تاثیر عطرها در زندگی ما

نوشته شده توسط lajevardi 2019/07/27 14:52:01 0 نظرات

عطر نماد ماندگاری لحظات و خاطرات در ذهن ما است. زمانی که از کنار فروشگاه عطر گذر می کنید و عطرهای مختلف را می بینید و رایحه عطرهای شیرین و گرم و عطر گلها را که همیشه خاطره انگیز هستند مشام تان را پر کرده یا به مهمانی رفته اید اما در یک لحظه رایحه یک عطر شما را به خاطرات سالهای دور می برد، زمانی که در خانه پدری بودید و پدر با عطر همیشگی اش هر شب به خانه می آمد. یا زمانی که در شهر شلوغ مشغول امورات زندگی هستید اما ناگهان با رایحه عطر یک شخص که از کنار شما می گذرد بی اختیار به خاطرات خوب و بد و اتفاقاتی که در زندگی هر کسی وجود دارد می افتید. اینها همه مواردی هستند که برای ما اتفاق افتاده است و جایگاه ویژه ی عطر را در زندگی ما مشخص می کند برای همین ما در این وبلاگ سعی کردیم بیشتر به نقش عطر در زندگی مردم دنیا بپردازیم.

 

 

مصر باستان

در سرزمین مصر باستان، دلتای رود نیل و شهر مندس از نظر تولید و استفاده از عطر ها شهرت زیادی داشتند. به اینصورت که عطرهای قیمتی تولید می شد که به کشورهای دیگر هم صادر می شد. ماندگاری بالای این عطرها به دلیل وجود گیاهان و دانه های روغنی بودکه آن زمان از آنها استفاده می شد. باورهای اعتقادی و دینی که برای استفاده از عطر داشتند برای حفظ سلامتی و جسم و روح موثر بود که با خدایانشان پیوند خورده بود. خدایان آنها خدای سلامتی بود که به نام نفرتوم هم می شناختند که به خدای عطر هم شهرت داشت و توانسته بود خدای خورشید را از بیماری نجات دهد و همین موضوع بود که توانسته بود تصور کرد که عطرها در آن زمان بیماری ها را درمان می کردنند.

 

 

زمانی که امپراطور روم سرزمین مصر را فتح کرد، در بازگشت به روم بطری های عطر را با خود از مصر آورده بود در میان مردم که به استقبالش آمده بودنند پخش کرد. یکی از این عطرها به نام سوزینوم نام داشت که از رایحه های گل سوسن، دارچین و نوعی صمغ گیاهی تولد شده بود. این عطرها علاوه بر مصارف شخصی برای مصارف مرتبط با مومیایی کردن مردگان هم به کار می رفت.

 

 

شهر گراس

تنها موزه عطر جهان در کشور فرانسه در شهر گراس واقع است. اواخر سال 1980 میلادی بود که موزه عطر در این شهر ساخته و افتتاح شد. در این موزه طراحی و بسته بندی با شیوه های نوین با تاریخ فرهنگی و اجتماعی عطر سازی در بستر انسان شناسی ارائه شده است. وسعت دو هکتاری آن باعث شده است که در آن گلهای معطری همچون یاس، شمعدانی و سنبل که در عطرسازی کاربرد دارد، علاوه بر زیبایی محیط سبب آشنایی بازدیدکنندگان خواهد بود.

در حقیقت شهر گراس مهد عطر در فرانسه است و گلهای یاس به عنوان نماد و شهرت این شهر قلمداد می شود به طوری که وقتی در این شهر نام گل به زبان می آید، منظور گل یاس است مگر اینکه نام گل دیگری را به زبان آورند. در دوران قدیم روش سنتی برداشت گلهای یاس در صبح زود بود تا گلهای یاس تازه تر به شرکت های تولیدی عطر برسند. یک برداشت کننده گل یاس می توانست در یک ساعت پانصد گرم گل بچیند در حالی که همین شخص در همین زمان یک ساعت می توانست شش کیلو گل سرخ بچیند که این اهمییت موضوع را می رساند. یک کیلو گل یاس از حدود هفت تا ده هزار عدد گلبرگ تشکیل شده است و تقریبا هر چهارصد گرم گل یاس حدود ششصد گرم عصاره مفید برای عطر سازی فراهم می کند.

 

 

شمع های معطر

همه ی ما زیبایی سوختن شمع را دیدیم اما با پیشرفت های اخیر فناوری و ترکیبات رایحه عطرها در سوختن شمع رایحه های دل انگیزی با ترکیبات قهوه سیاه و گل سرخ که از پرطرفدارترین رایحه هاست تولید شود. البته رایحه های دیگری همچون مخلوطی از نیلوفر آبی و میوه هایی است که در شرق آسیا وجود دارند. رایحه لیمو که احساس شادی و سرزنده بودن را بوجود می آورد از دیگر ترکیباتی است که با عطر گیاهان مدیترانه ای و ریحان تجربه ای از سواحل زیبای مدیترانه و کشورهای ایتالیا و یونان را به ذهن متبادر می کند.

 

 

هنر و تعریف عطر

یکی از مشکلاتی که در تاریخ زندگی انسانها وجود داشته است این بوده که عطر برای طبقه ویژه ای از اجتماع تعلق داشته است. البته در حال حاضر با توجه به تنوع قیمت عطرها تا حد زیادی از این موضوع حل شده و عطر دقیقا بر خلاف سایر آثار هنری مانند آثار موسیقی و نقاشی که برای همه اقشار جامعه است. عطر با رایحه خوب به گونه ای دل انگیز است که حس بویایی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع در تعریف هنر عطر مانند بقیه آثار هنری جایگاه ویژه ای دارد.

 

 

دستکش های با رایحه عطر

اواخر قرن پانزدهم میلادی بود که دستکش های معطر رایج شد. قضیه از این قرار بود که یکی از افراد ایتالیایی با استفاده از خلاقیت خود دستکش های معطر تولید کرد. به اینصورت که دستکش ها را عطرآگین کرد وبا افزودن پودر و یا روغن های معطر در بیرون و داخل دستکش و یا با خواباندن پارچه دستکش در مایعی معطر به هدف خود دست یافت.

 

 

مناسبت های مختلف

برای همه ما مناسبت ها و مراسم مختلف وجود داشته که معمولا برای تهیه هدیه دچار تردید می شویم، یکی از گزینه های رایج خرید عطر است که مزیت های مختلف دارد:

تنوع عطرها خیلی بالا است و قیمت های مختلفی وجود دارد و تقریبا می توانیم با هر بودجه ای به خریداری عطر اقدام کرد.

زیبایی بسته بندی و ظاهری عطرها باعث شده است که جذابیت زیادی به آن ببخشد و در نتیجه آن را به هدیه ای زیبا تبدیل کند.

البته برای انتخاب عطر برای هدیه کافیست به فروشندگان و سایت های معتبر و تخصصی بروید و از آنها مشاوره بخواهید تا یک هدیه مناسب تهیه کنید. 

 

 

ارسال یک نظر

این محصول در حال حاضر در دسترس نیست. لطفا ایمیل و مشخصات خود را کامل کنید تا در صورت موجود شدن کالا سریعا شما را مطلع سازیم.

نام
ایمیل
تلفن
توضیحات