عطر نماد ماندگاری لحظات و خاطرات در ذهن ما است. زمانی که از کنار فروشگاه عطر گذر می کنید و عطرهای مختلف را می بینید و رایحه عطرهای شیرین و گرم و عطر گلها را که همیشه خاطره انگیز هستند مشام تان را پر می کند یا به مهمانی رفته اید اما در یک لحظه رایحه یک عطر شما را به خاطرات سالهای دور می برد، زمانی که در خانه پدری بودید و پدر با عطر همیشگی اش هر شب به خانه می آمد. یا زمانی که در شهر شلوغ سرگرم امورات زندگی هستید اما ناگهان با رایحه عطر یک شخص که از کنار شما می گذرد بی اختیار به خاطرات خوب و بد و اتفاقاتی که در زندگی هر کسی وجود دارد می افتید. اینها همه مواردی هستند که برای ما حتی بدون خرید عطر اتفاق افتاده است. این موارد جایگاه ویژه ی عطر را در زندگی ما مشخص می کند برای همین ما در این وبلاگ سعی کردیم بیشتر به نقش عطر در زندگی مردم دنیا بپردازیم.

 

مصر باستان

با مطالعه تاریخچه پیدایش عطر به این اطلاعات که در قسمت های بعدی مقاله جمع آوری شده است، دست پیدا کردیم. در سرزمین مصر باستان، دلتای رود نیل و شهر مندس از نظر تولید و خرید عطر و همچنین استفاده از عطر ها شهرت زیادی داشتند. به اینصورت که عطرهای قیمتی تولید می شد و به کشورهای دیگر هم صادر می شد. ماندگاری بالای این عطرها به دلیل وجود گیاهان و دانه های روغنی بود که در قرن های گذشته از آنها استفاده می شد. باورهای اعتقادی و دینی که برای استفاده از عطر داشتند برای حفظ سلامتی و جسم و روح موثر بود که با خدایانشان پیوند خورده بود. خدایان آنها خدای سلامتی بود که او را به نام نفرتوم هم می شناختند البته به خدای عطر هم شهرت داشت و توانسته بود خدای خورشید را از بیماری نجات دهد و همین موضوع  توانسته بود، ذهنیت افراد را متصور کند که خرید عطرها می توانند بیماری ها را درمان کنند.

 

زمانی که امپراطور روم سرزمین مصر را فتح کرد، در بازگشت به روم بطری های عطر را با خود از مصر آورده بود و در میان مردم که به استقبالش آمده بودنند پخش کرد. یکی از این عطرها به نام سوزینوم نام داشت که از رایحه های گل سوسن، دارچین و نوعی صمغ گیاهی تولد شده بود. این عطرها علاوه بر مصارف شخصی برای مصارف مرتبط با مومیایی کردن مردگان هم به کار می رفت.

 

 

تاثیر عطرها در زندگی ما

 

 

شهر گراس

تنها موزه عطر جهان در کشور فرانسه در شهر گراس واقع است. اواخر سال 1980 میلادی بود که موزه عطر در این شهر ساخته و افتتاح شد. در این موزه طراحی و بسته بندی با شیوه های نوین با تاریخ فرهنگی و اجتماعی عطر سازی در بستر انسان شناسی مانند:

 

 

 

 

 

 ارائه شده است. وسعت دو هکتاری آن باعث شده است که با پرورش گلهای معطری همچون یاس، شمعدانی و سنبل که در عطرسازی کاربرد دارد، علاوه بر زیبایی محیط سبب آشنایی بازدیدکنندگان از این گل ها شود. در حقیقت شهر گراس مهد عطر در فرانسه است و گلهای یاس به عنوان نماد و شهرت این شهر قلمداد می شود به طوری که وقتی در این شهر نام گل به زبان می آید، منظور گل یاس است مگر اینکه نام گل دیگری را به زبان آورند. در دوران قدیم روش سنتی برداشت گلهای یاس در صبح زود بود تا گلهای یاس تازه تر به شرکت های تولیدی عطر برسند. یک برداشت کننده گل یاس می توانست در یک ساعت پانصد گرم گل بچیند در حالی که همین شخص در همین زمان یک ساعت می توانست شش کیلو گل سرخ بچیند که این اهمییت موضوع را می رساند. یک کیلو گل یاس از حدود هفت تا ده هزار عدد گلبرگ تشکیل شده است و تقریبا هر چهارصد گرم گل یاس حدود ششصد گرم عصاره مفید برای عطر سازی فراهم می کند.

 

شمع های معطر

همه ی ما زیبایی سوختن شمع را دیدیم اما با پیشرفت های اخیر فناوری و ترکیبات رایحه عطرها در سوختن شمع رایحه های دل انگیزی با ترکیبات قهوه سیاه و گل سرخ که از پرطرفدارترین رایحه هاست تولید شود. البته رایحه های دیگری همچون مخلوطی از نیلوفر آبی و میوه هایی که در شرق آسیا وجود دارند. رایحه لیمو که احساس شادی و سرزنده بودن را بوجود می آورد از دیگر ترکیباتی است که با عطر گیاهان مدیترانه ای و ریحان تجربه ای از سواحل زیبای مدیترانه و کشورهای ایتالیا و یونان را به ذهن متبادر می کند.

 

هنر و تعریف عطر

یکی از مشکلاتی که در تاریخ زندگی انسانها وجود داشته است این بود که خرید عطر برای طبقه ویژه ای از اجتماع تعلق داشته است. البته در حال حاضر با توجه به تنوع قیمت عطرها تا حد زیادی این موضوع حل شده و خرید عطر دقیقا بر خلاف سایر آثار هنری مانند آثار موسیقی و نقاشی، برای همه اقشار جامعه در دسترس است. عطر با رایحه خوب می تواند به گونه ای دل انگیز باشد که حس بویایی ما را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع، در تعریف هنر عطر می توان دریافت عطر مانند بقیه آثار هنری جایگاه ویژه ای دارد.

 

دستکش های با رایحه عطر

اواخر قرن پانزدهم میلادی بود که دستکش های معطر رایج شد. قضیه از این قرار بود که یکی از افراد ایتالیایی با استفاده از خلاقیت خود دستکش های معطر تولید کرد. به اینصورت که دستکش ها را عطرآگین کرد و با افزودن پودر و یا روغن های معطر در بیرون و داخل دستکش و یا با خواباندن پارچه دستکش در مایعی معطر به هدف خود دست یافت. 

 

 

تاثیر عطرها در زندگی ما

 

 

مناسبت های مختلف 

برای همه ما مناسبت ها و مراسم مختلف وجود داشته که معمولا برای خرید هدیه دچار تردید می شویم، یکی از گزینه های رایج خرید عطر است که مزیت های مختلف دارد:

تنوع در انتخاب و خرید عطرها خیلی بالا است و قیمت های مختلفی  در فروشگاه های فیزیکی و مجازی وجود دارد که تقریبا می توانیم با هر بودجه ای به خریداری عطر اقدام کرد. زیبایی بسته بندی و ظاهری عطرها باعث شده است که جذابیت زیادی به آن ببخشد و در نتیجه خرید عطر را به هدیه ای زیبا تبدیل کند. البته برای انتخاب عطر اورجینال در قالب یک هدیه ارزشمند کافیست به فروشگاه معتبر اینترنتی عطر و ادکلن آرانیکا  مراجعه و از آنها مشاوره تخصصی دریافت کنید تا بتوانید هدیه مناسب و دلخواه خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با قیمت مناسب تهیه فرمائید.