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند، می تواند دشوار باشد. اما در اینجا اطلاعاتی ارائه می شود در مورد:

 • نحوه درمان و مقابله با واکنش های آلرژیک
 • چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنید
 • وقتی متوجه علائم شدید چه کاری می توانید انجام دهید.

علت سردرد با بوی عطر
 

آلرژی در مقابل حساسیت

 

آلرژی ها

هنگامی که شما آلرژی دارید، بدن شما یک واکنش سیستم ایمنی خاص به یک یا چند ماده شیمیایی در ادکلن که باعث واکنش می شود، نشان می دهد. این بدان معنی است که بدن شما ماده موجود در ادکلن را به عنوان یک ماده خارجی شناسایی می کند.

سپس، یک واکنش التهابی را آزاد می کند تا به مبارزه با ماده کمک کند، گویی یک مهاجم باکتری یا ویروسی است. این پاسخ سیستم ایمنی معمولاً در طی چند روز ایجاد می شود و به صورت خارش یا بثورات ظاهر می شود. این علائم می توانند تا هفته ها قبل از از بین رفتن ادامه داشته باشند.

 

حساسیت ها

حساسیت به بوی عطر، که بسیار رایج تر است، واکنش به چیزی است که بدن شما را تحریک می کند. حساسیت لزوماً باعث ایجاد پاسخ سیستم ایمنی در سراسر بدن نمی شود. با حساسیت، ممکن است بثوراتی داشته باشید که پس از چند ساعت از بین برود یا سردرد خفیفی داشته باشید.

همچنین ممکن است قبل از از بین رفتن علائم، چند بار عطسه کنید. به این دلیل که بدن شما با خلاص شدن از شر محرک واکنش نشان می دهد تا به حالت عادی بازگردد.

 

 نتیجه گیری 

بیشتر مواد موجود در پرفیوم ها که باعث واکنش می شوند، در واقع آلرژن نیستند. آنها معمولا محرک های مصنوعی یا شیمیایی هستند که بدن شما را تحریک می کند. از سوی دیگر، آلرژن‌ها از نظر فنی پروتئین‌هایی هستند که بدن با یک پاسخ التهابی که باعث علائم آلرژی می‌شود، واکنش نشان می‌دهد.

به طور خلاصه، یک آلرژی واقعی به پرفیوم زمانی اتفاق می‌افتد که یک پروتئین ارگانیک در یک ترکیب رایحه ها باعث واکنش شود. اکثر واکنش‌هایی که مردم تحمل می‌کنند، صرفاً حساسیت‌های عطری است.

 

 

علائم مرتبط با آلرژی و حساسیت

علائمی که تجربه می کنید مستقیماً با آلرژی یا حساسیت به پرفیوم مرتبط است. 
بیایید به برخی از علائم رایج نگاه کنیم.

 

آلرژی

اغلب واکنش های آلرژیک معمولاً باعث ایجاد بثورات قرمز خارش دار می شوند که پس از قرار گرفتن در معرض پرفیوم به سرعت از بین می رود. برخی از علائم خفیف حتی پس از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشند.

چند علامت خفیف آلرژی به ادکلن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش، حتی در جایی که هیچ جوش یا تحریکی مشاهده نمی کنید
 • خارش اطراف چشم و گلو
 • پوستی که پوسته پوسته یا خشک می شود
 • تاول هایی که پوسته پوسته می شوند و چرک ترشح می کنند
 • شیوع کهیر
 • پوست لکه دار و مایل به قرمز
 • احساس سوزش روی پوست شما بدون سوزش یا زخم قابل مشاهده است
 • حساس تر از حد معمول نسبت به نور خورشید

 

حساسیت

چند علامت خفیف حساسیت به بوی ادکلن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اگر ادکلن در نزدیکی صورت و مجاری تنفسی (بینی، دهان و گلو) اسپری شود، عطسه کنید.
 • خارش، آبریزش یا گرفتگی بینی
 • مخاط بینی که از پشت گلو می چکد
 • سرفه های مداوم
 • سردرد
 • حالت تهوع


سایر واکنش های آلرژیک بسیار شدیدتر هستند و می توانند به سرعت رخ دهند. برخی از این علائم ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشند. با این حال، آنها بسیار نادر هستند.

در اینجا برخی از علائم شدید و اورژانسی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 • تورم در دهان، لب ها یا زبان: این نوع تورم می تواند ناراحت کننده باشد و تنفس، غذا خوردن یا صحبت کردن را برای شما سخت تر کند. ممکن است برای کاهش سریع تورم نیاز به درمان دارویی مانند تزریق کورتیکواستروئید داشته باشید.
 • آنافیلاکسی: زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی ملتهب و بسته می‌شوند، زیرا بدن شما حجم بالایی از نوعی آنتی‌بادی به نام IgE را آزاد می‌کند. این می تواند تنفس را دشوار یا غیرممکن کند. اگر این اتفاق افتاد، کمک فوری پزشکی دریافت کنید.

 

 

درمان حساسیت به بوی عطر و ادکلن

اگر آلرژی به ادکلن زندگی شما را مختل می کند و می خواهید علائم شما شدت کمتری داشته باشد:

بهترین درمان حساسیت به بوی عطر بر اساس علائم شما و ماده ای است که باعث ایجاد حساسیت می شود. مهمتر از همه، باید شامل اجتناب از ماده ای باشد که در وهله اول باعث ایجاد علامت شده است.

این درمان ها را برای علائم خفیف و موقتی امتحان کنید:

لوسیون یا کرم مرطوب کننده ملایم، از محصولی استفاده کنید که هیچ گونه مواد مصنوعی یا مواد شیمیایی که ممکن است باعث واکنش دیگری شود، نداشته باشد.

نور درمانی را امتحان کنید. می‌توانید نور آبی یا قرمز را امتحان کنید تا به از بین بردن باکتری‌های تحریک‌کننده پوست کمک کند یا پاسخ سیستم ایمنی روی پوست را کاهش دهد تا بافت را تسکین و ترمیم کند.

 

 

چگونه با حساسیت به بوی عطر کنار بیاییم

سردرد با بوی عطر

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در وهله اول از عناصری که باعث آلرژی شما می شود اجتناب کنید. وقتی فهمیدید به چه چیزی حساسیت یا آلرژی دارید، در هر پرفیومی که می خواهید بخرید به دنبال آن ماده بگردید و دیگر آن را نخرید.

اگر هنوز هم می خواهید بوی مشابه ای داشته باشید اما می خواهید از هر یک از موادی که باعث آلرژی می شود اجتناب کنید، پرفیوم های طبیعی و گیاهی را امتحان کنید.

انتخاب پرفیومی که حداقل مواد تشکیل دهنده داشته باشد می تواند احتمال بروز واکنش های آلرژیک یا حساسیت را کاهش دهد. اما همیشه نمی‌توانید از قرار گرفتن در معرض آن ها در امان باشید، به خصوص اگر با افرادی زندگی یا کار می‌کنید که به دلایل شخصی یا حرفه‌ای از ادکلن استفاده می‌کنند.

 

در اینجا چند راه برای کمک به کنترل محیط و کاهش علائم آلرژی به پرفیوم آورده شده است:

 1. سعی کنید از مکان‌های رایجی که ممکن است افرادی که ادکلن می‌زنند در آن‌جا راه می‌روند و آلرژی یا حساسیت به بو عطر و سرفه را تحریک کنند، دوری کنید.
 2. یک دستگاه تصفیه هوای کوچک در نزدیکی محل کار خود نگه دارید تا به شما کمک کند هوای خود را از پروتئین های موجود در هوا که می توانند علائم شما را تحریک کنند، پاکسازی کنید.
 3. به اطرافیان خود در مورد آلرژی خود اطلاع دهید تا بدانند از ادکلن زدن در اطراف شما اجتناب کنند.
 4. برای به حداقل رساندن مواجهه احتمالی خود با محرک های آلرژی یا حساسیت، به هیچ وجه از محصولات معطر استفاده نکنید . این شامل شمع و خوشبو کننده هوا نیز می باشد.
 5. هر سال واکسن آنفولانزا بزنید تا سیستم ایمنی خود را قوی نگه دارید.
 6. با کارفرمای خود در مورد اینکه محل کار خود را عاری از بو نگه دارید، صحبت کنید، به خصوص اگر همکاران دیگری دارید که به رایحه ها آلرژی یا حساسیت دارند.

 


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • جوش های بزرگ یا کهیر دردناک یا خارش شدید
 • احساس خستگی یا خواب آلودگی
 • احساس سردرگمی 
 • احساس سرگیجه غیرعادی
 • احساس بیماری یا استفراغ
 • افزایش بدون دلیل و غیرعادی ضربان قلب
 • تب بالا
 • علائم عفونت روی پوست یا جاهای دیگر دارید، از جمله گرم شدن پوست در هنگام لمس یا بثورات خارش دار که ترشحات غلیظ، کدر و بی رنگ ایجاد می کند.
 • خارش یا بثورات شما به طور دردناکی دچار خارش است یا مدام شما را از زندگی روزمره خود منحرف می کند
 • بثورات شما از جایی که شروع شده به سایر قسمت‌های بدن شما پخش می‌شود، یا جوش‌های جدید در جایی ظاهر می‌شوند که در معرض آن قرار نگرفته‌اید.
 • علائم شما پس از چند روز یا چند هفته بهتر نمی شود یا بدتر می شود
 • به دلیل سفتی در گلو مشکل تنفس دارید

 

 

چگونه بفهمیم که عطر شما را مسموم می کند؟

ممکن است فکر کنید که پیدا کردن آنچه در ادکلن شما وجود دارد به آسانی خواندن برچسب مواد تشکیل دهنده است.

اما به دلیل قوانینی که از تولیدکنندگان عطر در برابر به اشتراک گذاشتن "اسرار تجاری" محافظت می کند، تقریباً هر پرفیومی که به صورت تجاری فروخته می شود مملو از مواد شیمیایی است که به صورت جداگانه در بسته بندی محصول ذکر نشده است.

در عوض، این مواد شیمیایی به سادگی با کلمه "عطر" پوشانده می شوند، یک دسته از مواد تشکیل دهنده جذاب که واقعاً می تواند هر معنایی داشته باشد. از آنجایی که بسیاری از مواد موجود در پرفیوم برای خریدار فاش نمی شود، نگرانی های موجهی در مورد واکنش های شیمیایی که آن می تواند در بدن شما ایجاد کند وجود دارد.

خبر خوب این است که آسیب فوری و غیرقابل برگشت به سلامت شما ناشی از یک بار مصرف عطر یا ادکلن به اصطلاح "مسمومیت عطر"  نادر است. اما قرار گرفتن در معرض ادکلن های موضعی می تواند باعث ایجاد آلرژی، حساسیت های پوستی شود و به مرور زمان باعث آسیب شود.

 

 

درماتیت تماسی از عطر

گاهی اوقات یک پرفیوم روی شما یا شخصی که از نظر فیزیکی با او نزدیک هستید می تواند باعث واکنش آلرژیک خفیف شود. اغلب این واکنش به شکل درماتیت تماسی روی پوست شما رخ می دهد .

اگر پوست حساسی دارید، احتمالاً از قبل در مورد این بیماری و علائم ظهور آن اطلاعاتی دارید. درماتیت تماسی زمانی ممکن است که پوست شما با یک ماده (مصنوعی یا طبیعی) که شما را تحریک می کند، تماس پیدا کند.

علائم درماتیت تماسی عبارتند از:

 • کهیر یا تاول
 • خارش، پوسته پوسته شدن پوست
 • سوزش یا قرمزی روی پوست
 • حساسیت به لمس

 

درمان آن

درماتیت تماسی معمولاً قبل از نیاز به درمان خود به خود برطرف می شود. وقتی دیگر با ماده ای که شما را تحریک می کند در تماس نیستید، علائم شما باید فروکش کند.

اگر این اتفاق رخ نداد، می توانید داروهای خانگی زیر را امتحان کنید:

 • پوست خود را با صابون ملایم و بدون رنگ و آب ولرم بشویید
 • تسکین ناحیه با یک محصول طبیعی و ضد حساسیت مانند لوسیون حاوی آلوئه ورا یا روغن نارگیل
 • استفاده از کرم هیدروکورتیزون مانند بنادریل تا زمانی که خارش برطرف شود

 

 

واکنش های دیگر به عطر

درماتیت تماسی یک اورژانس پزشکی نیست و حتی مصرف عطر نیز قابل درمان است و ممکن است منجر به بهبودی کامل می شود. اما اینها تنها اثرات سمی احتمالی آن نیستند.

برخی از مواد شیمیایی موجود در عطرهای پرطرفدار در صورت تجمع در بدن ممکن است خطرناک باشند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

برخی از مواد شیمیایی در ادکلن مانند الکل به منظور کمک به پوست شما برای جذب و ماندگاری آن برای ساعت‌ها وجود دارد. متأسفانه، همان مواد شیمیایی آسیب پذیری پوست شما را در برابر غوطه ور شدن در مواد سرطان زا، الکل ها و نفت موجود در پرفیوم افزایش می دهد.

 

 

درمان آلرژی به عطر

راه حل صرفاً اجتناب از محصولات معطر در زندگی روزمره ممکن است برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض محرک های شیمیایی کافی نباشد. مطمئناً با افرادی روبرو خواهید شد که از آلرژی شما بی خبرند، یا ممکن است به یک رستوران جدید یا مشاغل دیگر بروید و با شعله ور شدن آن مواجه شوید.

برای حساسیت های خفیف، علائم ممکن است با یک داروی آلرژی بدون نسخه کنترل شوند. انواع زیادی از جمله داروهای غیر آرام بخش در داروخانه موجود است. اگر علائم ادامه یافت یا بدتر شد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که گزینه های درمانی دیگر مانند داروهای تجویزی و واکسن های آلرژی را در نظر بگیرید.

 

 

کلام پایانی

آلرژی ها و حساسیت های عطری شایع هستند و می توانند مخرب باشند. این امر به ویژه اگر مجبور باشید با افرادی کار کنید یا زندگی کنید که هر روز از عطر یا ادکلن استفاده می کنند و توانایی اجتناب از آنها را ندارید.

اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش قرار گرفتن در معرض یا بهبود علائم خود انجام دهید.

محدود کردن قرار گرفتن در معرض، دریافت درمان، و گفتن به اطرافیانتان در مورد علائم می تواند به شما کمک کند تا با آن مقابله کنید و مطمئن شوید که قرار گرفتن در معرض آن در زندگی شما اختلالی ایجاد نمی کند.

مسمومیت با پرفیوم، واکنش های سمی که به دلیل مصرف ادکلن باعث آسیب طولانی مدت به بدن شما می شود. در میان بزرگسالانی که از آن به عنوان بخشی از برنامه روزمره خود استفاده می کنند غیر معمول است.

واکنش های آلرژیک موقت به پرفیوم ها غیر معمول نیست. حتی می‌توانید به محصولی که سال‌ها از آن استفاده کرده‌اید، به دلیل قرار گرفتن در معرض بیش از حد یا تغییر در ترکیبات فرمول عطر، حساسیت پیدا کنید.

به دنبال پرفیوم هایی باشید که تمام مواد تشکیل دهنده آنها را روی برچسب ذکر می کند.
یافتن محصولاتی که رایحه آنها توسط روغن های ضروری تولید می شود یا به طور کلی از ادکلن خودداری کنید و به دنبال محصولات بدون رایحه باشید.